Co zrobić, gdy na po włączeniu laptopa pojawia się biały ekran?
Każdego dnia wiem ile miliardów ludzi korzysta z laptopa lub komputera. Tych urządzeń jest dzisiaj tak wiele, że praktycznie możemy powiedzieć, iż zdominowały one rynek i ciężko jest bez laptopów dziś pracować. Czasami jednak możemy odczuć słaby punkt tych działania, co w potencjalnej pracy jest ogromnym ryzykiem, gdyż laptop najczęściej stanowi swoisty narzędzi prac. Technologia ta jest coraz bardziej skomplikowana i tak naprawdę dla wielu ludzi po dziś dzień jest jeszcze czarną magią, z którą nie potrafią sobie poradzić, jeśli wydarzy się jakaś nagła usterka lub awaria. Choć producenci systemów starają się uprościć się w jak najlepszy sposób, aby każdy użytkownik w razie czego mógł zareagować i naprawić system operacyjny, który z jakichś przyczyn mógłby się chwilę zawiesić to jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami może się pojawić biały ekran w laptopie, może przestać działać klawiatura lub samo urządzenie nie będzie chciało się włączyć. Co możemy w takiej sytuacji zrobić, zanim udamy się do serwisu? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i wskazać kilka kroków, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Czy biały ekran w laptopie sugeruje dużą awarię?
Laptop jest dziś urządzeniem bardzo prywatnym i tak naprawdę wielu ludzi korzysta z niego każdego dnia. Nie jest to już tylko urządzenie do przeglądania internetu, ale wiele osób tworzy w laptopie różne dzieła, pracuje, pisze i wykonuje wiele innych czynności, które są związane z powszechnie oplatającą nas techniką cyfrową. Zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do tego, w jakim stanie jest nasze urządzenie, dopóki nie pojawi się jakaś usterka. Bardzo często awarią jest pojawiające się biały ekran w laptopie, przez co możemy zacząć panikować. Czy nasza reakcja jest faktycznie uzasadnione? Jasne że nie, ponieważ przyczyn tego problemu może być naprawdę bardzo dużo, a co najważniejsze, nie jest to problem do nierozwiązania. Biały ekran po włączeniu laptopa może pojawić się w każdej chwili i powinniśmy postarać się samemu postawić diagnozę, która mogła mieć wpływ na pojawienie się takiego ekranu. Nie należy się tutaj stresować i denerwować, ale też nie powinniśmy samemu starać się naprawić urządzenie, jeśli nie jesteśmy co do tego przekonani i w pełni przygotowani. Takie przygotowanie powinno opiewać określoną wiedzą, którą możemy w tej sytuacji wykorzystać. Dodatkowym elementem są oczywiście części zamienne i narzędzia, dzięki którym moglibyśmy naprawić nasz laptop. Niemniej jednak, pojawiający się biały ekran wcale nie musi sugerować poważnej awarii, dlatego warto zachować tutaj spokój i najpierw postarać się samemu poszukać przyczyny.
Przyczyny pojawienia się białego ekranu w laptopie
Przypadek takiej usterki zdarza się dość często, jeśli laptop jest bardzo długo eksploatowany, lub mógł zostać zrzucony z jakiejś powierzchni. Bez względu na to co się wydarzyło, taką usterkę możemy sami na sam początek spróbować naprawić, ale musimy mieć podstawową wiedzę co do tego, jak się za to zabrać i gdzie takiej przyczyny szukać. Przyczyn może być, począwszy od uszkodzenia gniazda matrycy, jak również uszkodzenia samej matrycy lub innych usterek związanych z matrycą. Uszkodzona może być też tutaj karta graficzna i płyta główna, a te elementy będą już zdecydowanie podlegały wymianie. Problem też może świadczyć o usterkach Windowsa, ale także biały ekran po włączeniu laptopa może się pojawiać w przypadku uszkodzenia układu zasilania lub podświetlenia matrycy. Poniżej przedstawimy zatem, jakie ewentualnie poradzić sobie z takimi usterkami i co ewentualnie powinniśmy w tej sytuacji zrobić.
Usterka systemu Windows 10
Coraz więcej osób pracuje na systemie Windows 10, dlatego odniesiemy się właśnie do tego systemu, wskazując na działania pozwalające nam naprawić biały ekran pojawiający się po włączeniu laptopa. Jeśli pojawi się taka sytuacja to w pierwszej kolejności powinniśmy wymusić ponowne uruchomienie laptopa, a zrobimy to poprzez przyciśnięcie włącznika na kilka sekund. Usłyszymy takie siłowe wyłączenie się urządzenia, który następnie powinniśmy włączyć. Jeśli po włączeniu systemu nadal pojawia się biały ekran monitora to powinniśmy włączyć wszystkie urządzenia podłączone pod porty USB. Czasami niektóre urządzenia mogą powodować pojawienie się białego ekranu. Następnie panowie powinniśmy zresetować laptopa, a następnie go uruchomić. Gdy system wróci do normy powinniśmy podłączyć urządzenia ponownie i bez problemu pracować na laptopie. Urządzenia podłączone do USB weryfikujemy potem po ich nieprawidłowym działaniu, dlatego będziemy wiedzieli, który z urządzeń wyeliminować z laptopa.
Jednak wiele osób w ogóle nie podłącza dodatkowych urządzeń do laptopa, a mimo to biały ekran monitora się pojawił. W tej sytuacji powinniśmy uruchomić laptop w trybie awaryjnym, którego kroki są następujące:
- Należy nacisnąć przycisk Windows+R, aby pojawiło się okno Uruchomienie.
- Tam wpisujemy komendę msconfig, co pozwoli nam uruchomić okno Konfiguracji Systemu.
- Następnie wchodzimy w zakładkę Rozruch i tam wybieramy opcję Bezpieczny rozruch.
- Po uruchomieniu systemu będzie działać automatycznie w trybie awaryjnym, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem na pełną skalę, ale pozwoli nam funkcjonować na urządzeniu, aby przynajmniej zabezpieczyć niektóre nasze dane.
W trybie awaryjnym możemy zweryfikować, które urządzenia nie działają i mogą powodować biały ekran. Możemy uruchomić menedżer urządzeń i tam zweryfikować pojawiające się wykrzykniki przy urządzeniach, które mogą stanowić problem. Wykonanie tego kroku należy do pierwszych elementów weryfikowania ewentualnego problemu, a gdy on nie przynosi odpowiedniego rezultatu, należy sprawdzić matrycę.
Uszkodzona matryca laptopa
Kiedy pojawia się problem z obrazem to zazwyczaj stawiamy właśnie na matrycę, czyli jej uszkodzenie. Biały ekran w laptopie Asus, czy też w laptopie innej marki może pojawić się z powodu pęknięcia matrycy lub zalania ekranu. Pojawiający się biały ekran po uruchomieniu komputera to właściwie najczęściej usterka wskazuje na uszkodzenie matrycy, choć oczywiście nie zawsze się to sprawdza w rzeczywistości. W takiej sytuacji może tylko pomóc niestety wymiana matrycy w serwisie komputerowym, gdyż niestety nie ma innej opcji, aby matrycę naprawić. Serwis będzie w stanie dobrać odpowiedni model matrycy, który będzie również pasował do naszego laptopa i tutaj warto zwrócić uwagę na to, może wcale nie musi to być oryginalna matryca ale taka, która będzie doskonale pasowała do naszego modelu. Jeśli oczywiście sami potrafimy wymienić matrycę możemy podjąć się tego zadania na własną rękę, ale musimy mieć odpowiedni element do wymiany.
Uszkodzona taśma matrycy laptopa
Matryca laptopa jest połączona za pomocą odpowiedniej taśmy, która odbiera sygnał z płyty głównej. W prostych słowach może powiedzieć że jest to kabelek wewnątrz obudowy który łączy ze sobą te dwa elementy, a z tym wyglądem przypomina po prostu taśmę. Rzadko się zdarza, aby taśma matrycy samoistnie się uszkodziła. Przyczyna zazwyczaj leży po stronie zewnętrznej i może to być upadek laptopa lub też niewłaściwe jego otwieranie. Taśma matrycy może się również przetrzeć, bo przecież cały czas ruszamy ekranem laptopa, przez co taśma cały czas jest w pracy. Ciągła praca zawiasów matrycy ma wpływ na okablowanie, które znajduje się wewnątrz elementu łączących matrycę z drugą częścią komputera i może tutaj dojść też również do uszkodzenia, który w żaden sposób nie było przez zamierzony. Zatem biały ekran po uruchomieniu komputera może wskazywać również na uszkodzenie tejże taśmy i możemy to sprawdzić w taki sposób, poruszając telefon komputera, aby zweryfikować czy nie ma w tej sytuacji żadnych zakłóceń. Taka analiza pozwoli nam zweryfikować, czy taśma łącząca płytę główną nie powinna zostać wymieniona. Możemy to również zrobić na własną rękę, kupując taśmę matrycy samemu i po prostu ją wymieniając, albo możemy oddać laptop do serwisu.
Uszkodzone gniazdo matrycy
Kolejnym elementem który może wpływać na biały ekran w laptopie to uszkodzone gniazdo matrycy. Taka usterka zdarza się niezwykle rzadko, ale może się pojawić, dlatego tutaj będzie potrzebna interwencja serwisu. Takiej usterki raczej nie naprawiajmy sami, ponieważ możemy sobie narobić jeszcze większego bałaganu. Gniazdo matrycy jest niewielkie i co do zasady będzie wymagało lutownicy do wymiany. Taka praca powinna zostać wykonana tylko przez specjalistów.
Karta graficzna i płyta główna
Bardzo ważnymi elementami w każdym laptopie jest karta graficzna i płyta główna. Są to właściwie elementy, bez których laptop nie będzie działał, dlatego w sytuacji, kiedy pojawia się biały ekran monitora, przyczyna może leżeć również wśród tych dwóch elementów. Biały ekran w laptopie może świadczyć o uszkodzeniu karty graficznej, która zazwyczaj znajduje się na płycie głównej laptopa albo też w jego pobliżu. Zazwyczaj taka usterka powstaje podczas upadku urządzenia lub przy jego zalaniu. Możemy jednak i właściwie powinniśmy nawet sprawdzić, czy wina takie usterki leży po stronie karty graficznej, dlatego w tej sytuacji najlepiej jest podłączyć zewnętrzny monitor do laptopa. Jeżeli na zewnętrznym monitorze będą pojawiały się podobne elementy, jak na monitorze laptopa, albo monitor będzie miał biały ekran to możemy być pewni, że uszkodzeniu uległa karta graficzna. Jeśli biały ekran monitora znajduje się tylko na monitorze laptopa, ale na zewnętrznym monitorze taka sytuacja nie ma miejsca to zdecydowanie awarii uległa matryca lub taśma matrycy. Pamiętajmy też, że problem mogą stanowić nieaktualne sterowniki karty graficznej, dlatego warto to zweryfikować i ewentualnie je zaktualizować. Jeśli jednak zweryfikowaliśmy, że uszkodzeniu uległa karta graficzna lub płyta główna to najczęściej będzie to wymagało wymiany tych elementów i tutaj również z pomocą powinien przyjść nam serwis.
Układ zasilania
Czasami za biały ekran w laptopie odpowiada układ zasilania lub też elementy podświetlenia matrycy. Jeżeli obserwujemy również zgaszony obraz to właściwie możemy być pewni że podświetlenie ekranu zostało uszkodzone. Tutaj również sami nie wymienimy świetlówki, która jest odpowiedzialna za podświetlenie ekranu kropka jeżeli widzimy na swoim laptopie takie właśnie objawy, to możemy być pewni,że sami raczej nic nie zrobimy i należy taką diagnostykę powierzyć profesjonalistom.
Biały ekran pojawiający się na laptopie jest bardzo częstym zjawiskiem i może mieć wiele przyczyn. Warto jednak wcześniej zweryfikować, abyśmy wiedzieli przynajmniej, czy naprawa naszego laptopa jeszcze się opłaca. Zweryfikujmy nasz system, matrycę, a także taśmę i gniazdo matrycy. Są to podstawowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim udamy się z naszym sprzętem do serwisu. W przypadku białego ekranu na naszym laptopie musimy się również liczyć z tym, że będziemy musieli wydać odpowiednie środki na naprawę tej usterki. Dziś na szczęście takie serwisy znajdują się w każdym mieście, gdyż powszechność i użytkowanie laptopów jest bardzo popularna, a sprzęt ten znajduje się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym i w każdej firmie.