Strona główna » Blog » Jak wysuszyć zalany telefon?

Jak wysuszyć zalany telefon?

Telefon to narzędzie naszej codziennej rzeczywistości i dziś praktycznie nie ma wśród dorosłych osoby, która nie posiadałaby telefonu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jest on w naszych dłoniach, że możemy z niego dzwonić, komunikować się przez sms-y, ale także weryfikować zasoby internetu. Kładziemy go zazwyczaj blisko siebie, gdzieś pod ręką, do tego telefon jest narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które mogą wyniknąć z przypadkowych sytuacji. Jedną z nich jest na pewno zalanie telefonu, co może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla naszego urządzenia. Zalany telefon może przestać działać, dlatego warto wiedzieć, jak uratować zalany telefon? Co możemy zrobić, aby przywrócić go do życia? W telefonie przechowujemy przecież wiele naszych prywatnych danych informacji, które zapewne chcielibyśmy po takim doświadczeniu odzyskać. Na szczęście są dzisiaj metody, pozwalające na szybką reakcję i sprawiające, że nasze telefony odzyskają nowe życie. Omówimy je w poniższym artykule.

  • Skutki zalanego telefonu
  • Niezawodne sposoby na uratowanie zalanego telefonu
  • Co zrobić, kiedy nasz telefon zostanie zalany?
  • Czy zalanie wyświetlacza to już kłopot?
  • Podsumowanie

Skutki zalanego telefonu

Z telefonem poruszamy się dzisiaj praktycznie wszędzie. Jest on z nami w każdym miejscu, również podczas imprezy okolicznościowych. Nigdy nie wiadomo co się może przydarzyć w danej sytuacji, dlatego warto też mieć na uwadze, aby chronić swój telefon. Czasami jednak nie mamy na to wpływu i nasz telefon zostaje przypadkowo zalany. Jak uratować zalany telefon w takiej sytuacji? O tym napiszemy poniżej, ale teraz przedstawimy skutki zalanego telefonu, które mogą mieć wpływ na jego dalsze działanie.

Zalany telefon może przestać działać, jednak nie oznacza to że musimy go od razu wyrzucać. Nawet całkowite zalanie telefonu nie musi go skreślać, ponieważ możemy go jeszcze uratować. Najważniejsze jest to, W jakiej cieczy telefon został zadłużony, lub co zostało na niego wylane. Musimy mieć tutaj na uwadze, że tak naprawdę najbezpieczniejszym płynem dla telefonu jest po prostu woda. Jeśli zalejemy telefon wodą, mamy większe szanse na uratowanie go.

Zalanie telefonu może jednak powodować uszkodzenie płyty głównej, ponieważ praktycznie każdy płyn jest dobrym przewodnikiem prądu. Jeśli telefon wpadnie nam do wody lub zostanie zalany jakąś cieczą, powinniśmy reagować jak najszybciej, aby woda nie dostała się pod obudowę telefonu. Kiedy ciecz dostanie się do płyty głównej, może spowodować zwarcia, a te ostatecznie mogą uszkodzić telefon. Warto zatem reagować naprawdę szybko w przypadku, kiedy nastąpi zalanie telefonu.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najmniej szkodliwym płynem dla telefonów jest zwykła woda. Posiada ona w sobie małą zawartość minerałów, dlatego zdecydowanie gorzej przewodzi prąd, niż woda morska, gdzie nasz telefon może również przecież wypaść. Wodę można stosunkowo łatwo wysuszyć i tak też powinniśmy w początkowej fazie działać, jeśli telefon zostanie wodą zalany.

zalany wyświetlacz

Niezawodne sposoby na uratowanie zalanego telefonu?

Każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja, kiedy telefon zostanie zalany jakąś cieczą. Powstaje wtedy pytanie i jak uratować zalany telefon? Co zrobić z zalanym telefonem? Czy powinniśmy wyrzucić go już na śmietnik i spisać na straty, czy raczej możemy podjąć działania mające na celu osuszenie telefonu i uratowanie znajdujących się w nim danych? Zdecydowanie powinniśmy wybrać tą drugą opcję, ponieważ zawsze jest nadzieja na uratowanie takiego telefonu. Jest kilka opcji, które mogą się wydarzyć i powinniśmy tutaj w odpowiedni sposób zadziałać.

Zalany wyświetlacz, działania krok po kroku

Wyświetlacz jest integralną częścią telefonu, ale spadająca na niego drobinki wody sprawiają, może nic praktycznie się specjalnego nie dzieje. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy podejmować żadnych, wręcz przeciwnie. Nasza reakcja powinna być również natychmiastowa, aby uniknąć dalszego zalania telefonu. Pierwszym krokiem powinno być wytarcie rozlane jego płynu z ekranu naszego telefonu. Najlepiej zrobić to papierowym ręcznikiem lub chusteczką. To jest pierwszy krok do tego, aby telefon nie dostał wody w innych miejscach. Kiedy wytrzemy już ekran telefonu, możemy zdjąć jego obudowę, czy też etui, sprawdzić, czy woda nie dostaje się w inne miejsca. Je również powinniśmy wytrzeć dla bezpieczeństwa ręcznikiem papierowym. W ten sposób zamoczony telefon bardzo szybko wysuszymy i ograniczymy możliwość dostania się wody do innych elementów telefonu. Warto taki telefon pozostawić na chwilę bez etui, aby jego powierzchnia część wysuszyła się na powietrzu. Najlepszą opcją jest też wyłączenie telefonu na jakiś czas i pozostawienie go w ciepłym miejscu. Absolutnie nie powinniśmy stawiać telefonu na kaloryferze. Nagrzany kaloryfer może przegrzać nasz telefon, a para wodna może wpływać na inne podzespoły telefonu. Pozostawienie wyłączonego telefonu na kilkanaście godzin w ciepłym miejscu zdecydowanie powinno pomóc osuszyć telefon.

Woda dostała się przez obudowę

Kiedy woda wyleje się na ekran naszego telefonu, bardzo szybko może rozprzestrzeniać się do innych miejsc naszego. Może to niestety wpłynąć na jego działanie, dlatego powinniśmy sprawdzić czy woda nie dostała się przez obudowę do innych, strategicznych miejsc telefonu. Jeśli tak się stało to powinniśmy niezwłocznie wyjąć z niego baterię, Jeśli oczywiście jest to możliwe. Bezzwłocznie powinniśmy też usunąć kartę SIM i kartę SD, aby powstające w telefonie zwarcie nie uszkodziło tych dwóch elementów. W miarę możliwości powinniśmy wytrzeć mokre miejsca, wykorzystując do tego dostępne materiały, jak chociażby patyczki do uszu. Wyłączmy telefon i pozostawmy go na kilkanaście godzin w ciepłym miejscu. Możemy liczyć, że po nowym uruchomieniu, telefon załączy się i będzie prawidłowo funkcjonował.

Lepiąca ciecz

Na telefon możesz wybrać się praktycznie wszystko. Najgorszą sytuacją jest, kiedy na telefon wylejemy lepiącą się ciecz. Zazwyczaj będzie to jakiś napój gazowany, czytasz sok, dlatego tutaj powinniśmy działać we właściwy sposób. Cukier i kwasy zawarte w sokach mogą negatywnie zadziałać na znajdującą się w telefonie elektronikę. Sok oczywiście wyschnie, ale pozostanie lepiąca się mazia i na to niestety nie będziemy mieli już wpływu. Jeśli telefon zostanie bardzo mocno zalany lepiącym się płynem to najlepiej oddać go do serwisu, który będzie mógł spróbować naprawić nasze urządzenie. Jeśli z anana zostanie tylko wierzchnia część naszego urządzenia, powinniśmy działać podobnie jak w przypadku zalania wodą. W pierwszej kolejności wyłączamy urządzenie, aby zamoczony telefon nie przewodził prądu. Następnie wycieramy w tym samym czasie zamoczone miejsca i staramy się nie dopuścić, aby sok dostał się do innych miejsc naszego urządzenia, a szczególnie do jego wnętrza. Po zebraniu wodą wylanego soku, warto przetrzeć nasz smartfon szmatką, zamoczoną w spirytusie. W ten sposób rozpuścimy pozostałości soku. Jeśli jednak wiemy, że sok dostał się do wnętrza naszego aparatu to zdecydowanie nie powinniśmy go włączać, a po wysuszeniu powinniśmy dostarczyć go do serwisu, który umiejętnie usunie pozostałości po takim soku. Wiemy już że da się naprawić zalany telefon, ale musimy tutaj działać zdecydowanie i umiejętnie.

zalany wyświetlacz

Uszkodzony wyświetlacz i zalany telefon

Wielokrotnie widzieliśmy pewnie u kogoś telefon z pękniętym wyświetlaczem, a może byliśmy nawet sami właścicielami takiego telefonu. W przypadku takiego aparatu powstaje pytanie jak wysuszyć telefon i czy czasami woda nie dostała się przez popękane elementy ekranu do wnętrza telefonu? Trudno będzie stwierdzić od ręki, czy woda dostała się do wnętrza telefonu, niemniej jednak powinniśmy działać podobnie jak w przypadku standardowego zalania. W ten sposób możemy uratować nasz telefon.

Co zrobić kiedy nasz telefon zostanie zalany?

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe elementy działania w momencie kiedy telefon zostanie zalany wodą lub innym płynem. Podstawą jest tutaj szybkie działanie, wyłączenie telefonu i w miarę szybkie wytarcie znajdującego się na telefonie płynu. Może zdarzyć się że telefon wpadnie do wody i zanurzy się w niej cały. Co zrobić gdy telefon wpadnie do wody? Oczywiście należy zachować spokój i nie wyrzucać takiego aparatu, ale jak najszybciej wytrzeć go z wierzchniej części, ale przede wszystkim na samym początku wyłączyć, aby telefon nie miał zasilania. W ten sposób możemy uchronić go przed kolejnymi konsekwencjami, gdyż woda przewodzi prąd i może go niestety bardziej uszkodzić. Pamiętajmy też, żeby nie słuchać bzdur, jakie czasami pojawiają się w internecie, jako praktyczne zastosowanie. Czego powinniśmy unikać gdy telefon zostanie zalany?

Kaloryfer to śmierć dla telefonu

Wiele osób poleca aby położyć telefon na kaloryfer. Jest to straszny błąd, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, może dojść do przepięcia w niektórych miejscach, ale również do przegrzania styków i płyty głównej. Kaloryfery nie jest najlepszym narzędziem do wysuszenia telefonu. Możemy położyć go na stoliku znaleźli znajdującym się kilka kroków od kaloryfera, aby wydobywający się z kaloryfera ciepło, pomogło nam zdecydowanie szybciej wysuszyć telefon. Bezpośredni kontakt telefonu z kaloryferem na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.

Suszarka to kolejny problem

W internecie znajdziemy również informacje, aby wysuszyć zalany telefon suszarką. Jest to kolejny błąd, gdyż silny podmuch wiatru może wdmuchać wodę wewnętrzne telefonu, zalewając tym samym jego podzespoły. wpływ na telefon może mieć też wysoka temperatura, którą niestety suszarka wynalazł ciepłym powietrzem, dlatego nie zaleca się stosowania tego typu rozwiązań.

Potrząsanie telefonu i uruchamianie po zalaniu

Kiedy zanurzymy telefon w wodzie, odruchem może być potrząsanie nim, aby woda, która wlała się na jego wnętrza, siłą potrząsania została z niego wypchnięta. Takie działanie nie jest dobre, ponieważ rozprowadzamy w ten sposób drobinki wody po całej powierzchni telefonu. Sprawi to tylko kłopot, ponieważ trudniej będzie nam wysuszyć telefon. Podobnie w sytuacji włączania telefonu. Bardzo często odruchowo go włączamy, aby sprawdzić czy działa on po zalaniu. Wystrzegajmy się takiej sytuacji, gdyż możemy właśnie w ten sposób najbardziej uszkodzić nasz aparat. Nie powinniśmy uruchamiać telefon zaraz po zalaniu, ani tym bardziej podłączać go do ładowania. Postępując tak, zniszczymy nasz telefon definitywnie. Jeśli zatem nasz telefon zostanie zalany, postępujemy z nim z głową, mając na uwadze, że w jego wnętrzu działają procesy elektryczne i każdy fałszywy ruch w tym kierunku, może powodować jego większe uszkodzenie.

Czy zalany wyświetlacz to już kłopot?

Samo zadanie wyświetlacze nie stanowi większego kłopotu. Przecież często rozmawiamy przez telefon kiedy pada deszcz i nie wpływa to na jakość działania naszego telefonu. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, kiedy ekran telefonu jest popękany. Woda może dostać się do wnętrza telefonu i wtedy sytuacja stanie się kłopotliwa. Znowu pojawi się w nas pytanie co zrobić z zalanym telefonem? W tej sytuacji postępujemy jak wcześniej, czyli należy wyłączyć telefon i podjąć działania prowadzące do jego wysuszenia.

Podsumowanie

Zalany telefon to dla wielu z nas kłopot. Trzeba zrobić wszystko aby dostająca się do niego woda nie spowodowała więcej szkód. Podstawą jest wyłączenie telefonu i nie podłączanie go do ładowania. W zależności od tego, jak bardzo telefon został zalany, powinniśmy zadbać również o kartę SIM i kartę pamięci. Najlepiej wyjąć sobie z telefonu i przechowywać w oddzielnym miejscu, aż do wysuszenia aparatu. Kiedy minie kilkanaście godzin, możemy sprawdzić czy telefon działa. Jeśli skutek jest odwrotny, warto jeszcze oddać telefon do serwisu, w którym fachowcy będą mogli sprawdzić, czy uda mu się przywrócić drugie życie.

Sprawdź również: Czym się kierować, kupując nowego smartfona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *