Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?
Gotowanie w kuchni ma zawsze jakieś przykre przygody, szczególnie, gdy gotujemy rzadko. Czasami się zdarza, że przypalimy garnek, a niektórzy nawet mówią, że potrafią to zrobić, przypalając wodę. Oczywiście, taka sytuacja nie jest możliwa, ale możemy czasami zostawić pusty garnek na palniku, szczególnie gdy korzystamy z kuchni elektrycznej, gdzie nie widzimy palącego się ognia. Zazwyczaj jest to chwila nieuwagi, a zbyt wysoka temperatura kuchenki może zostawić na naszym garnku paskudną spaleniznę, której będzie ciężko się pozbyć. Myślimy wtedy o szorowaniu, ale także zastanawiamy się, jak wyczyścić przypalony garnek? Możliwości jest dzisiaj kilka i o nich opowiemy poniżej.
- Czym można wyczyścić przypalony garnek?
- Domowe sposoby na przypalony garnek
- Z jakich garnków najlepiej korzystać?
Czym można wyczyścić przypalony garnek?
Sytuacja, o której dochodzi do przypalenia garnka jest bardzo nietypowa, ale zdarza się czasami w niektórych gospodarstwach domowych. Dzieje się tak często przez roztargnienie lub szybkie działanie. Po przypaleniu garnka w naszym mieszkaniu zazwyczaj pojawia się smród spalenizny i tego pozbędziemy się zazwyczaj szybko, ale pozostaje nam do wyczyszczenia garnek, z którym walka może okazać się dość uciążliwa. Znamy jednak sprawdzone metody, które nam mogą pomóc ogarnąć tę sytuację w taki sposób, że po spaleniźnie nie pozostanie śladu. Nie denerwujmy się zatem, jeśli taka sytuacja nas spotka, ponieważ czyszczenie spalonego garnku tylko na pozór wydaje się skomplikowaną czynnością. Często nawet nie wiemy, że posiadamy w domu artykuły, które mogą nam w tym pomóc. Czym zatem można wyczyścić przypalony garnek?
Proszek do pieczenia z szuflady
W każdej kuchni zazwyczaj znajduje się szuflada, która mieści w sobie różnego rodzaju przyprawy. Zapewne znajdziemy w niej również proszek do pieczenia i to właśnie po niego powinniśmy na początku sięgnąć, jeśli chcemy doprowadzić nasze garnki do idealnej czystości. Jak wyczyścić spalony garnek proszkiem do pieczenia? Najlepiej zalać garnek ciepłą wodą i wsypać do niego opakowanie proszku do pieczenia. Zazwyczaj powinno wystarczyć jedna saszetka, natomiast w sytuacji, kiedy spalenizna jest zdecydowanie większa możemy zastosować więcej opakowań. Pozostawiamy ten płyn na parę chwil, a właściwie przynajmniej na 12 godzin, aby po tym czasie wyszorować go pod bieżącą wodą. Jeśli taki zabieg pomógł nam ocalić garnek, to możemy na tym poprzestać. Jest jeszcze jednak inna metoda, z której możemy skorzystać, jeśli nie mamy pod ręką proszku do pieczenia.
Niezawodna soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest chyba znana wszystkim, którzy zmagali się z przypalonymi garnkami. Jest to tak zwany środek do zadań specjalnych i należy do najlepszych środków czyszczących. Wodorowęglan sodu, bo taka jest prawidłowa nazwa tego produktu, ma niewielką cenę, dlatego bez obaw możemy skorzystać z jego pomocy. Aby uzyskać oczekiwany efekt na przypalonych garnkach, powinniśmy w tym przypadku bardzo dobrze się przygotować. Jak uratować spalony garnek za pomocą sody oczyszczonej? Cały zabieg jest naprawdę prosty, ponieważ wystarczy wymieszać sodą oczyszczoną z kilkoma litrami wody i odstawić na kilka godzin w przypalonym garnku. Zabrudzenie jest grubsze, powinniśmy je delikatnie zeskrobać. Soda oczyszczona z wodą zacznie działać na taflę garnka i pozwoli nam ją oczyścić. Po usunięciu zabrudzeń możemy delikatnie przemyć garnek gąbką i w ten sposób możemy odzyskać naczynie do dalszego użytkowania.
Sól i jej właściwości
Niezawodnym elementem do czyszczenia jest również sól kuchenna, którą zapewne każdy z nas posiada w swoim domu. Pozwala nam ona rozpuścić zabrudzenia na naszych naczyniach, gdyż posiada ona antybakteryjne właściwości. Wlewamy zatem określoną ilość wody do spalonego garnka i dodajemy do niej określoną ilość soli. Pozostawiamy taki roztwór przez kilka godzin, po czym staramy się domyć naczynie.
Wiemy już, jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej, ale także czym wyczyścić przypalony garnek. Obok soli sody możemy do tego celu wykorzystać jeszcze z daną wszystkim colę.
Cola i jej fantastyczne właściwości
O coli zapewne każdy z nas słyszał, kiedy rozmawiał na temat do czyszczenia przypalonego garnka lub innych elementów. Wiele osób za pomocą coli pozbywa się rdzy, zatem doskonale nadaje się ona również do umycia naprawdę spalonych garnków. Jeśli zastanawiamy się zatem jak doczyścić przypalony garnek to możemy do tego użyć właśnie wspomnianej wcześniej coli. Oprócz tego, że napój to nie jest bardzo smaczny i wykorzystujemy go do przeróżnych spotkań, to okazuje się, że pasuje on również doskonale do tego, aby usunąć spaleniznę z garnka. Wystarczy zamoczyć garnek w butelce coli, pozostawić na nawet kilka godzin i po jakimś czasie spłukać garnek. Zapewne zaskoczymy się, jak bardzo ta metoda jest skuteczna.
Cytryna dobra na wszystko
Mało kto wie, że dziś bardzo dobrym narzędziem do czyszczenia jest cytryna. Wiele płynów powstaje na bazie cytryny, którą używa się do usunięcia kamienia i wielu innych zacieków. Jeśli nie wiemy już, po zastosowaniu innych metod, jak umyć spalony garnek, powinniśmy do tego użyć plastrów cytryny. Oczywiście nie usunie ona całkowicie spalenizny, ale pozwoli nam ją rozmiękczyć i usunąć lżejsze zabrudzenia. Cytryna daje też przyjemny zapach dlatego możemy pozwolić sobie na jej użycie, jeśli chcemy zabić zapach spalenizny. Środek ten będzie bardzo dobry do tego, aby przynajmniej w początkowej fazie poradzić sobie ze spalenizną, która niestety jest dosyć sporą zmorą, szczególnie w przypalony garnkach. Po przetarciu garnka cytryną należy zalać je ciepłą wodą i pozostawić na parę godzin. Jest to prosty sposób, który każdy z nas może wykorzystać do tego, aby naczynia były czyste i pachnące.
Druciak i szorowanie
Ostateczną metodą na doczyszczenie spalonego garnka jest wykorzystanie do tego druciaka. Jest to oczywiście najgorsza metoda, ponieważ w ten sposób kaleczymy garnek, który po zarysowaniach może jeszcze bardziej przywierać gotowane w nim posiłki. Niemniej jednak, warto wykorzystać tę metodę, jeśli spalenizna jest na tyle uciążliwa, że nie możemy sobie z nią poradzić. Starajmy się pracować druciakiem jak najdelikatniej, aby zdjąć tylko podstawową nawierzchnią spalenizny, pomagając sobie również różnymi wspomagaczami w postaci właśnie wcześniej zaprezentowanych produktów, które znajdziemy w naszych domach. Jeśli możemy to zamiast druciaka, warto wykorzystać szczoteczkę do zębów, bądź innego rodzaju szczoteczkę, która zdecydowanie mniej będzie rysowała dno garnka.
Z jakich garnków najlepiej korzystać?
Dobre garnki to dzisiaj podstawa gotowania w kuchni, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego garnki zostały przygotowane. Mamy dziś na rynku bardzo dobre zestawy, chociażby takich firm jak Gerlach, Tefal, Fiskars, czy też Ambition. Są to zestawy atestowane i dają gwarancję naprawdę dobrej jakości, zatem z takich garnków warto dzisiaj korzystać. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby pamiętać o pozostawionych garnkach na ogniu, czy kuchence. Tutaj nawet najlepsze garnki mogą się przypalić, przy braku naszej nieuwagi.
Przypalony garnek to zmora niejednej pani domu. Można sobie jednak z tym poradzić w sposób szybki, jeśli oczywiście znamy na to odpowiednie metody. Powyższe sposoby pomogą nam w uporaniu się z taką sytuacją, dlatego warto zastosować zanim garnek zostanie wyrzucony na śmietnik. Jeśli nie uda się już zupełnie nic z tym zrobić to naprawdę nie zostawiajmy takiego naczynia do użytkowania, gdyż będzie on psuł smak potraw w nim gotowanych.