Jak podłączyć radio samochodowe? – Montaż i instalacja
Radio samochodowe zdecydowanie uprzyjemnia jazdę, a nierzadko również sprawia informuje nas o zdarzeniach na drodze. Ponadto rozwesela nas i dotrzymuje towarzystwa w czasie samotnego podróżowania, szczególnie nocą. Warto więc mieć w swoim aucie niezawodny odbiornik radiowy. A jeśli jest to możliwe, nawet nowocześniejszy, z wieloma przydatnymi funkcjami. Niektórzy wymieniają stare radio na nowe, ale nie zawsze orientują się, jak je podłączyć. Jak podłączyć radio samochodowe?
O zaletach posiadania radia w samochodzie można wypowiadać się dłużej. Kolejnym powodem, dla którego warto je mieć w swoim aucie, jest sposób radzenia sobie ze zmęczeniem. Wielogodzinna jazda samochodem w nocy bywa senna. To właśnie radio powoduje, że odechciewa się spać i łatwiej jest przetrwać ten trudny czas podróży. Nie zapominajmy również o tym, że współczesne radia mają więcej funkcji, niż modele sprzed wielu lat. Mogą mieć również wbudowaną nawigację GPS. Niektóre modele posiadają Android, który stwarza użytkownikom kolejne możliwości w zakresie użytkowania danego urządzenia. Jeśli tylko ktoś ma wystarczająco dużo miejsca, powinien poważnie nad takim właśnie radiem się zastanowić.
Na chwilę przed montażem
Jeszcze zanim ktokolwiek przystąpi do podłączenia radia samochodowego, powinien sprawdzić, czy nowy nabytek faktycznie odpowiada możliwościom otworu, przeznaczonego na radioodbiornik. Klasycznych wymiarów otwór nie pomieści nowoczesnego radia z dużym wyświetlaczem. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć tę ważną kwestię i dokonać właściwego wyboru, by później nie żałować i nie mierzyć się z koniecznością wymiany radia na nowe.
Wybierając radio, warto zwrócić uwagę na markę, sposób wykonania i zakres oferowanych funkcji. Takie urządzenie może służyć kierowcy przez długie lata. Warto więc mieć radio, które nie zawodzi i odpowiada indywidualnym oczekiwaniom użytkownika.
Montaż radia samochodowego
Jak podłączyć radio samochodowe? Samo ulokowanie odbiornika w otworze, to za mało. Wcześniej trzeba wprowadzić przewody. Chowanie kabli za deską rozdzielczą bywa dla wielu osób dość kłopotliwe. Nie wszyscy mają wprawę i przede wszystkim wiedzę, jak powinno się to zrobić poprawnie. Ważne jest, aby zachować ostrożność i wykazać się należytą precyzją. Tak by nie uszkodzić instalacji elektrycznej samochodu. Odpowiednio wprowadzone przewody należy podłączyć do wtyczki. Radio musi być podłączone do kostki ISO. Cała instalacja powinna być podłączona w taki sposób, aby radio włączało się wraz z uruchomieniem silnika, a właściwie to w momencie przekręcenia kluczyka do pierwszej pozycji stacyjki.
Montując radio, trzeba pamiętać o podłączeniu podtrzymania, czyli specjalnego kabla (najczęściej jest koloru żółtego), co pozwoli zachować ustawienia nawet po odłączeniu urządzenia od zasilania. Żółty kabel podłącza się do plusa akumulatora. Aby prawidłowo zamontować radio, trzeba podłączyć masę zasilania do minusa akumulatora. W instalacji ważna jest wtyczka zasilająco-nagłośniająca, ale nie wolno zapomnieć o antenie i o kablach do urządzeń zewnętrznych.
Demontaż radia samochodowego
Niektórzy chcą zamienić swoje stare radio na nowe. Wówczas w pierwszej kolejności muszą dokonać demontażu. To akurat jest bardzo proste. Demontaż radia fabrycznego jest trudniejszy, niż uniwersalnego radioodbiornika. W przypadku tego pierwszego, konieczny jest demontaż kratek wentylacyjnych i ramki, co ma w ogóle umożliwić dostęp do radioodbiornika. Przydatne więc mogą być klucze do demontażu tapicerki. Radio przeważnie jest przykręcone śrubkami, więc trzeba je odnaleźć i odkręcić. Ponadto w montażu stosuje się spinki mocujące i uchwyty stabilizujące, które też wymagają demontażu. Należy przy tym zachować ostrożność, aby niczego nie uszkodzić.
Ile kosztuje wymiana radia samochodowego?
Do podłączenia radia samochodowego można też zatrudnić fachowca. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pobierze za to stosowną opłatę. Do tego dojdzie jeszcze koszt samego radioodbiornika. Najprostsze radio kosztuje w granicach 100 zł. Jednak za lepszy model, tym bardziej znanej marki, trzeba zapłacić kilkaset złotych. Koszt ten motywuje wielu właścicieli aut do montażu radia na własną rękę. Każdy, kto lubi choć od czasu do czasu majsterkować w swoim aucie, bez problemu sobie z tym poradzi, dlatego bez sensu byłoby korzystać z usług.
Czy montaż wymaga zastosowania narzędzi?
To, czy montaż radia samochodowego będzie wymagał zastosowania narzędzi, czy też nie, zależy w głównej mierze od samochodu, w tym jego rocznika. Wpływ na sposób demontażu starego radia i montażu nowego, ma też to, czy obecnie w samochodzie jest radio oryginalne, czy uniwersalne. W przypadku oryginalnego jest nieco trudniej i wymaga się tu posłużenia odpowiednimi narzędziami, aby móc je wydobyć z otworu. W przypadku radioodbiorników nieoryginalnych, jest znacznie łatwiej, gdyż nie są idealnie wpasowane w otwór i zakleszczone. W każdym nowym radiu znajduje się instrukcja radia samochodowego, zawierająca również kwestie związane z montażem. W efekcie tego samodzielne podłączenie radia samochodowego naprawdę wcale nie musi być zbyt skomplikowane, by od razu iść z tym do mechanika lub innego fachowca.
Wymiana radia w samochodzie nie zdarza się zbyt często. Dlatego wielu kierowców być może nie będzie miało okazji zająć się tym problemem. Jeśli jednak nadarzy się taka konieczność, wystarczy przejrzeć instrukcję, aby dowiedzieć się, jak zamontować radio w samochodzie, ten konkretny model i przystąpić do działania. Montowanie radia samochodowego to zwykle chwila pracy. Nowe radio jednak może dostarczyć mnóstwo pozytywnych wrażeń podczas jazdy.