Zmywarka pod piekarnikiem (w jednym słupku) – czy warto?
W obecnych czasach coraz częściej spotykane są mikro kawalerki i mało powierzchniowe mieszkania czy domy kuszące niskim czynszem, kosztem budowy czy zakupu, jednak w konsekwencji skutkujących również znacznie pomniejszonym metrażem. O ile przy krótkotrwałym wynajmie jesteśmy w stanie rezygnować z niektórych wygód, o tyle będąc „na swoim” wolelibyśmy urządzić swoje gniazdo domowe w jak najwygodniejszy i najbardziej praktyczny dla nas sposób. Posiadanie niewielkiej kuchni w przypadku osób lubiących w niej dużo przebywać i tworzyć arcydzieła kulinarne wymaga bardzo dokładnej aranżacji i umeblowania. Przykładowo zmywarka i piekarnik w jednym słupku mogą wydawać się bardzo kuszącą propozycją przez wgląd na oszczędne zagospodarowanie miejsca. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czy zmywarka i piekarnik w słupku to dobry pomysł.
Czy można bezpiecznie trzymać zmywarkę pod piekarnikiem?
W tej kwestii wielu ludzi ma podzielone zdania. Z jednej strony zabezpieczenia jakie instalowane są we współczesnych sprzętach są na tyle konkretne, że teoretycznie nie powinno być ku temu żadnych przeciwskazań. Z drugiej strony, obie te maszyny osiągają wysokie temperatury w trakcie swojej pracy co mogłoby być poważnym przeciwskazaniem np. do ich jednoczesnego używania w tym samym czasie, z powodu ograniczonych możliwości chłodzenia urządzeń. Wydobywająca się ze zmywarki para oraz podmuchy gorąca z używanego piekarnika również mogą stanowić pewnego rodzaju czynnik szkodliwy dla innych sprzętów. Jednak czy jest to na tyle niebezpieczne by zmywarka pod piekarnikiem stanowiła jakieś zagrożenie dla naszego domu?
Zmywarka w słupku z innymi urządzeniami – co może pójść nie tak?
Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że zmywarka myjąc naczynia z użyciem wody o wysokiej temperaturze generuje pewne ilości pary, która przy każdym otwarciu drzwi np. w trakcie programu mycia czy po jej zakończeniu będzie unosić się do najbliższych okolic, zwłaszcza ku górze bo tak wynika z praw fizycznych. Para ta może z łatwością wnika między włókna drewnianych blatów, powodując ich pęcznienie i z czasem uszkodzenia a w przypadku piekarnika – może wnikać miedzy podwójne szyby znajdujące się w jego drzwiach. Skraplająca się para może następnie skapywać między innymi do zawiasów i powodować ich szybsze rdzewienie a w konsekwencji problemy z otwieraniem urządzenia. Może to również skutkować szybszym zużywaniem się piekarnika i jego nieefektywną pracą. Dlatego o ile nie jesteś do tego zmuszony lepiej nie ustawiaj piekarnika i zmywarki w jednym słupku.
Z jakimi niedogodnościami możemy się zmagać stawiając zmywarkę w słupku pod piekarnikiem?
Poza uszkodzeniem szyby i mechanizmu otwierania piekarnika z powodu pary wodnej, możemy napotkać się z innymi przykrymi niespodziankami:
- Utrata gwarancji – Ze względu na długą listę zaleceń dołączanych do każdej instrukcji obsługi, producent może odmówić bezpłatnego przyjęcia zwrotu i naprawy uszkodzonego urządzenia jeśli odkryje, że piekarnik i zmywarka znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie. By dowiedzieć się wcześniej czy może nam grozić taka okoliczność należy wcześniej dokładnie przeczytać instrukcje dotyczące obu urządzeń by przekonać się czy mogą stać blisko innych ciepłych sprzętów i jak może reagować piekarnik narażony na bezpośredni kontakt z gorącą parą wodną. Jeśli producent kategorycznie odradza bliskości tych urządzeń, nie powinniśmy ryzykować ustawiania zmywarki w słupku pod piekarnikiem.
- Obu urządzeń nie wolno używać jednocześnie przez wgląd na zbyt silne nagrzewanie otoczenia – co prawda nie w każdej sytuacji zdarza się byśmy potrzebowali zmywarki i piekarnika w jednym czasie, jednak może być to dla niektórych osób blokująca niedogodność.
- Niekorzystny wpływ pary na obudowę piekarnika – wnikająca para może powodować odkształcanie się niektórych elementów, szybsze ich rdzewienie i brudzenie, co w przypadku podwójnej szyby może bardzo nieestetycznie wyglądać nie dając jednocześnie łatwego dostępu do wyczyszczenia.
Kiedy ewentualnie możemy zamontować zmywarkę w słupku z piekarnikiem?
Jest reguła, są wiec i wyjątki – dowiedz się w jakich okolicznościach możemy zaryzykować montaż piekarnika i zmywarki w jednym miejscu:
- Jeśli oba sprzęty z instrukcjach obsługi nie zawierają ostrzeżeń e strony producentów, lub wręcz uściślona jest możliwość montowania obu urządzeń w pobliżu, możemy mieć wolną rękę w zakresie stawiania urządzeń w słupku.
- Przy niewielkiej częstotliwości korzystania z urządzeń, przede wszystkim zmywarki, możemy również na własną odpowiedzialność zaryzykować zamontowanie zmywarki w słupku z piekarnikiem. Jeśli jednak zamierzamy codziennie puszczać mycie naczyń, zbyt wysoka częstotliwość i intensywność narażenia drzwi piekarnika na parę wodną może być kiepskim pomysłem.
Porady jak bezpiecznie zamontować zmywarkę w słupku?
Jeśli już koniecznie musisz mieć zmywarkę w słupku z innymi urządzeniami, z powodu naprawdę ograniczonego miejsca w niewielkim mieszkaniu, ważne jest by wykonać to w jak najbardziej bezpieczny dla sprzętu i siebie sposób:
- Zachowaj wymaganą przez producenta odległość między sprzętami – nie stawiaj piekarnika bezpośrednio nad zmywarką lecz z odpowiednią nakładką szeroką na przykład na wysokość szuflady.
- Nie korzystaj jednocześnie z obydwu sprzętów w tym samym czasie – najlepiej odczekaj aż zmywarka skończy pracę, ostudzi się i dopiero wtedy otwórz drzwiczki. W ten sposób cała gorąca para skropli się we wnętrzu zmywarki zamiast buchnąć prosto w drzwi od piekarnika.
- Podłącz oba urządzenia do osobnych gniazd – oba są bardzo wymagające pod względem energii dlatego mogą spowodować zbyt duże obciążenie sieci jeśli zostaną włączone w tym samym czasie.
Zmywarka zawsze ma być ustawiona niżej – jest to jedyne wyjście na jakie ewentualnie pozwalają producenci. Mato związek przede wszystkim z ryzykiem zalania elektroniki wodą oraz ryzykiem poparzeń przy nie zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Poza tym nie umieszczaj już żadnego więcej sprzętu nad piekarnikiem – będziesz miał do niego niewygodny dostęp a szanse na wypadek są powiększone.