Strona główna » Blog » Lodówka wolnostojąca w zabudowie – jak zabudować?

Lodówka wolnostojąca w zabudowie – jak zabudować?

Lodówki to urządzenia znajdujące się w każdym domu, bez których życie w kuchni praktycznie nie jest możliwe. Dla wielu ludzi bardzo istotne jest by kuchnia była estetycznym miejscem, z meblami i frontami pasującymi wzajemnie do siebie. Ostatnio coraz bardziej popularne są staropolskie style drewna i kamienia, które nadają domu przytulności i ciepła. W tak zaprojektowanej kuchni, lodówka błyszcząca wypolerowanym metalem może strasznie kłócić się wizualnie nie tylko perfekcjonistom ale każdemu o jakimkolwiek zmyśle estetyki. Jeśli kupiłeś nową lodówkę, która nie pasuje do kuchni, lub wymieniłeś fronty szafek i chcesz by również urządzenia RTV-AGD wpasowywały się w nowo wprowadzony styl warto rozważyć zabudowę lodówki wolnostojącej.

Lodówka wolnostojąca w zabudowie – czy to technicznie możliwe?

Lodówki wolnostojące w założeniu nie są przeznaczone do zabudowy. Mają inną budowę i tryb działania polegający przede wszystkim na oddawaniu ciepła – większość lodówek wolnostojących oddaje nagromadzone ciepło bokami, co oznacza, że z każdej strony wymagany jest dopływ świeżego powietrza by sprzęt działał poprawnie  bez niebezpiecznego przegrzewania się. Aby taka lodówka wolnostojąca w zabudowie miała prawo w ogóle pracować, uznaje się, że konieczne jest pozostawienie co najmniej 5 cm przestrzeni po bokach oraz z tyłu. W przeciwnym razie może dochodzić do nieefektywnego działania, częstszych awarii i utraty gwarancji na sprzęt. Warto zawsze dokładnie przeczytać instrukcję od producenta by zapoznać się z jego zaleceniami. Jeśli nie otrzymaliśmy instrukcji, koniecznie powinniśmy poszukać jej w Internecie wpisując konkretny model lodówki i pobrać bądź wydrukować.

Jaka lodówka wolnostojąca do zabudowy nie nadaje się w żadnym wypadku? Można to stwierdzić patrząc na tylną część sprzętu. Jeśli tylna ściana urządzenia ma płaską powierzchnię i znajduje się tam jedynie niewielki wypust powietrza, niestety Twoja lodówka oddaje główną część ciepła przez boczne ściany i nie nadaje się pod zabudowę.

Jaka lodówka wolnostojąca do zabudowy może się sprawdzić?

Musimy przede wszystkim szukać lodówki, która będzie w stanie oddawać większość ciepła inaczej niż przez boczne powierzchnie. Powinniśmy ponownie zerknąć na tylną część  –  jeśli zamiast gładkiej powierzchni znajduje się tam spirala, oznacza to, że lodówka nadaje się do obudowy. Celowo używa się tu słowa „obudowa” a nie zabudowa, ponieważ sporo producentów wymaga jednak aby front pozostał widoczny i niezabudowany by umożliwić wymianę temperatur. Niestety w wielu przypadkach możemy nie mieć możliwości jak zabudować lodówkę wolnostojącą. Jeśli chcemy by z estetycznych względów przód lodówki był zakryty, to powinniśmy mimo wszystko zainwestować w odpowiedni sprzęt.Lodówka wolnostojąca w zabudowie - jak zabudować?

Jak zabudować lodówkę wolnostojącą?

Sprzętu nadającego się do ciasnej zabudowy nie ma zbyt wiele na rynku. W zależności od modelu i producenta wymagane są czasami odstępy między 2-5 a 5 cm po bokach. Głębokość dostawienia lodówki tylną częścią do ściany również ma znaczenie. Którzy producenci oferują lodówko-zamrażarki nadające się do ciasnej zabudowy? Istnieją modele produkowane między innymi prze marki: Siemens i Bosch w serii Perfect Fit. Instrukcja obsługi takich modeli pozostawia możliwość trzymania lodówki w ciągu mebli lub przystawienia do bocznej ściany. Jeśli chodzi o tył lodówki – większość modeli Perfect Fit mimo wszystko wymaga pozostawienia co najmniej 3,5 cm przestrzeni do wymiany temperatur. Innym producentem jest Samsung, który wypuścił model Kitchen Fit o skróconej głębokości urządzenia – dzięki głębokości o długości 59 cm lodówki Samsung ustawienie przy standardowych meblach kuchennych nie odstaje przed szereg, co skutkuje jednak mniejszą pojemnością sprzętu, co może nie przeszkadzać singlom czy parom, jednak przy większych rodzinach może być problematyczne dla przechowywania większych ilości jedzenia.

Modele takie wymagają jednak często większego zaangażowania z naszej strony, a mianowicie wycięcia otworów lub zamontowania kratek wentylacyjnych w bocznych ścianach sąsiadujących mebli. Oznacza to, że ciepłe powietrze produkowane przez lodówkę wolnostojąca w zabudowie będzie przemieszczało się do szuflad czy szafek. Nie będzie to miało znaczenia w przypadku gdy będziesz trzymać tam garnki, czy suche produkty jak ryż, makaron, cukier, jednak może powodować rozmiękanie cukierków toffi, czy czekoladek. Warto z tego powodu takie środki spożywcze trzymać z daleka od urządzeń elektrycznych w chłodniejszym miejscu.

Jak zabudować lodówkę by dodatkowo nie obciążać jej pracy?

Jeśli już zdecydujesz się na zabudowaną lodówkę wolnostojącą postaraj się by zapewnić jej jak najlepsze warunki, tak aby mimo pogorszonego przepływu temperatur mogła poradzić sobie ze stawianym przez nią zadaniem jakim jest dbanie o niską temperaturę w swoim wnętrzu. Z tego względu pamiętaj o:

  • Trzymaniu lodówki z dala od innych źródeł ciepła – należy kategorycznie unikać stawiania lodówki wolnostojącej w zabudowie przy grzejniku czy kaloryferze, który przez cały sezon jesienno-zimowy będzie dogrzewał najbliższe otoczenie, z tego samego powodu jeśli masz ogrzewanie podłogowe warto jest pozostawić miejsce, którego by nie obejmowało, tak aby mogła stać tam lodówko-zamrażarka. Ponadto niebezpieczne mogą być również urządzenia okresowo osiągające wysokie temperatury w czasie pracy jak piekarnik czy zmywarka.
  • Zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza za urządzeniem – absolutnie nie wolno dosuwać lodówki maksymalnie do ściany by uzyskać więcej przestrzeni w kuchni.
  • Nie stawianiu lodówki bezpośrednio na podłodze – z tego samego powodu co nie dosuwamy jej do tylnej ściany warto zapewnić zabudowanej lodówce wolnostojącej dodatkowy przewiew na co najmniej 2 cm, zwiększając jej wysokość nóżek na przykład poprzez specjalne nakładki. Konieczne jest jednak upewnienie się, że urządzenie pracuje w idealnym poziomie.
  • Nie stawianiu lodówki tuż przy oknie – nie dość że będzie narażona na promienie słoneczne, które również podnoszą temperaturę, to z reguły w pobliżu okna znajduje się także grzejnik.Lodówka wolnostojąca w zabudowie - jak zabudować?

Dlaczego nie ma to jak zabudować lodówkę wolnostojącą?

Lodówki wolnostojące z reguły mają znacznie większą pojemność niż lodówki z automatu przeznaczone do wpasowania pomiędzy meble. Poza tym coraz więcej pojawia się modeli, których fronty oferują dodatkowe ulepszenia jak dozownik schłodzonej wody czy kostkarka, ekran i inne. Dzięki nieograniczaniu się wyłącznie do lodówek nadających się do zabudowy, zyskujesz również większy wybór sprzętów RTV-AGD, przez co łatwiej Ci będzie znaleźć lodówko-zamrażarkę w klasie, budżecie i stylu takim jaki odpowiadałby Ci najbardziej. Zabudowana lodówka estetycznie będzie lepiej wyglądać w nowoczesnej kuchni, wiąże się to również z mniejszą ilością szczelin w które mogą wpadać okruszki z blatu.

Podsumowując

Lodówka wolnostojąca w zabudowie jest oczywiście możliwa, pod warunkiem zachowania rozsądnych odległości od ścian i tyłu lodówki do pozostałych elementów i jej odpowiedniego oddalenia od grzejących się sprzętów. Zabudowę możesz wykonać samodzielnie bądź zamawiając ją u stolarza. Lodówki wolnostojące mają inne wymiary niż dedykowane lodówki do zabudowy, dlatego gotowe meble kuchenne mogą nie pasować do Twojego modelu. Najważniejsze jest uważne przeczytanie instrukcji od producenta, by wiedzieć czy ryzykujemy utratę gwarancji i czy jesteśmy gotowi się z tym pogodzić. Niemniej jednak zabudowana lodówka wolnostojąca ma również swoje plusy, zwłaszcza jeśli jesteś perfekcjonistą lubiącym uporządkowanie w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *