Strona główna » Zdrowie i uroda » Akcesoria zdrowotne » Ranking inhalatorów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Zdrowie i uroda » Akcesoria zdrowotne » Ranking inhalatorów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021




Ranking inhalatorów – jaki inhalator jest najlepszy w 2023 / 2024 roku?

Inhalacje to sprawdzony sposób na poprawę zdrowia przy nawracających infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych oraz zapaleniu zatok. Codzienne inhalacje pomogą również pozbyć się nieprzyjemnej suchości w nosie i gardle. Poznaj ranking inhalatorów i wybierz najlepszy inhalator dla dziecka i rodziny. Pamiętaj, że dobry inhalator nie musi kosztować dużo, może jednak skutecznie pomóc w odzyskaniu zdrowia.

Ranking inhalatorów – TOP 10 najlepszych inhalatorów

Miejsce Nazwa inhalatora Cena Najtańsza oferta
1 Flaem 4Neb Inhalator z 4 trybami 186 zł Sprawdź teraz
2 Microlife NEB200 94 zł Sprawdź teraz
3 Microlife Neb 400 118 zł Sprawdź teraz
4 MEDEL FAMILY PLUS 129 zł Sprawdź teraz
5 NOVAMA FAMILINO BY FLAEM INHALATOR PNEUMATYCZNO-TŁOKOWY 114 zł Sprawdź teraz
6 Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2 118 zł Sprawdź teraz
7 Sanity Inhalator Baby 134 zł Sprawdź teraz
8 Philips Respironics InnoSpire Elegance 199 zł Sprawdź teraz
9 MICROLIFE NEB 800 189 zł Sprawdź teraz
10 OMRON Inhalator Nebulizer kompresorowy C101 ESSENTIAL 113 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych inhalatorów

1. Flaem 4Neb Inhalator z 4 trybami

 Flaem 4Neb Inhalator z 4 trybami

Cena: ok. 186 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jeśli zastanawiasz się, jaki inhalator wybrać, poznaj Flaem 4Neb Inhalator z 4 trybami. Jest to najlepszy inhalator przeznaczony do samodzielnego użytku w domu. Nadaje się do przeprowadzenia tzw. terapii aerozolowej, która jest metodą odgrywającą istotną rolę w leczeniu patologii nosa, gardła, oskrzeli i płuc. Inhalacja pozwala na bezpośrednie podawanie leków do układu oddechowego. Aerozol wnika do dróg oddechowych przez usta i nos, wchodząc w kontakt z krtanią, gardłem, tchawicą, docierając do płuc, a następnie przenika w błonę śluzową oskrzeli i pęcherzyki płuc. Sposób i miejsce osadzania się cząstek zależy od ich wielkości (MMAD). Nebulizator jest łatwy w czyszczeniu – wszystkie jego części można rozłożyć i sprawnie umyć pod bieżącą wodą. Dodatkowo posiada funkcję szybkiej zmiany wielkości cząsteczek przez przekręcenie pokrywy RF9. Ten dobry inhalator został wykonany z materiałów antyalergicznych, bez ftalanów i BPA. Ponadto został przetestowany zgodnie z europejskimi norma EN 10993-1 „Ocena biologiczna wyroby medyczne”oraz w 93/42 / EWG Europejskiej Dyrektywa dotycząca wyrobów medycznych.

2. Microlife NEB200

 Microlife NEB200

Cena: ok. 94 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Microlife NEB200 to dobry i tani inhalator o wysokiej wydajności, przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Zaleca się stosowanie rekomendowanego inhalatora do rozpylania płynów oraz płynnych leków, czyli aerozoli w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Polecany inhalator charakteryzują kompaktowe rozmiary i skrócony czas inhalacji – czas pracy 30 minut pracy/30 minut odpoczynku. Nowoczesny system Venturiego zasysa powietrze atmosferyczne, co dodatkowo zwiększa tempo nebulizacji – wielkość cząsteczek to 59%/< 5um. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Przy użyciu jednego przycisku inhalator jest gotowy do pracy. W zestawie znajdują się akcesoria, które można prać i dezynfekować oraz pojemnik na lek o pojemności 2ml-8ml. Opiniowany model może pracować w temperaturze do 10°C do 40°C i przy wilgotności 30÷85%. Będzie to najlepsze urządzenie do krótkich, domowych inhalacji.

3. Microlife Neb 400

 Microlife Neb 400

Cena: ok. 118 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Microlife Neb 400 to najlepszy inhalator dla dzieci. Inhalator miś będzie znakomitym wyborem, by zachęcić malucha do leczenia. Jest to inhalator pneumatyczno – tłokowy, który skutecznie działa w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Idealnie nadaje się do krótkich, domowych inhalacji. Może być wykorzystywany do wszystkich typowych roztworów inhalacji. Wchodzące w skład kompletu akcesoria można prać i dezynfekować. Polecany model charakteryzuje wydajność aerozolu na poziomie 0,4 ml/min.(NaCl 0,9%) oraz wielkość cząsteczek: 71,2 %<5 μm (3,16 μm MMAD). Maksymalny swobodny przepływ powietrza to aż 15 l/min. Natomiast operacyjny przepływ powietrza wynosi 5,31 l/min. Inhalator pracuje cicho wydając odgłos na poziomie 52 dBA. Jest zasilany elektrycznie – 230 V 50 HZ AC. Polecany inhalator spełnia normy: EN13544-1, EN60601-1; EN60601-2; EN60601-1-6 i IEC 60601-1-11 oraz wymagania zawarte w Dyrektywie Wyrobów Medycznych 93/42/EEC.

4. MEDEL FAMILY PLUS

 MEDEL FAMILY PLUS

Cena: ok. 129 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ranking inhalatorów to przede wszystkim najlepsze inhalatory dostępne obecnie na rynku. Dlatego w przygotowanym zestawienie nie mogło zabraknąć MEDEL FAMILY PLUS. Jest to urządzenie zaprojektowane z myślą o wzmożonej wydajności i ograniczeniu utraty leku – posiada system podwójnych zaworów (podczas zabiegu, kiedy mgiełka aerozolu zostaje wytworzona z leku, za pomocą kompresora jeden z zaworów pozostaje otwarty i uwalnia lek, co przekłada się na wydajność nebulizacji, natomiast po wydechu jeden zawór zamyka się, a drugi nie pozwala na uwalnianie się mgiełki z nebulizatora, czyli zapobiega ulatnianiu się leku). Przyswajalność mgiełki leku wynosi aż 92,6%. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a ilość leku w pojemniku łatwo kontrolować w trakcie inhalacji. Czas inhalacji wynosi 5 minut dla 1,5 ml lekarstwa. W zestawie znajdują się dwie maski dla dorosłych oraz dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Szczelnie przylegająca maska pozwala zrezygnować z ustnika – wystarczy oddychać, by mgiełka z nebulizatora wraz z wdechem była kierowana do dróg oddechowych.

5. NOVAMA FAMILINO BY FLAEM INHALATOR PNEUMATYCZNO-TŁOKOWY

 NOVAMA FAMILINO BY FLAEM INHALATOR PNEUMATYCZNO-TŁOKOWY

Cena: ok. 114 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Zastanawiasz się, jaki inhalator kupić? Poznaj NOVAMA FAMILINO BY FLAEM INHALATOR PNEUMATYCZNO-TŁOKOWY – dobry inhalator w przystępnej cenie. Polecany model to inhalator pneumatyczno-tłokowy wyprodukowany we Włoszech, który nadaje się do leczenia w warunkach domowych. Idealnie sprawdzi się przy takich schorzeniach jak zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie płuc, przeziębienie, kaszel, katar, astma i zapalenie zatok. Może być stosowany zapobiegawczo i oczyszczająco przez alergików i astmatyków. Jest to urządzenie przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Innowacyjny mechanizm drugsaver zapobiega utracie leku. Natomiast maski z miękkimi obwódkami precyzyjnie dopasowują się do kształtu twarzy. Na uwagę zasługuje regulowana wielkość nebulizacji cząsteczek w zależności od miejsca działania nebulizacji – oskrzela, oskrzeliki, tchawica – tu warto ustawić większe cząsteczki oraz pęcherzyki płucne – w tym przypadku należy ustawić nebulizator w trybie mniejszych cząsteczek. Inhalator przeznaczony jest do większości leków m.in. soli fizjologicznej, hipertonicznych roztworów soli fizjologicznej oraz soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym.

6. Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2

 Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2

Cena: ok. 118 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2 to dobry i tani inhalator dla dziecka. Urządzenie wygląda niezwykle sympatycznie i z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu maluchowi. Inhalator, który wygląda jak zabawka, może przynieść oczekiwany efekt leczniczy, tym bardziej że jest to urządzenie, z którego można swobodnie korzystać w domu. Ta ciekawa zabawka, to tak naprawdę inhalator sprężarkowy z pompą tłokową. Model służy do nebulizacji, czyli przekazaniu wybranego preparatu leczniczego do dróg oddechowych w postaci aerozolu (mgiełki), w której zawieszone są drobne cząstki substancji płynnej. Lek dziecko zażywa wziewnie, co jest dla niego niezauważalne. W skład zestawu wchodzi nebulizator, maseczka dla dzieci, smoczek do inhalacji, ustnik, przewód powietrza oraz pięć filtrów. Jeśli nie wiesz jaki inhalator kupić dla malucha, wybór opanowanego modelu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

7. Sanity Inhalator Baby

 Sanity Inhalator Baby

Cena: ok. 134 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Sanity Inhalator Baby to być może najlepszy inhalator dla małego pacjenta. Polecany inhalator może być wykorzystywany w leczeniu infekcja górnych dróg oddechowych, przeziębienie, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, alergia, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, zapalenie płuc i nawracające zapalenie płuc, rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), bronchit, nadciśnienie tętnicze płuc, nieżyt oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani, ostre i przewlekłe zapalenie nosa, gardła i zatok przynosowych, powiększone migdałki u dzieci od pierwszego miesiąca życia. Urządzenie może okazać się niezastąpionym w codziennej profilaktyce zdrowych. Zaleca się również wykonywanie domowych inhalacji nawilżających, łagodzących podrażnione gardło i śluzówki. W skład zestawu wchodzi nebulizator o poj. 5 ml., smoczek do inhalacji, wygodny uchwyt do przenoszenia, torba do przenoszenia w kształcie króliczka, maska dla dziecka, maska dla osoby dorosłej, długa rurka powietrzna – 2 metry, pięć filtrów.

8. Philips Respironics InnoSpire Elegance

 Philips Respironics InnoSpire Elegance

Cena: ok. 199 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Philips Respironics InnoSpire Elegance to prawdopodobnie najlepszy inhalator w tym przedziale cenowym. Jest to produkt renomowanej firmy, na który warto postawić. Za wyborem polecanego inhalatora przemawia nie tylko renoma producenta, ale również wiele korzystnych komentarzy zadowolonych użytkowników. W skład urządzenia wchodzi pneumatyczny (jet) nebulizator, którego zadaniem jest wytwarzanie cząsteczek leku w aerozolu do inhalacji. Model nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Aktywny system „Venturi” gwarantuje najwyższą skuteczność inhalatora – dodatkowy przepływ powietrza przekłada się na szybsze podawanie leku i krótszy czas leczenia – czas nebulizacji wynosi od 6 do 8 min dla 2,5 ml leku. Użyty nebulizator cechuje zwiększona trwałość Philips Respironics Sidestream Durable. Polecany inhalator może pracować w trybie ciągłym. Na uwagę zasługuje również maksymalne ciśnienie – 3,17 bara, maksymalny przepływ – 8 l/min, przepływ roboczy – 6 l/min oraz cicha praca urządzenia – głośność 58 +/- 3 dBA.

9. MICROLIFE NEB 800

 MICROLIFE NEB 800

Cena: ok. 189 zł
Znajdź najtańszą ofertę

MICROLIFE NEB 800 to najlepszy inhalator dla całej rodziny. Urządzenie może być bardzo pomocne podczas leczenia astmy, chronicznego bronchitu lub innych schorzeń układu oddechowego. Model został wyposażony w efektywny system Venturiego, który zasysa powietrze z otoczenia, a następnie szybko dostarcza cząsteczki leków, co przekłada się na znacznie krótszy czas sesji terapeutycznej. W urządzenie znajduje się również wysokiej jakości antyutleniająca się siatka, która zapewnia stabilną wielkość cząsteczek. Wykorzystując polecany model można podawać wszystkie leki do inhalacji z wyjątkiem NEBUDOSE Hialurnic i Hypertonic. W zestawie znajduje się ustnik, maska inhalacyjna dla dorosłych, maska inhalacyjna dla dzieci, etui, baterie AA – urządzenie działa bezprzewodowo (jest to inhalator przenośny). Na uwagę zasługują takie parametry, jak wydajność aerozolu – 0,2 ml/min., wielkość cząsteczki: ≈ 5 μm (MMAD), częstotliwość ultradźwiękowa: 103 ~ 123 kHz ± 1k oraz cicha praca – odgłos < 30 dBA. Jeśli nie wiesz, jaki inhalator wybrać – rekomendowany model może okazać się strzałem w dziesiątkę.

10. OMRON Inhalator Nebulizer kompresorowy C101 ESSENTIAL

 OMRON Inhalator Nebulizer kompresorowy C101 ESSENTIAL

Cena: ok. 113 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ranking inhalatorów zamyka OMRON Inhalator Nebulizer kompresorowy C101 ESSENTIAL. Jest to dobry i tani inhalator, który przez długi czas może służyć niezawodnie całej rodzinie. Urządzenie jest łatwe w użyciu i korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia przy takich dolegliwościach, jak kaszel, zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, nieżyt gardła oraz astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Podawanie leku w postaci aerozolu, przekłada się na zwiększenie jego efektywności bezpośrednio w miejscu efektorowym. Dodatkowo podnosi skuteczność wchłaniania leku przy znacznie mniejszej dawce, niż podczas tradycyjnej terapii. Powyższe ma istotne znaczenie w leczeniu małych dzieci i osób z obniżoną odpornością. W skład kompletu wchodzi kompresor, zestaw nebulizatora, maska dla dzieci, maska dla dorosłych, ustnik, końcówka do nosa, przewód powietrza oraz łącznik.

Poradnik zakupowy inhalatora

Kiedy warto zainwestować w dobry inhalator?

Inhalacje znane są od stuleci, jednak w ostatnim czasie zyskały jeszcze większą liczbę zwolenników. Użycie inhalatora jest bowiem bezpieczną alternatywą dla standardowego leczenia. Powracające infekcje, praca w trudnych warunkach (kurz i pył) oraz suche powietrze w domu mogą wywoływać dolegliwości, których można pozbyć się, sięgając po dobry inhalator. Dodatkowo inhalacje zminiejszają prawdopodobieństwo wystąpienia miejscowych i układowych skutków ubocznych stosowania leku.

Najlepsze inhalatory skutecznie pomagają m.in. w leczeniu:

  • przewlekłych chorób dróg oddechowych
  • astmy
  • zapalenia zatok
  • przeziębienia
  • zapalenia oskrzeli
  • zapalenia płuc
  • chorób nieżytowych krtani
  • gardła
  • przewlekłej obturacyjna choroba płuc.

W okresie jesienno-zimowym warto wykorzystywać inhalacje dla zwiększenia odporności natomiast w okresie grzewczym, kiedy w mieszkaniu powietrze jest znacznie suchsze, warto inhalować nawet dzieci, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z suchością w nosie i gardle (nawilżenie błon śluzowych). W naszym rankingu znaleźć można tanie inhalatory – zabawki, które powinny przypaść do gustu najmłodszym.

Jak poprawnie korzystać z inhalatora?

Aby poprawnie wykonać inhalację, należy stosować się do zaleceń producenta. Dodatkowo warto pamiętać o zachowaniu czystości i bezpieczeństwa.

Przed inhalacją warto się przygotować do zabiegu – aby lepiej przyjąć lek, należy odpowiednio przygotować płuca (kilka głębokich wdechów i wydechów). Natomiast podczas inhalacji, dla uzyskania najlepszego efektu, warto wstrzymać oddech na 5 do 10 sekund. Po zażyciu leku należy płukać jamę ustną. Urządzenie również należy czyścić na bieżąco. Najlepsze inhalatory cechuje łatwość obsługi – włączenie przy użyciu jednego przycisku.

Jak kupić dobry inhalator? Na co zwrócić uwagę?

Inhalator dla dzieci i dorosłych to urządzenie nie tylko wspomagające zdrowie, ale często niezbędne w codziennym użytku. Przewlekłe choroby układu oddechowego wymagają używania tych podręcznych i skutecznie działających urządzeń. Wśród różnych rodzajów znajdziemy inhalatory tłokowe, ultradźwiękowe czy kieszonkowe dostarczające ważnych leków w postaci rozproszonej mgiełki szybko wnikającej do układu oddechowego. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupach tych urządzeń?

Na pewno musimy wiedzieć, co będzie nam najczęściej potrzebne. Odpowiednie końcówki i dopasowane maski pozwolą na skuteczną inhalację dla dużych i małych pacjentów. Ustnik, końcówka donosowa, a nawet zestaw do płukania zatok to komplet dodatków, jaki znajdziesz w wielu modelach inhalatorów. Inhalatory tłokowe nazywane też kompresorowymi czy pneumatycznymi generują hałas. Zanim kupisz więc konkretny model sprawdź jego głośność, zwłaszcza jeśli będą z niego korzystać niemowlęta i małe dzieci, które bywają przestraszone takim dźwiękami, a inhalator musi być przecież podłączony bardzo blisko nich.

Podczas zakupów sprawdź również wielkości emitowanych w czasie terapii cząsteczek roztworu, od której zależy miejsce wchłonięcia leku w drogach oddechowych. Parametr MMAD jest średnią aerodynamiczną wielkością wytwarzanych cząsteczek i oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą podanej wartości. Średnio wynoszą one od 0,5 do 5 mikrometrów. Im mniejsze, tym są lepiej wchłaniane również w dolnych drogach oddechowych. Oprócz wartości MMAD sprawdź także REF, czyli frakcję respirabilną. Jeśli zależy nam na jak najlepszym dotarciu cząsteczek do płuc warto wybrać inhalator o największej frakcji respirabilnej.

Szczególnie istotną cechą przy wyborze inhalatorów dla dzieci jest czas przepływu czyli trwania nebulizacji. Najskuteczniejsza jest zazwyczaj pomiędzy 4 a 10 minutą trwania zabiegów. Na rynku znajdziemy również urządzenie przygotowane specjalnie dla najmłodszych, niecierpliwych pacjentów. Tani i słabej jakości inhalator nie będzie nam skutecznie pomagał, jeśli jego długie działanie mocno zniechęci maluchy do kuracji.

Najlepsze inhalatory – polecani producenci

Bez względu na to, czy kupujesz inhalator na zatoki, do dorywczych terapii czy do stałego użytku, sprawdź jego okres gwarancyjny oraz certyfikaty jakości. Wśród urządzeń, jakie prezentuje nasz ranking znajdziesz najlepsze marki i firmy, które oferują wysokiej jakości sprzęt również do profesjonalnego użytku w placówkach opieki zdrowotnej.

Polska marka Esperanza to producent sprzętu, który polubi każde dziecko ze względu na fantazyjne kształty obudowy inhalatora. Doskonałej jakości sprzęt medyczny proponuje także inna krajowa firma o nazwie ORO-MED proponująca urządzenia dla profesjonalnej opieki medycznej, jak i do domowego użytku. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i połączeniu wieloletniego doświadczenia produkowane urządzenia są skuteczne w działaniu i w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Autor rankingu:
Joanna Fabera
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *