Termoobieg w piekarniku – co to jest?
Termoobieg w piekarniku teraz jest standardem. Jednak mimo to wiele osób posługując się wciąż przestarzałymi modelami kuchenek, nie ma pojęcia, czym jest ta funkcja i do czego dokładnie służy. A szkoda, ponieważ jest to udogodnienie, które wspomaga pieczenie wielu dań. Jak działa i co należy wiedzieć na jego temat?
Co to termoobieg i jak działa?
Termoobieg to mówiąc najprościej, grzałka pierścieniowa. Potocznie nazywa się ją wentylatorem. Wykorzystuje grzałki, a do tego wymuszony obieg powietrza. Wpływ na jej efektywność ma przemieszczanie się ciepłych mas powietrza oraz rozprowadzanie ich po całej komorze. Funkcja ta ma korzystny wpływ na pieczenie, ale wymaga dostosowania temperatury do potrzeb konkretnych dań. W przeciwnym razie mogą one łatwo ulec spaleniu. Lepiej więc nie eksperymentować z temperaturą.
Druga bardzo ważna sprawa to taka, że nie należy też ciągle tej temperatury zmieniać. Musi utrzymywać się na tym samym poziomie. Od tego będzie zależała jakość wypieków.
Skoro wiadomo już, co to termoobieg w piekarniku, należy przejść o krok dalej. Teraz kilka słów wyjaśnienia dotyczącego sposobów oznaczania piekarnika, symboli.
Termoobieg w piekarniku – oznaczenia
Oznaczenia na piekarnikach z funkcją termoobiegu zazwyczaj bywają takie same. Chodzi o to, aby były zrozumiałe dla każdego użytkownika. Jeśli na oznaczeniu została umieszczona kreska pozioma, czyli grzałka górna oraz symbol opiekacza, a więc kreska falowana, to oznacza, że w tym momencie użytkownik używa piekarnika z grzałką górną i opiekaczem, czyli grillem. Taka funkcja zdecydowanie przyspiesza proces opiekania potrawy.
Kiedy pod znakiem termoobiegu znajduje się symbol grzałki, to wówczas należy rozumieć, że pracuje on razem z grzałką. W tej sytuacji temperatura od dołu jest wyższa. Może być też tak, że znak termoobiegu będzie znajdował się pomiędzy dwiema liniami poziomymi, co będzie świadczyło o dwóch grzałkach. Dzięki tej funkcji, powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym wnętrzu piekarnika.
Oznaczeniom widniejącym w tym miejscu, warto przyjrzeć się już w dniu zakupu piekarnika. Już wtedy najlepiej wiedzieć, co to jest termoobieg i jak działa, by mieć pełną świadomość dokonanego zakupu.
Co daje piekarnik z termoobiegiem?
Teraz można kupić już tylko piekarnik z termoobiegiem. A skoro technologia ta zagościła w tych urządzeniach na dobre, to można domyślać się, że wiąże się z nią samo dobro. Co w takim razie daje ten termoobieg? Należy przede wszystkim podkreślić, że potrawy są w nim pieczone bardzo równomiernie. Dzięki tej funkcji można nawet piec kilka potraw jednocześnie. Oczywiście łącząc je w taki sposób, aby zbyt mocno i negatywnie nie wpływały na swój smak. Tak więc dobrym przykładem będzie mięso na jednym poziomie, a warzywa na drugim. Chcąc piec w ten sposób, wystarczy zastosować półki druciane, aby powietrze, które będzie przepływało po piekarniku, nie miało żadnych oporów.
Kolejna zaleta piekarnika z funkcją termoobiegu to taka, że stosowanie jej pozwala z automatu na ustawienie niższej temperatury, niż w przypadku zwykłego grzania góra dół. A mimo to dania są dopiekane w stu procentach, zachowują swój aromat i smak. Należy również dodać, że niższa temperatura w piekarniku to mniejszy pobór energii elektrycznej. Można więc zaliczyć te urządzenia do energooszczędnych.
Na tym zalety termoobiegu się nie kończą. Kolejnym plusem jest mycie komory. To bardzo prosta sprawa. Wystarczy na dnie piekarnika umieścić pojemnik z wodą, ustawić temperaturę i termoobieg, by wytwarzana w ten sposób para rozprowadziła się po całej komorze. Po czymś takim nie trzeba już niczego szorować. Wystarczy przetrzeć ścierką, by uzyskać satysfakcjonującą czystość. Oczywiście ta metoda to tylko propozycja, szczególnie dla osób, które mają najprostsze piekarniki, bez dodatkowej funkcji typowo czyszczącej. Należy przy tym podkreślić, że stosowanie silnych środków chemicznych do czyszczenia wnętrza piekarników, nie jest dobrym pomysłem. Ani technicznie, ani też pod względem zdrowia.
Czego nie piec w termoobiegu?
Jak widać, termoobieg piekarnik ma wiele zalet. Okazuje się jednak, że z tym pieczeniem trzeba zachować pewną ostrożność. Są dania, których nie powinno się piec z funkcją termoobiegu. Na liście pierwsze miejsca zajmują cista i to bez wyjątku, które najlepiej wychodzą, gdy są pieczone tradycyjnymi metodami, góra dół. Choć pieczenie to trwa dłużej, to i tak wygrywa z termoobiegiem. Tak więc funkcji najlepiej używać do czerwonego mięs, drobiu, warzyw. Wówczas będą miały chrupiącą skórkę.
Termoobieg trzeba wyłączyć również przed pieczeniem ciasta drożdżowego czy chleba, czyli tych wszystkich, które rosną. Dotyczy to nawet ciasta kruchego. Nie powinno się również piec w termoobiegu delikatnych dań. Mogłyby zbyt mocno wyschnąć. Posiadanie termoobiegu generuje mnóstwo korzyści, które przemawiają za wyborem piekarnika z tą funkcją. Jednak trzeba użytkować ją z głową, by wspomóc przygotowywanie dań, a nie im zaszkodzić.
Wybierając piekarnik trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie był to termoobieg bez grzałki pierścieniowej, która odgrywa tak ważną rolę w całym urządzeniu. Warto skoncentrować się na modelach proponowanych przez znane marki. Niech będzie to zakup, który posłuży przez dłuższy czas, bo byłoby szkoda co chwilę wymieniać na nowy. Profesjonalna grzałka termoobiegu ma korzystny wpływ na pieczenie rozmaitych dań. Chcąc rozwijać się kulinarnie, warto wcześniej zainwestować w dobry sprzęt, a wspomniany piekarnik niewątpliwie takim jest. Szukając idealnego piekarnika warto posłużyć się internetem, zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników i rankingi. Jest to skuteczny sposób na znalezienie jednego z najlepszych urządzeń do pieczenia rozmaitych potraw. Szukając piekarnika do domu nie należy kierować się ceną. Nie ma tak dużego znaczenia jak funkcjonalność i jakość sprzętu, który ma piec równomiernie i skutecznie. Dlatego warto dotrzeć do informacji przekazywanych przez osoby, które są już użytkownikami tych piekarników i mogą wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej, od strony użytkownika.