Strona główna » Blog » Komputer nie wczytuje pendriva, co można zrobić w takiej sytuacji?

Komputer nie wczytuje pendriva, co można zrobić w takiej sytuacji?

Pendrive są dzisiaj dostępne dla każdego z nas i faktycznie możemy w nich zapisywać różnego rodzaju produkty cyfrowe w postaci prezentacji, filmów, zdjęć i wielu innych elementów, które mogą przydać się w domu lub w pracy. Czasami udajemy się do innego miejsca, aby tam pokazać co przygotowaliśmy i okazuje się, że komputer nie czyta naszego pendriva. Takie rzeczy zdarzają się niezwykle często, tym bardziej, że dzisiaj elektronikę produkuje się masowo, przez te awaryjność takich elektronicznych elementów staje się zdecydowanie wyższa. Załóżmy, że przygotowaliśmy prezentację na jakiś biznesowe spotkanie i nie możemy jej w żaden sposób wyświetlić, ponieważ komputer nie widzi pendriva. Co możemy w takiej sytuacji zrobić jak poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązanie jest kilka i postaram się je przedstawić w poniższym artykule. Warto wiedzieć, jak zawczasu postępować w takiej sytuacji, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy może nas ona spotkać. Jeśli nie jesteśmy informatykami to poniższy artykuł zdecydowanie nam pomoże w przypadku, gdy pendrive nie jest widoczny przez laptop.

Przyczyny, dla których komputer nie widzi pendrive

Problem z pendrivem, którego nie widzi komputer może przysporzyć nam innych kłopotów, szczególnie w sytuacji, gdy musimy dostarczyć jakąś prezentację na biznesowe spotkanie. Nie jest to oczywiście komfortowa sytuacja, ale można sobie z nią w niektórych przypadkach poradzić. Gdy Windows 7 nie widzi pendriva, kluczowa będzie tutaj odpowiednia diagnostyka. Powinniśmy wykonać w tej sytuacji kilka prostych czynności, aby ustalić, czy problem leży po stronie wspomnianego pendrive’a, czy też jest to problem naszego komputera. Jakie kroki powinny nam towarzyszyć w takiej sytuacji? Pierwszym z nich jest przede wszystkim wyłączenie komputera, czy też laptopa i ponowne jego uruchomienie. Czasami przyczyna może leżeć właśnie w jakimś błędzie systemowym, który po takiej interwencji może powrócić do stanu normalnego. Ponowne włączenie urządzenia pozwoli także systemowi operacyjnemu załadować sterowniki, gdyż często to również może stanowić problem z brakiem dostępu do pendriva. Jeśli jednak komputer nie odczytuje USB nadal, to powinniśmy podłączyć nośnik USB do innego złącza. Jeżeli tutaj wszystko wróci do normy to przyczyna będzie leżała po stronie komputera, a właściwie po wejściu USB. Bardzo często się zdarza, że w urządzeniach niższej klasy złącza USB po dłuższym czasie ulegają uszkodzeniu. Taka czynność jest podstawowym elementem weryfikacji, którą powinniśmy wykonać na samym początku. Wysunięcie się wtyku z płyty głównej dotyczy zazwyczaj portów w standardzie 2.0, a dzieje się tak dlatego, że mocowanie pinów do wtyczki nie jest zbyt stabilne i może powodować takie właśnie skutki. Czasami jednak awarii ulegają same porty USB, dlatego warto sprawdzać, czy w przypadku innych portów podobna sytuacja ma miejsce.

Jeśli nadal komputer nie odczytuje USB to najlepszym weryfikatorem będzie podłączenie urządzenia do innego sprzętu, może to być inny laptop, telewizor, konsola lub komputer. Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt mamy dodatkowo w domu, na którym możemy taki weryfikacji dokonać. Jeśli nadal pendrive nie będzie odczytywany przez porty USB to może to oznaczać, że jest on po prostu uszkodzony. Zazwyczaj nie będzie nadawał się on już do dalszego użytku, ale są pewne metody na to, aby w niektórych przypadkach przywrócić pendrive do życia.

