Rodzaje karty SIM – czym się od siebie różnią?
Karta SIM, pomimo swoich niepozornych rozmiarów, odgrywa bardzo istotna rolę, zwłaszcza w przypadku telefonów komórkowych. W ostatnich latach przeżyły one bardzo intensywne przeobrażenie. Początki ich historii to czas, kiedy miały one rozmiar niemal karty kredytowej. Dziś ulegają znacznej miniaturyzacji. Ciągła ewolucja kart SIM sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Chcesz wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje kart SIM? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Co to jest karta SIM?
Karta SIM (ang. subscriber identity module) to karta mikroprocesorowa, służąca do identyfikacji abonenta. Obecnie ma ona w większości niewielkie wymiary, posiada wbudowaną pamięć, przechowującą numer IMSI, numer seryjny SSN i system karty oraz wybrane dane (np. kontakty, SMS-y). Typowa karta SIM zbudowana jest głównie z procesora, pamięci RAM oraz pamięci ROM. Ponadto zbudowana jest także z pamięci EEPROM oraz z układu szyfrującego komunikację z operatorem.
Karty SIM wykorzystywane są nie tylko w telefonii komórkowej, jednak dziś skupimy się głównie na tym ich aspekcie. Warto uświadomić sobie fakt, że pomimo tego, iż karta SIM nie jest bezpośrednio powiązana ze smartfonem, to jednak jest elementem, bez którego telefon nie będzie działał prawidłowo. Można, więc powiedzieć, że jest ona jednym z integralnych elementów, umożliwiających korzystanie z telefonu.
Podstawowe funkcje karty SIM
Karty sim do smartfonów mają rozmaite funkcje. Wśród tych najważniejszych wymienić można przede wszystkim:
- wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, możliwość łączenia się z innymi użytkownikami (bez karty SIM możliwe jest wykonywanie tylko połączeń alarmowych),
- zapis określonej liczby kontaktów (karta SIM posiada wbudowaną pamięć),
- wysyłanie oraz odbieranie SMS, MMS,
- identyfikacja użytkownika za pomocą indywidualnego numeru IMSI przyporządkowanego do każdej karty,
- transmisja danych,
- korzystanie z Internetu, kiedy jesteśmy poza siecią,
- otrzymywanie komunikatów sieciowych, różnego rodzaju powiadomień.
Karty sim – rozmiary:
Na rynku dostępne są różne rodzaje kart SIM. Ma to związek z tym, że ten mały element cały czas ewoluuje i zmienia swoje parametry i rozmiary. Wielkość karty SIM stale ulega miniaturyzacji. Początkowo miały one wymiary 8,5 x 5,4 cm, co dziś wydaje się bardzo dziwne, bowiem obecnie taki rozmiar mają karty kredytowe. Najnowsze karty SIM w niczym już nie przypominają tych, które produkowane były na kilkadziesiąt lat temu. Obecnie wielkości kart SIM są stale zmniejszane, niektóre z nich są naprawdę małe!
- karta SIM: 85,60 mm x 53,98 mm x 0,76 mm,
- karta Mini SIM: 25 mm x 15 mm x 0,76 mm,
- karta Micro SIM: 15 mm x 12 mm x 0,76 mm,
- karta Nano SIM: 12,3 mm x 8,8 mm x 0,76 mm.
Rodzaje kart SIM
Rozmiary kart SIM pozwalają określić ich rodzaj. I tak wyróżnić można:
- Standardową kartę SIM – pojawiła się w roku 1991. Jak już wspomniano wówczas jej rozmiar wynosił ok. 85 mm × 54 mm, czyli wielkością przypominała kartę debetową, czy kredytową. Standardowa karta SIM raczej nie jest już wykorzystywana, ponieważ urządzenia elektroniczne znacznie się zmieniły od tego czasu. Dlatego też nie znajduje ona obecnie niemal żadnego praktycznego zastosowania.
- Mini SIM – Pojawiły się w 1996 roku. Ich rozmiar 25 mm × 15 mm × 0,76 mm. Tego typu karty były stosowane stosunkowo długo, bo blisko 10 lat. Obecnie używa się je jeszcze, ale tylko w przypadku tych starszych modeli telefonów. Nowe modele nie są już przystosowane do mini SIM.
- Micro SIM – kartą, która wyparła mini SIM była micro SIM. Miało to miejsce w 2003 roku, chociaż upłynęło kilka lat, zanim karta ugruntowała swoją pozycję na rynku. W tym przypadku rozmiar karty wynosił 15 mm × 12 mm × 0,76 mm.
- Nano SIM – wymiary tej karty to 12,3 mm × 8,8 mm × 0,67 mm. Obecnie jest to jedna z najczęściej stosowanych kart SIM.
- eSIM – czyli karta przyszłości embedded SIM. W odróżnieniu od poprzednich rodzajów kart, eSIM nie ma charakteru fizycznego. Jest ona tylko i wyłącznie cyfrową kartą zapisaną na mikroczipie.
Dual SIM, czyli dwie karty w jednym telefonie
Warto wspomnieć o tym, że niektóre modele telefonów komórkowych umożliwiają korzystanie z dwóch kart SIM w ramach jednego smartfona. Oczywiście nie wszystkie smartfony będą oferowały tę funkcję, jednak na rynku istnieje wiele modeli, które na to pozwalają. Urządzenia tego typu mają dwa sloty, w których umieszcza się karty SIM. Jak to działa w praktyce? Otóż jeden smartfon odbiera SMS-y i połączenia głosowe na dwa różne numery.
Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje dual SIM:
- Tryb pasywny dual SIM – to jedno z najstarszych rozwiązań. W chwili obecnej jest już raczej rzadko praktykowane. Charakteryzuje się dwoma slotami umieszczonymi obok siebie, w których można umieścić dwie karty SIM. W tym przypadku jednak tylko jedna karta może być aktywna, a druga pozostanie w trybie pasywnym.
- Tryb standby dual SIM – tzw. DSS. W tym przypadku obie karty są aktywne w tym samym czasie, jednak ma to miejsce tylko do chwili, kiedy jedna z nich staje się zajęta. Tryb standby dual SIM posiada jedną antenę.
- Tryb aktywny dual SIM – w tym przypadku dwie karty SIM pozostają aktywne w tym samym czasie. Tego typu urządzenia mają zainstalowane dwie anteny GSM.
Co daje możliwość korzystania z dwóch kart w telefonie? Czy takie rozwiązanie jest praktyczne? I komu przydaje się najczęściej? Otóż okazuje się, że takie rozwiązanie ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Do plusów zalicza się możliwość przyjmowania połączeń zarówno prywatnych, jak i służbowych na jednym telefonie. Jest to bardzo wygodne, np. w przypadku osób, które prowadzą własne firmy. Jest to także jakaś forma oszczędności. Bowiem jeśli korzystać musimy z dwóch kart nie musimy wówczas kupować drugiego smartfona. Ta opcja jest także bardzo wygodna w przypadku wyjazdów za granicę. Wystarczy zakupić kartę SIM po przyjeździe czy przylocie do nowego kraju, by nieco zaoszczędzić na rachunkach.
Rozwiązanie to ma też kilka wad, z których największą jest na pewno fakt, że bateria w takich urządzeniach trzyma znacznie krócej. Jeśli jedno urządzenie obsługuje połączenia i wiadomości przychodzące na dwa numery, znacznie szybciej się rozładuje.