Mikrodermabrazja w domu – jak ją wykonać samodzielnie?
Mikrodermabrazja w domu przeprowadzana jest coraz częściej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a wśród najważniejszych z nich na pewno można wymienić oszczędność czasu i pieniędzy. Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele urządzeń i preparatów, które dostosowane są do tego rodzaju procedur kosmetycznych. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zabieg ten wymaga także szczególnej ostrożności i nie powinien być przeprowadzany bez właściwego przygotowania. Zastanawiasz się, nad tym czy mikrodermabrazja w domu to dobry pomysł? Chcesz wiedzieć czy warto zabieg wykonać samodzielnie? Jakich efektów się można spodziewać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!
Co to jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego, który znajduje się w ofercie wielu salonów kosmetycznych. Istotą tego zabiegu jest ścieranie kolejnych warstw naskórka. Odbywa się to przy pomocy precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Przez co mikrodermabrazja, nazywana też mikro peelingiem. Jakie są efekty tego typu zabiegu? Dzięki niej skóra staje się przede wszystkim złuszczona, dotleniona oraz wzmocniona. W czasie zabiegu usunięte, bowiem zostają zrogowaciałe warstwy naskórka.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje mikrodermabrazji:
- Mikrodermabrazja diamentowa – w czasie tego typu zabiegu naskórek jest ścierany za pomocą głowicy z zakończeniem diamentowym. Ta procedura wyróżnia się stosunkowo dużym stopniem bezpieczeństwa, może być, więc stosowana nawet w przypadku cery delikatnej, wrażliwej, czy alergicznej. Czas zabiegu uzależniony jest od części ciała, na której jest wykonywany, zwykle nie przekracza on 50 minut. Złuszczanie martwego naskórka głowicą z zakończeniem diamentowym można przeprowadzać zarówno na twarzy, jak i szyi czy plecach i dekolcie.
- Mikrodermabrazja korundowa – w tym przypadku złuszczanie naskórka odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia oraz mikronizowanych kryształów tlenku glinu. Pod wpływem podciśnienia, cząstki uderzają w skórę, przez co następuje mechaniczne ścieranie naskórka. Zabieg ten trwa nieco dłużej, niż mikrodermabrazja diamentowa. Jednak maksymalny czas procedury nie przekracza 90 minut. Peeling korundowy jest nieco bardziej inwazyjny, dlatego też lepiej sprawdzi się w przypadku pań, które mają cerę grubszą i bardziej zanieczyszczoną.
- Mikrodermabrazja tlenowa – to stosunkowo nowoczesna metoda oczyszczania skóry twarzy, która łączy w sobie łączy w sobie tlen i sól fizjologiczną. Tym sposobem złuszcza obumarły naskórek. Metoda ta jest stosunkowo bezpieczna, dlatego też polecana jest niemal wszystkim paniom.
Mikrodermabrazja – wskazania do zabiegu
Mikrodermabrazja to zabieg bardzo skuteczny, który pomaga odmienić wygląd niejednej cery. Jakie są efekty zabiegu? Przede wszystkim skóra staje się bardziej wygładzona i delikatna, bowiem zostaje usunięty martwy naskórek. Co więcej zostaje ona także dogłębnie oczyszczona, zredukowane zostają zaskórniki i pory. Tego typu zabieg wpływa także korzystnie na koloryt skóry, dzięki temu, że poprawia krążenie, skóra nabiera ładniejszego odcienia i blasku. Ponadto zabieg ten przywraca także elastyczność skórze, doskonale spłyca zmarszczki oraz zmniejsza łojotok.
Wskazaniem do zabiegu mikrodermabrazji może być:
- brzydki koloryt skóry, poszarzała cera bez blasku – jeśli zmagasz się z nieestetycznym, wyblakłym kolorytem skóry, zabieg może pomóc Ci rozwiązać ten problem,
- zmęczona, pozbawiona witalności skóra – mikrodermabrazja przywróci Twojej skórze witalność, sprawi, że cera będzie wyglądała na bardziej wypoczętą i świeżą,
- przebarwienia, blizny – jeśli zmagasz się z nieestetycznymi zmianami skórnymi zabieg ten zminimalizuje ich widoczność,
- trądzik – mikrodermabrazja jest także pomocna w przypadku osób, które zmagają się z trądzikiem,
- starzenie się, fotostarzenie, zmarszczki na skórze – zabieg ten sprawdzi się także w przypadku cery dojrzałej, ale też u pań, u których pojawiają się pierwsze oznaki starzenia,
- zrogowacenia i prosaki – jeśli mierzysz się z tym problemem, możesz z powodzeniem spróbować rozwiązać go domową mikrodermabrazją,
- nierówności na skórze – zabieg zdecydowanie wygładza skórę, sprawia, że jej powierzchnia staje zrównana, bardziej jednolita,
- wiotkość skóry, zniszczenia,
- zmiany potrądzikowe.
Kto nie powinien wykonywać mikrodermabrazji?
Pomimo wielu zalet mikrodermabrazja nie jest wskazana dla wszystkich. Istnieje wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia tego typu zabiegu. Zwłaszcza mikrodermabrazja w domu, kiedy to nie mamy doświadczenia, ani wystarczającej wiedzy w tym temacie, w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zatem jakie są główne przeciwwskazania do domowej mikrodermabrazji? Okazuje się, że należą do nich przede wszystkim:
- Aktywne, świeże rany – jeśli na Twojej skórze znajdują się aktywne rany nie należy decydować się na tego rodzaju zabieg. Tego rodzaju skaleczenia są podatne na infekcje. Jeśli więc masz na twarzy zmiany, które nie są zagojone, bezwzględnie zrezygnuj z mikrodermabrazji. Takie zmiany to chociażby trądzik ropowiczy, trądzik różowaty, czy też aktywna opryszczka.
- Brodawki – brodawkami określa się wszelkie grudkowe zmiany skórne, które mają szeroką podstawę i zrogowaciałą, nierówną powierzchnię. Jeśli masz tego typu zmiany na swojej skórze, zrezygnuj w tym obszarze z przeprowadzania zabiegu mikrodermabrazji.
- Popękane naczynka krwionośne – zabieg ten nie jest wskazany także w przypadku osób z cerą naczyniową. Oczywiście, jeśli zabieg zostanie wykonany bardzo delikatnie, nie powinien on wpłynąć na stan naczynek, jednak należy zaznaczyć, że tego typu decyzję powinien już podjąć doświadczony kosmetolog. Na pewno zabiegu w przypadku cery naczyniowej nie powinno przeprowadzać się samodzielnie w domu.
- Zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
- Osoby cierpiące na nowotwory, leczące się onkologiczne – tego typu zabieg kosmetyczny nie powinien być przeprowadzany także u osób, które leczą się onkologicznie. Z tego zabiegu pacjentki onkologiczne będą mogły skorzystać dopiero po zakończeniu leczenia. Warto taką decyzję omówić także z lekarzem.
Jak widać, pomimo tego, że zabieg ten powszechnie uważany jest za bezpieczny i mało inwazyjny, nie jest przeznaczony dla każdego. Warto jednak podkreślić, że nie stanowi on wyjątku. Bowiem wiele procedur kosmetycznych nie jest wskazanych w przypadku wyżej wymienionych problemów.
Domowa mikrodermabrazja – wybór odpowiedniego sprzętu
Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań domowa mikrodermabrazja może okazać się świetnym sposobem na utrzymanie pięknej i zdrowej cery. Zatem jak przygotować się do przeprowadzenia zabiegu? Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Warto podkreślić, że domowa mikrodermabrazja to przede wszystkim mikrodermabrazja diamentowa. W domu jest to najbezpieczniejsze wyjście. W ofercie producentów znaleźć można wiele urządzeń do tego rodzaju zabiegu.
Sprzęty te funkcjonują one pod nazwą odkurzacze do wągrów i zaskórników. Warto jest wybierać, więc urządzenia, które oferują renomowane marki, najlepiej takie, które są na rynku od wielu lat. Ważne jest także, by wybrane przez nas urządzenie spełniało odpowiednie kryteria bezpieczeństwa. Osoby, które nie posługują się biegle językiem obcym, dobrze by zdecydowały się na zakup sprzętu z polską instrukcją. Dzięki czemu będą mogły szczegółowo zapoznać się z zasadą działania sprzętu oraz wszelkimi środkami ostrożności. Mikrodermabrazja diamentowa domowa powinna być wykonywana zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Należy, więc bezwzględnie stosować się do dołączonej instrukcji.
Urządzenia tego typu powinny mieć następujące atrybuty:
- skuteczne redukowanie wągrów i zaskórników,
- stosunkowo szybkie i ciche działanie,
- długi czas pracy, lub odpowiednio długi przewód zasilający, nie krępujący ruchów,
- dobra jakość wykonania,
- końcówki dostosowane do rodzaju skóry,
- łatwe w użyciu,
- niewielki, kompaktowy rozmiar, ergonomiczny kształt,
- przyjemna estetyka,
- regulacja intensywności zasysania,
- duża moc pracy, kilka poziomów ssania,
- opatrzone gwarancja producenta.
Wiele osób zastanawia się, czy tego typu urządzenie warto jest kupić z rynku wtórnego. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto mieć na uwadze fakt, że taki zakup obarczony jest zawsze dużym ryzykiem. Przede wszystkim nie mamy pewności, jak długo sprzęt był użytkowany i jak mocno został wyeksploatowany. Poza tym nie mamy także wiedzy o to, jak o sprzęt wcześniej dbano, czy zachowywano należyte środki ostrożności. Dlatego też najbezpieczniej jest zakupić sprzęt z pierwszej ręki. W takich sytuacjach obowiązuje także gwarancja producenta.
Jakie kosmetyki do domowej mikrodermabrazji?
Na rynku są dostępne nie tylko urządzenia do mikrodermabrazji, ale też kosmetyki dające podobny efekt. Najczęściej do domowej mikrodermabrazji wykorzystuje się peelingi lub żele do oczyszczania twarzy. Pomocne są także specjalne ampułki ze złuszczającym kwasem glikolowym, płyny neutralizujące. Poza tym ważne jest także właściwe zabezpieczenie skóry po zabiegu, dlatego też koniecznie należy zaopatrzyć się w krem nawilżający z filtrem UV.
Dlaczego używa się ampułek z kwasem glikolowym? Otóż okazuje się, że działają one bardzo korzystnie na kondycję skóry. Przede wszystkim delikatnie odświeżają skórę, rozpuszczając i usuwając nadmiar martwych, zrogowaciałych komórek naskórka. Poza tym kwas glikolowy ma też zdolność stymulowania fibroblastów. Ponadto wspomaga szybszą regenerację skóry, obkurcza pory skórne. Wpływa także korzystnie na problemy z łojotokiem, reguluje wydzielanie sebum.
Mikrodermabrazja – jak wykonać krok po kroku?
Mikrodermabrazja w domu może być wykonana z wykorzystaniem dedykowanego urządzenia lub też z użyciem specjalnych kosmetyków. Omówimy tu oba te zagadnienia. Zaczniemy od mikrodermabrazji wykonywanej specjalnym urządzeniem. Tu zaznaczymy, że w pierwszej kolejności należy zawsze stosować się do zaleceń, które umieścił producent na instrukcji dołączonej do zakupionego sprzętu. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że ogólne zalecenia wyglądają następująco:
- Odpowiednie przygotowanie do zabiegu – zabieg powinien być wykonany na odpowiednio oczyszczonej, suchej skórze. Ważne jest by na skórę nie nakładać żadnych kosmetyków, nawet kremu, czy toniku.
- Próba na fragmencie skóry – zanim przystąpimy do właściwego zabiegu, ważne jest by wykonać odpowiedni test, który pozwoli sprawdzić, jak zareaguje nasza skóra na tego typu czynność. Choć nie jest to zabieg mocno inwazyjny, to jednak należy wcześniej ocenić, czy kontakt urządzenia ze skórą nie powoduje na niej żadnych zmian i podrażnień.
- Po włączeniu urządzenia należy dobrać głowicę oraz tempo do rodzaju skóry.
- Urządzenie należy trzymać zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w instrukcji. Najczęściej zaleca się, by przyrząd trzymać do skóry prostopadle.
- Zabieg powinno rozpoczynać się od newralgicznej strefy T, ważne jest także, by unikać przesuwania głowicą po pieprzykach i krostach.
- Po zakończonym oczyszczaniu należy zaaplikować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Ważne jest także by unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne.
Wiemy już jak przeprowadzić mikrodermabrazję za pomocą odkurzacza do wągrów i zaskórników. Natomiast istnieje jeszcze inna możliwość, a mianowicie oczyszczanie skóry przy pomocy dedykowanych do tego kosmetyków. Jak przeprowadzić zabieg w tym przypadku? Przede wszystkim liczy się:
- Odpowiednie przygotowanie skóry – w tym przypadku ważne jest także zadbanie o to, by skóra była właściwie przygotowana do zabiegu. W pierwszej kolejności należy, więc zadbać o jej prawidłowe oczyszczenie. Potem należy ją dokładnie wysuszyć. Dopiero na całkowicie suchą skórę można nanieść preparaty.
- Na twarz nakładamy odpowiedni kosmetyk. Ważne jest by stosować się tu także do zaleceń producenta. Należy też omijać okolice oczu.
- Po upływie wskazanego czasu zmywamy preparat. Ważne jest by zawsze stosować się do czasu wskazanego na edykcie produktu. Na pewno nie jest wskazane przetrzymywanie kosmetyków w czasie tego zabiegu. Może to negatywnie wpłynąć na kondycję skóry, podrażnić ją.
- Na koniec powinno się zaaplikować odpowiedni kosmetyk łagodzący.
Ile trwa zabieg mikrodermabrazji? Domowa mikrodermabrazja nie trwa zbyt długo. Jeśli chodzi o odkurzacz do wągrów to cała procedura przebiega stosunkowo szybko. Najczęściej producent zaleca, by od chwili, gdy głowica zassie skórę nie przekroczyć czasu trzech sekund na wybranym obszarze skóry. Na twarzy zabieg nie powinien, więc trwać dłużej niż kilkanaście minut. W przypadku kosmetyków czas zależy od wskazówek producenta.
Mikrodermabrazja – jak często robić?
Najlepszych wyników można spodziewać się w przypadku regularnego wykonywania zabiegów. Warto jednak zaznaczyć, że z częstotliwością zabiegów nie należy też przesadzać. W każdym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta. Nie należy samemu zwiększać częstokrotności zabiegów, można natomiast zabiegi wykonywać rzadziej, jeśli zauważymy, że działają one na skórę zbyt intensywnie.
Mikrodermabrazja – czy warto?
Efekty po mikrodermabrazji domowej są widoczne już po pierwszym zabiegu. Dlatego też większość osób, które decyduje się wykonać zabieg, chwali sobie jego efekty. Opinie o domowej mikrodermabrazji są w większości przypadków pozytywne, pod warunkiem, że zabieg przeprowadzany jest w prawidłowy sposób, zgodnie z odpowiednimi wskazaniami.
Wśród największych zalet wymienia się tu przede wszystkim odżywienie skóry, poprawę kolorytu, jędrności, gęstości, gładkości. Po zabiegu widocznie zmniejsza się także widoczność porów, zmarszczek, zostaje ograniczona produkcja sebum.
Jak zadbać o skórę po zabiegu mikrodermabrazji w domu?
Po zabiegu mikrodermabrazji, zarówno tym wykonanym w domu, jak i tym przeprowadzonym w salonie kosmetycznym, konieczne jest zadbanie o to, by nie narażać skóry na potencjalne ryzyko uszkodzenia, czy podrażnienia. Prawidłowa pielęgnacja po zabiegach kosmetycznych pozwala przede wszystkim szybciej odnowić skórę oraz zmniejsza ewentualne podrażnienia i opuchliznę. Ale to nie wszystko. Zapobiega jednocześnie pojawianiu się przebarwień, stanów zapalnych, hamuje też nadmierne łuszczenie się naskórka. Zatem jak dbać o skórę po domowej mikrodermabrazji? Przede wszystkim:
- Regeneracja – skóra po tego typu zabiegach może być podrażniona, dlatego też warto jest zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyki regeneracyjne.
- Krem o silnym działaniu nawilżającym – nie należy zapominać także o dobrym kremie, który dogłębnie odżywi i nawilży skórę.
- Krem z filtrem – zawsze po tego typu zabiegach należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
Wiemy już, co jest wskazane po zabiegu. Natomiast należy zwrócić uwagę także na to, czego nie powinno robić się pod domowej mikrodermabrazji. Oto lista rzeczy, których należy unikać przez kilka pierwszych dni po zabiegu:
- ekspozycja na promienie słoneczne,
- unikanie solarium,
- rezygnacja z makijażu bezpośrednio po zabiegu (a najlepiej przez całą dobę),
- unikanie agresywnych kosmetyków,
- unikanie innych zabiegów kosmetycznych,
- rezygnacja z sauny i basenu.