Należy pamiętać, że w przypadku obaw związanych z podłączeniem urządzenia USB do innego sprzętu, przed obawą zawirusowania, możemy sprawdzić porty innym urządzeniem, aby wyeliminować ewentualne uszkodzenia portów w laptopie.

Jak próbować przywrócić pendrive do życia?

Wielu z nas posiada swoich zasobach ulubiony pendrive zazwyczaj korzysta, jeśli chce przenieść gdzieś cyfrowe dane. Czasami jest tak że korzystamy z urządzenia przez dłuższy czas i nagle przestaje nam ono działać, dispart nie widzi pendriva. Zastanawiamy się wtedy, co możemy w takiej sytuacji zrobić i czy odzyskamy dane, które znajdują się na naszym pendrivie. Są pewne kroki, które możemy w tej sytuacji wykonać. Na samym wstępie powinniśmy dokładnie obejrzeć złącze i zwrócić uwagę, czy nie ma tam żadnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych, które ewentualnie powodowałyby brak dostępu do pendriva. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce to warto by dokonać wymiany pękniętych elementów urządzenia. Warto też dokładnie obejrzeć pendrive, ponieważ jej tutaj mogą pojawić się różnego rodzaju pęknięcie i uszkodzenia, których pierwotnie być może nie zauważyliśmy albo miały one miejsce podczas transportu. To również może nam sygnalizować uszkodzenie mechaniczne.

Najczęściej jednak usterka będzie miała podłoże programowe, dlatego też warto uruchomić tutaj menadżera urządzeń i zweryfikować dostępne porty USB. Jeśli wszystko z tego poziomu będzie w porządku to powinniśmy szukać przyczyny dalej, aby móc ostatecznie skorzystać z pendriva. Jeśli jednak w pozycji kontrolerów uniwersalnej magistrali szeregowej pojawiają się wykrzykniki, powinniśmy zweryfikować aktualizację sterowników. Często to właśnie ta przyczyna powoduje brak dostępu do pendriva, zatem warto zweryfikować porty USB na samym początku.

Czasami w systemie Windows pojawia się aktualizacja, o której nie wiemy i często też ona może blokować dostęp do urządzenia zewnętrznego USB, w tym przypadku pendrive’a. Warto w tej sytuacji skorzystać z programu antywirusowego lub też funkcji przywracania systemu, dzięki której odinstalujemy ostatnie aktualizacje, co pozwoli nam korzystać z pendriva. Oczywiście ta opcje nie zawsze pomogą, ale warto zwrócić na te elementy uwagę gdyż takie sytuacje mogą być źródłem problemu.

Czy pendriva można naprawić?

Nikt z nas chyba nie chce, aby dane znajdujące się na pendrivie uległy zniszczeniu, a samo urządzenie nie było zdatne do użytku. Taka sytuacja jednak może się pojawić, a przyczyny może być wiele. Możemy jednak przywrócić nośnik do życia, jeśli przyczyną usterki nie jest oczywiście elektronika. Należy zatem sprawdzić, czy pendrive będzie widoczny w menadżerze urządzeń. Jeśli jednak Windows 7 nie widzi pendriva w menadżerze urządzeń, możemy wywołać go za pomocą wiersza poleceń. Należy to zrobić za pomocą wyszukiwarki systemowej, w którym wpisujemy komendę „diskpart”, co zatwierdzamy klawiszem Enter. Kolejnym poleceniem jest wpisanie komendy „list disk”, które również zatwierdzamy klawiszem enter. W tej sytuacji wi się lista dostępnych nośników, na której powinien również znajdować się nasz pendrive. Kiedy zobaczymy nasze urządzenie możemy skorzystać z polecenia „select disk X”, gdzie oczywiście „X” będzie oznaczało nasz pendrive, czyli numer dysku, który chcemy naprawić. Możemy również wyczyścić nasz nośnik, wpisując komendę „clean”, ale musimy pamiętać, przy taki proces usunie wszystkie dane z pendriva już na zawsze. Kiedy proces przebiegnie pomyślnie, powinniśmy utworzyć partycję na dysku i tutaj należy wpisać kolejną komendę, czyli „create part primary” i zatwierdzić to polecenie. Następnym krokiem jest aktywacja partycji poprzez wpisanie komendy „active” i oczywiście jej zatwierdzenie. Następnie wpisujemy polecenie „format FS=NTFS Quick” i przypisujemy określoną literę naszemu dyskowi. Po całym tym procesie zamykamy wiersz poleceń, a nasz w poniedziałek powinien być gotowy do pracy. Jest to typowy sposób na reaktywację naszego pendriva i przywrócenie go do prawidłowego funkcjonowania.

Okno zarządzania dyskami

Kiedy chcemy zweryfikować pendriva, możemy zrobić to za pomocą okna zarządzania dyskami. Najpierw powinniśmy podłączyć dysk, w tym przypadku pendrive’a do portu usb w komputerze, innego, niż ten, na który pierwotnie go podłączyliśmy. Kiedy podłączyliśmy już pendrive’a powinniśmy przejść do menadżera urządzeń, a ścieżka jest taka:

  • Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk > Urządzenia i drukarki > Menedżer urządzeń.
  • Następnie znajdujemy zakładkę ” stacja dysków ” i ją rozwijamy.

Na liście urządzeń powinno nam się pojawić dyski twardy komputer jak i zewnętrzne urządzenia, w tym również pendrive. Przy pendrivie będziemy widzieli, jaka ikonka się wyświetla. Jeśli pojawi się żółty wykrzyknik, o czym już wcześniej wspominaliśmy to problem dotyczy sterowników. Należy zatem przejść na urządzenie i wybrać prawym przyciskiem ” właściwości „, a następnie przejść w zakładkę sterownik, w której pojawi się możliwość aktualizacji. Takie działanie powinno pomóc, ale jeśli sytuacja się nie poprawi to możemy przywrócić starszą wersję sterownika, za pomocą przycisku ” przywróć sterownik „. Takie działanie możemy zarobić za pomocą panelu sterowania w laptopie i będziemy mieli przynajmniej pewność, że po naszej stronie zrobiliśmy wszystko co należało zrobić w zakresie weryfikacji pendrive.

Czy warto trzymać dane na pendrive?

Dziś rozwój technologii elektronicznej jest bardzo duży i wiele produktów tworzy się na tak zwaną masę. Jeśli już chcemy korzystać z pendriva dobrej jakości, bez obawy o nasze dane to powinniśmy zainwestować zdecydowanie więcej, niż w zwykłego pendriva. Chodzi o to, aby produkt ten był markowy, który faktycznie posłuży nam przez wiele lat i możemy być tu bardziej pewni, że nic złego się nie wydarzy. Oczywiście, takie urządzenie może zepsuć się w każdej chwili, natomiast mamy świadomość, że im lepsze podzespoły, tym dłuższa żywotność. Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, czy trzymać dane na pendrivie to jak najbardziej tak. Musimy też wiedzieć, co należy zrobić gdy pendrive przestał działać, lub komputer go nie widzi. Nie zawsze musi być to wina samego o pendriva, dlatego zanim wyrzucimy to urządzenie na śmietnik, warto podjąć powyższe kroki, aby zweryfikować działanie tego urządzenia. Dziś pendrive nie są zbyt drogie i tak naprawdę możemy je wymieniać bardzo często, ale przecież nie na tym polega przechowywanie danych. Jeśli chcemy korzystać z dobrego pendriva to musimy w niego też odpowiednio zainwestować. Warto zatem zastanowić się nad tym, po który model sięgnąć, aby długo cieszyć się doskonałym narzędziem w postaci pendrive.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *