Strona główna » Blog » Touchpad nie działa? Zobacz, jak włączyć touchpad

Touchpad nie działa? Zobacz, jak włączyć touchpad

Touchpad to urządzenie wskazujące, zastępujące mysz komputerową. Najczęściej montowany jest na laptopach. Jest on bardzo przydatny podczas korzystania z przeglądarki internetowej, ale także wykonywania innych, podstawowych czynności komputerowych. W przypadku, kiedy touchpad przestaje działać, korzystanie ze sprzętu może być bardzo problematyczne i kłopotliwe. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają szybko zweryfikować, co jest przyczyną problemu oraz przywrócenie sprawności touchpada. Jakie są możliwe przyczyny awarii? Co zrobić, gdy touchpad nie działa? Jak go włączyć i wyłączyć?

Co to jest touchpad?

Touchpad nazywany jest także panelem dotykowym, płytką dotykową, a nawet gładzikiem. Jest to prostokątna płytka, która umieszczona jest poniżej klawiatury. Montuje się ją najczęściej w laptopach, czy notebookach. Najogólniej mówiąc jest to element wyposażenia komputerowego, który pozwala na przesuwanie kursora na ekranie komputera. Choć wiele osób rezygnuje z korzystania z Touchpada na rzecz tradycyjnej myszki komputerowej, to jednak w wielu sytuacjach może okazać się on bardzo potrzebny. Ma to miejsce chociażby w podróży, kiedy to warunki często nie pozwalają na korzystanie z dodatkowych akcesoriów komputerowych, takich jak myszka.

Poza tym warto podkreślić, że na ta touchpadzie można wykonywać szereg przydatnych gestów, które po prostu w wielu profesjach usprawniają codzienną pracę. Okazuje się, że gdy do obsługi touchpada dołączymy drugi palec, możemy korzystać z wielu ciekawych opcji, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Chodzi tu nie tylko o scrollowanie, przewijanie, czy powiększanie obrazu, ale o inne zaawansowane funkcje, jak chociażby przełączanie się między aplikacjami, przełączanie między pulpitami, przeciąganie elementów na ekranie, wyświetlanie centrum powiadomień, czy wyświetlanie Launchpad.

Touchpad nie działa – możliwe przyczyny awarii

  • Czasem może zdarzyć się tak, że nie działa kursor w laptopie. Gdy przestaje on odpowiadać można podejrzewać, że problemem jest touchpad. Potencjalnych powodów, dla których nie działa touchpad w laptopie jest naprawdę wiele – od tych bardzo błahych, po poważne, wymagające wizyty w serwisie komputerowych. Wśród najczęstszych przyczyn braku reakcji touchpada wymienić można:
  • Zanieczyszczenia, zalanie laptopa – touchpad może przestać działać na skutek dużych zanieczyszczeń i brudu. Co więcej, może dojść do awarii także wtedy, jeśli na komputerowy sprzęt wylejemy napój lub mocno zatłuścimy płytkę dotykową.
  • Uszkodzenia mechaniczne, awaria płytki panelu dotykowego – do awarii touchpada mogą prowadzić także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi np. na skutek rzucenia laptopem. Czasem za tego rodzaju uszkodzenia odpowiada też niewłaściwe zabezpieczenie sprzętu, np. w czasie podróży. Wówczas laptop narażony jest na niekontrolowane wstrząsy oraz drgania.
  • Nieodpowiednie czyszczenie – warto podkreślić, że do uszkodzenia może dojść także w czasie czyszczenia sprzętu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy silne, nieprzeznaczone do laptopów detergenty.
  • Oprogramowania i sterowniki – przyczyną tego, że touchpad nie działa prawidłowo, może być też brak regularnego aktualizowania sterowników, czy też konflikt oprogramowania.
  • Brak zasilania płytki, czy awarie podzespołów.
  • Wyłączenie panelu w biosie lub przy pomocy skrótu klawiszowego w systemie – touchpad laptopa można wyłączyć w ustawieniach bios. Jeśli do tego doszło, wówczas gładzik nie będzie działał w ogóle. Podobny efekt można uzyskać przy pomocy skrótów klawiszowych, które to też pozwalają wyłączyć jego aktywność.

Jak włączyć touchpad?

Kiedy płytka dotykowa nie działa, warto spróbować włączyć ją samodzielnie. W wielu przypadkach wizyta w serwisie komputerowym nie będzie konieczna. Istnieje, bowiem kilka sprawdzonych porad, które w wielu sytuacjach pozwolą szybko przywrócić sprawność gładzika.

Zatem, jak włączyć w laptopie touchpad?

  • Uruchom ponownie – bardzo często problem niedziałającego touchpada można rozwiązać jedną z najstarszych rad, którą udziela w pierwszej kolejności niemal każdy IT helpdesk. Mianowicie chodzi o radę „Wyłącz i włącz komputer”. Warto jest także pamiętać o tym, żeby odłączyć także wszystkie zewnętrzne urządzenia, które są podpięte do laptopa. Jeśli natomiast touchpad nadal nie działa po ponownym uruchomieniu sprzętu, warto wypróbować wskazówki zamieszczone poniżej.
  • Włączenie touchpada – w zdecydowanej większości laptopów touchpad uruchamiany jest poprzez jednoczesne włączenie FN + F6 (lub FN+F7, FN+F8 lub FN +F z ikonką touchpada). W przypadku, gdy taka opcja nie działa, można włączyć jego działanie także manualnie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w „Ustawienia”, „Urządzenia”, „Mysz i płytka dotykowa”. Następnie należy zweryfikować, czy touchpad jest włączony, jeśli nie wystarczy wybrać poprawną opcję.
  • BIOS/UEFI – w przypadku, gdy ustawienia touchpada znajduje się w BIOS/UEFI, konieczne jest wejść do BIOS-u komputera jak to zrobić? Otóż do samego BIOS-u można dostać się na wiele różnych sposobów. W wielu przypadkach należy wybrać na klawiaturze F2, Del lub podobny klawisz. Następnie należy odszukać „Wewnętrzne urządzenie wskazujące”, „Touchpad” i upewnić się, że nie jest on wyłączony. Jeśli był wyłączony, należy po prostu go włączyć.
  • Reinstalacja urządzenia/sterownika.
  • Aktualizacja sterownika – jeśli przyczyną jest brak aktualnych sterowników, należy je po prostu zaktualizować. Wówczas należy wybrać „Start”, „Menedżer urządzeń” i zaznaczyć płytkę dotykową na dostępnej liście wyników. Następnie w polu „Mysz i inne urządzenia wskazujące” należy odszukać touchpad, wybrać „Sterownik”, a potem „Aktualizuj sterownik”.
  • Odśwież system operacyjny – czasem pomocne może być odświeżenie komputera z zachowaniem istniejących plików.
  • Naprawa w serwisie komputerowym – czasem może okazać się, że żadna z zaproponowanych opcji nie przynosi rezultatu. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem wydaje się wizyta w renomowanym serwisie komputerowym. Konsultacja z fachowcem pozwolić zdiagnozować rzeczywiste źródło problemu i ocenić szansę na ewentualną naprawę.

Warto jednak pamiętać o tym, że w zależności od modelu laptopa czynności mogą się od siebie nieco różnić, podobnie jak klawiszowe skróty. Jednak w większości przypadków cała procedura prezentuje się podobnie. Gdyby jednak na jakimś kroku pojawiły się trudności, warto jest poszukać odpowiedzi na pytanie pod konkretną marką lub modelem, wpisując w wyszukiwarkę hasło np. jak włączyć touchpad Lenovo, czy jak włączyć touchpad Asus.

Jak wyłączyć touchpad?

Ważną kwestią pozostaje nie tylko to jak włączyć, ale i jak włączyć panel dotykowy w laptopie? Po co go wyłączać? Otóż okazuje się, że w przypadku osób, które stale pracują w biurze i rzadko korzystają z laptopa w innych warunkach, włączony touchpad może być źródłem problemów. Podczas szybkiego, długiego pisania na klawiaturze zdarza się, bowiem przypadkowe zahaczenie o niego dłonią. Przypadkowe przesunięcie kursora podczas wprowadzania tekstu na klawiaturze może być przyczyną różnorodnych błędów w pracy, których nie uda nam się na bieżąco zauważyć. Dlatego też w takich sytuacjach, lepiej po prostu wyłączyć touchpad. Jak to zrobić?

  • Wyłączenie touchpada za pomocą oprogramowania – w tym celu konieczne jest przejście do „Panelu sterowania”, następnie należy wybrać „Sprzęt i dźwięk”, „Urządzenia i drukarki”, „Menedżer urządzeń”, „Mysz i urządzenia wskazujące” a następnie wybrać „Touchpad” i kliknąć „Wyłącz”. W niektórych urządzeniach ikonkę touchpada znaleźć można na pasku narzędzi lub po rozwinięciu go. Wówczas cała procedura jest dużo krótsza. Wówczas wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i wyłączyć touchpad.
  • Wyłączenie w BIOS/UEFI – analogicznie, jak w przypadku włączenia touchpada w BIOS-ie, można dokonać jego wyłączenia. Cała procedura odbywa się dokładnie tak samo, jak opisane zostało wyżej (w punkcie BIOS/UEFI), jednak na końcu, zamiast opcji „Włącz”, należy wybrać po prostu „Wyłącz”.
  • W niektórych laptopach można też wyłączyć touchpad przy pomocy klawisze funkcyjnych, które zostały umieszczone przez producentów na klawiaturze (specjalnie oznaczone). Czasem tego typu przyciski mogą być także zlokalizowane w pobliżu płytki touchpada. Dzięki nim możliwe jest szybkie przełączenie się pomiędzy opcją „Włącz/Wyłącz”.

Awaria touchpada – kiedy do serwisu?

  • Często zdarza się, że żaden z opisanych kroków nie przywraca działania touchpada. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem może być kontakt z fachowcem. Jakie sygnały mogą wskazywać na awarię bądź trwałe uszkodzenie płytki dotykowej? Będzie to przede wszystkim:
  • samoistne klikanie touchpada,
  • całkowite zawieszenie się kursora,
  • znikanie kursora, przesuwanie się, zacinanie się,
  • laptop nie wykrywa touchpada,
  • touchpad nagrzewa się zbyt mocno,
  • na touchpad został wylany płyn lub tłuszcz, w konsekwencji, czego nie działa on płynnie.

Jak dbać o touchpad?

Jak już zostało wspomniane, czasem touchpad nie działa, ponieważ doszło do uszkodzenia mechanicznego. Wówczas najczęściej jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej naprawy lub wymiany tego elementu. Jednak warto wiedzieć o tym, że takich sytuacji można w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo dla komputerowego sprzętu. Jak to zrobić?

  • Nie przegrzewaj laptopa – dla poprawnego działania sprzętu komputerowego ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny pracy. W tym celu należy unikać długotrwałego zakrywania otworów wentylacyjnych i urządzenia, które mogą prowadzić do nadmiernego przegrzewania. Należy, więc unikać pozostawiania laptopa bezpośrednio na kanapie, kolanach czy kocu.
  • Unikaj jedzenia i picia przy laptopie – o przypadkowe zalanie komputera w czasie pracy jest naprawdę bardzo łatwo. Dlatego też najlepiej jest zrezygnować ze spożywania posiłków (zwłaszcza płynnych, np. zupy, jogurty, desery) nad laptopem. Dobrze jest także robić sobie przerwę od pracy podczas picia kawy czy herbaty.
  • Korzystaj z plecaka lub torby podczas transportu – jeśli poruszasz się z laptopem zadbaj o właściwe zabezpieczenie go w czasie podróży. Dzięki dobrej jakości torby, czy plecaka możesz uniknąć dużych wstrząsów i drgań podczas transportu. Nigdy nie rzucaj i nie zostawiaj niezabezpieczonego sprzętu w bagażniku auta.
  • Uważaj na to, co instalujesz na komputerze, dokonuj bieżących aktualizacji.

Jak czyścić touchpad?

Warto zwrócić uwagę także na to, że dla prawidłowego funkcjonowania touchpada konieczne jest utrzymanie go w odpowiedniej czystości. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy rezygnujemy z używania myszki. Na touchpadzie gromadzą się nie tylko zarazki, ale także kurz, resztki jedzenia, czy zanieczyszczenia pochodzące z nieczystych rąk. Jak zatem zadbać o higienę touchpada?

Najlepiej jest wybrać bezpieczny, ale skuteczny preparat dedykowany do czyszczenia laptopów. Przed przystąpieniem do czyszczenia, komputer powinien zostać odłączony od zasilania. Jeśli to możliwe można także wyjąć baterię. Następnie ściereczkę (najlepiej z mikrofibry) delikatnie nasączamy preparatem i przecieramy. Potem należy go wytrzeć do sucha i odczekać kilkanaście minut, zanim uruchomimy komputer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *