Strona główna » Blog » OEM, czym jest i co oznacza?

OEM, czym jest i co oznacza?

Żyjemy dziś w czasach, które bardzo mocno wymagają od nas posiadania produktów elektronicznych. Tak też się dzieje i większość pracy wykonujemy dzisiaj na komputerach stacjonarnych, laptopach, ale także innych urządzeniach mobilnych, czasami nawet w smartfonach. Niemniej jednak najważniejszym narzędziem do pracy jest dzisiaj laptop. Technologia nieustannie się rozwija i idziemy z nią do przodu, dlatego też chętnie podejmujemy działania w zakresie wymiany nowych, a właściwie starych urządzeń na nowe. Jeszcze lata temu, kiedy kupowaliśmy laptop, otrzymywaliśmy do niego płytę z systemem operacyjnym. Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej i bardzo często może się zdarzyć, że laptop będzie dostępny po niższej cenie, niż byśmy się tego spodziewali, ale nie będzie miał wgranego systemu operacyjnego. Musimy zatem zwrócić na to uwagę i sprawdzić, a przynajmniej dopytać sprzedawcę, czy nasz nowy laptop, lub komputer stacjonarny posiada wgrany system operacyjny. Wydawać by się mogło, że jest to element oczywisty, ale niestety coraz częściej możemy spotkać takie sklepy, które sprzedają sprzęt bez systemu. W tej kwestii bardzo ważnym elementem jest pojęcie OEM, która jest zdecydowanie wpłynie na komfort pracy na laptopie. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, dlaczego to pojęcie jest tak bardzo ważne i jak może wpłynąć na funkcjonowanie naszych urządzeń, w postaci komputerów i laptopów przecinek z których korzystamy w ramach pracy lub prywatnie.

Czym jest licencja OEM?

Laptop, czy komputer należy do urządzeń elektronicznych, który właściwie dostępne są już w każdych zakładach pracy i w wielu gospodarstwach domowych. Choć możemy zauważyć, że rynek ten bardzo szybko się rozwinął, to jednak niewiele jeszcze wielu z nas potrafi w odpowiedni sposób korzystać z tego urządzenia, a już na pewno trudno nam określić czymś są konkretne licencje, lub też nawet systemy. Aby jednak nasz komputer poprawnie funkcjonował, potrzebujemy do niego systemu i praktycznie każdy z nas wie, że najpopularniejszym systemem jest dzisiaj Windows. To właśnie na tym systemie operacyjnym pracowały pierwsze urządzenia tej postaci, dlatego też Windows zdominował rynek w tym zakresie i dziś większość urządzeń możemy spotkać właśnie ten oto system. Zanim jednak kupimy nasz laptop powinniśmy zweryfikować, czy znajduje się w nim licencja OEM, a także powinniśmy ustalić, która z tych licencji będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Dla osób, które pierwszy raz słyszą to słowo może obudzić ono przerażenie, lub też zastanowienie się, czy nasz laptop taką licencją posiada. Nie zawsze też przecież kupujemy laptop ze sklepu, czasami sięgamy bo już używane modele i tutaj może się rodzić obawa. Czym jednak jest skrót OEM i czy nasze obawy są tutaj uzasadnione?

Licencja OEM to skrót za amerykańskiego słowa Original Equipement Manufacturer, co możemy przetłumaczyć na nasz język jako licencjonowanego producenta oryginalnego wyposażenia, w tym wypadku systemu Windows. Na tym stawiałem sobie pytanie nad OEM co to znaczy, wiemy już że prezentuje nam ona producenta na licencji dla naszego systemu operacyjnego. Zatem kupując nowy laptop, możemy o taką licencję poprosić, a sprzedawca jest obowiązany na niej udzielić. Jeśli mamy już wgrany system operacyjny, możemy być pewni że posiada już on licencję OEM, dlatego będzie znajdowała się w nim oryginalna wersja OEM Windows. Co możemy tak zrobić, kiedy takiego systemu nie mamy wgranego do urządzenia. Wielu sprzedawców udziela możliwość nabycia systemu Windows, a często nawet potrafią go wgrać w ramach naszej prośby. Licencja OEM to właściwie jedyna kopia, jaka znajduje się na naszym komputerze. Dany system operacyjny, podparty tą licencją nie będzie dostępny na innych urządzeniach. Jest to o tyle korzystne dla nas, że dana wersja systemu operacyjnego będzie zdecydowanie tańsza, ale nie możemy jej nigdzie udostępnić i nie będzie ona też nigdzie indziej funkcjonować.

Jakie znajdziemy wersje systemu na licencji OEM?

Kiedy kupujemy laptop, warto zastanowić się nad zakupem licencji typu OEM, która będzie miała dla nas ogromne znaczenie. Ważne jest tutaj sposób użytkowania systemu operacyjnego, z którego będziemy korzystać. Dla użytku domowego taka licencja doskonale się sprawdzi, a wszystko dlatego, że zostanie ona przypisana do konkretnego urządzenia. Koszt takiego zakupu będzie w tej sytuacji dużo mniejszy, niż byśmy mieli kupować system operacyjny do zdecydowanie bardziej zaawansowanego użytku. Licencja OEM pozwala nam również wybrać odpowiednią wersję systemu operacyjnego Windows. Jeśli korzystamy z komputera bardzo rzadko to możemy wybrać wersję systemu Windows Home, które oczywiście posiada wszelkie niezbędne funkcje do korzystania z systemu Windows.

Różnice pomiędzy licencją OEM a BOX i ESD

System Windows sprzedawane są w różnych wersjach licencyjnych i musimy mieć tego świadomość. Powyżej wskazaliśmy licencję OEM, która przypisana jest zazwyczaj do jednego urządzenia i jest to świetne rozwiązanie dla osób, które korzystają z laptopa prywatnie i tylko sami. Dostępna jest również licencja BOX, a która jest zdecydowanie droższa od poprzedniej, ale musimy mieć tutaj na uwadze, że taka dopłata niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim otrzymujemy system fizyczny do ręki, a podczas zakupu możemy wybrać nośnik na którym będziemy się znajdował. Może to być oczywiście płyta, ale również dostępne są systemy operacyjne znajdujące się na pendrivie. Wersja OEM systemu operacyjnego jest właściwie wersją wykorzystywaną przez zdecydowaną większość użytkowników, ale nie możemy jej przenosić na inne urządzenia. Licencja BOX zdecydowanie nam na to pozwala, dzięki czemu możemy zainstalować system operacyjny na dowolnej liczbie urządzeń. Oczywiście, podczas zakupu tej licencji deklarujemy ilość komputerów, na której taką instalację będziemy wykonywali. Dodatkowym elementem korzyści, który daje nam licencja BOX jest pełne wsparcie techniczne od firmy Microsoft. W przypadku problemów, kiedy system instalujemy na urządzeniach wykorzystywanych w biznesie, takie wsparcie będzie na wagę złota.

Trzecią licencją systemu operacyjnego Windows jest również wersja Electronic Software Distribution, czyli w skrócie ESD. Przyglądając się tej wersji licencji możemy śmiało powiedzieć, że jest to pewien wariant licencji OEM. Jest to oczywiście cyfrowa wersja systemu, ale po jego zakupie otrzymujemy wydrukowany na paragonie, lub specjalnej karcie klucz aktywacji produktu. Klucz ten przypisuje się na stałe do swojego konta Microsoft, dzięki czemu możemy z niego korzystać również na innych urządzeniach.

Jak zadbać o system operacyjny w laptopie?

Kiedy chcemy kupić system operacyjny, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jego licencję. Pomoże nam to z jednej strony zaoszczędzić, jeśli będzie to wersja OEM Windows, ale także będziemy mieli możliwość otrzymania systemu na innym nośniku. Wszystko oczywiście zależy od tego przecinek z której wersji systemu skorzystamy. Wiemy przecież, że z czasem urządzenia w postaci laptopa ulegają uszkodzeniu, dlatego kupując nowy sprzęt, a mając wersję BOX dla systemu Windows, możemy ją przenieść na inne urządzenie. Takie rozwiązanie pozwoli nam przenieść system i dzięki temu zaoszczędzić, gdyż nie będziemy musieli kupować nowego. Ważne w tym wszystkim jest też to, aby odpowiednio dbać o system operacyjny, czyli po prostu nie przeciążać go podczas swojej pracy. Możemy ustawić system konfiguracyjny i w ten sposób zabezpieczyć go przed przeciążeniami, co wpłynie również na części naszego laptopa, lub komputera. Dziś nie trzeba być informatykiem, aby wiedzieć, jak obchodzić się z systemem operacyjnym Windows. W internecie znajdziemy wiele pożytecznych pomocy, które możemy wykorzystać w codziennym użytkowaniu systemu Windows na licencji OEM, BOX lub ESD. To od nas zależy oczywiście z jakiej licencji skorzystamy, dlatego też przypominamy, aby sprawdzać wersję licencji dla systemu operacyjnego do laptopa, który od kogoś kupujemy, lub próbujemy zakupić w licencjonowanym sklepie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *