Co zrobić, gdy klawiatura przestanie działać?
Każdego dnia faktycznie korzystamy z komputera, lub laptopa. Dopóki wszystko działa bez zarzutu to tak naprawdę nie martwimy się o nasz sprzęt i nie szukamy porad dotyczących jego ewentualnej naprawy. Laptopy są przenośnymi urządzeniami i dają nam taką możliwość, że możemy na nich pracować praktycznie z każdego miejsca świata. Dzięki tej technologii, wiele elementów zostało scalonych w jedną całość, w tym właśnie choćby klawiatura, której nie musimy dołączać do tego urządzenia. Może się jednak zdarzyć tak, że nie działa klawiatura, że coś się z nią stało i nie reaguje ona na nasze polecenia. Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo wiele i tak naprawdę ciężko nam będzie dojść do tego, gdzie znajduje się źródło usterki, jeśli nie bardzo znamy się na wyszukiwaniu takich przyczyn. Laptop posiada wiele dodatkowych elementów, które zastąpiły nam myszkę, czy też dodatkowy ekran. Co możemy zatem zrobić, jeśli dany element zacznie zawodzić, a zdecydowanie będzie to klawiatura? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i damy kilka rad, które mogą nam pomóc w znalezieniu źródła usterki, ale przede wszystkim w jej usunięciu.
Jak sprawdzić klawiaturę?
Kiedy przestaje nam działać laptop jesteśmy zmuszeni do tego, aby udać się do serwisu. Czasami komputery w postaci laptopa potrafi się włączyć, ale nie działa klawiatura. Nie jest to oczywiście usterka najpopularniejsza, ale może być bardzo uciążliwa, ponieważ bez klawiatury niewiele zrobimy na naszym urządzeniu. Co możemy zrobić, kiedy nie działają klawisze w laptopie? Jaką ścieżkę powinniśmy przebyć, aby usunąć powstałą usterkę. Przede wszystkim nie popadajmy panikę, ponieważ źródło usterki może być na wyciągnięcie ręki i sami prawdopodobnie będziemy mogli sobie z nim poradzić. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie klawiatury zewnętrznej pod port USB. Rozwiąże to problem w zakresie korzystania z urządzenia, ale oczywiście nie naprawisz samej klawiatury. Usterka klawiatury może być dość poważna, ale nie musimy oczywiście z góry zakładać, że trzeba będzie wymienić sprzęt, czy też konieczna będzie wizyta w serwisie. Na początku powinniśmy weryfikować, czy naprawią możemy wykonać samodzielnie. Jeśli okazuje się, że nie mogę pisać na klawiaturze, to przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy inne klawisze reagują. Jeśli okaże się, że niestety problem z innymi klawiszami jest taki sam powinniśmy spróbować użyć klawiszy, które aktywują podświetlenie i diody, w tej sytuacji na przykład caps lock. Na klawiaturze znajdują się również klawisze funkcyjne i skróty, które również warto uruchomić. Jeśli takie kombinacje nie przyniosą skutku, a klawiatura nadal nie działa, warto zwrócić się do innych użytkowników laptopa, czy w międzyczasie nie wydarzyło się coś specyficznego. Może to pomóc w ustaleniu nam przyczyny nie działania klawiatury.
Prawdopodobne przyczyny usterki klawiatury
Kiedy w naszym laptopie zaczyna szwankować klawiaturę, to możemy być pewni że coś niedobrego dzieje się z naszym laptopem, aczkolwiek nie powinniśmy od razu zakładać najgorszego. Czasami usterka może być bardzo intuicyjna i sami sobie z nią poradzimy. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy dowiedzieć się o sytuacji, w której laptop mógłby upaść na ziemię. Może ktoś z domowników niechcący doprowadził do upadku sprzętu, przez co przestała działać klawiatura. Czasami takie sytuacje mają miejsce podczas transportu, dlatego powinniśmy z góry to ustalić, ponieważ problem z klawiaturą w laptopie może mieć swoją przyczynę właśnie tutaj.
Takie mechaniczne uszkodzenie może powodować zerwanie się przewodów we wnętrzu laptopa, co może wpłynąć właśnie na brak działania klawiatury, lub też innych elementów laptopa. W przypadku takiej usterki, bardzo ważny jest również zweryfikowanie, czy laptop nie został zalany jakimś płynem. Jeśli taka sytuacja miała miejsce to niedziałająca klawiatura w laptopie może mieć przyczynę właśnie ze względu na taką sytuację.
Jeśli żadna z powyższych usterek mechanicznych nie miała miejsca, to przyczyną zablokowania może być usterka wywołana wiekiem, lub po prostu została włączona blokada klawiatury za pomocą przystosowanych do tego kombinacji. Warto zweryfikować, czy przypadkowo taka funkcja nie została włączona, a mogło mieć to miejsce chociażby podczas czyszczenia klawiatury. Jeśli również ta opcja nie została włączona to może być tak, że problem leży po stronie biosu. Nie sprawdzimy tego patrząc na laptop, ale tylko w sytuacji, kiedy uruchomimy BIOS i przywrócimy ustawienia fabryczne. Warto też zerknąć wcześniej na menedżer urządzeń, gdyż może okazać się, że nie są zaktualizowane sterowniki, a objawi się to za pomocą żółtego trójkąta ostrzegawczego. Jeśli powyższe informacje zawiodą, powinniśmy udać się do serwisu.
Jak sobie poradzić z przyczynami usterki klawiatury?
Jedną z najczęstszych przyczyn, przez które klawiatura może nie działać jest włączenie kombinacji odpowiednich klawiszy na klawiaturze. Czasem mimo że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że taka kombinacja została włączona no jak ale mając świadomość, że może się to wydarzyć, powinniśmy w pierwszej kolejności zweryfikować blokadę klawiatury. Jeśli jednak takie elementy zostały zweryfikowane, a nadal nie działa klawiatura w laptopie Lenovo, czy też w innym modelu urządzenia to powinniśmy zastosować rozwiązanie konkretnego przypadku.
Zalanie klawiatury wodą lub sokiem
Kiedy dojdzie do sytuacji, gdy klawiatura zostanie zalana wodą możemy być bardziej spokojni, niż w sytuacji, gdy do zalania dojdzie sokiem. Jak wiemy, soki są zazwyczaj słodzone i po zaschnięciu stają się lepkie. Taka substancja we wnętrzu klawiatury i w ogóle całego laptopa nie będzie niczym fajnym. Niemniej jednak powinniśmy podjąć konkretne działania, tym bardziej, jeśli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia i możemy działać szybko. Podstawą jest jak najszybsze wyłączenie urządzenia i odłączenie od źródła zasilania. Płyny przewodzą prąd i mogą doprowadzić do ogromnych uszkodzeń innych podzespołów laptopa. Kolejnym krokiem jest wytarcie zewnętrznych elementów urządzenia i doprowadzenie do tego, aby jak najmniej wody dostało się do wnętrza urządzenia. Pamiętajmy także o tym, aby pozostawić laptop na dłuższy czas do wyschnięcia. Czasami może się wydawać, że skoro klawiatura jest sucha to również i wnętrze laptopa nie powinno mieć w sobie wody. Takie podejście jest bardzo mylne, a dostająca się do wnętrza wilgoć może nieść ze sobą ogromne skutki.
Jak chronić laptop przed uszkodzeniami?
Posiadając laptop pamiętajmy o tym, aby znajdował się on w bezpiecznym miejscu. Aby uniknąć uszkodzeń, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne korzystanie z tego urządzenia. Ważne jest zatem, aby nie zostawiać laptopa na łóżku, gdyż czasami może zdarzyć się tak, że ktoś na niego nastąpi. Laptop nie powinien też być zabawką dla dzieci, zatem jeśli mamy najmniejszych domowników w zasięgu ręki, powinniśmy zadbać o brak dostępu dla nich to takiego urządzenia kropka szkody mechaniczne mogą pojawić się z różnych przyczyn dlatego powinniśmy też takie sytuacje wyprzedzać. Uszkodzenie klawiatury w tej sytuacji, chociażby przez ustanie na nie stopą, może powodować konieczność wymiany klawiatury na nową.