Strona główna » Komputery, laptopy i tablety » Podzespoły komputerowe » Ranking płyt głównych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Komputery, laptopy i tablety » Podzespoły komputerowe » Ranking płyt głównych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking płyt głównych – jaka płyta główna jest najlepsza w 2023 roku?

Dostępny dla wielu użytkowników PC ranking 10 najlepszych płyt głównych w 2023 roku, zawiera szczegółowy opis modeli urządzeń elektronicznych, odpowiadających za sprawne działanie komputera. Najpopularniejsze i najbardziej polecane płyty główne to mainboardy światowych marek, takich jak m.in. Asus, Gigabyte czy MSI. Odpowiednio dobrana, najlepsza płyta główna stanowi kluczowy komponent w każdym komputerze, dlatego też powinna ona być precyzyjnie dostosowana do indywidualnych wymagań posiadacza PC.

Ranking płyt głównych – TOP 10 najlepszych płyt głównych

Miejsce Nazwa płyty głównej Cena Najtańsza oferta
1 Gigabyte GA-A320M-H 259 zł Sprawdź teraz
2 ASUS M5A78L-M LX3 (90-MIBI40-G0EAY0GZ) 286 zł Sprawdź teraz
3 Gigabyte GA-A320M-S2H 220 zł Sprawdź teraz
4 MSI B450 GAMING PLUS MAX 495 zł Sprawdź teraz
5 Gigabyte B450M DS3H 297 zł Sprawdź teraz
6 MSI B450 TOMAHAWK MAX 485 zł Sprawdź teraz
7 Gigabyte B450 AORUS ELITE 439 zł Sprawdź teraz
8 ASRock B450 Pro4 377 zł Sprawdź teraz
9 MSI B450M-A PRO MAX 319 zł Sprawdź teraz
10 ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 466 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych płyt głównych

1. Gigabyte GA-A320M-H

 Gigabyte GA-A320M-H

Cena: ok. 259 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jeśli nurtuje Cię pytanie, jaką płytę główną wybrać do swojego PC, to powinieneś zwrócić uwagę na model GA-A320M-H w wersji 1.1. To płyta główna w formacie microATX z maksymalną ilością 4 urządzeń. Produkt ten zawiera zintegrowany procesor graficzny o rozdzielczości do 1920 x 1200@Hz. Ta dobra płyta główna ma pamięć 2 GB. Urządzenie wyposażono w 6 portów USB 3,0/USB 3.1 gen 1 i 6 portów USB 3,0 / USB 3,1 gen 1 przez USB 3,2 gen 1. Sprzęt ten zaliczany jest do kategorii procesorów AMD Ryzen z gniazdem Socket AM4. To urządzenie ze złączami dostępnymi na płycie, do których należy między innymi Zworka Clear CMOS , M.2,  SATA III 6Gb/s, 24pin ATX zasilanie czy USB 3.0 oraz wyjście S/PDIF. Ta dobra płyta główna ma kartę dźwiękową, która pozwala na konfigurację odtwarzanych plików audio.

2. ASUS M5A78L-M LX3 (90-MIBI40-G0EAY0GZ)

 ASUS M5A78L-M LX3 (90-MIBI40-G0EAY0GZ)

Cena: ok. 286 zł
Znajdź najtańszą ofertę

W opublikowanym w sieci zestawieniu, jakim jest ranking płyt głównych 2023, znajduje się dokładny opis urządzenia marki Asus. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla platformy M3 Plus, połączonej z układem Asus EPU. Ta najlepsza płyta główna jest gotowa do obsługi procesorów AM3 Plus. Została wyposażona w ochronę przeciwprzepięciową i całodobowe monitorowanie zasilania, zapobiegające uszkodzeniom systemu. To dobra płyta główna, która obsługuje gniazdo procesorów wielordzeniowych z unikalną pamięcią podręczną L3. Dzięki temu daje ona znacznie większe możliwości przetakowania przy ograniczonym zużyciu energii elektrycznej. Urządzenie obsługuje dwukanałową pamięć DDR3 oraz przyspiesza transfer danych do 55200 MT na sekundę poprzez magistralę, która oparta jest na innowacyjnej technologii. Gwarantuje to wykrywanie obciążeń systemowych, a także inteligentne przydzielanie zasilania w rzeczywistym czasie.

3. Gigabyte GA-A320M-S2H

 Gigabyte GA-A320M-S2H

Cena: ok. 220 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Polecane płyty główne, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów, to produkty marki Gigabyte. Na szczególną uwagę zasługuje model GA-A320M-S2H, który obsługiwany jest przez procesory AMD Ryzen. To dobra płyta główna o formacie UATX z gniazdem procesora Socket AM4. Dzięki odpowiedniej podstawce AM4 płyta główna Gigabyte GA wspiera siódmą generację procesów, A Series Athlon, a także jednostki AMD Ryzen. Umożliwia to podłączenie pamięci RAM DDR4 o takowaniu nawet do 3200 mHz w trybie O.C. Ta najlepsza płyta główna w swojej kategorii cenowej pozwala zintegrować grafikę w procesorze i posiada 3 wyjścia płyty głównej HDMI, DVI oraz VGA. Gwarantuje to możliwość podłączenia własnych wyświetlaczy bez konieczności stosowania odrębnej karty graficznej. Ta najlepsza płyta główna zapewnia szybkie transfery danych i podłączenie wydajnych dysków SSD z prędkością do 32 GB na sekundę. Dzięki temu posiadany przez Ciebie system operacyjny i aplikacje uruchamiają się błyskawicznie.

4. MSI B450 GAMING PLUS MAX

 MSI B450 GAMING PLUS MAX

Cena: ok. 495 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Wielu użytkowników PC nie wie, jaka płyta główna zapewni im maksymalną wydajność procesorów oraz obsługę modułu w RAM DDR4 o takowaniu nawet do 4133 mHz w trybie O.C. Zadanie to spełni urządzenie o wysokich parametrach technicznych, które stworzyła marka MSI. To znany i ceniony przez wielu graczy producent płyt głównych, przeznaczonych dla osób posiadających sprzęt gamingowy. Ta wydajna, najlepsza płyta główna dla graczy, umożliwia konfigurację wielu kart graficznych AMD Cross Fire. Dzięki złączu PC Logger 3 x 4 Turbo MK2 o przepustowości nawet do 32 GB na sekundę jesteś w stanie błyskawicznie uruchomić system i wczytać kolejne poziomy gier, również bezpośrednio z dysku SSD. Unikalna technologia AMD Store MI pozwala na podłączenie dysku SSD i HDD w jeden wirtualny wolumin o ogromnej prędkości transferu i bardzo dużej pojemności. To dobra płyta główna gwarantująca stabilne połączenie bez ryzyka opóźnień, co sprawdza się w grach online.

5. Gigabyte B450M DS3H

 Gigabyte B450M DS3H

Cena: ok. 297 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Profesjonalnie przygotowany ranking płyt głównych zawiera także opis urządzenia marki Gigabyte. To najlepsza płyta główna, którą można zamówić, zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. To markowy sprzęt, który wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością na pracę pod dużym obciążeniem. Dzięki płycie głównej Gigabyte model B450M DS3H masz szansę na stabilną pracę procesorów AMD Ryzen 2 generacji. Oprócz tego ta dobra płyta główna obsłuży także moduły RAM DDR4 o takowaniu do 3200 mHz O.C. To markowy sprzęt, który pozwala skorzystać ze wbudowanych w nim procesorów i układów graficznych AMD Vega. Dzięki temu urządzeniu elektronicznemu możliwe jest szybkie uruchamianie systemu operacyjnego komputera oraz gier. Pomogą w tym zainstalowane dyski SSD o łącznej przepustowości nawet do 32 GB na sekundę. Wbudowana w płytę główną technologia AMD Store MI to innowacyjne rozwiązanie gwarantujące kompatybilność dysków SSD i HDD oraz połączenie ich w jeden wirtualny wolumin o bardzo dużej mocy i pojemności.

6. MSI B450 TOMAHAWK MAX

 MSI B450 TOMAHAWK MAX

Cena: ok. 485 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Posiadacze PC rozważają, jaką płytę główną wybrać, aby ich system operacyjny uruchamiał się błyskawicznie. Inwestycja w urządzenie z serii Tomahawk Max to najlepsze rozwiązanie. Ten nowoczesny sprzęt wzorowany jest na wojskowych płytach głównych, które doskonale odprowadzają ciepło. Produkt marki MSI wyróżnia się technologią DDR4 Boost z łączem Turbo M2 i portami USB 3.1 drugiej generacji. To wyjątkowo dobra płyta główna, która obsługuje desktopowe procesory AMD Ryzen, zarówno pierwszej, drugiej, jak i trzeciej generacji, a także procesory z grafiką Radeon, Vega i Athlon z podstawką Socket AM4. Ta dobra płyta główna przydaje się osobom korzystającym z bardzo skomplikowanych programów komputerowych oraz gier, również w trybie online. Odpowiednie rozmieszczenie komponentów na płytce drukowanej, a także zastosowanie zoptymalizowanego systemu zasilania, sprawia, że ta najlepsza płyta główna ma możliwość obsługi dużej liczby rdzeni procesora przy zachowaniu maksymalnej wydajności systemu operacyjnego komputera.

7. Gigabyte B450 AORUS ELITE

 Gigabyte B450 AORUS ELITE

Cena: ok. 439 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Dostępny na forach internetowych oraz portalach informatycznych ranking płyt głównych, przedstawia urządzenie firmy Gigabyte B450 Aorus Elita. To wyjątkowy sprzęt, który można zaliczyć do najbardziej ekskluzywnych i nowoczesnych płyt głównych, jakie pojawiły się w sprzedaży rynkowej. Ta dobra płyta główna jest napędzana chipsetem B450 i umożliwia wykorzystanie procesorów AMD Ryzen drugiej generacji oraz zintegrowanych z nimi układów graficznych AMD Vega. Takowanie do 3200 mHz gwarantuje najszybsze podłączanie dysków SSD. To najlepsza płyta główna, która zapewnia szybkie i bezproblemowe podłączenie bardzo nowoczesnych dysków SSD z przepustowością na poziomie do 32 GB na sekundę. Urządzenie to umożliwia niekłopotliwe przyłączenie tradycyjnego dysku HDD i szybkiego SSD oraz połączenie ich w jeden wirtualny wolumin. Ta tania i dobra płyta główna ma usprawnioną i wzmocnioną sekcję zasilania, która jest przygotowana do obsługi procesorów AMD Ryzen drugiej generacji, co gwarantuje stabilną pracę każdego systemu operacyjnego Twojego PC. Sama konstrukcja płyty głównej została odpowiednio wzmocniona poprzez umieszczenie w slotach PCle dodatkowych punktów lutowniczych.

8. ASRock B450 Pro4

 ASRock B450 Pro4

Cena: ok. 377 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Polecana przez wielu klientów dobra płyta główna, to urządzenie przystosowane do obsługi procesorów drugiej generacji, m.in. Ryzen. Umożliwia ona także obsługę modułów RAM DDR4 o takowaniu do 3200 mHz O.C. Urządzenie to pozwala na konfigurację wielu kart graficznych i plików audio video. To najlepsza płyta główna, do której można podłączyć nawet trzy monitory komputerowe i korzystać z nich jednocześnie. Dostępne 8 portów zewnętrznych, w tym dwa złącza, które mogą pracować z szybkością nawet do 10 GB na sekundę, to jedne z wielu zalet tego urządzenia.  Ta płyta główna gwarantuje wydajniejsze ładowanie urządzeń mobilnych. Dzięki temu urządzeniu możesz transferować nawet bardzo duże pliki na zewnętrzne pamięci z zachowaniem wysokiej wydajności systemu operacyjnego. To dobra płyta główna, która ma gotowe wyprowadzenia dla portów dla przedniego panelu obudowy. Urządzenie to lepiej odprowadza ciepło i zapewnia niższą temperaturę pracy podzespołów.

9. MSI B450M-A PRO MAX

 MSI B450M-A PRO MAX

Cena: ok. 319 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Nie wiesz, jaka płyta główna sprawdzi się w Twoim komputerze? Koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją urządzeń marki MSI. Model B450M-A Pro Max to najlepsza płyta główna dla profesjonalistów. Jest ona wspomagana przez innowacyjną technologię oraz moduły RAM DDR4 o takowaniu nawet do 4133 mHz. Jest to ceniona przez fachowców dobra płyta główna do gier. Przyda się ona również osobom, które wykonują swoją pracę zawodową, posługując się rozbudowanymi programami, a także platformami internetowymi. Dzięki najszybszym transferom danych możliwa jest przepustowość nawet do 32 GB na sekundę, co umożliwia szybkie podłączenie dysków SSD. To najlepsza płyta główna, która posiada wyprowadzenia dla portów USB na obudowę komputera. Dzięki zaawansowanym podzespołom sekcji zasilania jest to najlepsza płyta główna, zachowująca stabilność przy bardzo wysokiej temperaturze pracujących podzespołów.

10. ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

 ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4

Cena: ok. 466 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Stworzona przez firmę Asrock dobra płyta główna jest polecana dla osób posiadających sprzęt komputerowy zaliczany do kategorii gamingowy. To najlepsza płyta główna, która gwarantuje rozbudowane układy graficzne AMD Vega. Urządzenie to obsługuje moduł RAM DDR4 o takowaniu do 3200 mHz O.C., a także szybkie dyski SSD i przenośne pamięci USB 3.1 drugiej generacji. Dzięki ośmiu portom zewnętrznym możliwe jest podłączenie do tej dobrej płyty głównej wielu pamięci i akcesoriów USB. Dostępne złącza USB zapewniają pracę z szybkością nawet do 10 GB na sekundę. Jest to jedna z niewielu płyt głównych na rynku, która zapewnia znacznie wydajniejsze i bezpieczniejsze ładowanie urządzeń mobilnych. Ta dobra płyta główna pozwala na transfer bardzo dużych plików na pamięci zewnętrzne z maksymalną szybkością przekazywania danych.

Poradnik zakupowy płyty głównej

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Płyty główne można podzielić na kilka rodzajów, a dokładnie na:

  • AT – jest to standard konstrukcji płyt głównych oraz obudów komputerowych udostępniony w 1984 roku – jednak obecnie został już wyparty przez ATX.
  • ATX – standard konstrukcji płyt głównych, jak i zasilaczy i obudów komputerowych. Opatentowany przez Intel w 1995 roku.
  • MicroATX – to dobrazmodyfikowana wersja standardu ATX, dedykowana do nisko budżetowych komputerów.
  • BTX – ten standard konstrukcji płyt głównych, zasilaczy i obudów komputerowych można kupićod 2004 roku jako następcę ATX. Główna zmiana polegała na rozmieszczeniu elementów płyty głównej w taki sposób, aby strumień chłodzącego powietrza kierował się od przodu do tyłu obudowy komputera.
  • Mobile – ITX – najmniejszy ze standardów płyt głównych. Jego wymiary to 75×45 milimetrów.
  • WTX – stworzony w 1998 roku przez Intel. Ta wersja jest najlepszadla serwerów i stacji roboczych typu high – end, które bywają wyposażone w kilka twardych dysków.

Płyta główna a gniazdo procesora

Zastanawiasz się, jaka płyta główna będzie odpowiednia? Ranking pomoże Ci w jej wyborze. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed zakupem sprawdzić dokumentację procesora, żebyś wiedział ,jaka płyta będzie z nim kompatybilna oraz którą wybrać. Gniazda są różne pod względem układu styków. Płyty główne posiadają co najmniej jedno gniazdo procesora, dzięki którym możliwa jest komunikacja z innymi ważnymi podzespołami. Sprawdź, jakie płyty główne są obecnie polecane.

Jaką płytę główną wybrać?

Kompletując swój nowy zestaw komputerowy, należy zwrócić szczególną uwagę na rusztowanie PC- czyli mainboard. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaką płytę główną wybrać, aby idealnie spełniła swoje zadanie. Odpowiednio dobrana płyta główna musi być dostosowana do posiadanego przez Ciebie sprzętu komputerowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje mainbordów, w tym dobre płyty główne typu ATX, Extended ATX (rozszerzony format względem ATX), jak również Micro-ATX, Mini-ITX czy Flex-ATX.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty głównej?

Podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej dotyczącej płyty głównej powinno być poprzedzone dokładną analizą parametrów technicznych tego sprzętu. Musisz pamiętać o tym, że dobra płyta główna wyróżnia się dużą szybkością działania całego układu, a także kompatybilnością z pozostałymi elementami budowy komputera. Wszystkie posiadane przez Ciebie procesory czy karty graficzne nie mogą być montowane na słabej jakości płycie głównej, ponieważ nie będą pracować wydajnie i bez zakłóceń.

Najlepsze płyty główne- polecani producenci

Do najpopularniejszych i polecanych przez specjalistów ds. informatyki i automatyki, producentów płyt głównych, niewątpliwie należą firmy ASUS, ASRock, Gigabyte czy MSI. To marki, które oferują bardzo nowoczesne i idealnie dopasowane do potrzeb właściciela PC dobre płyty główne o wielu parametrach technicznych, np. chipsetach, standardach pamięci, gniazdach procesora czy złączach- USB 3.0 i typu C, Thunderbolt, PCI Express itp.

Płyta główna jest koniecznym i kluczowym elementem każdego komputera. Musi być ona kompatybilna z wszystkimi podzespołami, jak również posiadać optymalne parametry i funkcje, co bezpośrednio przekłada się na wydajność działania posiadanego PC.

Autor rankingu:
Michał Dzieleński
Autor rankingu:
Michał Dzieleński Kategoria: Podzespoły komputerowe michal.dz@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *