Jak wyczyścić laptopa? Czyszczenie krok po kroku
Każdego praktycznie dnia używamy laptopa i często dzieje się to dla potrzeb biznesowych, jak również w zakresie potrzeb prywatnych. Na samym początku, właściwie zaraz po zakupie, każdy laptop wygląda praktycznie idealnie. Z czasem możemy spodziewać się zdecydowanie widocznych zabrudzeń, szczególnie w miejscach, gdzie znajduje się klawiatura. Taki laptop podlega potem czyszczeniu, dlatego warto wiedzieć, jak dziś powinniśmy ugryźć ten temat, aby nasz sprzęt wyglądał zdecydowanie lepiej. Wszelkie zabrudzenia na laptopie mogą również wpływać na jego działanie, dlatego w poniższym rankingu podpowiemy, jak należy dbać o laptop i dlaczego warto regularnie go porządkować. Co powinniśmy zrobić, aby nasz laptop wyglądał tak, jak podczas zakupu. Czego dowiemy się w poniższym artykule?
- Regularne czyszczenie laptopa, czy to konieczne i dlaczego warto?
- Czym najlepiej czyścić laptop?
- Jak zabrać się za czyszczenie laptopa, instrukcja krok po kroku?
- Ekran laptopa, czym i jak go myć?
- Jak należy czyścić klawiaturę laptopa i wewnętrzny wentylator?
- Zewnętrzna obudowa laptopa, czy można ją moczyć?
- Dezynfekowanie laptopa, dlaczego to jest konieczne?
Regularne czyszczenie laptopa, czy to konieczne i dlaczego warto?
Posiadanie laptopa niesie ze sobą pewne obowiązki. O taki sprzęt musimy dbać, a szczególnie wtedy, kiedy jest on przez nas bardzo często użytkowany. W pracy będzie on zazwyczaj wizytówką naszej osoby, ale też wygodnie jest pracować na laptopie czystym i schludnym. Jest to przede wszystkim jeden z głównych elementów BHP, dlatego ważne jest tutaj regularne czyszczenie laptopa. Co oznacza słowo regularne? Przede wszystkim powinniśmy się skupić na czyszczeniu laptopa wtedy, kiedy jest on zabrudzony nawet w niewielkim stopniu. Najlepszą opcją jest czyszczenie laptopa przynajmniej raz w miesiącu, mając na myśli oczywiście wierzchnią powierzchnię naszego urządzenia. Do takiego czyszczenia laptopa możemy użyć produktów, które zazwyczaj posiadamy w swoim domu. Laptop po miesięcznym użytkowaniu będzie miał zabrudzony monitor, touchpad, ale także znajdziemy drobinki kurzu na klawiaturze. Wyczyszczenie i odkurzanie tych miejsc pozwoli zadbać nam o nasz sprzęt. Jeśli uważamy, że urządzenie wymaga częstszego czyszczenia, możemy na zewnętrznej części laptopa robić to nawet raz w tygodniu.
Czym najlepiej czyścić laptopa?
Sprzątanie laptopa, a właściwie oczyszczanie go z kurzu i innego brudu to dla wielu osób dość specyficzne działanie. Jest to urządzenie elektryczne, dlatego zawsze będziemy obawiali się tego, czy do czyszczenia laptopa możemy wykorzystać materiałów dostępnych w naszych domach. Ale takie obawy powinniśmy schować do kieszeni, ponieważ w sytuacji, kiedy zrobimy to z zachowaniem pewnych elementów bezpieczeństwa, możemy być pewni, że wykorzystywany materiał będzie do tego dobry. Warto jednak wiedzieć, jak i akcesoria mogą nam w tym najlepiej pomóc. Czym myć ekran laptopa i jak wyczyścić laptopa z kurzu? Tutaj z pomocą możesz nam przyjść ściereczka z mikrofibry, którą z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać do czyszczenia ekranu i klawiatury. Doskonałym narzędziem do czyszczenia szpar między klawiszami będzie patyczek higieniczny, który możemy wykorzystać również do czyszczenia portów USB i wnętrza laptopa, Jeśli oczywiście wiemy jak się do niego dostać. W każdym domu znajdziemy też pędzelki o cienkim włosiu, może takie służące do makijażu, które doskonale nadają się do wymiatania okruszków na klawiaturze, ale także wewnętrznych elementów laptopa, jak chociażby układu chłodzenia. Świetnym rozwiązaniem na czyszczenie ekranu laptopa, ale także powierzchni, na której znajduje się klawiatura jest wykorzystanie sprężonego powietrza, o której będziemy mogli kupić w sprayu. Dodatkiem do tego wszystkiego powinien być delikatny płyn, który możemy zakupić, będący przeznaczeniem do tego typu czyszczenia, ale możemy go także samodzielnie zrobić w domu, wykorzystując do tego niewielką ilość płynu do szyb.
Jak zabrać się za czyszczenie laptopa, instrukcja krok po kroku?
Wydawać się może, wyczyszczenie laptopa to skomplikowane zadanie. Będzie tak oczywiście wtedy, jeśli w zakresie takiego sprzętu elektronicznego jesteśmy dosyć ostrożni i właściwie nie lubimy bawić się wodą przy urządzeniach elektrycznych. Jeśli mamy takie obawy to najlepiej zlecić takie czyszczenie specjalistom gdzie znajdziemy wiele świetnych firm, które doskonale wiedzą jak wyczyścić laptopa. Będzie to się jednak wiązało z konkretnym kosztem, dlatego czasami warto zaoszczędzić takie pieniądze i wykonać konserwację naszego urządzenia samemu. Jeśli przygotowaliśmy się już z narzędziami, które mogą nam w tym pomóc i wiemy już dziś, czym czyścić ekran laptopa, możemy zabrać się do pracy. W pierwszej kolejności powinniśmy wykorzystać do tego ściereczki z mikrofibry, delikatnie je nawilżając. W pogotowiu powinien być również odkurzacz, którym będziemy mogli wciągnąć pozostałości kurzu z różnych szpar naszego urządzenia. Od odkurzacza powinniśmy zacząć, ale jeszcze lepiej, jeśli będziemy mieli sprężone powietrze, dzięki któremu będziemy mogli wydmuchać brudy spomiędzy klawiatury i innych miejsc laptopa. To co zostanie wydmuchane możemy następnie wciągnąć odkurzaczem, aby kurz ponownie nie dostał się do naszego urządzenia. Po dokonaniu odkurzania, możemy delikatnie przemywać zewnętrzne części laptopa przygotowaną wcześniej ściereczką z mikrofibry. Należy zamoczyć ją przygotowane przez nas płynie, lub wykorzystać do tego płyn przeznaczony do szyb. Jest to pierwszy krok do tego, aby nasz laptop nabrał zupełnie nowego wyrazu.
Ekran laptopa, czym i jak go myć?
Podstawowym elementem każdego laptopa jest jego ekran, który służy nam do przeglądania przeróżnych materiałów cyfrowych. Choć może wydawać się to dziwne, to właśnie ten element jest mocno narażony na różnego rodzaju zabrudzenia. Możemy się za to zastanowić, jak powinno przebiegać czyszczenie ekranu laptopa, gdyż wielu z nas ma obawy, że może go podczas czyszczenia uszkodzić. To trochę też tak jak z telewizorem, którego wiele osób boi się przetrzeć zwykłą ściereczką. Obok tego zastanawiamy się również czym czyścić ekran laptopa i tutaj już wspomnieliśmy, że może to być zwykła ściereczka z mikrofibry, delikatnie zwilżona, najlepiej przeznaczonym do tego płynem. Taki płyn możemy przygotować sami, rozcieńczając płyn do mycia szyb z wodą. Ale możemy go również zakupić i wykorzystać do regularnego czyszczenia ekranu naszego laptopa. Na ekranie laptopa, oprócz kurzu, będą siadały również krople wody, części jedzenia, jeśli oczywiście spożywamy posiłek przy laptopie. Wystarczy, że podczas spożywania napoju, czy posiłku po prostu kichniemy, aby ekran naszego laptopa został zabrudzony. W takich sytuacjach najlepiej od razu dokonać przemycia ekranu, ale najczęściej nie robimy tego od ręki.
Ściereczki z mikrofibry najczęściej posiadamy w swoim domu i będzie to najlepsze narzędzie do tego, aby umyć ekran laptopa. Taka ściereczka doskonale zbiera kurz, czego niestety nie możemy powiedzieć o tradycyjnych dziś w ręcznikach papierowych i chusteczek, które tylko rozmazują kurz po szybie monitora. Jeśli zatem zastanawiamy się czym wyczyścić ekran laptopa to właśnie To narzędzie będzie najlepszym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać ze specjalnymi antystatycznymi i nie zostawiającymi smuk płynami do mycia ekranów.
Możemy również sami wymyślić jakiś produkt, który będzie bezpieczny dla naszych ekranów, aby zastosować go do mycia ekranu w laptopa. Do tego celu możemy wykorzystać również patyczki higieniczne, które doskonale nadają się do czyszczenia rogów ekranu, z których możemy wyciągnąć naprawdę bogatą gamę kurzu.
Jak należy czyścić klawiaturę laptopa i wewnętrzny wentylator?
Wnętrz laptopa może być dla nas sporym utrudnieniem jeśli nigdy nie rozkręcaliśmy takiego urządzenia, ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Skoro wiemy już czym czyścić ekran laptopa i jak to właściwie robić to możemy iść krok do przodu i zająć się kolejno jego klawiaturą. Możemy to zadanie rozłożyć na cztery etapy, a pierwszym będzie rozłożenie na blacie ręcznika papierowego, czy też pewnej formy kartonu i odwrócenie laptopa klawiaturą do dołu, a tym samym wytrzepanie tego, co może znajdować się na klawiaturze i pod jej klawiszami. Takie zadanie jest bardzo proste i nie musimy obawiać się, że naszemu urządzeniu coś się stanie. Oczywiście ważne jest, aby nie machać urządzeniem zbyt mocno i powinniśmy też pilnować, aby wszelkie zabrudzenia zostały wyrzucone na przygotowaną wcześniej wyściółkę z papieru. Po odwróceniu laptopa z powrotem, kolejnym etapem będzie wykorzystanie odkurzacza lub sprężonego powietrza. Tutaj powinniśmy wciągnąć resztki kurzu, lub po prostu je wydmuchać. Takie działanie pozwoli dokładnie wyczyścić klawiaturę, ale to nie jest końcowy etap na jej dokładne wyczyszczenie. Kolejnym krokiem powinno być wykorzystanie pędzelka, o którym pisaliśmy wcześniej. Dzięki niemu będziemy mogli dostać się pod klawisze klawiatury i wynieść pozostałości kurzu i innych resztek na zewnątrz. Potem możemy ponownie skorzystać z odkurzacza wciągając to, co wymieniliśmy pędzelkiem. Doskonale będzie, jeśli wykorzystamy do tego pędzelek większy i mniejszy, którymi będziemy mogli bez problemu dostać się przestrzenie między klawiszowe. Kiedy wykonamy te trzy etapy to następne mi ostatni będzie wytarcie klawiatury nawilżoną ściereczką. Tutaj również możemy wykorzystać płyn do mycia szyb lub specjalny płyn, dostosowany do tego typu prac. W ten sposób wyczyszczona klawiatura, będzie mogło nam służyć do dalszej pracy. Przy myciu klawiatury musimy być bardzo ostrożni i co najważniejsze nie powinniśmy w żaden sposób jej podważać, gdyż tym sposobem możemy uszkodzić klawiaturę.
Z wentylatorem laptopa jest zupełnie inaczej, ponieważ tutaj musimy się już dostać do wnętrza laptopa. Do tego będziemy potrzebowali niewielkiego śrubokręta, dzięki któremu możemy odkręcić pokrywę laptopa, która chroni układ chłodzenia. Możemy śmiało powiedzieć że jest to jedna z istotnych spraw, która pozwala prawidłowo funkcjonować naszemu laptopowi. Bardzo zatem takie czyszczenie układu chłodniczego robić regularnie, a możemy do tego wykorzystać sprężony powietrze. Dziś dostaniemy je w pobliskich supermarketach, co pozwoli nam na szybką reakcję przy czyszczeniu takich elementów. Jeśli czujemy się na siłach, możemy zdjąć pokrywę laptopa i wyczyścić układ chłodniczy w jego wnętrzu. Inną opcją jest wykorzystanie otworów wentylacyjnych, ale ta opcja będzie skuteczna tylko w sytuacji, kiedy wentylator jest czyszczony regularnie.
Zewnętrzna obudowa laptopa, czy można ją moczyć?
Mycie laptopa wodą niesie ze sobą pewnego rodzaju zagrożenia. Musimy do tematu podejść bardzo ostrożnie, a najlepszym środkiem do umycia laptopa będzie szmatka z mikrofibry, delikatnie nawilżona. Możemy w ten sposób uniknąć, że do wnętrza urządzenia dostanie się woda, która może stanowić zagrożenie dla naszego urządzenia. Dobrze jest przemywać obudowę laptopa wodą z jakimś detergentem, które oczywiście się do tego nadaje. Możemy w tej sytuacji wykorzystać ten sam płyn, który stosowaliśmy przy czyszczeniu ekranu. Zatem wiemy już czym myć ekran laptopa i ten sam płyn możemy zastosować do mycia jego obudowy. Do różnych zakamarków możemy wykorzystać patyczki higieniczne, które świetnie się do tego nadają. Pamiętajmy o tym, aby być bardzo ostrożnym przy tego typu pracach, gdyż nasze nadgorliwość może sprawić, że urządzenie zostanie uszkodzone. Kluczowy jest za tym profesjonalny podejście do tematu mycia obudowy laptopa i na pewno nie powinniśmy robić tego spirytusem. Bardzo często wiele osób przemywa urządzenie spirytusem, chcąc w ten sposób zniszczyć zarazki znajdującej się na jego powierzchni. Pamiętajmy, że jest to bardzo mocny płyn i powinniśmy unikać takich sytuacji. Najlepiej wykorzystać dostępne nam płyny, które służą do mycia okien lub standardowych powierzchni.
Dezynfekowanie laptopa, dlaczego to jest konieczne?
Codzienne korzystanie z laptopa sprawia, że staje się on siedliskiem bakterii i grzybów. Bardzo często o tym zapominamy i niestety nie dbamy o higienę tego urządzenia w taki sposób, w jakiej powinniśmy. Warto jednak to zmienić i od czasu do czasu przemyć i klawiaturę, i ekran, oraz całą obudowę laptopa. Doskonałym narzędziem do tego będzie płyn do szyb, z niewielką zawartością alkoholu, który doskonale rozprawi się z wszelkiego rodzaju bakteriami i grzybami. Powinniśmy też zwrócić uwagę na porty znajdujące się w obudowie laptopa, które również powinniśmy co jakiś czas przemywać patyczkami higienicznymi. Pozbędziemy się w ten sposób kurzu, który znajduje się nawierzchni części portów. Higiena takiego urządzenia, jakim jest laptop, pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, które W najlepszym przypadku mogą zakończyć się wolnym działaniem urządzenia. Zanieczyszczony laptop może również przestać działać, a znajdujący się na jego powierzchni zarazki, bakterie i grzyby, mogą wywołać w naszym organizmie choroby, z którymi będziemy musieli sobie dodatkowo poradzić. Warto zatem zawczasu zadbać o własne zdrowie i długą żywotność naszego laptopa. Zdobędziemy to tylko wtedy, kiedy prawidłowo zadbamy o nasze urządzenie, regularnie je czyszcząc z przedstawionymi powyżej sposobami. Jeśli znamy inne sposoby na profilaktykę oczyszczania domowego, czytasz biznesowego laptopa to również i w tym zakresie warto wykorzystać nasze doświadczenie, aby zadbać o nasz sprzęt.