Strona główna » Blog » Czym jest dysk SSD i jak go wybrać do laptopa?

Czym jest dysk SSD i jak go wybrać do laptopa?

Korzystanie z laptopa jest dziś praktycznie codziennością, choć wiele osób zaczyna więcej takich elektronicznych spraw załatwiać za pomocą telefonu komórkowego. Wiele jednak rzeczy musimy zrobić za pomocą laptopa, ale chyba nikt nie lubi, gdy urządzenie to działa w zwolnionym tempie. Czasami w takiej sytuacji potrzebna może się okazać modernizacja laptopa, ponieważ w wielu wersjach znajdują się zamontowane dyski HDD, które z czasem po prostu zwalniają i mogą nas  zawodzić. Taki dysk możemy zastąpić wersją SSD, która doskonale przyspieszy pracę naszego laptopa, ale da nam także wiele innych, ciekawych możliwości, które przyspieszą również naszą codzienną pracę. Jak zatem zabrać się za wymianę dysku HDD na SSD i czy jest możliwość wykonać taką “operację” w domowym zaciszu? W poniższym artykule podpowiemy, jak podłączyć dysk SSD krok po kroku, ale także, napiszemy o dostępnych dyskach i ich pojemnościach.

Czym są dyski HDD i SSD?

Hard Disk Drive to właśnie dyski HDD, które zazwyczaj znajdują się w wielu urządzeniach, które świeżo kupujemy. Jest to nic innego, jak dysk twardy, który posiada określoną pojemność, czyli jest konkretnym nośnikiem pamięci, z którego możemy właśnie korzystać podczas pracy na komputerze, lub laptopie. Dysk HDD pracuje za pomocą twardych krążków zwanych talerzami, które są pokryte cienką warstwą magnetyczną, a co za tym idzie, zostają w ten sposób wprawione w ruch za pomocą silnika. Specyfika działania tego urządzenia jest właściwie prosta, choć dla osób, które nie znają metody działania takiego urządzenia może to być właściwie niepotrzebne. Najważniejsze, że dysk HDD ma swojego następcę, który działa zdecydowanie lepiej i niesie za sobą podniesiony standard laptopa.

Następcą dysku HDD jest dysk SSD, który działa na zupełnie innej zasadzie i właściwie jest już on wbudowany w najnowszych wersjach laptopów. Powoli odbiega się od dysku HDD, ale są one jeszcze w użyciu i pewnie jeszcze z nami zostaną przez jakiś czas w starszych wersjach urządzeń. Dysk SSD do laptopa to środek pamięci, który opiera się na działaniu półprzewodnikowym, opierając się na pamięci flash. Działa on na podobnej zasadzie co pendrive i właściwie na tym możemy poprzestać, gdyż to może nam wystarczyć do tego, aby podjąć decyzję o wymianie dysku HDD. Ważna jest wytrzymałość dysku SSD na różnego rodzaju wstrząsy, wibracje i upadki, zatem działanie dysku będzie bardziej adekwatne.

Jak kupić i wybrać deskę SSD do laptopa?

Dysk SSD do starego laptopa będzie świetnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy chcemy jeszcze z niego skorzystać, ale jego wolny tryb działania trochę nam dokucza. Wtedy możemy właśnie sięgnąć po powyższe rozwiązanie czyli kupić dysk SSD do starego laptopa i z powodzeniem go wymienić. Nie powinna to być jakaś trudna sprawa, ponieważ jest to zazwyczaj kwestia rozkręcenia jego wnętrza wyciągnięcia starego dysku HDD i w to miejsce wpięcia nowego dysku. Jest to właściwie chyba najbardziej optymalne rozwiązanie dla każdego laptopa, dlatego warto wykorzystać to właśnie narzędzie do tego, aby usprawnić działanie swojego urządzenia. Dyski do laptopów, a w tym właśnie dysk SSD doskonale sprawdza się w szybszym uruchamianiu systemu i pozwala na zdecydowanie lepsze i szybsze wczytywanie programów, stron internetowych, ale także innych aplikacji, które mamy zainstalowane na naszym laptopie. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę dysku HDD na SSD powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które mogą być dla nas kluczowe, a na pewno kluczowe dla działania systemu operacyjnego. Dyski SSD do laptopów możemy zakupić za pomocą internetu kropka Nie musimy dziś wychodzić do sklepu stacjonarnego, choć ta opcja przecież również wchodzi w grę. Niemniej jednak wiele osób dokonuje gdzieś zamówienia takich podzespołów komputerowych za pośrednictwem internetu. Musimy jednak wiedzieć, jaki dysk chcemy dołożyć do naszego laptopa. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na prędkość zapisu dysku, ale także jego typ kości pamięci. Te dwa elementy pomogą nam dobrać odpowiedni dysk SSD dla naszego komputera.

Prędkość dysku SSD w ramach jego zapisu i odczytu

Wydajność każdego laptopa jest dla nas kluczowym elementem, ponieważ dzięki temu możemy bez większego problemu pracować na urządzeniu i chyba każdy z nas woli korzystać z takiego laptopa, który się nie zawiesza i nie stanowi żadnych problemów. Takim parametrem, który stanowi o tym, że laptop będzie działał szybciej jest właśnie jego dysk, czyli nośnik pamięci, a przede wszystkim prędkość zapisu i odczytu tego dysku. Jest ona oczywiście zależna od prędkości dysku SSD ale także od rodzaju złącza oraz od interfejsu, w jaki został ubogacony dysk SSD. Najczęściej spotykanym złączem było tak zwane SATA, , wykorzystywane najczęściej w laptopach Asus przyczyny czy Lenovo, ale także w wielu innych popularnych markach. Dziś możemy wyróżnić kilka generacji takich interfejsów i to właśnie na nich powinniśmy się wzorować, wybierając określony dysk SSD do naszego laptopa. Możemy tutaj wyróżnić dysk SSD SATA 1, którego prędkość odczytu będzie wynosiła 150 MB na sekundę, lub dysk SSD SATA 2, którego prędkość odczytu będzie wynosiła 300 mb/s, a także dysk SSD SATA 3, którego prędkość odczytu będzie wynosiła 600 mb/s i ostatni rodzaj dysku, czyli dysk SSD PCle, którego prędkość będzie wynosiła ponad 1 GB na sekundę. Warto zatem wybrać taki dysk SSD do starego laptopa, który będzie spełniał swoją funkcję w oczekiwany przez nas sposób.

Pojemność dysku SSD

Znamy już prędkości odczytu i zapisu dysku SSD, ale powinniśmy jeszcze skupić się na typu kości pamięci, jaką dany dysk posiada. Dyski SSD możemy kupić w różnych odsłonach pamięci, sięgających już nawet do kilku terabajtów ale warto też zwrócić uwagę na tych kości pamięci, jaki taki dysk posiada. Mam tutaj szczególne znaczenie ponieważ zależy od niego również długość gwarancji i najlepszą opcją wyboru są kości pamięci typu SLC. Kupując zatem laptop powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasz dysk SSD posiada właśnie tego typu kości. Dostępne są również takie rodzaje kości, jak MLC i TLC, które oczywiście również są świetnym rozwiązaniem, ale nie dają takich możliwości jak wspomniany wyżej typ. Przy tego typu kościach możemy spodziewać się długie gwarancji, nawet do 5 lat i więcej, natomiast przy kości o typie QLC gwarancja będzie wynosiła do trzech lat.

Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?

Sprawa podłączenia dysku SSD do laptopa do wielu z nas może wydawać się trudną czynnością, ale wcale taką nie jest. Przede wszystkim musimy mieć się pewną smykałkę do rozbierania takich urządzeń, jak laptop, choć w niektórych przypadkach mamy dostęp do dysku po odkręceniu niewielkiej klapki. Wiemy już, jaką pojemność dysku SSD chcemy zamontować, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć istniejący dysk HDD. Tutaj odłączamy kabel i w to miejsce podłączamy dysk SSD. Po takiej wymianie kolejnym elementem będzie uruchomienie dysku SSD i instalacja systemu operacyjnego, ponieważ musimy mieć świadomość, że świeżo zakupione dysk nie będzie w niego wyposażony. Należy to zrobić za pomocą standardowych narzędzi do konserwacji komputera, czyli usuwamy napęd optyczny z komputera i ostatnie zainstalować dysk twardy. Ważne tutaj jest delikatne obchodzenie się złączem dysku SSD. Po instalacji dysku dokręcamy wszystkie śrubki i oczywiście uruchamiamy komputer, a następnie konfigurujemy dysk SSD do laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *