Strona główna » Blog » Piekarnik do zabudowy – jakie wymiary?

Piekarnik do zabudowy – jakie wymiary?

Piekarnik jest bardzo użytecznym sprzętem kuchennym każdego zapalonego miłośnika gotowania i pieczenia zarówno słodkich deserów jak i wyrazistych potraw. Początkowo piekarniki były w rzeczywistości piecami umożliwiającymi jedynie na oko i na własne doświadczenie określić czy temperatura jest odpowiednia do zrobienia chleba, ciasta czy mięsiwa. Dopiero gazowe czy piekarniki elektryczne instalowane w kuchniach miały możliwość zarówno pokazać na termometrze jaką dokładnie temperaturę osiągnęliśmy we wnętrzu, oraz możliwość bardziej precyzyjnego jej zmodyfikowania dzięki jednemu pokrętłu. Z czasem zaczęły pojawiać się modele coraz lepiej odpowiadające gustom najbardziej wymagających kucharzy np. piekarnik z termoobiegiem, zarówno z góry jak i z dołu, a nawet z funkcją grillowania, minipiekarnikipiekarniki z pyrolizą, piekarniki parowe czy po prosu z funkcją suszenia. Kolejną funkcją bardzo przydatną w kuchni była możliwość instalowania sprzętów do zabudowy, które zaczęły estetycznie tworzyć otoczenie całej kuchni. Chcąc kupić piekarnik do zabudowy, wymiary jakie osiągnie interesujący nas sprzęt są głównymi czynnikami determinującymi cały proces instalowania sprzętu. W poniższym artykule postaramy udzielić pomocnych rad jaki powinniśmy wybrać piekarnik pod zabudowę. Wymiary piekarnika będą warunkować jego przydatność dla kucharza dlatego warto zadbać by wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Ustandaryzowane wymiary piekarników do zabudowy

W przypadku zaprojektowanych specjalnie sprzętów jako piekarniki w zabudowie, wymiary urządzeń z reguły mają równo 60 cm wysokości, 60 cm szerokości i 60 cm głębokości. Szukając sprzętu o takich parametrach mamy największy wybór a tym samym największe szanse na znalezienie sprzętu w budżecie, jakości i ekonomiczności pracy, które by nas interesowały. Co więcej, również standardowe meble kuchenne są dostosowane najczęściej do właśnie takich wymiarów, dlatego możemy tu osiągnąć największą kompatybilność miedzy różnymi firmami zarówno stolarskimi jak i zajmujących się produkcja sprzętu RTV-AGD. Taki zestandaryzowany piekarnik ma pojemność wewnętrzną mieszczącą się w granicach 50-75 litrów. Doskonale nadają się dla zwykłego domowego użytku średniej wielkości rodziny, chociaż na przygotowanie obiadu na 20 osób faktycznie mogą okazać się niewystarczające, a dla singli w kawalerkach aż nadto duże. Możliwe jest w takich urządzeniach jednoczesnego pieczenia na różnych piętrach większej ilości potraw i są pomocnikiem każdego miłośnika sztuki kulinarnej.Piekarnik do zabudowy – jakie wymiary?

Wymiary piekarników do zabudowy dla małej kuchni

Jako, że w wielu domostwach kuchnie mogą osiągać znacznie mniejsze rozmiary, często istotny jest każdy dodatkowy centymetr, by jednocześnie pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty jak kuchenka, zmywarka, lodówka i piekarnik jednocześnie. Dedykowaną opcją dla takich mieszkań są piekarniki do zabudowy wymiary, których nie przekraczają 45 cm wysokości, 50 cm szerokości i 60 cm głębokości. Pojemność takich piekarników nie przekracza wówczas 50 litrów, dla pary, singla a nawet rodziny, może się to okazać jednak wystarczającą opcją by poradzić sobie z domowymi wypiekami i przyrządzaniem obiadów. Powinniśmy jednak uważać na wielkości naczyń kupowanych do takiego piekarnika – mogą one być ustandaryzowane dla większych sprzętów, a także na to by meblowa zabudowa do piekarnika spełniała te same standardy.

Piekarniki do zabudowy większe niż standardowe

Również dla większych rodzin i kucharzy, którzy liczą się z możliwością pieczenia znacznie większych ilości jedzenia w trakcie imprez okolicznościowych czy hobbystycznego wypieku i sprzedaży ciast, powstały dedykowane sprzęty. Wymiary piekarników do zabudowy mogą mieć szerokość aż do 90 cm przy standardowej głębokości i wysokości 60 cm. Oznacza to aż 85 litrów przestrzeni we wnętrzu urządzenia i zaspokoi potrzeby każdego kucharza. Ze względu na znacznie większe rozmiary i ciężar takiego sprzętu zaleca się ustawienie piekarnika bezpośrednio na podłodze, a nie na podwyższeniu jak można to zrobić w przypadku mniejszych piekarników, i skorzystania z fachowej pomocy podczas instalowania go w kuchni.Piekarnik do zabudowy – jakie wymiary?

Jak zadbać o to by piekarnik nie stanowił zagrożenia dla dzieci?

Ze względu na osiąganie wysokich temperatur nie tylko we wnętrzu urządzenia ale również przez wgląd na nagrzewającą się szybę piekarnika, warto zadbać o to by praca w kuchni była dla wszystkich bezpieczna. Najmłodsze pociechy najlepiej żeby nie kręciły się w kuchni wcale, starsze dzieci chcące pomagać w trakcie przyrządzania potraw powinny być zawsze pod okiem dorosłego. Nowoczesne piekarniki do zabudowy coraz częściej mają funkcję „cool front” czyli chłodnej przedniej szyby, która nie stanowi zagrożenia dla zwierząt domowych czy dzieci, a także dla nas, ponieważ stosunkowo często oparzenia w trakcie pieczenia wiążą się z przypadkowym dotknięciem otwartych drzwiczek gołym przedramieniem. Dobra opcją może być również blokada drzwiczek i możliwości zmiany ustawień programów pieczenia piekarnika na czas ustawiony na zegarze. Poza tym wskaźnik nagrzania informuje nas jak niebezpieczne może być w danym momencie podejście do sprzętu kuchennego, dzięki czemu nie będziemy musieli sprawdzać tego dłonią. Jest to istotne również by poinformować nas czy możemy już przystąpić do mycia wnętrza piekarnika.

Kolejnym ważnym aspektem jest umiejscowienie piekarnika – ze względu na wymiary piekarnika pod zabudowę urządzenia te najczęściej montuje się pod blatem na ziemi lub odpowiedniej podstawce, jednak ustawienie piekarnika w słupku może okazać się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jednocześnie unikniemy dzięki temu zbyt częstego schylania czy kucania, które dla niektórych ludzi może być bardzo obciążające kręgosłup a także wyniesiemy gorący piekarnik ponad zasięg sięgania rąk najmłodszych pociech i zwierząt.

Wymiary piekarnika do zabudowy a finalny projekt

Niezależnie od tego jaki rozmiar nas interesuje oraz czy chcemy by nasz piekarnik stał na ziemi czy też na wysokości w tak zwanym słupku, konieczne jest wcześniejsze dokonanie pomiarów naszej kuchni i upewnienie się, że nie pominęliśmy tak ważnych rzeczy jak uwzględnienie miejsca na otwarcie drzwi i nie nachodzenie na siebie jednocześnie np. drzwi szafki i uchwytu piekarnika, który mógłby blokować się na innych meblach co uniemożliwiłoby jego użycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *