Strona główna » Blog » Co to jest QoS – router z QoS?

Co to jest QoS – router z QoS?

We współczesnym świecie szybkie i stabilne połącznie internetowe to podstawa sprawnego funkcjonowania w miejscu pracy a nawet w domu podczas pracy i nauki zdalnej a także w czasie wolnym spędzanym na grach, surfowaniu czy oglądaniu filmów, oraz na połączniach z ludźmi zza granicy. Funkcja QoS w wykorzystywanych przez nas routerach może znacznie przyśpieszyć działanie Wi-Fi (czyli standardu wykorzystywanego do budowy sieci komputerowej) oraz LAN (czyli lokalnej sieci komputerowej łączącej urządzenia w jednym obszarze, np. na uniwersytecie czy w jednej firmie). Wytłumaczymy w poniższym artykule czym jest funkcja QoS, jak ustawić ją by dobrze współdziałała z naszym sprzętem oraz jakie są wady i zalety routera QoS.

Jak ważne są routery w naszym życiu

W większości domostw a także praktycznie wszystkich biurach i budynkach użyteczności publicznej zainstalowane jest już stabilne połączenie internetowe zapewniające ciągłość pracy i ułatwiony dostęp do informacji, które oferuje nam potęga stron internetowych. Router w domach i mieszkaniach stanowi podstawę sieci Wi-Fi i LAN.

Do każdego Routera podłączonych może być kilka do kilkunastu urządzeń w zależności od ilości i rodzaju pracy jaką mają wykonywać. Do tych urządzeń zaliczamy: komputery, tablety, smartfony, drukarki, konsole, telewizory a nawet lodówki typu smart, zegarki i oświetlenie. Każdy z tych sprzętów przynajmniej raz na jakiś czas łączy się z siecią domową wysyłając zbierane przez siebie informacje.

Przy nadmiernym obciążeniu sieci przez wszystkie urządzenia, sieć może pracować wolniej bądź o wiele mniej stabilnie co postrzegane jest przez nas jako wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź ze strony witryn internetowych, częstym i wydłużonym buforowaniem się plików wideo oglądanych w sieci, wydłużonym czasem ładowania się zdjęci grafik na różnych stronach i serwisach, długim okresem oczekiwania na reakcję strony internetowej po kliknięciu, przerywaniem rozgrywek online, znanych pod hasłem „lag”, czy nawet całkowitym zanikaniem połączenia internetowego. Aby zapobiegać pojawianiu się takich nieprzyjemnych sytuacji utrudniających pracę czy wypoczynek, warto dowiedzieć się czym jest QoS, co to może zmienić w naszym życiu i jak zorganizować pracę z naszą siecią domową.Co to jest QoS – router z QoS?

Co to jest QoS i na czym polega jego działanie?

QoS oznacza po angielsku quality of service, czyli „jakość usług”. QoS jest funkcją która obecnie obsługiwana jest praktycznie przez wszystkie nowych routerów, niezależnie od tego czy korzystają z połączenia ADSL czyli asymetrycznie odbierającego i wysyłającego dane do sieci, jak i sieci mobilnych takich jak 3G, 4G czy 5G. Dla nas jako użytkowników routerów jedynym zadaniem jest w takim razie upewnić się, że nasz sprzęt również obsługuj funkcję QoS, włączenie jej i przetestowanie działania.

Działanie QoS polega na kontroli połączeń wychodzących i przychodzących między siecią internetową a urządzeniami pracującej w sieci domowej czy też w budynku firmy. Limity i zasady działania funkcji są ustalone z automatu przez producentów lub przez właściciela. Na ich podstawie nasz router przesiewa połączenia, decydując według odpowiednich priorytetów, które mają przebiegać sprawniej a, które mogą nieco zwolnić. Przykładowo podczas pracy zdalnej bardziej zależy nam na sprawnej pracy laptopa a niekoniecznie odkurzacza samojezdnego, również połączonego z tą samą siecią. Dzięki zastosowaniu takiego działania przez QoS  możemy uniknąć niedogodności w postaci długiego oczekiwania na odpowiedź strony czy przedłużone buforowanie plików video. Router QoS jest szczególnie polecany w miejscach gdzie z założenia podłączonych do pracy będzie bardzo dużo urządzeń do sieci np. biura, kawiarnie internetowe, biblioteki.

Gdzie znaleźć Qos, jak ustawić tę funkcję?

Aby włączyć QoS musimy zacząć od panelu sterowania systemu Windows i znaleźć w nim panel konfiguracyjny routera. Drugą możliwością jest otrzymanie dostępu do panelu routera przez przeglądarkę internetową wpisując w adresie „192.168.1.1”. Następnie musimy znaleźć przycisk uruchamiający funkcje QoS. Jego lokalizacja w interfejsie karty zależy przede wszystkim od modelu jaki wypuścił producent, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w instrukcję obsługi routera zanim przystąpimy do działania.

W kolejnym etapie znajdźmy menu kontrolne by poszczególnym urządzeniom podłączonym do sieci określić najwyższy priorytet by posiadały maksymalne limity pobierania i wysyłania danych. Identyfikować będziemy je po numerach MAC lub IP dlatego tu również powinniśmy wcześniej wyposażyć się w takie dane.Co to jest QoS – router z QoS?

Co jeśli mamy już automatycznie ustawiony QoS?

Niektóre modele posiadają QoS włączony od samego początku i od razu zajmują się segregowaniem połączeń miedzy siecią a urządzeniami na bardziej i mniej priorytetowe, jednak aby system ten działał sprawnie i „po naszemu” warto jest ręcznie skonfigurować sieć.

Warto jest przed i po dokonaniu wszystkich zmian przetestować nasze sprzęty pod względem szybkości przesyłu danych, ponieważ może okazać się, że nowo wprowadzony priorytet nie będzie najlepszą opcją dla naszej sieci domowej. W takim wypadku warto spróbować zmieniać ustawienia każdego urządzenia z osobna by przekonać się kiedy połączenie internetowe będzie działało najsprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *