Strona główna » Blog » Jakie możemy spotkać układy klawiatury QWERTY?

Jakie możemy spotkać układy klawiatury QWERTY?

Każdego dnia korzystamy z klawiatury na laptopie lub komputerze stacjonarnym, ale zazwyczaj nie zastanawiamy się, skąd taki układ klawiatury akurat się wziął. Dla niektórych osób może być to przypadkowe ułożenie liter, ale zastanawiając się nad tym głębiej zapewne uznamy, że tak faktycznie nie jest. Możemy tutaj wymyślać różnego rodzaju opcje, albo przyczyny, dla których powstały takie właśnie modele klawiatury, z dostępnym oczywiście układem liter i cyfr. Każda klawiatura określana jest mianem QWERTY i takie są zapis pieszych lider znajdziemy zazwyczaj w swoim telefonie komórkowym, w momencie pisania sms-a, lub innej wiadomości. Czym jest taka klawiatura i skąd się wzięła jej nazwa, a także jakie rodzaje klawiatur możemy spotkać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i wskazać układy klawiatur QWERTY, które możemy spotkać w naszym, lub innym kraju.

Sprawdź ofertę klawiatur od Geekbuying

Skąd się wzięła klawiatura QWERTY?

Bardzo rzadko zwracam uwagę, że ciąg liter na klawiaturze, który od strony lewej pojawiają się jako pierwsze, tworzą właśnie nazwę qwerty. Taki układ cyfr nie był od początku dostępny, gdyż wcześniej stosowano znany wszystkim układ alfabetu łacińskiego. Kiedy pojawiły się zatem pierwsze maszyny do pisania, na klawiaturach mogliśmy zauważyć ciąg cyfr, zaczynający się od A, B, C i tak dalej, aż do litery Z. Taki układ klawiatury był początkowo czymś normalnym, ale sprawiał swego rodzaju kłopot. Ustawienie liter obok siebie w taki sposób było bardzo nieintuicyjne i sprawiało wolne pisanie. Przy tworzeniu wyrazów wiele liter pojawia się często obok siebie i to właśnie ta sytuacja miała wpływ na zmianę sposobu tworzenia klawiatury. Pojawiły się klawiatury, na których wiele liter często występujących obok siebie wpisanych słowach postawiono w sąsiedztwie, co dało świetne wyniki w zakresie pisania.

Klawiatura w Polsce

Typ klawiatur możemy spotkać dzisiaj kilka i mogą się one nieznacznie, a czasami nawet znacznie różnić od siebie. Wszystkie jednak są klawiaturami QWERTY, ponieważ tak naprawdę w większości państw na świecie jest ona użytkowana, chodź układ niektórych klawiszy może się troszeczkę różnić, a dotyczyć to może na przykład znaków specjalnych. W Polsce używamy klawiatury QWERTY typu US international lub UE, która praktycznie jest wykorzystywana w większości państw Unii Europejskiej. Zastosowanie takiego modelu jest zatem czymś normalnym, dlatego w wielu krajach sąsiadujących z nami będziemy mieli do czynienia z klawiaturą, z której korzystaliśmy w Polsce. Układ QWERTY jest nam znany i właściwie przyzwyczailiśmy się już do niego, dlatego zdziwieniem może być sytuacja kiedy spotkamy laptop z zupełnie innym stylem klawiatury.

Klawiatura skandynawska

Wśród klawiatur QWERTY znajdziemy również klawiaturę skandynawską, którą określa się mianem NORDIC, a różnica polega na tym, że charakteryzuje się na bardziej rozbudowaną wersją, ponieważ znajdziemy na niej dodatkowe znaki diakrytyczne, które są stosowane w języku szwedzkim, fińskim, norweskim i duńskim. Klawiatura skandynawska w laptopie będzie zatem wykorzystywana w tych państwach, dlatego możemy tutaj poczuć różnicę, jeśli nasze palce przyzwyczajone są to typowo polskich klawiatury. Niemniej jednak takie udogodnienie dla wspomnianych wcześniej narodowości jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia im to pisanie i przekazanie swojego języka w piśmie. Zagłębiając się w tę tematykę możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, chociażby wskazujących na historię powstania taki właśnie klawiatury. Warto tutaj zauważyć że w nordyckim układzie qwerty najczęściej znajdziemy znaki z języka szwedzkiego i fińskiego, ponieważ to one najczęściej są używane w klawiaturze skandynawskiej. Możemy jednak wprowadzić inne znaki podczas pisania, a będzie to możliwe za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy, lub też wprowadzonych modyfikatorów. Ciekawostką jest to, że klawiatura skandynawska została zrobiona w taki sposób, aby mogły swobodnie z niej korzystać osoby piszące w innych językach.

Niemiecki i angielski układ klawiatury QWERTY

W wielu krajach możemy spotkać niewielkie różnice w klawiaturze QWERTY. Jest to szczęście dostosowane do potrzeb piszących tam osób, ale oczywiście w krajach Unii Europejskiej będą one do siebie bardzo podobne. Niemiecka klawiatura qwerty ma w swoim układzie troszeczkę inne litery, stanowiące o jej nazwie. Tutaj układ klawiatury QWERTY wygląda trochę inaczej a właściwie jest nazwany jako QWERTZ, czyli Y zostało zamieniane na Z. Niemiecki układ klawiatury to zatem nie QWERTY, a po prostu QWERTZ. Klawiatura została tak dopasowana, aby w języku niemieckim pisały się zdecydowanie lepiej. Ważnym elementem klawiatury niemieckiej jest również dodanie znaków typu Umlaut, które właśnie w pisowni niemieckiej są bardzo często stosowane.

Klawiatura brytyjska różni się od klawiatury używanej w Niemczech i w Polsce, a różnice te wynikają z układu znaków specjalnych. W miejscu znaczka @ nad cyfrą 2 w klawiaturze brytyjskiej zauważymy „, a nad cyfrą trzy widoczny jest symbol funta, zamiast znanego nam wszystkim symbolu #. Inaczej też usytuowany jest symbol małpy oraz tylny, które zostały przeniesione do prawej krawędzi. Układ klawiatury brytyjski jest zatem dostosowany do pisowni w Wielkiej Brytanii i nie ma w sumie tutaj nic dziwnego, chociaż zmieniając w ustawieniach język systemu operacyjnego na polski programisty właściwie nie zauważymy specjalnej różnicy w trakcie pisania.

Zagraniczne klawiatury QWERTY

Korzystając z klawiatury właściwie przyzwyczailiśmy się już do ustawień liter i cyfr, które się na niej znajdują. I układ zawdzięczamy właściwie języka angielskiego. Coraz częściej możemy też dostać mniejsze laptopy, w których nie znajdziemy klawiatury numerycznej bocznej, przez co nasz styl pisania może troszeczkę odbiegać od pisania na klawiaturze z klawiaturą numeryczną. Wiemy już, że klawiatura angielska i brytyjska są inne. Choć pisze się w tych krajach w tym samym języku, to znajdziemy na tych klawiaturach niewielkie różnice, które wynikają z potrzeb lokalnych. W niektórych krajach znajdziemy również niewielkie zmiany, które wynikają właściwie z różnic językowych i oczywiście niewielkich zmian literowych w alfabecie danego kraju. Przykładem może być tutaj Francja, która ma swoje klawiaturze zmieniła miejsce dla takich liter jak Q, W, A, Z i M, ale także zostały tam zmienione również jest znaki specjalne. Klawiatura Francuska nazywana jest klawiaturą AZERTY i wynika oczywiście to z potrzeb ludności francuskiej. W wielu krajach nasze polskie znaki nie będą również potrzebne, dlatego dla wielu osób, które miałyby posługiwać się naszą klawiaturą, pojawiające się znaki po określonych kombinacjach klawiszy mogłyby wzbudzić swoiste. zdziwienie. Język każdego kraju jest różnorodny, ale korzystając z dostępnych dziś klawiatur, raczej bez większego problemu dalibyśmy sobie radę z napisem konkretnych słów i zdań.

Czy można zmienić klawiaturę QWERTY?

Korzystając z urządzenia, jakim jest komputer lub laptop w innym kraju, możemy natrafić na problem w układzie klawiatury. Problem oczywiście nie będzie wynikał z tego, że klawiatura jest zła, ale bardzo często warunki lokalne będą miały wpływ na układ liter znaku specjalnych, które na klawiaturze się znajdują. Chcąc pisać naszym językiem polskim, możemy zmienić układ klawiatury w systemie operacyjnym komputera, Wiemy jak wygląda klawiatura QWERTY w naszym kraju i tutaj będziemy szli właściwie z pamięci, nawet jeśli układ klawiatury wizualny jest troszeczkę inny. W systemie operacyjnym możemy ustawić język polski programisty i w ten sposób układ pisania zostanie podstawiony pod klawiaturę w taki sposób, jakbyśmy mieli pisać w języku polskim. Podobne zmiany możemy wprowadzić dla każdego innego języka i naszym oczom ukażą się określone znaki dla danego języka, kiedy zaczniemy pisać na klawiaturze. Można zatem powiedzieć, że klawiatura QWERTY jest świetnym rozwiązaniem, dlatego też ma swoich zwolenników w wielu krajach. Przyzwyczailiśmy się do niej szczególnie poprzez korzystanie z takiego samego układu w telefonach komórkowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *