Budowa głośnika – opis i parametry
Każdy z nas każdego dnia korzysta z różnego rodzaju głośników. Spotykamy je w sklepach, gdzie płynie często muzyka, ale także w pojazdach komunikacji miejskiej, szkołach, budynkach użyteczności publicznej i przede wszystkim w naszych domach. Różnorodność głośników jest przeogromna, Choć tak naprawdę wszystkie działają na tej samej zasadzie. W poniższym artykule napiszemy o tym, z czego składa się głośnik, jak jest zbudowany, ale przedstawimy także kilka rodzajów głośników, po które warto dzisiaj sięgnąć. Głośniki różnią się wieloma elementami, powinniśmy zatem zwracać uwagę na parametry, funkcję i oczywiście konstrukcję danego głośnika, lub też zestaw głośników. Jak się zatem do tego zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do poniższego artykułu w którym opiszemy:
- Co to jest właściwie głośnik i jakie znajdziemy rodzaje tych urządzeń?
- Z czego zbudowany jest głośnik?
- Jaka jest zasada działania głośnika?
- Czym wyróżnia się i jak działa głośnik dynamiczny?
- Na jakie parametry głośnika należy zwrócić uwagę?
Co to jest właściwie głośniki jaki znajdziemy rodzaje tych urządzeń?
Specyfika głośników jest dziś bardzo różnorodna i znajdziemy tak naprawdę urządzenie od najmniejszych elementów, które potrafią zmieścić się w naszych uszach, bo naprawdę duże głośniki o zaawansowanej mocy. Dziś bez głośnika tak naprawdę świat miałby ogromny problem, aby przetrwać, gdyż to właśnie za pomocą głośnika wielkie rzesze ludzi słuchają dziś muzyki, która przecież łagodzi obyczaje. Nie zastanawiamy się tak naprawdę nad tym, czym jest głośnik i jakie znajdziemy jego rodzaje. Dziś po prostu z niego korzystamy. Jeśli jednak zastanawiasz się nad tym, czym jest głośnik to odpowiedź będzie może formalnie prosta, ale działa tutaj zaawansowana technologia. Odnosząc się zatem do definicji i głośnika, w prostych słowach możemy wskazać, już jest to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest przekształcać pobierany sygnał elektryczny w falę akustyczną, dzięki której możemy usłyszeć wydobywane dźwięki. Możemy oczywiście zagłębić się troszeczkę dalej i przeszperać szczegółowe informacje dotyczące tego, czym jest głośnik, ale dla potrzeb naszej codzienności, powyższa definicja zdecydowanie wystarczy.
Głośniki wystawione są w sklepach z elektroniką i to tam znajdziemy największy ich rodzaj, zatem możemy być pewni, że wybór głośników, które mogą odbiegać od siebie w przeróżnych parametrach, jest dziś bardzo szeroki. Zacznijmy zatem od tego, jakie rodzaje głośników będą dzisiaj dostępne na rynku. Podstawowym rodzajem dostępnych głośników, są głośniki przewodowe, które wskazują na konieczność podłączenia ich za pomocą okablowania. Coraz większą popularnością cieszą się głośniki bezprzewodowe, które takiego okablowania nie potrzebują. Dostępne są również głośniki przenośne, a także głośniki połączone określony zestaw, których przeznaczenie może być bardzo szerokie. W wielu domach znajdziemy dzisiaj głośniki typu soundbar, które wypierają dziś głośniki z zestawu kina domowego. Dostępne są również głośniki estradowe, ale te dotyczą zdecydowanie mniejszego grona odbiorców.
Głośniki przewodowe i bezprzewodowe, różnice i zalety
Dziś możemy spotkać przede wszystkim głośniki bezprzewodowe, który coraz częściej spotykane są w wielu gospodarstwach domowych. Nie tak dawno jednak, dostępnym i chyba najbardziej rozpowszechnionym rodzajem głośników były głośniki przewodowe. W wielu domach pojawiała się plątanina kabli, które prowadziły do ustawionych po kątach głośników. Jeszcze kilka lat temu o okablowanie to należało podłączyć od głośnika, do urządzenia odtwarzającego dźwięk. Najczęściej stosowane były przy odtwarzaczach różnego rodzaju, ale także mogliśmy je podłączyć do komputera, czy też innego urządzenia. W wielu domach były to typowe głośniki komputerowe, dające też swoim dźwiękiem naprawdę świetny efekty, ale dziś są już one wypierane na głośniki bezprzewodowe, które wyróżniają się tym, że nie potrzebują zbędnego okablowania. Do takiego głośnika możemy podłączyć kilka urządzeń jednocześnie, czego nie mogliśmy oczywiście zrobić z głośnikami przewodowymi. Głośniki bezprzewodowe dają nam zupełnie inną możliwość korzystania, a najczęściej łączą się za pomocą Bluetooth, lub dostępną siecią WiFi. Zatem każde urządzenie, będące w zasięgu danej sieci, może również dziś łączyć się z takimi głośnikami bezprzewodowymi. Również słuchawki, które przecież mają w sobie wbudowane głośniki, możemy dziś nabyć w formie bezprzewodowej.
Głośniki przewodowe mają tą zaletę, że jakość przesuwu będzie tutaj zdecydowanie lepsza i nie musimy obawiać się przerwania połączenia w trakcie oglądania filmu, czy też słuchania muzyki. Ich wadą są oczywiście kable, który w obecnych czasach staramy się unikać. Głośniki bezprzewodowe dają nam tą właśnie swobodę, że nie musimy podłączać bez zbędnego okablowania, przez co unikniemy chaosu przy urządzeniach.
Głośniki przenośne
Wraz z możliwością stworzenia głośników bezprzewodowych, które łączą się za pomocą Bluetooth, powstały głośniki przenośne, będące dziś doskonałym narzędziem dla młodzieży, ale coraz częściej również i dla dorosłych, zajmujących się biwakowaniem i odpoczynkiem na łonie natury. Głośniki przenośne to takie urządzenia, które możemy zabrać ze sobą w inne miejsce i nawet na łonie natury cieszyć się dobrą jakością muzyki, której dźwięki będą upłynęły właśnie z tych głośników. Na pewno niejednokrotnie byliśmy świadkami spacerującej młodzieży, teraz twoje dupce niosła taki głośnik, otaczając swoimi dźwiękami innych uczestników ruchu. Fajnie jest też zabrać głośnik na pole biwakowe i tam mieć możliwość włączenia ulubionej muzyki. Dzisiaj znajdziemy naprawdę wiele ciekawych modeli, ale zawsze warto zwracać uwagę na parametry głośników, po które oczywiście sięgamy.
Głośniki połączone w zestawy
Na rynku głośników znajdziemy takie, które połączone są w określone zestawy. Warto mieć taką wiedzę, szczególnie gdy będziemy wybierać konkretną parę głośników, abyśmy mogli dokonać właściwego wyboru. Znajdziemy dzisiaj zestaw głośników 2.0, które cechują się obecnością niewielkich głośników komputerowych, lub też dwóch potężnych , a ich zadaniem jest możliwość odtwarzania dźwięków niskich,średnich i wysokich. Jest to podstawowy zestaw głośników, który praktycznie znajdują się w wielu gospodarstwach domowych i powinny po nie sięgnąć osoby, którym jakość dźwięku nie przeszkadza. Kolejnym zestawem będą głośniki 2.1, które składają się z trzech głośników, wśród których znajdują się dwa głośniki stereo oraz subwoofer, dając się zdecydowanie mocniejszy bas. To taki typowy zestaw głośników komputerowych, albo telewizyjnych. W głośnikach tych możemy regulować poziom basu, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio dopasowywać brzmienie głośnika do różnego rodzaju muzyki. Znajdziemy również zestaw głośników 5.1, dający nam zupełnie inną jakość dźwięku, gdyż zestaw ten generuje możliwość uzyskania dźwięku przestrzennego. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą głośniki bezprzewodowe, gdyż nie musimy wtedy podłączać okablowanie, a połączone ze sobą głośniki za pomocą Bluetooth, rozstawione w różnych kątach pomieszczenia, zapewnią nam naprawdę świetny efekt.
Świetny głośnik telewizyjny w postaci soundbara
Soundbar to głośnik telewizyjny, stający się dziś tradycyjnym wyposażeniem każdego zestawu telewizyjnego i coraz częściej możemy go zaobserwować w wielu gospodarstwach domowych. Jest to tak naprawdę długie pudło, wypełniona określoną ilością głośników, które dają naprawdę świetną jakość dźwięku. Taki głośnik w podłużnej obudowie jest dziś trendy i zapewnia naprawdę minimalistyczny wygląd w pomieszczeniu, do którego ma zostać przystosowany. Wybierając zestaw do telewizora, warto właśnie sięgnąć po soundbar, który na pewno zaciekawi nas swoim wyglądem, ale także nietuzinkową jakością dźwięku.
Stare, ale modne jeszcze zestawy kina domowego
Z zestawem kina domowego mogliśmy spotkać się jeszcze lata temu, gdyż był to świetny krzyk mody, pozwalający podłączyć nam odtwarzacze DVD, wzmacniacze, dzięki czemu jakość dźwięku była zdecydowanie na wyższym poziomie, niż ta płynąca prosto z telewizor. Dziś również możemy kupić zestawy kina domowego i spotkamy je w takich zestawach jak 5.1, oraz zestaw 7.1, których zadaniem jest odtwarzacz dźwięk przestrzenny. Możemy go porównać z takim dźwiękiem, jakiego doświadczamy w kinie. Jest to również doskonałe narzędzie do słuchania muzyki, dlatego chcąc zainwestować w naprawdę dobry sprzęt, warto do telewizora wybrać właśnie to urządzenie i to w najwyższym zestawie. Dostępne gdzieś zestawy mają możliwość podłączenia bezprzewodowego, dlatego nie musimy się martwić o okablowanie.
Z czego zbudowany jest głośnik?
Znamy już dostępne rodzaje głośników na rynku, ale nie poznaliśmy jeszcze jego docelowej budowy. Z jakich elementów składa się takie urządzenie, dzięki któremu możemy dzisiaj cieszyć się jakością świetnej muzyki? W skład głośnika wchodzi wiele elementów, ale musimy też wiedzieć, że dzielą się one również na wiele innych sposobów, określających oczywiście też ich budowę. Znajdziemy zatem głośniki szerokopasmowe, ale również głośniki niskotonowe, średniotonowy i oczywiście wysokotonowe. W swojej budowie nie różnią się one aż tak bardzo, ale warto wiedzieć, z czego się one tak naprawdę składają.
Podstawowym elementem jest membrana, czyli taki fragment głośnika, który z jednej strony jest naciskany przez cewkę, a z drugiej strony działa na nią opór powietrza. Takie działanie głośnika wielokrotnie mogliśmy zaobserwować, kiedy przyglądaliśmy się mu podczas odtwarzania muzyki. Wydawać się nam mogło że membrana jest bardzo sztywnym elementem i tak faktycznie jest, ale gdybyśmy wzięli ją sobie na rękę, poczulibyśmy jej lekkość i delikatność. Wszystko po to, aby dźwięk wydobywany z głośnika był jak najlepszy, dlatego membrana zazwyczaj jest zrobiona z papieru lub innego tworzywa sztucznego, które pozwala na taki efekt.
Na tyłach membrany możemy zaobserwować cewkę, której nie widzimy przy odsłoniętym głośniku, ale jej zadaniem jest przewodzenie prądu elektrycznego. Jeśli mieliśmy kiedyś szansę zobaczyć uszkodzony głośnik i rozebrać go na części pierwsze, to na pewno rzuciła nam się w oczy skręcona ilość przewodu miedzianego lub aluminiowego, którą właśnie nazywamy cewką. Może być ona w głośniku dwuwarstwowa, ale znajdziemy także cewki czterowarstwowe. Konstrukcji dwuwarstwowej znajdziemy przewód dwukrotnie nawinięty na plastikowy korpus, a przez przewód ten dostaje się do końcówek przyłączeniowych prąd, dzięki czemu możemy usłyszeć dźwięki muzyki.
Każdy głośnik wyposażony jest również w magnes i oczywiście metalową obudowę. Aby jednak głośnik działał, konieczne jest do tego wytworzenie pola magnetycznego i tutaj stosowane są do tego właśnie magnesy ferrytowe. To najczęściej magnes wpływa na ciężar głośnika, gdyż zrobiony jest on z takich tworzyw, jak żelazo lub stroton, ale w niektórych głośnikach Możemy również spotkać magnesy neodymowe. Dają one wtedy zdecydowanie większą moc pola magnetycznego.
Jaka jest zasada działania głośnika?
Powyższej części artykułu poznałeś to, czym jest głośnik i z jakich podstawowych elementów się składa. Wiedza to może być bardzo przydatna w sytuacji, gdy wybieramy głośnik dla siebie. Warto też wiedzieć, jaka jest zasada działania głośnika, gdyż dzięki temu, będziemy mogli dokonać zdecydowanie lepszego wyboru. Nie będzie zatem dla nikogo zdziwieniem, jeśli napiszemy, że głośniki można również podzielić ze względu na zasadę działania. Ma ona zdecydowany wpływ na jakość otrzymanego przez głośniki dźwięku, Dlatego warto również wiedzieć i o tych zasadach.
- Działanie magnetoelektryczne, czyli tak zwane działanie dynamiczne, który sprawia że przepływający przez cewkę prąd wytwarza pole magnetyczne, dzięki czemu sprawia w ruch cewkę oraz membranę. Tak wprawione w ruch cząsteczki powietrza wytwarzają dźwięk, dzięki czemu słyszymy słowa i muzykę.
- Działanie elektromagnetyczne, które opiera się na zmiennym polu magnetycznym, powstającym w wyniku przepływającego prądu, a ten zaś powoduje przeciąganie i odpychanie się ferromagnetyków, których rdzeń połączony jest to z membraną i w ten sposób wprawia ją w ruch. Te drgania dają nam jakość dźwięku.
- Zasada elektrostatyczna, która opiera się na głośnikach, który dźwięk wytwarzany jest przez cienką folię, znajdującą się pomiędzy dwoma płytkami, wbudowanymi w cewkę głośnika. Przez płytki przechodzi prąd, a znajdujące się pomiędzy nimi folie zostają w ten sposób wprawione w ruch i generują dźwięk. Może nas zastanawiać, jak możliwa jest taka forma działania, ale jest ona już znana od bardzo długiego czasu.
- Zasada magnetostrykcyjna, która opiera się na polu magnetycznym, powodującym zmianę wymiarów magnesu ferromagnetycznego. Zasada ta daje możliwość tworzenia ultradźwięków, które wykorzystywane są najnowszej technologii budowania głośników.
- Zasada piezoelektryczna, opierająca się na cienkiej blaszce aluminiowej, znajdującej się pomiędzy dwoma magnesami. W nowoczesnych głośnikach zastępuje ona cewkę i membranę i dziś większość głośników jest tworzonych właśnie już w ten sposób. Blaszka aluminiowa wprawiona w ruch, poprzez przepływający przez nią prąd, daje nam określono jakość dźwięku.
- Zasada jonowa, czyli tych głośnika który nie posiada już typowej membrany, a fala dźwiękowa powstaje poprzez bezpośrednie drgania jonów, znajdujących się w pewnej objętości gazu zjonizowanego. Tutaj dużą rolę odgrywa zmienne pole elektryczne, które wprowadza w drgania znajdujący się w tej objętości jony.
Jak widzimy, współczesne głośniki to zdecydowanie bardziej skomplikowana sprawa, która po głębszym Poznaniu może budzić w nas nawet podziw. Jest to tematyka bardzo interesująca i na pewno mile zaskoczyli byśmy sprzedawcę, pytając go o zasadę działania określonych głośników, oczekując oczywiście odpowiedzi, które zestawy opierają się o działaniu w danych głośnikach.
Czym wyróżnia się i jak działa głośnik dynamiczny?
Wśród dostępnych głośników na rynku znajdziemy głośnik dynamiczny. Możemy powiedzieć że dzisiaj większość dostępnych zestawów głośnikowych zawiera w sobie głośnik dynamiczny, ale musimy wiedzieć że zasada jego działania nie jest wcale taka prosta. W standardowym, codziennym życiu, taka budowa kolumn głośnikowych nie będzie nam wcale potrzebna, Jeśli chodzi oczywiście o wiedzę. W sytuacji hobby, warto wiedzieć czym jest głośnik dynamiczny i jakie są parametry głośników tego typu.
Zasada działania głośnika dynamicznego opiera się o membranę i cewkę, które razem stanowią układ drgający. Jak w przypadku wielu innych głośników i tutaj cewka głośnika znajduje się w wytworzonym polu magnetycznym, przez które przepływa prąd elektryczny, wytwarzający tym samym zmienne pole magnetyczne, przez co cewka jest wypychana i W kolejnym etapie wciągana do niego. W procesie tym cewka jest wprawiana w ruch, a drgania przez nią wytwarzane przenoszą się na membranę, która tym samym odpycha cząsteczki powietrza, stwarzając w ten sposób słyszalne dla nas dźwięki. Kierunek i natężenie prądu przepływającego w tym przypadku przez cewkę jest zmienny, dlatego też samo nachylenie membrany będzie tutaj również różne, co sprawia, że będzie to miało wpływ na ostateczne brzmienie dźwięku, jakie będzie wydobywało się z takiego głośnika. W tym wszystkim ważne jest to, aby membrana nie dotykała innych elementów głośnika, czy też elementów zewnętrznych, szczególnie w sytuacji, kiedy została wprawiona w drgania. Konstrukcja głośnika musi zatem zapewnić jej swobodny ruch i o to zazwyczaj dbają twórcy głośników.
Na jakie parametry głośnika zwrócić uwagę?
Powyżej wspomnieliśmy już o wielu parametrach i zasadach działania głośnika, które warto wziąć pod uwagę, podczas dokonywania wyboru ich zakupów, ale warto też zwrócić uwagę na inne elementy, które wiążą się z zakupem głośników. Przede wszystkim chcemy mieć odpowiednią jakość dźwięku, którą będziemy określali jako wysoką, dlatego musimy zwrócić uwagę na elementy, które mogą nam w tym pomóc. No jednym z nich należą przewody, którymi głośniki będą ze sobą połączone, dlatego warto tutaj kupić najlepszej jakości przewody, jeśli korzystamy z głośników o takich parametrach podłączenia. Głośniki połączone przewodowe będą miały zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, ale zależy to też od wykorzystanych do ich podłączenia przewodów. Będziemy też podłączali pewnie głośniki bezprzewodowe i tutaj ważnym elementem jest odpowiednie podłączenie ich do telewizora. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem kabla HDMI, aby jakość przesyłanego dźwięku z telewizora była zdecydowanie lepsza. Na minutę warto też zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia fal dźwiękowych, które wyrażane są w hercach i to one mają być tutaj elementem kluczowym przy wyborze jakości głośników. Jeżeli chcemy też mieć możliwość sterowania głośnikiem z pewnej odległości to i na ten element powinniśmy zwrócić uwagę. Większość dostępnych dziś zestawów głośnikowych pozwala na sterowanie nimi za pomocą pilota, a nierzadko też za pomocą aplikacji telefonicznej, zatem warto przyjrzeć się również i tym elementom. Zwróćmy też uwagę, że głośniki, a raczej budowa głośnika ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego zwróćmy uwagę na głośniki opis. Głośniki przenośne powinny być też wodoodporne, ponieważ będziemy mogli je wtedy wykorzystać podczas pływania na kajaku, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę również na czas działania baterii przy takich głośnikach, gdyż wydajność pozwoli nam na dłuższe z nich korzystanie.