Strona główna » Hobby » Gry » Ranking gier planszowych » Ranking gier fabularnych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Hobby » Gry » Ranking gier planszowych » Ranking gier fabularnych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021

Ranking: najlepsze gry fabularne – fajne gry fabularne w 2022 roku

Wybór dobrej i fajnej gry fabularnej, która dostarczy zabawy na długie wieczory oraz świetnej zabawy z bliskimi osobami często jest dość trudnym wyzwaniem. Takich tytułów jest bardzo dużo, trzeba więc umieć odseparować z nich te gorsze, a wybrać najlepsze, szczególnie że każdy tytuł czymś się różni. Pomóc w tym może ten ranking gier fabularnych, w którym znajduje się dziesięć najlepszych propozycji wartych skupienia na nich swojej uwagi oraz kupna.

Ranking gier fabularnych – TOP 10 najlepszych gier fabularnych

MiejsceNazwa gry fabularnejCenaNajtańsza oferta
1 Gra planszowa Rebel Everdell164 złSprawdź teraz
2 Gra planszowa Rebel Harry Potter: Hogwarts Battle158 złSprawdź teraz
3 Gra planszowa Tajemnicze Domostwo92 złSprawdź teraz
4 Gra planszowa Descent: Wędrówki w Mroku (Edycja Druga)269 złSprawdź teraz
5 Black Monk Zew Cthulhu: Księga Strażnika168 złSprawdź teraz
6 Gra planszowa Rebel Zona: Sekret Czarnobyla179 złSprawdź teraz
7 Gra planszowa Neuroshima HEX 3.089 złSprawdź teraz
8 Gra planszowa Descent: Trzęsawiska Trolli126 złSprawdź teraz
9 Gra planszowa Portal Aeon’S End: Wieczna Wojna100 złSprawdź teraz
10 Gra planszowa Talisman: Magia i miecz – Las130 złSprawdź teraz

Opis najlepszych gier fabularnych

1. Gra planszowa Rebel Everdell

 Gra planszowa Rebel Everdell

Cena: ok. 164 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jest to dobra gra fabularna bardziej przeznaczona dla starszych dzieci i dorosłych niż dla maluchów. Liczba graczy to od 1 do 4, a czas jednej rozgrywki wynosi do 2 godzin. Pomimo swojej słodkiej tematyki i wyglądu gra wymaga myślenia podczas podejmowania każdej decyzji ze względu na ciągłe odkrywanie co raz to nowszych strategii. Opiera się ona o mechanikę przydzielania pracowników, który podejmują różne czynności. Jednocześnie każdy gracz ma za zadanie rozwijać własne miasto, odpowiednio dysponując wpływem kart na siebie i obmyślając własną strategię w grze. Jest to gra, która zdecydowanie zasługuje na swoje miejsce w rankingu gier fabularnych, ponieważ spodoba się zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom. Połączenie uroczej tematyki i wyglądu z planowaniem strategii dostarczy wiele zabawy i zdecydowanie nikt nie będzie się nudził.

2. Gra planszowa Rebel Harry Potter: Hogwarts Battle

 Gra planszowa Rebel Harry Potter: Hogwarts Battle

Cena: ok. 158 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jest to najlepsza gra fabularna idealna na prezent dla osoby, która jest fanem Harry’ego Pottera. Jej dopuszczalny minimalny wiek to 11 lat, a liczba graczy to od 2 do 4. W trakcie rozgrywki gra się głównymi postaciami z sagi i wspólnie trzeba się zmierzyć z serią mrocznych zdarzeń. Głównym celem jest powstrzymanie drużyny czarnych charakterów, którzy powoli podporządkowują sobie cały świat czarodziejów. pomimo tego, że szacowany czas rozgrywki wynosi jedynie godzinę to dzięki aż 7 scenariuszom, których poziom trudności stopniowo będzie się zwiększał, można grać wiele razy, a rozgrywka się nie znudzi. Dodatkowo dzięki mechanice budowania talii ma się wpływ na to jak rozwinie się grana postać co również ma ogromny wpływ na grę. Dzięki temu wszystkiemu jest to dobra gra fabularna warta rozważenia jej zakupu.

3. Gra planszowa Tajemnicze Domostwo

 Gra planszowa Tajemnicze Domostwo

Cena: ok. 92 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Szukając jaką grę fabularną kupić warto zwrócić uwagę na ten tytuł, szczególnie że nada się on także dla trochę młodszych graczy. Minimalny wiek do grania to 8 lat, a liczba graczy to od 2 do aż 7. Jest więc to idealna gra jeżeli chce się mieć coś dla większej liczby osób. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w grupę śledczych, którzy trafiają do tajemniczego domu i mają za zadanie rozwiązać jego zagadkę. Jeden gracz natomiast musi wcielić się w rolę ducha, który będzie pomagał reszcie odgadnąć wszystko, co powiązane ze zbrodnią sprzed lat, wszyscy muszą jednak pamiętać o tym, że mają na to jedynie 7 dni. To, co sprawia, że jest to świetna i tania gra fabularna zarówno dla młodszych jak i starszych to nie tylko ciekawa fabuła, lecz także zabawa w skojarzenia co w trakcie rozgrywki może przynieść wiele radości.

4. Gra planszowa Descent: Wędrówki w Mroku (Edycja Druga)

 Gra planszowa Descent: Wędrówki w Mroku (Edycja Druga)

Cena: ok. 269 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ten tytuł, to bardzo ciekawa i dobra gra fabularna jeżeli chce się grać więcej niż dwie godziny. Jej minimalny wiek to 13 lat, a liczba graczy to od 2 do 5. Cała rozgrywka ma miejsce w podziemiach stąd też nazwa gry – Wędrówki w mroku. Gracze będą musieli się zmierzyć z wieloma przeszkodami, aby przygotować się na ostateczną walkę z mrocznym władcą krainy Terrinoth. Każda z przygód, która trzeba wcześniej przejść, jest niezwykle wciągająca, więc graczy czeka kilka godzin niesamowitej zabawy oraz zapoznania się z systemem dynamicznej i taktyczej walki, o którą została wzbogacona ta druga część tej gry. Zdecydowanie zasługuje ona na miejsce w rankingu gier fabularnych ze względu na to jak jest rozbudowana oraz jak ciekawa jest jej fabuła. Każdy element w rozgrywce jest niesamowicie dopracowany tak, by spędzenie kilku godzin na rozgrywce było jak największą przyjemnością i jak najbardziej emocjonującym i wciągającym doświadczeniem.

5. Black Monk Zew Cthulhu: Księga Strażnika

 Black Monk Zew Cthulhu: Księga Strażnika

Cena: ok. 168 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ta gra zdecydowanie trafi do fanów mitów H.P. Lovecrafta lub po prostu seriali w stylu Stranger Things ze względu na swoją mroczną tematykę. Jest to najlepsza gra fabularna w tym stylu. W pudełku znajduje się podręcznik, mający 500 stron z całą historią tak więc jeden z graczy wciela się w narratora, wprowadzając resztę w ten świat i prowadząc ich. Pozostali gracze stają się badaczami tajemnic, którzy rozwiązując zagadki, usiłują zatrzymać zło przed przejęciem kontroli nad całym światem. Będzie to świetna i przy okazji tania gra fabularna, nad którą z pewnością spędzi się wiele godzin, próbując rozwikłać wszystkie zagadki, a rozgrywka za każdym razem może być inna, ponieważ każdy ma swój sposób opowiadania historii, a także za każdym razem można podejmować różne decyzje, które wpłyną na inny rozwój całej historii.

6. Gra planszowa Rebel Zona: Sekret Czarnobyla

 Gra planszowa Rebel Zona: Sekret Czarnobyla

Cena: ok. 179 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Sekret Czarnobyla jest idealną grą dla wszystkich, których interesuje taka tematyka. Warto jednak wspomnieć, że jest ona od 18 lat, ilość graczy to od 1 do 4, a szacowany czas rozgrywki to więcej niż 2 godziny, więc trzeba mieć zarezerwowane trochę czasu. Gra jest w klimacie survivalu, więc gracze wcielają się w rolę szperaczy, eksplorując całą powierzchnię i szukając drogocennych skarbów. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy wybór dotyczący granej postaci będzie miał odbicie w późniejszym etapie gdy nadarzy się niesamowita szansa lub śmiertelne zagrożenie, któremu trzeba będzie sprostać. Dodatkowy plusem całej gry, poza jej niesamowitą atmosferą, a także wpływem na dalsze losy swojej postaci jest to, że jest ona na długie godziny, a za każdym razem można inaczej poprowadzić historię. Sprawia to, że jest to najlepsza gra fabularna tego typu, zdecydowanie warta swojej ceny.

7. Gra planszowa Neuroshima HEX 3.0

 Gra planszowa Neuroshima HEX 3.0

Cena: ok. 89 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Wszelkich fanów gier strategicznych i klimatów postapokaliptycznych z pewnością zainteresuje ten tytuł. Minimalna liczba graczy to 2, a maksymalna to 4 jest więc to idealna propozycja dla rodziny lub na spotkanie ze znajomymi. Należy jednak zarezerwować większą ilość czasu, ponieważ przewidywany czas rozgrywki wynosi więcej niż 2 godziny. Będzie to dobra gra fabularna do zagrania również z dziećmi powyżej 10 lat, a plusem tego będzie to, że będą one mogły ćwiczyć myślenie strategiczne, jednocześnie świetnie się bawiąc. Każdy z graczy w trakcie rozgrywki wciela się w dowódcę armii, a celem jest zniszczenie bazy przeciwnika, należy więc odpowiednio dysponować posiadanymi jednostkami. Będzie to więc najlepsza gra fabularna jeżeli osoby grające są zainteresowane taką tematyką, z którą spędzi się wiele godzin na dobrej zabawie i planowaniu rozmieszczenia jednostek w jak najlepszy sposób.

8. Gra planszowa Descent: Trzęsawiska Trolli

 Gra planszowa Descent: Trzęsawiska Trolli

Cena: ok. 126 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jest to idealna propozycja dla graczy lubiących fantastyczne klimaty i przygodowe gry. Wymagana liczba graczy to od 1 do 5, a minimalny wiek potrzebny do zagrania to 13 lat. Trzęsawiska Trolli to rozszerzenie do gry Descent: Wędrówki w mroku 2, wzbogacające grę o nowe klasy, potwory, przygody i wiele innych. Samo rozszerzenie oddaje też do gry nowego, potężnego przeciwnika do pokonania. Jest ono zdecydowanie warte kupna jeżeli sama podstawka była również przyjemna do grania. Doda ono wiele kolejnych godzin świetnej zabawy w towarzystwie, dzięki czemu jest ono warte swojej ceny. Dzięki temu jak wiele rzeczy dodaje, zasługuje ono na swoje miejsce w rankingu gier fabularnych i jest warte zwrócenia na nie uwagi jeżeli chce się jeszcze bardziej urozmaicić posiadaną grę.

9. Gra planszowa Portal Aeon’S End: Wieczna Wojna

 Gra planszowa Portal Aeon'S End: Wieczna Wojna

Cena: ok. 100 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Szukając jakie gry fabularne będą najlepsze do pogrania ze znajomymi lub z rodziną warto zwrócić uwagę na ten tytuł. Jest to gra od lat 14, więc nie do końca odnajdą się w niej dzieci, jednak wszystkie starsze osoby w rodzinie z pewnością będą się świetnie bawiły, jak i wszyscy znajomi. Wymagana liczba graczy to od 1 do 4, a szacowany czas rozgrywki to 60 minut. Pomimo tego ta gra gwarantuje wiele godzin rozgrywki ze względu na to, że można ją za każdym razem inaczej rozegrać, co ułatwia fakt, że gra polega na budowaniu własnej talii. Dodatkowo jest to gra, która jest idealna do grania w gronie znajomych osób ze względu na to, że wymaga ona bardzo dużej komunikacji pomiędzy graczami. Jest to więc tytuł, który zasługuje na uwagę ze względu na to, że jest to bardzo tania gra fabularna w porównaniu do tego, ile elementów i możliwości rozgrywki się dostaje.

10. Gra planszowa Talisman: Magia i miecz – Las

 Gra planszowa Talisman: Magia i miecz - Las

Cena: ok. 130 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jest to rozszerzenie do podstawowej wersji gry Talisman: Magia i miecz wprowadzający bardzo dużo nowych elementów do rozgrywki. Zastanawiając się, jakie są tanie gry fabularne i posiadając ten tytuł, warto zastanowić się po prostu nad dokupieniem do niego dodatku. Przewidywany czas gry wynosi do 2 godzin, a liczba graczy to od 2 do 5 co gwarantuje kilka godzin świetnej zabawy w znajomym gronie. Rozszerzenie to dodaje całą nową krainę do zwiedzenia oraz nowych Poszukiwaczy, w których będą mogli wcielić się gracze. Dzięki szczegółowo wykonanej planszy oraz również bardzo dobrze wykonanym figurkom postaci wrażenia z całej gry będą jeszcze lepsze. Jest to więc świetna opcja, nad którą warto się zastanowić, rozważając kupno gry, zdecydowanie zasługująca na swoją pozycję w tym rankingu gier fabularnych.

Poradnik zakupowy gier fabularnych

Na czym polegają gry fabularne?

Gry fabularne, a inaczej gry RPG (Role Playing Game) polegają się na wcielaniu się w jakąś postać oraz odkrywanie fabuły gry. Najczęściej polegają na tym, że jedna osoba wciela się w narratora prowadzącego resztę przez dany świat, natomiast gracze, odgrywając swoje postaci i skupiając się na ich rozwoju, stopniowo pokonują wszelkie przeszkody, często musząc myśleć strategicznie, aby udało się dotrzeć do końca i wygrać. Jest to świetny rodzaj rozrywki, spędzając czas w gronie rodziny lub znajomych, taki typ gry wymaga bowiem najczęściej komunikacji pomiędzy graczami.

Dlaczego warto grać w dobre gry fabularne?

Dobre gry fabularne często mają najlepiej rozwiniętą linię fabularną, wybrany najlepszy i najbardziej rozbudowany system rozgrywki oraz dostarczają świetnej zabawy na wiele godzin. Wybór takiej gry zdecydowanie nie jest prosty ze względu na to, że dostępnych tytułów na rynku jest bardzo dużo. Jednak znalezienie najlepszej gry fabularnej jest warte tego czasu spędzonego na poszukiwaniu. Takie tytuły zdecydowanie nie będą nudne, więc bardzo przyjemną formą spędzania czasu wspólnie z bliskimi osobami, dodatkowo często wymuszając na graczach strategiczne myślenie i dając niesamowitą satysfakcję po ukończonej rozgrywce.

Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz
Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz Kategoria: Gry mikolaj.pr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.