Czarny ekran w laptopie po włączeniu – co zrobić?
Laptop jest narzędziem, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia. Jeśli użytkowanie niesie za sobą możliwość uszkodzenia różnych podzespołów. Zdarzają się czasami takie awarie, które możemy naprawić sami, mając oczywiście określoną wiedzę w tym zakresie. Najczęściej zanosimy takiego laptopa do serwisu i jest to dobry kierunek, jednak musimy się w tej sytuacji liczyć z kosztami takiej naprawy. Nikt chyba jednak nie chce mieć takiej sytuacji, kiedy pojawia się czarny ekran po włączeniu laptopa. Taka przypadłość może pojawić się naprawdę bardzo często, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią ewentualnie samemu poradzić. Przy czym może być naprawdę dużo, ale też nie ma co panikować, ponieważ możemy bez problemu uruchomić komputer, wykorzystując do tego specjalne komendy, jakie daje nam system operacyjny. Przydarzyć się może praktycznie wszystko, jednak w sytuacji, gdy po włączeniu laptopa pojawi się czarny ekran, warto podjąć kroki sprawdzenia laptopa, zgodnie z informacjami zawartymi w poniższym artykule. A opiszemy w nim poniższe zagadnienia:
- Co należy sprawdzić w laptopie, kiedy zobaczymy w nim czarny ekran?
- Jakie mogą być poważniejsze przyczyny czarnego ekranu w laptopie lub komputerze?
- Co zrobić, jeśli nie wiem jak naprawić czarny ekran?
Co należy sprawdzić w laptopie, kiedy zobaczymy w nim czarny ekran?
Uszkodzenie ekranu to bardzo poważna sprawa i w sytuacji, kiedy pojawia się czarna tafla ekranu naszego laptopa, czy komputera, stajemy się bezradni. Jest to normalne podejście do sprawy, jeśli jesteśmy informatykami. Na pierwszy rzut oka zazwyczaj dojdziemy do wniosku że uszkodziła się jakaś część laptopa, zapewne postawimy na kartę graficzną, lub ogólnie problem z systemem operacyjnym. Ale może być tak, że problem jest zdecydowanie łatwiejszy do naprawy, dlatego warto wiedzieć, na co powinniśmy na początku zwrócić uwagę. Czarny ekran w laptopie może świadczyć o wielu przypadłościach, ale są również proste kwestie, które możemy naprawić sami.
Brak obrazu w laptopie może świadczyć o tym, że jasność ekranu jest zbyt niska. Warto to sprawdzić na samym początku naszej ścieżki, ponieważ system mógł sam dokonać takiej zmiany w naszym urządzeniu, A tobie pozwoliło szybko nasze problemy. Wystarczy w tej sytuacji znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli poprawić jasność komputera i właściwie sprawa zostanie załatwiona. Inną przyczyną może być też rozładowanie baterii i tutaj włączanie komputera w postaci laptopa może również wskazywać na czarny ekran. W tej sytuacji warto wypiąć baterię i ponownie ją zainstalować, a następnie podłączyć kabel zasilający. To są podstawowe elementy na które powinniśmy zwrócić uwagę, dlatego od tego powinniśmy zacząć. Pamiętajmy też, że w laptopach pojawia się oszczędzanie energii, kiedy bateria jest prawie wyczerpana i to również kolejny element, który powinien obudzić naszą czujność.
Jeśli pomimo zweryfikowania tych elementów nadal widzimy czarny ekran na laptopie, powinniśmy spróbować wybudzić nasz komputer za pomocą caps locka i zweryfikować,czy pojawił się dioda zasilania. Jeśli komputer zareaguje, należy wcisnąć kombinację znaków Windows+Ctrl+Shift+B, aby ponownie uruchomić system. Jeśli takie elementy nie pomogą, a kabel zasilania jest podłączony prawidłowo, może to oznaczać, że problem jest znacznie poważniejszy.
Jakie mogą być poważniejsze przyczyny czarnego ekranu na laptopie lub komputerze?
Uszkodzenie laptopa to poważny problem, a pojawiający się czarny ekran w laptopie może świadczyć również o uszkodzeniu różnych elementów komputera, zaczynając od matrycy, po kartę graficzną, a nawet sam system operacyjny. Każdy z tych elementów będzie bardzo problematyczny, ale jeszcze nic straconego. Możemy podjąć kroki, które pozwolą nam na samodzielną naprawę i uruchomienie laptopa.
Uszkodzona matryca
Laptop posiada coś takiego jak matryca, której uszkodzenie może prowadzić do czarnego ekranu, ale czasami przybiera on również inną barwę. Najczęściej przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne, czyli to najczęściej my możemy być sprawcami takiej awarii. Może też nastąpi zalanie laptopa i w tej sytuacji jedyną opcją, jaką możemy zrobić, jest wymiana takiej matrycy na nową. Możemy jednak zweryfikować, czy problem leży po stronie matrycy i tutaj najlepiej jest podłączyć laptop do komputera, a właściwie do monitora zewnętrznego, aby zweryfikować, czy po jego uruchomieniu pojawi się obraz. Kiedy tak się stanie jest to dla nas informacja, że matrycą należy wymienić, gdyż problem leży po jej stronie.
Karta graficzna
Ciemny ekran to może być również powód uszkodzonej karty graficznej. Takie uszkodzenie może powstać również z przyczyn zewnętrznych, chociażby poprzez ogromne wstrząs urządzeniem lub jego zadanie. Kiedy zalewamy laptop wodą to możemy spodziewać się zdecydowanie konieczności w wymianie karty graficznej, już woda jest bardzo szkodliwa dla znajdujących się wewnątrz przewodów i może doprowadzić do korozji i przepięć poszczególnych elementów, pozwalających działać karcie graficznej bez problemu. Tutaj raczej zalecali byśmy pomóc osoby doświadczonej, ponieważ karta graficzna to skomplikowany element i w wielu przypadkach jest ona na stałe połączona z płytą główną. Jeśli nie znamy się na tym sposób profesjonalny, to w przypadku uszkodzenia karty graficznej nie powinniśmy podejmować sami działań. Tutaj również możemy zweryfikować działanie karty graficznej podłączając laptop do innego ekranu. Jeżeli laptop działa ale jest czarny ekran to może to świadczyć również o uszkodzeniu karty graficznej.
Taśma matrycy
Kolejnym elementem, który może wskazywać na ciemny ekran w laptopie jest taśma matrycy. Może ona się uszkodzić z różnych przyczyn, a jej zadaniem jest łączenie ze sobą matrycy, czyli ekranu laptopa, z płytą główną naszego urządzenia. Znajduje się ona najczęściej przy zawiasach pozwalających otwierać nam laptop i przy częstym użytkowaniu taka taśma może zostać przerwana. Czasami zdarza się tak, że taśma łącząca matrycą i płytę główną w jakiś sposób zaskoczy i może ona działać z przerwami. W takiej sytuacji możemy być pewni, że doszło do uszkodzenia takie właśnie taśmy.
Uszkodzona płyta główna
Brak włączenia się urządzenia i czarny ekran na matrycy może świadczyć również o zwarciu na płycie głównej. To ona stanowi główny element i zapewnia komunikacją między poszczególnymi częściami naszego urządzenia, dlatego jej uszkodzenie może powodować ciemny ekran w laptopie. W tej sytuacji również warto udać się do serwisu, ponieważ sami nie zrobimy raczej nic, co mogłoby pomóc naszemu urządzeniu.
Innym powodem czarnego ekranu może być brak aktualizacji sterowników karty graficznej, ale tutaj możemy poradzić sobie sami. Jeśli czarny ekran pokazuje nam kursor myszki, to najczęściej będzie to problem po stronie sterowników. Możemy je zaktualizować za pomocą menedżera urządzeń, który powinien rozwiązać ten problem.
System Windows, bardzo często po swojej aktualizacji, a także oprogramowanie BIOS, może po włączeniu wyświetlać czarny ekran. Taka sytuacja pojawia się w momencie, kiedy aktualizacja napisała się na obrazie BIOS, uszkadzając tym samym oprogramowanie. Najlepszą opcją w tej sytuacji z przywrócenie systemu Windows do starej wersji. Możemy tutaj wykorzystać różne opcje, co do których informacji znajdziemy w internecie.
Co zrobić, jeśli nie wiem jak naprawić czarny ekran?
Problem z czarnym ekranem pojawia się niezwykle rzadko, ale niestety może spotkać nas najmniej spodziewanym momencie. Jeśli w ogóle nie znamy się na elementach informatycznych, a laptopa używamy tylko do przeglądania niektórych treści i korespondencji to najlepiej zlecić tą naprawę zaufanej osobie, która może nam w tej sytuacji pomóc. Jeśli nie mamy takiej osoby, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko udać się do zaufanego serwisu.