Strona główna » Blog » Cena pompy ciepła – koszty instalacji i utrzymania

Cena pompy ciepła – koszty instalacji i utrzymania

Ceny prądu oraz ogrzewania stale wzrastają, pensje konsumentów natomiast wręcz przeciwnie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej i więcej osób poszukuje oszczędności na wielkie możliwe sposoby. To z pewnością jednej z najważniejszych powodów, dlaczego polski rynek grzewczy szturmem podbijają zarówno panele fotowoltaiczne jak i pompy ciepła. Koszt utrzymania i eksploatacji tego typu instalacji jest wielokrotnie niższy niż tradycyjnych, powszechnie stosowanych rozwiązań. Dlaczego dokładnie jest to aż tak popularne rozwiązanie? To proste!

Pompy ciepła to alternatywne źródło ciepła dla nieruchomości, które bazuje na odnawialnych źródłach energii, czerpanej z wody, gleby lub powietrza. To rozwiązanie praktycznie w stu procentach „zielone”, bezemisyjne, a co za tym idzie – proekologiczne! Nie bez znaczenia jest także fakt, że to ile kosztuje pompa ciepła z montażem, można w znaczący sposób obniżyć. Zarówno Unia Europejska, jak i polski rząd, samorządy wojewódzkie czy nawet mniejsze gminy oferują wachlarz dofinansowań do zakupu i instalacji systemów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Koszy ogrzewania pompą ciepła są także minimalizowane przez fakt, że są to urządzenia praktycznie rzecz biorąc bezobsługowe, co oznacza, że poza corocznym przeglądem technicznym, Klienci nie będą musieli dopłacać słonych kwot za wizyty serwisantów. Wiele firm oferuje w tym momencie zdalne konsultacje oraz kalkulatory pozwalające wstępnie oszacować cenę pompy ciepła dla danej konkretnej nieruchomości np. Woltair.

Czy to jednak koniec zalet pomp ciepła? Cena oczywiście jest niebagatelnym aspektem podczas wyboru idealnego rozwiązania grzewczego dla siebie, jednak to wciąż nie wszystko! Cenną informacją jest też to, że pompy ciepłownicze można zastosować w nieruchomości każdego rodzaju. Może to być zarówno dom jednorodzinny, jak i hala produkcyjna, magazyn, biurowiec czy budynek wielorodzinny. Wszystko pozostaje kwestią dobrania odpowiedniego rodzaju pompy ciepła do potrzeb oraz możliwości terenowych i finansowych. W polskim klimacie sprawdzą się zarówno najbardziej wydajne pompy ciepła typu gruntowego, jak i te powietrzne, a powtarzany wielokrotnie mit, że podczas silnych mrozów urządzenia te przestają działa jest niczym innym niż właśnie mitem. Obecnie rynek oferuje bardzo rozbudowaną gamę opcji zarówno jeżeli chodzi o wybór typu urządzenia, jak i firmy montażowej i produkcyjnej. Aby dokształcić się w tym zakresie, zachęcamy do zajrzenia do przygotowanego przez naszych Ekspertów rankingu producentów pomp ciepła.

Przejdźmy zatem do kluczowego pytania…

Pompa ciepła – jak działa, ile kosztuje?

Pompy ciepła to urządzenia, które służą do pobierania ciepła z jednego miejsca i przekazywania go w inne miejsce. Najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń, ale można je również stosować do chłodzenia. Z tego względu idealnie zastępuję elektryczne systemy klimatyzacyjne podczas upalnego lata!

Pompy ciepła działają na zasadzie wykorzystania energii cieplnej zawartej w powietrzu, wodzie lub gruncie. Proces ten polega na pobraniu ciepła z jednego medium (np. gruntu), przekazaniu go do czynnika roboczego (najczęściej jest to płyn chłodzący) i następnie oddaniu ciepła w inne miejsce (np. do pomieszczenia, które ma być ogrzane). Generalnie rzecz ujmując, pompy ciepła wykorzystują specjalny wymiennik ciepła, który umieszczony jest na zewnątrz budynku. Wymiennik ten składa się z rurek, które wypełnione są czynnikiem chłodzącym. Kiedy powietrze przepływa przez rurki, ciepło jest pobierane przez czynnik chłodzący, który w ten sposób się nagrzewa. Następnie czynnik chłodzący przepływa przez sprężarkę, która zwiększa jego ciśnienie i podnosi temperaturę. Podwyższona temperatura czynnika chłodzącego jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczenia poprzez oddanie ciepła do instalacji grzewczej. Po oddaniu ciepła do instalacji grzewczej, czynnik chłodzący przepływa przez układ rozprężny, który obniża jego ciśnienie i temperaturę, dzięki czemu czynnik chłodzący jest gotowy do pobrania kolejnej porcji ciepła z powietrza. W ten sposób pompy ciepła przetwarzają energię cieplną zawartą w powietrzu, wodzie lub gruncie na energię cieplną potrzebną do ogrzewania pomieszczeń. Są one bardzo efektywne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ pobierają energię z otoczenia i wykorzystują ją do ogrzewania, zamiast produkować ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych, co jest mniej efektywne i bardziej szkodliwe dla środowiska. Z tego względu cena pompy ciepła szybko zwraca się potencjalnym inwestorom, nawet jeżeli początkowy koszt pompy ciepła z montażem może wydawać się wysoki.

Ile kosztuje pompa ciepła – rodzaje

Istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła i dzielą się one z zależności od użytkowanego źródła dolnego. Jak wspomniano wcześniej, mogą nimi być powietrze, grunt lub woda. Różnią się owe pompy ciepła ceną z montażem i wydajnością w różnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie są jednak doskonałymi rozwiązaniami zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla firm. Należy jednak pamiętać, że przed wybraniem konkretnego typu urządzenia należy choć wstępnie oszacować zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię. W tym celu zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora.

Pompy ciepła ze źródłem gruntowym charakteryzują się najwyższą wydajnością. Na rynku można spotkać dwa typy takich urządzeń:

  • woda/woda, gdzie wykorzystywane jest ciepło gromadzone w wodach gruntowych, a do właściwego działania systemu konieczne są dwa rodzaje studni – czerpna i zrzutowa, służąca do wtłaczania wody z powrotem pod ziemię;
  • solanka/woda-solanka, gdzie kluczowym elementem jest roztwór glikolu krążący w pionowym lub poziomym kolektorze gruntowym.

W przypadku pierwszego typu rozwiązania, warunkiem koniecznym są ww. dwie studnie, których głębokość musi sięgać przynajmniej warstwy wodonośnej tj. około 6 do 15 metrów. Koszt wykonania takich studni waha się w granicach 3000 zł. Może się zdarzyć, że potrzebne będą nieco głębsze odwierty, a co za tym idzie i pompy głębinowe lub uzdatnianie wody. W przypadku takiej pompy ciepła koszt instalacji rośnie.

Innym wariantem jest zastosowanie pionowego kolektora. To wspaniałe rozwiązanie dla działek o stosunkowo niewielkich powierzchniach. System bazuje na rurach U-kształtnych osadzanych w otworach o głębokości 30 – 50 metrów i wypełnianych solanką. Temperatura gruntu na tak dużej głębokości jest stabilna, dlatego koszt wytworzenia 1 kWh ciepła jest stały i niezbyt wysoki. Wadą jest natomiast cena pompy ciepła z instalacją – to około 20000 złotych.

Istnieje także opcja kolektora poziomego – dużo tańszego. Kosztuje on raczej kilka tysięcy złotych i skierowany jest do osób posiadających duże działki z gruntem dobrze nawodnionym i gliniastym. W takim wypadku powierzchnia kolektora jest półtora razy większa od powierzchni domu. Jeśli klient dysponuje działką o gruncie suchym i piaszczystym – nic straconego! Jednakże w tej ewentualności musimy pomnożyć powierzchnię domu aż 5 razy.

Wszystkie gruntowe pompy ciepła, choć charakteryzują się relatywnie wysokim nakładem początkowym, cechują się najwyższą wydajnością, także w okresie silnych mrozów.

Kolejną propozycją, którą możemy zaoferować naszym Klientom, są powietrzne pompy ciepła, gdzie źródłem może być – jak sama nazwa wskazuje – powietrze zewnętrzne lub wewnętrzne. Charakteryzują się one niższą ceną pompy ciepła oraz prostszym montażem, gdyż w ich przypadku nie ma konieczności wykonywania odwiertów w gruncie. Ich wadą może być natomiast mocna zależność efektywności pracy od temperatury powietrza zewnętrznego, będącego niezbyt dobrym akumulatorem ciepła. Kiedy jego temperatura wokół ogrzewanej nieruchomości będzie spadać, zauważalny będzie także spadek mocy grzewczej i współczynnika COP. Nieprawdą jest natomiast stwierdzenie, jakoby tego typu pompy wyłączały się podczas mrozów. Aby zapewnić ciągły i nieprzerwany proces utrzymywania zadanej temperatury , można pokusić się o mieszany układ, w którego skład, oprócz pompy ciepła, będzie wchodził także kocioł gazowy.

Najznakomitsze źródło dolne będzie jednakże stanowić woda. Można wykorzystać dowolne źródło wody – studzienną, rzekę, staw, jeziora, a nawet ścieki. Problemem tego rozwiązania moją być związki mineralne zawarte w niektórych cieczach. W takich sytuacjach konieczne jest zamontowanie wymiennika pośredniego, który choć eliminuje problem związków manganu i żelaza, to powoduje jednak gorsze wykorzystanie ciepła. Niebagatelnym czynnikiem, który może wpływać na efektywność systemu, a co za tym idzie pompę ciepła, koszt miesięczny i zadowolenie użytkownika.

Jak widać nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje pompa ciepła z montażem”. Wszystko zależy od możliwości przestrzennych oraz inwestycyjnych, a także specyficznych potrzeb potencjalnego przyszłego użytkownika i ogrzewanego budynku.

Koszty ogrzewania pompą ciepła

Odpowiedź może być dla niektóry dość mało satysfakcjonująca. Brzmi ona bowiem – to zależy. W skład odpowiedzi na pytanie „pompa ciepła – ile kosztuje?” będą wchodziły czynniki takie jak indywidualne preferencje domowników, ilość lokatorów w budynku czy powierzchnia ogrzewana oraz to, czy urządzenie będzie wykorzystywane tylko do utrzymywania satysfakcjonującej temperatury czy także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wg ekspertów dla przeciętnego domu o powierzchni około 200 m2, gdzie przygotowywane będzie także c.w.u. rocznej koszty ogrzewania będą wynosić około 1500 – 2000 złotych. Dla porównania identyczny efekt z pomocą instalacji gazowej osiągany jest za ok. 3000 złotych, a elektrycznej – aż za 6000 zł. Pomocny może okazać się kalkulator, który znajdziemy pod tym linkiem: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *