Strona główna » Blog » Henna do włosów – mechanizm działania oraz sposób użycia

Henna do włosów – mechanizm działania oraz sposób użycia

Czym jest henna do włosów, jak wpływa na strukturę włosów i czy jej użycie może zaszkodzić naszej fryzurze?

Henna w kontekście koloryzacji

Aby zastosować hennę do włosów, musisz najpierw przygotować mieszankę do farbowania. Henna jest proszkiem, który musi być połączony z wodą i potencjalnie innymi dodatkami. Henna powinna być przygotowywana z bardzo ciepłą wodą, a jej temperatura może się różnić w zależności od wybranego odcienia – szczegóły znajdziesz w instrukcji. Dodaj sok z cytryny lub pomarańczy, aby proszek mógł się rozpuścić w kwasowym roztworze. Kompletne instrukcje są zawsze podane na opakowaniu, ale wielu użytkowników ma własne, sprawdzone metody przygotowywania mieszanki, które mogą wpływać na proces farbowania henną. Zamiast wody, do mieszanki dodaje się np. czarną herbatę lub sproszkowaną paprykę, co nadaje włosom refleksy. Możesz również dodać odrobinę odżywki, ale musi to być produkt bez silikonu i z niewielką zawartością olejków, w przeciwnym razie henna może nie wnikać głęboko w strukturę włosa.

Henna do włosów – jak stosować?

Po przygotowaniu mieszanki, której konsystencja powinna być gładka i bez grudek, aby równomiernie pokryć włosy, odstaw ją w ciepłe miejsce do utlenienia – chyba, że producent nie zaleca tego kroku. Utlenianie może potrwać nawet do 24 godzin. Po utlenieniu (lub pominięciu tego kroku) nałóż hennę na umyte i wilgotne włosy. Jakie szampony używać przed nałożeniem henny? Przed farbowaniem zaleca się używanie szamponu bez silikonu. Trzymanie henny na włosach powinno trwać od półtorej do dwóch godzin, chociaż doświadczeni użytkownicy zalecają trzymać ją dłużej – nawet do 4 godzin. Po upływie wyznaczonego czasu spłucz hennę tylko za pomocą wody. Przez najbliższe dwa dni unikaj mycia włosów szamponem i nie używaj odżywek ani olejków.

Wskazówki dotyczące nakładania henny na włosy

Przed rozpoczęciem farbowania warto posmarować czoło i uszy tłustym kremem, aby uniknąć zabarwienia skóry. Henna powinna być nakładana w rękawiczkach, a włosy powinny być dobrze rozczesane przed nałożeniem henny. Po nałożeniu henny, włosy powinny być owinięte folią, a następnie ręcznikiem.

Czy henna prostuje włosy?

Na to pytanie często odpowiada się innym – czy henna pogrubia włosy? Opinie osób, które używały henny, wskazują, że w niektórych przypadkach włosy mogą nieco się wyprostować. To nie jest jednak potwierdzone działanie henny, a raczej skutek dodatkowego obciążenia włosów, co może prowadzić do ich delikatnego pogrubienia. Henny nie powinno się stosować z nadzieją na pogrubienie i wyprostowanie włosów, te efekty mogą pojawiać się sporadycznie.

Czy henna pokryje siwe włosy?

Henna jest w stanie pokryć siwe włosy, choć mogą one mieć nieco inny odcień od reszty. Wszystko zależy od koloru włosów przed farbowaniem i ogólnie od typu włosów. Efekt, jaki uzyskasz na siwych włosach po farbowaniu, może być estetyczny – w niektórych przypadkach refleksy w innym odcieniu mogą całkowicie przekształcić fryzurę, dodając jej wyjątkowego uroku.

Henna do włosów

Czy henna jest bezpieczna w ciąży?

Nie ma konkretnych przeciwwskazań do stosowania henny w ciąży. Jak każdy kosmetyk, henna może jednak wywoływać podrażnienia. Kobiety w ciąży są często bardziej wrażliwe na alergie, więc przed użyciem henny zaleca się przeprowadzenie testu alergicznego.

Jak henna działa na włosy?

Obiegowe opinie na temat henny często mówią o jej zdolności do „oblepiania” włosów. Czy to prawda? Henna nie pokrywa włosów, ale wnika w korę włosa, gdzie naturalne pigmenty łączą się z włóknami keratynowymi, zmieniając ich kolor.

Henna – jak długo trzymać?

Trwałość henny zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj włosów, czas trzymania produktu na włosach oraz częstotliwość mycia włosów po farbowaniu. Henna może zacząć się zmywać po miesiącu, ale może też utrzymać się do półtora lub do dwóch miesięcy.

Henna – jak często stosować?

Henną można pokrywać tylko odrosty lub całe włosy. Zabieg koloryzacji można przeprowadzać co miesiąc – dwa lub częściej, jeśli istnieje taka potrzeba.

Czy henna Khadi wysusza włosy?

Jak każda naturalna, ziołowa henna, także Khadi może delikatnie przesuszyć włosy. Po dwóch – trzech dniach zaleca się rozpoczęcie stosowania odżywek i wykonanie zabiegu olejowania, który zapewni włosom odpowiednie nawilżenie.

Czy henna Khadi się wypłukuje?

Z opinii użytkowniczek i zapewnień producenta wynika, że henna Khadi nie zmywa się przed określonym czasem. Wiele osób twierdzi, że henna utrzymuje się na ich włosach nawet do kilku miesięcy, choć kolor nie jest już tak intensywny jak na początku. Pamiętaj o regularnym farbowaniu odrostów.

Henna – jakie kolory?

Henną można zafarbować włosy na wiele kolorów. Oczywiście, z blondu nie uzyskasz koloru czarnego, ale możesz zmienić kolor na rudy, różne odcienie brązu, a także różne odcienie blondu.

Henna Khadi

Khadi to popularna i często polecana marka henny, z uwagi na to, że jest 100% naturalna, nie zawiera żadnych chemicznych składników i posiada certyfikat BDIH, który gwarantuje jej najwyższą jakość. Jest dostępna w wielu kolorach i ma bardzo szczegółową instrukcję, która pomaga nawet początkującym przygotować i prawidłowo nałożyć mieszankę koloryzującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *