Strona główna » Komputery, laptopy i tablety » Akcesoria komputerowe » Ranking routerów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Komputery, laptopy i tablety » Akcesoria komputerowe » Ranking routerów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking routerów – najlepsze routery w 2023 roku

Nie wiesz, jaki router do domu wybrać? Przed podjęciem decyzji o zakupie należy przeanalizować wiele czynników. Najważniejsze jest to, aby urządzenie było w stu procentach przesyłane do szybkiego łącza. Stworzony przez nas ranking routerów z pewnością okaże się sporym wsparciem. Trzeba zaznaczyć, że umieściliśmy w nim wyłącznie sprawdzone modele, które posiadają doskonałe parametry użytkowe. Dodatkowym atutem jest ich podwyższony poziom funkcjonalności. Usatysfakcjonuje to nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Ranking routerów – TOP 10 najlepszych routerów

Miejsce Nazwa routera Cena Najtańsza oferta
1 Router Xiaomi Mi 4A 119 zł Sprawdź teraz
2 Router TP-Link Archer C7 273 zł Sprawdź teraz
3 Router TP-LINK ARCHER C6 AC1200 (ARCHERC6AC1200) 145 zł Sprawdź teraz
4 Router TP-Link TL-MR6400 340 zł Sprawdź teraz
5 Router TP-Link TL-WR841N 68 zł Sprawdź teraz
6 Router TP-Link TD-W8961ND 88 zł Sprawdź teraz
7 Router Huawei B525s-23a Czarny (B525S23ABK) 399 zł Sprawdź teraz
8 Router TP-Link Archer C1200 (ARCHERC1200) 199 zł Sprawdź teraz
9 Router ASUS RT-AC68U 501 zł Sprawdź teraz
10 Router TP-Link Archer MR200 425 zł Sprawdź teraz

Najlepsze routery – recenzje

1. Router Xiaomi Mi 4A

router xiaomi 4a

Cena: ok. 119 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Prezentowany ranking routerów WiFi powstał z myślą o osobach, które racjonalnie inwestują swoją gotówkę. Wbrew pozorom nie trzeba wydawać majątku na wydajny, a jednocześnie bezawaryjny sprzęt. Opisywane urządzenie zachwyca już na pierwszy rzut oka. Obudowa utrzymana jest w nowoczesnym stylu, dzięki czemu sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Konstrukcja została wyposażona w cztery anteny, a więc efektywność przekazywania sygnału znajduje się na najwyższym poziomie. Na tylnej ściance znajdują się otwory wentylacyjne, które zapewniają optymalny przepływ powietrza. Zmniejsza to ryzyko niespodziewanej awarii. Istniej możliwość zdalnego sterowania sprzętem. Wystarczy jedynie pobrać dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne. Pamięć flash posiada pojemność 128 MB, dzięki czemu router działa płynnie i sprawnie. Jest to szczególne ważne w przypadku, gdy z sieci korzysta kilka osób jednocześnie. Plusem są również diody ledowe, które informują o stanie urządzenia.

2. Router TP-Link Archer C7

 Router TP-Link Archer C7

Cena: ok. 273 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Zastanawiasz się, jaki router do światłowodu warto zakupić? Zapoznaj się z przedstawianym urządzeniem, który stał się w ostatnim czasie niezwykle popularny. Dzięki niemu korzystanie z sieci bezprzewodowej stanie się przyjemne, a zarazem niekłopotliwe. Nowoczesne technologie zapewniają podwyższoną wydajność. Model ten został wyposażony w sześć anten, dzięki czemu zapewnia on znakomity zasięg. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku dużych mieszkań. Router posiada dwa uniwersalne porty USB. Można podpiąć do nich np. drukarkę. Nie bez znaczenia jest również port WAN, który gwarantuje kilka razy szybszą transmisję danych, niż standardowy port Ethernet. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość udostępnienia sieci bezprzewodowej dla gości. Nie ma potrzeby podawania im posiadanego hasła do internetu. Użytkownicy cenią sobie również łatwą obsługę opisywanego sprzętu. Zadowoli to tych, którzy nie posiadają zbyt rozległej wiedzy z tej dziedziny. Bez większych trudności można dopasować najważniejsze parametry pracy.

3. Router TP-LINK ARCHER C6 AC1200 (ARCHERC6AC1200)

 Router TP-LINK ARCHER C6 AC1200 (ARCHERC6AC1200)

Cena: ok. 145 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Nie masz pojęcia, jaki router WiFi zakupić? Prezentowane urządzenie powstało w oparciu o innowacyjne technologie oraz wysokojakościowe materiały. Wszystko po to, aby zagwarantować podwyższoną wydajność oraz wytrzymałość. Taki sprzęt przetrwa nawet najbardziej intensywne użytkowanie, a więc jest to zakup, który się opłaca. Opisywany model posiada pięć anten, które odpowiadają za niezakłócony przepływ sygnału. Certyfikowane komponenty odpowiadają za skuteczną eliminację martwych stref WiFi. Znacząco zwiększa to komfort użytkowania internetu. Przedstawiany model może być wykorzystywany do rozbudowy sieci – dzięki technologi MU-MIMO 2×2 możliwa jest komunikacja z dwoma urządzeniami. Port WAN umożliwia przewodowe podłączenie wybranego sprzętu np. laptopa, smartfona, drukarki. Trzeba zaznaczyć, że prędkość transmisji danych jest kilka razy szybsza niż w przypadku standardowego złącza Ethernet.

4. Router TP-Link TL-MR6400

 Router TP-Link TL-MR6400

Cena: ok. 340 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Opisywane urządzenie to dla wielu osób najlepszy router WiFi, który dostępny jest w okazyjnej cenie. Niewątpliwym atutem jest fakt, że stanowi on połączenie wysokiej wydajności oraz niezawodności. Obudowa została w całości wykonana z mocnych i niepodatnych na uszkodzenia tworzyw. Na specjalną uwagę zasługuje również minimalistyczny design, który będzie pasował niemal do każdej aranżacji. Urządzenie nie zajmuje zbyt dużej ilości przestrzeni, co również stanowi duży plus. Zostało ono wyposażone w dwie anteny, które odpowiadają za nieprzeciętną wydajność przesyłu sygnału. Użytkownicy cenią sobie również stabilną pracę opisywanego sprzętu. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku, gdy z sieci korzysta kilka osób jednocześnie. Omawiane urządzenie posiada wbudowany modem. Nie wymaga ono skomplikowanej konfiguracji, co można uznać za kolejną zaletę. Każdy samodzielnie poradzi sobie z podłączeniem sprzętu oraz dopasowaniem go do indywidualnych potrzeb. Wystarczy jedynie stosować się do zaleceń producenta.

5. Router TP-Link TL-WR841N

 Router TP-Link TL-WR841N

Cena: ok. 68 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Interesuje Cię dobry router, który jednocześnie nie kosztuje majątku? Prezentowany model został wykonany z certyfikowanych materiałów, co przekłada się na doskonałą żywotność sprzętu. Za jego efektywną pracę odpowiadają nowoczesne technologie. Jest to znakomita opcja w przypadku, gdy do sieci bezprzewodowej podłączamy kilka różnych urządzeń. Model ten zapewnia doskonałą stabilność połączenia. Nie trzeba również obawiać się o częstą i uciążliwą utratę sygnału. Jest to znakomita propozycja dla tych, którzy wygodę użytkowania stawiają na pierwszym miejscu. Przedstawiany sprzęt można podłączyć w ciągu kilku minut, a więc nie jest to skomplikowane zadanie. Poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie dysponują specjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami. Omawiany router posiada dwie anteny, które wzmacniają przesył sygnału. Istnieje opcja zarządzania online – jest to praktyczne, a zarazem wygodne rozwiązanie.

6. Router TP-Link TD-W8961ND

 Router TP-Link TD-W8961ND

Cena: ok. 88 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Pragniesz zakupić najlepszy router do użytku domowego? Nasz ranking powstał z myślą o tobie. Przedstawiane urządzenie posiada nieprzeciętne parametry użytkowe, co zadowoli wszystkie osoby często korzystające z sieci. Omawiany model został wyposażony w dwie anteny, co wzmacnia przesył sygnału. Wbudowany model zwiększa zakres zastosowań. Taki sprzęt bez większych trudności przystosujemy do osobistych potrzeb. Za szybkie działanie odpowiadają nowoczesne technologie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że transmisja danych ma charakter ciągły. Zmniejsza to prawdopodobieństwo niespodziewanej utraty łączności, czy też gwałtownego spadku wydajności. Port VLAN gwarantuje szeroki zakres zastosowań multimedialnych. Autem są również zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które chronią użytkownika przed zagrożeniami z zewnątrz. Proces zarządzana przebiega sprawnie oraz intuicyjnie, więc każdy sobie z tym poradzi. Istnieje możliwość nałożenia blokady rodzicielskiej.

7. Router Huawei B525s-23a Czarny (B525S23ABK)

 Router Huawei B525s-23a Czarny (B525S23ABK)

Cena: ok. 399 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jeśli poszukujesz wysokojakościowego routera o podwyższonej wydajności, to nasz ranking z pewnością będzie dla Ciebie sporym wsparciem. Omawiane urządzenie już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wyjątkowo luksusowego. Nowatorski design sprawia, że taki sprzęt jest nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym. To prawdziwy strzał w dziesiątkę do nowoczesnych wnętrz. Dostępny jest port USB, dzięki któremu można podłączyć przewodowo dowolne urządzenie np. drukarkę lub smartfona. Atutem jest również ponadprzeciętna swoboda konfiguracji. Przedstawiany router można elastycznie dostosować do wymagań użytkowników. Gwarantuje on płynne, wydajne i niezakłócone działanie. Nie trzeba więc martwić się o kłopotliwe usterki, które mogłyby negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania. Głosowy port RJ11 zapewnia łączność telefoniczną, co dla wielu osób będzie sporą zaletą. Kolejnym plusem jest intuicyjne zarządzanie, które może odbywać się zarówno przez przeglądarkę, jak i smartfona.

8. Router TP-Link Archer C1200 (ARCHERC1200)

 Router TP-Link Archer C1200 (ARCHERC1200)

Cena: ok. 199 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Potrzebujesz wydajnego routera, który dostępny jest w ekonomicznej cenie. Sprawdź opisywane urządzenie, które zostało zaprojektowane z troską o najmniejsze detale. Jest to fantastyczna opcja dla tych, którzy rozsądnie inwestują swoją gotówkę. Nieprzeciętna trwałość sprawia, że jest to zakup na długie lata. Opisywany sprzęt został w pełni przystosowany do intensywnej eksploatacji. Bez obaw może z niego korzystać kilka osób. Będzie świetnym uzupełnieniem domowej sieci bezprzewodowej. Dedykowana aplikacja znacząco ułatwia konfigurację sprzętu. Szybko i wygodnie znajdziemy tam wszelkie niezbędne funkcje, a także dokonamy ich modyfikacji. Trzeba wspomnieć, że aplikacja może zostać zainstalowana zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Trzy zewnętrzne anteny znacząco zwiększają zasięg sprzętu. Wysokie prędkości utrzymywane są nawet w przypadku znacznych odległości, co jest szczególnie istotne w dużych mieszkaniach.

9. Router ASUS RT-AC68U

 Router ASUS RT-AC68U

Cena: ok. 501 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Chcesz wiedzieć, jaki router warto zakupić w 2023 roku? Omawiany model wydaje się być najlepszą propozycją. Solidna obudowa pozostanie w nienaruszonym stanie przez długie lata. Jest to urządzenie utrzymane w minimalistycznym stylu, a więc jego wkomponowanie w otoczenie nie będzie żadnym wyzwaniem. Trzy anteny odpowiadają za doskonały przesył sygnału, a także podwyższoną stabilność. Nie ma znaczenia, w jakiej odległości od routera znajduje się użytkownik. Bez trudu osiągniemy maksymalną prędkość transmisji. Opisywany router został wyposażony w dwurdzeniowy procesor, który odpowiada za sprawne i niekłopotliwe działanie. Jest to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć problematycznych awarii. Przedstawiane urządzenie sprawdzi się nawet w przypadku rozbudowanej sieci urządzeń. Użytkownicy doceniają jego uniwersalność oraz prostą konfigurację. Wystarczy kilka minut, aby przystosować parametry pracy do osobistych preferencji. Kolejnym atutem jest zaawansowany system zabezpieczeń.

10. Router TP-Link Archer MR200

 Router TP-Link Archer MR200

Cena: ok. 425 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Opisywane urządzenie to dobry, a zarazem tani router, który sprawdzi się w każdym domu. Model ten posiada dwie anteny zewnętrzne, a więc można umieścić go nawet w sporym mieszkaniu. Nie trzeba obawiać się utraty stabilności połączenia. Wbudowany modem zwiększa zakres zastosowań. Atutem omawianego sprzętu jest jego wielofunkcyjność. Można eksploatować go w niemal każdych warunkach. Trzeba zaznaczyć, że można użytkować go, jako router mobilny. Wystarczy jedynie posiadać dostęp do źródła zasilania, a także kartę SIM. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które docenią w szczególności osoby często podróżujące. Nie bez znaczenia jest również zapasowe połączenie WAN, które obsługuje rozmaite typy połączeń. Prezentowane urządzenie zostało wykonane z solidnych tworzyw, które nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz deformacje. Właśnie dlatego nie trzeba obawiać się przedwczesnego zniszczenia sprzętu. Atutem jest również korzystna cena zakupu.

Poradnik zakupowy routera

Do czego służy router?

Router wifi to nieskomplikowane, tanie urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Router zwany po polsku również trasownikiem pozwala łączyć ze sobą różne sieci komputerowe bez względu na ich klasę. Potocznie rzecz ujmując router do domu pełni rolę węzła komunikacyjnego, który jest w stanie przekazać pakiety z dołączonej do siebie sieci źródłowej do sieci docelowej.

Nie można jednak zapomnieć o chyba najważniejszej właściwości obecnie dostępnych routerów wifi, czyli umiejętności dzielenia sygnału internetowego, co przekłada się na to, że kilka komputerów i innych najczęściej używanych sprzętów tj. telefony, smartfony, tablety, telewizory, konsole może korzystać z jednego źródła.

Inna ważna funkcja routera do domu, to skierowanie przez urządzenie nadchodzących pakietów na tę ścieżkę, która w danym momencie rokuje najszybszy transfer danych do wybranego miejsca docelowego lub węzła komunikacyjnego.

Router a łącze

Jeśli zastanawiasz się jaki router do domu wybrać to pod uwagę należy wziąć rodzaj łącza. Obecnie wielu wymagających użytkowników internetu czeka na dostęp do tzw. światłowodu. Światłowód ma być bowiem gwarancją superszybkiego połączenia z internetem. W tym przypadku należy zadbać jednak o to, by wybrany router wifi nadążył za łączem. Trzeba więc szukać routera wyposażonego w porty WAN w klasie 1000Mb/s i co najmniej WiFi 5 oraz w nie mniej niż cztery anteny zewnętrzne.

Natomiast użytkownik korzystający ze smart home w naszym rankingu routerów powinien szukać urządzenia szybkiego, o dużym zasięgu, które jest w stanie obsługiwać wiele urządzeń równocześnie bez znacznego spadku prędkości. Powinien to być model z dwu- lub trzypasmowym wifi.

Router a wielkość budynku

O ile użytkownicy małych mieszkań nie mają większego problemu z wyborem odpowiedniego routera, to niestety mieszkańcy domków jednorodzinnych, czy większych budynków usytuowanych z dala od miasta lub w pobliżu lasu i wysokich drzew, mogą mieć poważną zagwozdkę, jaki router do domu wybrać, by internet działał jak należy.

Chcąc kupić dobry router, nie warto więc patrzeć na jego cenę. Można jednak przyjąć, że router to jednorazowy wydatek, bo urządzenie ma służyć swojemu użytkownikowi przez co najmniej kilka kolejnych lat. Przed podjęciem nawet wstępnej decyzji należy dokładnie prześledzić ranking routerów, tak by móc kupić najlepsze urządzenie.

Do większego domu, gdzie pomieszczenia oddzielone są od siebie grubymi ścianami i kondygnacjami, warto kupić nowoczesny dwuzakresowy router z WiFi 6, wyposażony w większą liczbę anten, technologię kształtowania wiązki i mechanizm MU-MIMO.

W dużym domu pomocnym może okazać się repeater, czyli wzmacniacz sygnału, którego głównym zadaniem jest odbieranie sygnału z routera wifi i wysłanie go dalej ze zwiększoną mocą.

Natomiast właściciel bardzo dużego budynku powinien wziąć pod uwagę inwestycję w system mesh. System mesh polega na rozmieszczeniu w domu kilku routerów, które tworzą jedną, spójną sieć. W efekcie urządzenie samo odnajduje i łączy się z tym routerem wifi, którego sygnał jest najsilniejszy.

Jaki router wybrać? Przewodowy czy bezprzewodowy?

Choć wybór odpowiedniego urządzenia może wydać się trudny dla osoby nieobeznanej w nowinkach informatycznych, to ranking routerów powinien ułatwić dokonanie zakupu.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że routery przewodowe wykorzystywane są głównie w firmach, urzędach, szkołach, szpitalach. W tym przypadku transfer danych pomiędzy urządzeniami odbywa się po kablach LAN rozprowadzonych do kolejnych węzłów sieci. Taki model, choć może wydać się przestarzały, jest nadal odpowiednio wydajny, umożliwia bowiem podłączanie wielu urządzeń do jednego routera. Natomiast odpowiednia ilość oraz rodzaje portów daje sposobność dołączania nowych użytkowników i kolejnych urządzeń.

W domu jednak bardziej komfortowym może okazać się router wifi bezprzewodowy. Ważna jest bowiem sposobność, czy nawet wygoda korzystania z internetu tam, gdzie się ma na to ochotę – nie tylko przy biurku, czy stole. Router bezprzewodowy dodatkowo gwarantuje odpowiedni dostęp internetu, w innych urządzeniach niż komputer – konsole do gier, telewizory, tablety, smartfony itp.

Jeśli więc urządzenie z którego korzystasz w domu nie wymaga łącza kablowego, zakup bezprzewodowego routera do domu może okazać się najlepszym i najwygodniejszym wyborem.

Jaki router do gier?

Dziś, kiedy nie tylko dzieci i młodzież sięgają po przyjemność, jaką dają gry online, warto zabezpieczyć odpowiedni dostęp do sieci wifi inwestując w najlepszy router do gier.

W przygotowanym przez nas rankingu routerów znajduje się przynajmniej kilka urządzeń, które można śmiało nazwać dobrym routerem gamingowym.

Przy czym zaznaczyć trzeba, a szczególnie uczulić te osoby, które chcą zaoszczędzić na zakupie routera wifi, że dobry router gamingowy powinien posiadać wydajny procesor i nie mniej niż 256MB RAM. Tylko urządzenie o odpowiednich parametrach jest w stanie sprawnie zarządzać ruchem sieciowym.

Wybierając więc router do domu, ale głównie do gier, trzeba zwrócić uwagę, aby urządzenie posiadało takie funkcje jak QoS, Killer Prioritization Engine czy Game Boost. Ich zadaniem jest klasyfikacja pierwszeństwa – wyróżnione są i odpowiednio zasilane te komputery, konsole i inne urządzenia, na których rozgrywane są gry.

Jaki router do domu?

Jeśli nie wiesz, jaki router do domu wybrać to mogę Cię pocieszyć, pisząc że jeśli nie jesteś wymagającym użytkownikiem, a korzystasz zazwyczaj z komputera lub telefonu aby przeglądać strony, oglądać filmy i słuchać muzyki, to zakup routera wifi nie musi wiązać się z dużym wydatkiem.

W naszym rankingu routerów znajdziesz dobre i tanie router klasy WiFi 4 z dwoma lub trzema antenami zewnętrznymi, które bez problemu obsłużą domową sieć.

Jeśli jednak jesteś wymagającym użytkownikiem lub ktoś z Twojej rodziny jest pasjonatem gier, należy poszukać bardziej zaawansowanych technologii i rozwiązań. Optymalnym wyborem może okazać się router do domu z WiFi 6, który charakteryzuje się szybkim, wydajnym i znakomitym zasięgiem.

Autor rankingu:
Michał Dzieleński
Autor rankingu:
Michał Dzieleński Kategoria: Akcesoria komputerowe michal.dz@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *