Niebieski ekran w laptopie (Blue Screen) – jak naprawić?
Żyjemy dziś w czasach które bardzo mocno dają nam możliwość korzystania z przeróżnych urządzeń elektronicznych, stosowanych nawet do pracy. Naszym najlepszym przyjacielem pod kątem informatycznym jest dzisiaj laptop i tak naprawdę każdy praktycznie, kto ceni sobie posiadanie tego urządzenia i jest z nim w jakiś sposób związany, chociażby biznesowo, musi takie urządzenie u siebie mieć. Ale, jak to bywa w przypadku rzeczy martwych, laptopy potrafią się uszkadzać i jedną z takich oznak będzie niebieski ekran, czyli tak zwany blue screen. Jest to dziś bardzo częsta przypadłość i zazwyczaj świadczy ona o tym, że doszło do błędu systemu operacyjnego, ale niestety błąd ten sam się nie naprawi. Tutaj kroki musimy podjąć my sami. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jak zweryfikować ten problem i jak sprawić, aby niebieski ekran w laptopie już nigdy nie miał miejsca? Trochę trzeba przy tym pogrzebać, trochę trzeba ten temat zrozumieć, ale jest on oczywiście do wykonania. Poniższym artykule dotkniemy tego tematu, a dowiesz się z nich takich rzeczy, jak:
- Co oznacza słowo niebieski ekran i z czym to się wiąże?
- Jakie błędy mogą wskazywać na niebieski ekran w laptopie?
- Co zrobić, aby naprawić pojawiający się niebieski ekran?
- Jak uruchomić laptop w trybie awaryjnym?
- Błędy krytyczne, jak sobie z nimi poradzić?
- Podstawowe informacje o niebieskim ekranie
Co co oznacza słowo niebieski ekran i z czym to się wiąże?
Niebieski ekran bardzo często może pojawiać się na ekranie naszego laptopa i będzie to wynikało z błędów systemu operacyjnego. Czasami będą to błędy krytyczne, dlatego też musimy wiedzieć jak sobie z takim tematem poradzić. Czym zatem jest niebieski ekran? Jest to zjawisko potocznie nazywane niebieskim ekranem śmierci, co z języka angielskiego można przetłumaczyć jako blue screen of death. Słowo to powstało na przełomie lat 80 i 90, a dotyczy ono błędu pojawiającego się w systemie Microsoft Windows. Niestety niebieski ekran może świadczyć o uszkodzeniu urządzenia, dlatego należy do tego tematu podejść niezwykle ostrożnie. Bardzo często w sytuacji pojawienia się takiego ekranu, system mimowolnie wykona proces restartu urządzenia, ale musimy wiedzieć, że w tej sytuacji wszystkie nasze nie zapisane wcześniej dane zostaną utracone. Niebieski ekran śmierci może pojawić się w najmniej spodziewanej sytuacji. Może on wyskoczyć w trakcie wykonywania jakiejś pracy, a tym samym budzić w nas ogromne zaskoczenie. Może on pojawić się naprawdę z przeróżnych sytuacji, zatem ważne jest aby znaleźć konkretną przyczynę takiego komunikatu. Uszkodzeniu w tej sytuacji może ulec karta graficzna, pamięć RAM, ale także inne dodatki komputera, stanowiące jego podzespoły. Trudno jest na pierwszy rzut oka określić, co jest przyczyną pojawiającego się niebieskiego ekranu, ale warto zwrócić uwagę na pojawiające się kody błędu, które niestety wyświetlają się w bardzo krótkim czasie. Jeśli wiemy, że powinniśmy takie kroki wykonać to warto to zrobić, zapamiętać pojawiające się kod błędu, o której będziemy mogli z powodzeniem wykorzystać do postawienia diagnozy. Informacje o takim błędzie mogą nam pozwolić znaleźć też wsparcie w zasobach internetu.
Możemy też korzystać z różnych programów wyłapujących takie problemy w sytuacji, kiedy one się pojawią. Program taki tworzy specjalny plik, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze dane dotyczące awarii. Posiadając takie dane możemy bez problemu sami starać się naprawić niebieski ekran śmierci.
Jakie błędy mogą wskazywać na niebieski ekran śmierci w laptopie?
Niebieski ekran w laptopie to zmora wielu osób, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie zawsze wiemy, jak sobie z taką sytuacją poradzić. Pojawiający się niebieski ekran może naprawdę sugerować wiele błędów, a także awarii podzespołów naszego laptopa. Musimy zatem mieć świadomość tego, że najczęstsze błędy pojawiające się przy niebieskim ekranie to błędy hardware, jak również i software. Wśród nich możemy zaliczyć takie błędy jak:
- Będę dysku twardego
- Wadliwe sterowniki, które mogły zostać błędnie zainstalowane
- Błędy systemu operacyjnego Windows
- Zainfekowane pliki poprzez złośliwe oprogramowanie
- Błędna instalacja urządzeń zewnętrznych i tutaj wadliwe ich działanie
- Zainfekowany port USB
- Problem z pamięcią urządzenia, chociażby podłączonego przez USB
- Przegrzanie podzespołów laptopa
- Rzadziej problem z zasilaniem
- Inne, prozaiczne powody
Blue screen może pojawić się faktycznie czasami z zupełnie innych powodów, niż te, które zostały wymienione powyżej, ale musimy mieć świadomość, że najczęściej będą to sytuacje, jakie przedstawiliśmy powyżej. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, to zapoznać się z możliwościami naprawy niebieskiego ekranu.
Co zrobić żeby naprawić pojawiający się niebieski ekran?
Pojawiający się niebieski ekran na naszym laptopie od razu może nas zniechęcić do dalszego działania. Jeśli jednak udało nam się wykryć błąd, zapisać kod błędu pojawiający się podczas wyskakiwania niebieskiego ekranu to tak naprawdę zrobiliśmy połowę drogi. Możemy sprawdzić co dany błąd oznacza i podjąć określone kroki. Jak wspomnieliśmy wyżej, niebieski ekran w laptopie może wskazywać na uszkodzenie niektórych podzespołów laptopa, dlatego poniżej przedstawimy co należy zrobić w sytuacji, kiedy wiemy czego dotyczy awaria.
Błędne sterowniki karty graficznej
Karta graficzna jest potrzebna do działania laptopa, dlatego pojawiający się niebieski ekran będzie najczęściej przyczyną usterki tego podzespołu. Będzie się tak działo zazwyczaj po instalacji nowej karty graficznej lub aktualizacji sterowników. Opcją, którą możemy w tej sytuacji wykonać, jest uruchomienie komputera w trybie awaryjnym, a następnie usunięcie sterownika karty graficznej w panelu sterowania. Możemy też przywrócić system w czasie, ale powyższa instrukcja powinna nam pomóc przywrócić działanie laptopa do normalności. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie komputera w trybie standardowym, a system sam powinien dokonać instalacji odpowiedniego sterownika dla karty graficznej.
Oprogramowanie niezgodne z systemem
Często jest tak, że chcemy instalować programy, które dla nas mają dość ciekawą funkcję, ale nie są one w żaden sposób kompatybilne z naszym urządzeniem i systemem. Najlepiej instalować programy ze sprawdzonych źródeł, a w dodatku takie, które są pisane dla systemu Windows. Jeśli po instalacji jakiegoś oprogramowania pojawi się niebieski ekran, należy go natychmiast w trybie awaryjnym odinstalować. Takie działanie pozwoli przywrócić poprawne działanie laptopa.
Zbyt mała wydajność dysku twardego
Przy długim użytkowaniu komputera, który ma określony czas żywotności, również dysk twardy może sobie przestać radzić z odczytywaniem niektórych danych na komputerze. Taka sytuacja może też powodować pojawianie się niebieskiego ekranu na naszym laptopie. Dobrą opcją jest wtedy sformatowanie dysku twardego, ale jeśli to nie pomoże, powinniśmy po prostu zainwestować w nowy dysk twardy.
Zainfekowany robak lub wadliwe urządzenia
Do naszych laptopów podłączamy przeróżne urządzenia, które mają nam pomóc w naszej pracy, podczas grania lub wykonywania innych czynności. Pliki z niepewnych źródeł mogą być zainfekowane i zarażenie wirusem naszego laptopa może być również powodem pojawiającego się niebieskiego ekranu. Często poprzez wadliwe oprogramowanie urządzeń, które podłączamy do naszego laptopa. Warto usunąć wirusa i odinstalować wadliwy program.
Błędów na pojawienie się niebieskiego ekranu w laptopie jest zdecydowanie więcej, dlatego warto wiedzieć co zrobić, gdy pojawi się blue screen. Jeśli mamy w domu informatyka, zawsze możemy z urządzeniem udać się do niego i na pewno uzyskamy w tym zakresie pomóc. Wystrzegajmy się sytuacji, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie naszego laptopa. Zazwyczaj, pojawiające się usterki to nasza przyczyny, zatem warto być ostrożnym.
Jak uruchomić laptop w trybie awaryjnym?
Temat dość powszechny, który często poruszany jest na lekcjach informatyki w szkołach, dlatego raczej każdy bez problemu poradzi sobie uruchomieniem trybu awaryjnego. Najpierw jednak powinniśmy spróbować trzykrotnie uruchomić i wyłączyć zasilanie. Takie działanie pozwoli w środowisku WinRE uruchomić się, gdzie następnie klikamy w komunikat rozwiązywanie problemów, opcje, ustawienia uruchamiania i wciskamy F4, F5 lub F6, aby móc uruchomić specjalny tryb awaryjny. Po takiej kombinacji klawiszy, laptop powinien uruchomić się wtedy, używając tylko podstawowych sterowników. W trybie awaryjnym mamy niewielkie pole do działania, ale z powodzeniem możemy uruchomić narzędzie przywracania systemu. Pozwoli to nam wrócić do poprzedniej wersji, z którą mogliśmy bez problemu pracować.
Tryb awaryjny to jeden z podstawowych elementów uruchamiania komputera, jaki powinniśmy znać. W sytuacji kryzysowej, może nam to pomóc w szybkim odzyskaniu laptopa do pracy. Dziś na szczęście nie jest to wielki kłopot i każdy z nas może zasięgnąć takiej wiedzy w internecie, chociażby ze swojego smartfona.
Błędy krytyczne, jak sobie z nimi poradzić?
Pojawiający się błąd krytyczny na laptopie niestety nie jest optymistyczną wiadomością. Są one na tyle groźne, że czasami nawet obsługa profesjonalnego serwisu komputerowego może mieć problem z poradzeniem sobie w przypadku takiego błędu. Niemniej jednak, jeśli pojawi się taki błąd krytyczny, powinniśmy z naszym urządzeniem udać się do serwisu. Pojawiające się pytanie, jak naprawić blue screen, może w tej sytuacji inaczej nie zadziałać. Jeśli nie znamy się zupełnie na takowych błędach, nie kombinujmy nic na własną rękę. Możemy tylko doprowadzić do gorszego działania naszego urządzenia, a ostatecznie do jego zniszczenia. Możemy tylko sprawdzić powyższe tematy i jakby iść troszeczkę za ich ciosem, być może uda nam się w ten sposób naprawić pojawiający się błąd.
Błędy krytyczne w komputerze wynikają najczęściej ze złego użytkowania narzędzia, jakim jest właśnie laptop. Musimy uważać na to, na jakie wchodzimy strony internetowe, gdyż mogą one wpływać na infekowanie naszego urządzenia. W przypadku gdy pojawi się błąd krytyczny, możemy już nie mieć takiego szczęścia w naprawie naszego laptopa co powoduje też utratę danych, które mogą być dla nas cenne. Warto zatem podchodzić do tematu konkretnie, zdobywając wiedzą w zakresie naprawy takich błędów.
Podstawowe informacje o niebieskim ekranie
Wiemy już czym jest blue screen i jakie mogą być przyczyny jego powstawania. Możemy na własną rękę próbować swoich sił i starać się naprawić urządzenie, ale pamiętajmy o tym, aby robić to w sposób rozsądny. Podstawowym działaniem będzie sprawdzenie sterownika karty graficznej i uruchomienie komputera w trybie awaryjnym. Jeśli powodem niebieskiego ekranu jest błędny sterownik karty graficznej, możemy go odinstalować. Przypominamy też, że niebieski ekran w laptopie może powstać poprzez niewłaściwe oprogramowanie. Najlepszym działaniem w tej sytuacji jest odinstalowanie takiego programu. Inną przyczyną może być przeciążenie pamięci RAM i tutaj najlepiej jest włączyć i wyłączyć laptop kilka razy, gdyż może to przywrócić prawidłowe jego działanie.
Warto skanować swój laptop bardzo często programem antywirusowym, aby uniknąć sytuacji, kiedy nasze urządzenie może zostać zarażone. A w obecnych czasach może się to wydarzyć w najmniej spodziewanym momencie, ponieważ plików przechwytujących nasze urządzenia jest dzisiaj naprawdę dużo. Wpływa to zatem na jakość pracy naszego urządzenia i niestety może się wtedy pojawić niebieski ekran, który zakłóci również pracę nas samych. Jeśli spotka nas sytuacja z niebieskim ekranem, ale nie będziemy wiedzieli jak podejść do tematu jego naprawy, zlećmy to komuś profesjonalnemu, abyśmy nie musieli tracić swoich danych z laptopa.