Jak zresetować zmywarkę Bosch, Electrolux, Siemens, Whirlpool?
Reset zmywarki konieczny jest w przypadku, kiedy dochodzi do awarii sprzętu. Chociaż awarie nie występują często, to jednak faktem jest, że się zdarzają zarówno w nowych, jak i starych modelach urządzeń. Reset pomoże w problemach takich jak zatkanie filtra, zanieczyszczenie odpływu, czy też niewłaściwy pobór wody. Dlatego też warto wiedzieć, jak go przeprowadzić w konkretnych modelach zmywarek!
Kiedy należy zresetować zmywarkę?
Reset zmywarki jest czynnością awaryjną, którą przeprowadza się w pewnych, najczęściej podbramkowych sytuacjach, czyli w przypadku awarii sprzętu myjącego. Resetu nie należy robić w momencie, kiedy urządzenie działa i funkcjonuje prawidłowo. Zatem kiedy procedura jest konieczna?
- Zatkany filtr w zmywarce – w większości przypadków reset będzie konieczny w momencie, kiedy filtr w zmywarce zostanie zapchany. Okazuje się, że ten niepozorny problem może nie tylko nie pozwolić na jej dalsze użytkowanie. Może, bowiem przyczynić się także do poważnych uszkodzeń całego systemu odpływowego. Często okazuje się, że za zatkany filtr w zmywarce odpowiada sam użytkownik, który nie dość dobrze dba o higieniczne użytkowanie sprzętu. Okazuje się, że do takiego problemu może prowadzić niedostateczne oczyszczanie naczyń, czy dostanie się do środka elementów i przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w urządzeniu.
- Problem z poborem wody – w takiej sytuacji po wykonaniu resetu należy upewnić się, czy zawór wody jest odkręcony. Warto także zweryfikować, czy w zaworze jest odpowiednie ciśnienie lub czy przewód doprowadzający wodę nie jest zbyt mocno wygięty. Jeśli problem nie leży, gdzieś indziej, najczęściej po resecie zmywarki konieczny jest kontakt z hydraulikiem.
- Zanieczyszczenie odpływu – nie jest tajemnicą, że w odpływie mogą gromadzić się zanieczyszczenia, czy resztki jedzenia. Dlatego też, jeśli powodem resetu było zanieczyszczenie odpływu w zmywarce, należy koniecznie w dalszej kolejności zadbać o jego odpowiednie udrożnienie.
- Przerwania programu zmywania.
Jak zresetować zmywarkę?
Zastanawiasz się, jak zresetować zmywarkę? Otóż okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wiele marek tych urządzeń, a procedura resetu zależy właśnie od konkretnego producenta. Inaczej, więc będzie wyglądała ona w przypadku zmywarki Bosch, a inaczej w przypadku sprzętu Electrolux, Siemens, czy też Whirlpool.
Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach procedura resetu wygląda bardzo podobnie. A mianowicie sprowadza się bardzo często do dłuższego przytrzymania przycisku START. Czasem przycisk RESET znajduje się też po prostu na panelu sterowania, wystarczy wówczas z niego skorzystać. W niektórych przypadkach wystarczy także wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Nie jest to jednak stosowane w każdym urządzeniu. Niemniej jednak w wielu przypadkach bywa wystarczające.
Jak zresetować zmywarkę Bosch?
Reset zmywarki Bosch to stosunkowo prosta czynność. W tym przypadku producent zadbał o to, by nie było to zbyt skomplikowane. Zatem co zrobić w przypadku, gdy pojawia się potrzeba zresetowania zmywarki Bosch? Na początku należy uruchomić sprzęt. A potem wystarczy tylko znaleźć na panelu sterującym odpowiedni przycisk. Jest on podpisany „RESET”. Należy nacisnąć ten guzik jednocześnie wraz z dwoma pierwszymi guzikami, znajdującymi się na panelu (od lewej). I gotowe.
Jak widać resetowanie zmywarki Bosch nie jest szczególnie skomplikowane. Jednak czasem problem ten może okazać się nieco większy. Ma to miejsce wtedy, kiedy pojawia się kontrolka błąd e15. Wówczas nie da się rozwiązać problemu bez wykorzystania konkretnych narzędzi. Błąd e15 informuje, bowiem o tym, że w zmywarce znajduje się nadmiar wody w środku komory lub zalany sprzęt. W takich sytuacjach można samemu spróbować rozwiązać problem, jednak naprawa w tym przypadku jest dość czasochłonna i wymaga pewnej wiedzy praktycznej. Całą procedurę naprawy błędu e15 można znaleźć w sieci. Osoby, które nie czują się na siłach, żeby wykonywać naprawę samodzielnie, powinny po prostu skontaktować się z fachowcem.
Jak zresetować zmywarkę Electrolux?
Kolejną marką zmywarek, które omówimy jest Electrolux. To szwedzkie przedsiębiorstwo jest jednym z liderów produkcji sprzętu AGD. Dlatego też zmywarki tej marki można spotkać w wielu polskich gospodarstwach domowych. Zatem, jak wygląda reset zmywarki Electrolux? W tym przypadku procedurę można wykonać na dwa sposoby. Oba z nich są bardzo proste i nie zajmują zbyt wiele czasu. Pierwszy z nich to po prostu odłączenie sprzętu z prądu. Po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu należy odczekać przynajmniej minutę, a następnie podłączyć z powrotem sprzęt do prądu.
Drugi sposób na reset zmywarki Electrolux jest równie prosty. W tym przypadku wystarczy przytrzymać przycisk START przez kilka sekund i gotowe.
Jak zresetować zmywarkę Siemens?
Wiele osób zastanawia się także nad tym, w jaki sposób zresetować zmywarkę Siemens? Tak jak w przypadku wyżej opisanych urządzeń, tak i tu cała procedura odbywa się nadzwyczaj łatwo. Reset zmywarki Siemens dokonasz po prostu naciskając przyciski włącznika-wyłącznika przez kilka sekund. Drugim dopuszczalnym sposobem jest odłączenie wtyczki sieciowej od gniazdka. Podobnie jak w przypadku zmywarki Electrolux, po odłączeniu sprzętu od prądu, należy odczekać jakiś czas, a dopiero potem włożyć wtyczkę do gniazdka.
Jeśli natomiast chcesz tylko zresetować program zmywarki, skorzystaj z przycisku RESET. Jest on umieszczony na panelu sterującym. Możesz także wybrać w tym celu stosowną funkcję w aplikacji mobilnej Home Connect.
Jak zresetować zmywarkę Whirlpool?
W tym przypadku należy wcisnąć START lub RESET i przytrzymaj go przynajmniej przez 2 sekundy. Reset będzie tu pomocny zwłaszcza w przypadku błędu e4. Co oznacza ten kod, kiedy wyświetla go zmywarka Whirlpool? Błąd E4 to po prostu błąd poziomu wody. Warto wspomnieć o tym, że jeśli zmywarka wykryje błąd poziomu wody dalsze błędy nie będą już wyświetlane.
Jak zresetować zmywarkę AEG?
W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, w jakim momencie pracy zmywarki nastąpiła awaria. Jeśli miało to miejsce w trakcie mycia naczyń, wystarczy tylko, że wyłączysz sprzęt i odłączysz kabel zasilający. Ważne jest w tym przypadku, aby urządzenie pozostało odłączane na lika minut. W innych przypadkach zasilanie można również wyłączyć za pomocą skrzynki bezpieczników/przycisku zasilania.
Jak dbać o zmywarkę, aby służyła jak najdłużej?
Niezależnie od tego, jaki model zmywarki posiadasz, warto dbać o to, by służyła ona jak najdłużej oraz by przycisk RESET używany był jak najrzadziej. Zatem, w jaki sposób należy dbać o tego rodzaju urządzenie? Okazuje się, że nie jest to zbyt skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, jak chociażby:
- Resztki jedzenia wyrzucaj do kosza – zanim umieścisz naczynia w zmywarce, koniecznie zadbaj o to, by pozbyć się z nich resztek jedzenia. Resztki pokarmu mogą w konsekwencji doprowadzić do zapchania się filtrów urządzeń, dysz myjących.
- Myj tylko naczynia, które są do tego przeznaczone – nie wkładaj do zmywarki przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone. Unikaj także wkładania do niej drewnianych naczyń, czy sztućców. Nie tylko ze względu na to, że najprawdopodobniej się rozkleją. Ale też, dlatego, że rozklejony kawałek drewna może po prostu przedostać się w nieodpowiednie miejsce, a następnie uszkodzić urządzenie.
- Odpowiednie układanie naczyń – noże należy układać ostrzem do dołu. Nie należy też upychać naczyń jedno na drugie.
- Regularne oczyszczanie i wymiana filtra – pamiętaj o tym, by regularnie czyścić filtr w zmywarce. Ważne jest także okresowe wymienianie filtra, zwłaszcza wtedy, kiedy ulegnie on uszkodzeniu.
- Dbaj o czystość – nie tylko wymiana filtra jest ważna. Żeby zmywarka służyła Ci długo i bezawaryjnie dbaj też o to, by utrzymywać w niej odpowiednią higienę. Do mycia zmywarki można wykorzystać zarówno gotowe detergenty, które dostępne są w wielu sklepach, jak i wyczyścić ją domowymi sposobami. Wśród metod domowych warto wymienić chociażby sodę oczyszczoną, ocet, kwasek cytrynowy, czy też plasterki cytryny.