HDR – co to jest? Zalety technologii High Dynamic Range
W artykułach promujących telewizory coraz częściej mówi się o technologii High Dynamic Range. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rozumieją, o czym mowa. Czym jest tryb HDR, jak działa i co takiego daje widzowi? Wyjaśnienie i odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, poniżej.
High Dynamic Range (HDR) – co to jest?
HDR to w dosłownym tłumaczeniu wysoki zakres dynamiki. Technologia ta podnosi realizm oglądanego obrazu, a co za tym idzie, wpływa na doznania użytkownika. w połączeniu z rozdzielczością 4K i szeroką paletą barw, High Dynamic Range zapewnia zupełnie nową, a do tego znacznie wyższą jakość oglądanego obrazu. By lepiej zrozumieć temat, warto podkreślić, że obraz o szerokiej dynamice ma dużą różnicę między ciemnymi a jasnymi tonami, a do tego odpowiednio precyzyjne zestopniowanie pośrednich tonów. Obraz o niskiej dynamice ma zgrubną gradację. Wówczas maksymalna jasność jest zdecydowanie niższa.
Częstotliwość ma wpływ na barwę światła. Intensywność wpływa na jej jasność. Im wyższa jest intensywność, tym więcej odcieni danego koloru zauważa oko. Intensywność fali ma jednocześnie wpływ na kontrast. W efekcie tego czerń jest głębsza, a z kolei miejsca jaśniejsze uwidaczniają więcej detali. Technologia HDR oddziałuje na intensywność fal świetlnych, które docierają do ludzkiego oka.
Wiadomo już HDR co to jest. Należy teraz wytłumaczyć, jak działa. Otóż HDR operuje na dwóch płaszczyznach. W przypadku pierwszej, dochodzi do podbicia efektów świetlnych, co prowadzi do uzyskania lepszej jakości oraz poziomu czerni i kontrastu. Zdarza się, że obraz z HDR jest 3, a nawet 7 razy jaśniejszy niż w przypadku telewizorów bez tej funkcji. Jeśli zaś chodzi o drugą płaszczyznę, zwiększona jest gradacja odcieni. Chodzi tu o większą ilość kolorów na ekranie. W związku z tym na ekranie można ujrzeć realistyczny obraz, a nawet każdy detal niezależnie od oświetlenia.
Telewizor z HDR – co to za telewizor?
Choć nie wszyscy mają tego świadomość, telewizory z technologią HDR są coraz popularniejsze i przede wszystkim dostępne w sprzedaży już od jakiegoś czasu. Co więcej, wcale nie ma gwarancji, że w każdym z tych telewizorów efekt będzie jednakowo widoczny, ponieważ zależy on od wielu czynników. Zależy od standardu, jaki został w danym modelu zastosowany, ale i od jasności ekranu. Jasność określa się w nitach albo jako ułamek cd/m2. Porównując ten telewizor ze zwykłym, należy wyjaśnić, że standardowy telewizor świeci w zakresie od 100 do 300 nitów. Z kolei telewizor z technologią HDR ma jasność na poziomie co najmniej 350 nitów. Im wyższy jest ten parametr, tym HDR jest lepiej dostrzegalny.
Najnowsze telewizory oferują jasność nawet 1000 nitów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wiele w tym zakresie dopiero się zmienia. W związku z czym należy spodziewać się coraz większych parametrów jasności. A wspomniana technologia pozwala obsługiwać ją nawet do 10 000 nitów.
Inne parametry też mogą mieć wpływ na odbiór obrazu. W przypadku telewizora z rozdzielczością 4K można dostrzec zdecydowanie więcej szczegółów. Jeśli zaś chodzi o HDR, obraz prezentuje się znacznie lepiej w telewizorach z technologią OLED, ponieważ zapewnia nieskończenie głęboką czerń. Czerń ta jest nieosiągalna dla telewizorów LCD. To jednak nie oznacza, że przykładowo w dobrej jakości telewizorach LCD efekt HDR nie będzie widoczny. Może jeszcze bardziej podnieść jakość wyświetlanego obrazu.
Standardy HDR
High Dynamic Range to ogólna nazwa technologii. Do jej obsługi wykorzystuje się zaś różne standardy. Chcąc sprawdzić, jaki standard jest w wybranym telewizorze, trzeba zapoznać się ze specyfikacją urządzenia. W każdym telewizorze technologia ta ma na celu podniesienie intensywności świecenia obrazu. Jednak nie każda techn ologia zapewnia tę samą jakość doznań wizualnych.
Jednym z najpopularniejszych standardów HDR jest HDR 10/10+. Rozwiązanie to wykorzystuje 10-bitowe kodowanie, a także statyczne metadane dla całego materiału. To oznacza, że po prostu cały film jest wyświetlany w jednakowym zakresie jakości. w wersji 10+ jasność jest dynamiczna, co oznacza, że jest dopasowywana do aktualnie wyświetlanego obrazu.
Drugim popularnym standardem HDR jest Dolby Vision. Wykorzystuje 12-bitowe kodowanie. Obraz jest dopasowywana do każdej klatki wyświetlanego na ekranie obrazu. Telewizory, które posiadają tę technologię, oferują wysoką jakość obrazu i zapewniają wyraźnie widoczny efekt HDR.
Kolejnym standardem jest HLG, który umożliwia transmisję audycji telewizyjnych w technologii HDR na żywo.
Zalety technologii High Dynamic Range
Podstawową zaletą technologii High Dynamic Range jest większa jasność. Standardowe telewizory LCD z podświetleniem LED zapewniają maksymalną jakość obrazu na poziomie 200-300 standardowych jednostek. Jeśli zaś chodzi o nowoczesne telewizory z technologią HDR, wyświetlany obraz ma nawet kilkukrotnie większą jakość. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy taki telewizor może na przykład oślepiać. Otóż nie, ponieważ oślepianie widza nie jest celem tej technologii. Jej zadaniem jest dostarczenie mu wrażeń zbliżonych do realnego obrazu. Warto odnieść się tu do konkretnego przykładu. Wyobraźmy więc sobie ekran, na którym wyświetla się obraz tropikalnego lasu, a w tle drzewa liściaste i wyglądające zza nich ostre słońce. Standardowy telewizor w tym przypadku nie pokaże tego obrazu w sposób prawidłowy. Zupełnie inaczej będzie w telewizorze z technologią HDR. Jasne promienie widziane w wyświetlanym obrazie, mogą wywołać konieczność przymrużenia oczu. Podsumowując, to właśnie o takie efekty specjalne chodzi w tej technologii.
Drugą zaletą HDR jest lepsza gradacja odcieni. Standardowe telewizory wyświetlają do 256 odcieni szarości. W rzeczywistości wyświetlają ich nieco mniej. Wyposażając telewizor w wydajne podświetlenie o 3-4 krotnie większej jasności maksymalnej, 256 stopni gradacji to będzie jednak bardzo mało, by pokryć poszerzony zakres dynamiki obrazu. Telewizory z technologią HDR przetwarzają i wyświetlają aż 1024 stopnie gradacji. Jest to możliwe ze względu na 10-bitowy wyświetlacz LCD.
Chcąc cieszyć się jakością obrazów HDR, trzeba zaopatrzyć się w dwie rzeczy. Chodzi tu przede wszystkim o materiały zarejestrowane w HDR, a także o telewizor, który obsługuje tę technologię.
HDR – zastosowanie i funkcje
Telewizor 4K HDR to najlepszy wybór dla fanów dobrego filmu. By jednak móc odbierać obraz tak wysokiej jakości, trzeba dysponować dodatkowymi funkcjami. Najlepiej, aby telewizor posiadał ponadto pełne podświetlenie. Alternatywą dla niego może być podświetlenie krawędziowe. Trzeba jednak mieć na uwadze to że jedynie pełne podświetlenie uwidacznia działanie HDR. W dodatku zapewnia doskonałe wrażenia. Druga sprawa, to rozdzielczość 4K Ultra HD. Najlepsze efekty działania technologii HDR są widoczne w rozdzielczości 3840 x 2160 px. Ważne jest tu również skalowanie obrazu. Dostosowanie treści do jakości na przykład 4K. Dzięki temu obraz na starych filmach będzie wyraźniejszy, a kolory żywsze i przede wszystkim naturalne. Telewizor powinien być również wyposażony w złącze HDMI oraz WCG, czyli szeroką paletę barw. Technologia ta zapewnia szeroki zakres kolorów widocznych na ekranie. Ilość ta odpowiada liczbie barw, jakie oko widza może tylko wychwycić.
Obecnie coraz więcej telewizorów posiada tę cały czas poznawaną technologię. Oferują je głównie popularni producenci. Wśród nich niewątpliwie jest Samsung. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe urządzenia, które zapewniają obraz HDR. Wybierając telewizor, poza wspomnianą technologią, trzeba też wybrać przekątną ekranu, a także inne jego parametry i funkcje. Im lepiej zostanie wybrany, tym większą przyjemność widz będzie czerpał z oglądania swoich ulubionych filmów i programów. Telewizory wyposażone w technologię HDR wcale nie różnią się zbyt mocno od ceny telewizorów, które jej nie posiadają. A wybór, szczególnie w dobrych sklepach, jest bardzo duży. Każdy więc teraz bez problemu znajdzie dla siebie odpowiednie urządzenie, które będzie mu towarzyszyło przez najbliższe lata.