Strona główna » Blog » Odkamienianie czajnika octem – jak odkamienić czajnik?

Odkamienianie czajnika octem – jak odkamienić czajnik?

Korzystanie z czajnika to dziś praktycznie codzienność. Korzystamy z niego w domu, ale także w pracy. Wiele razy jednak spotykamy się z kamieniem na dnie czajnika, dlatego warto coś z tym zrobić. Oczywiście, wszystko zależy też od twardości wody, ponieważ im bardziej woda twarda, tym większe ryzyko zbierania się kamienia na dnie czajnika. Może to niestety nas trochę irytować, ponieważ woda z kamieniem dodaje się często drobinek kamienia do zalewanych napojów. Choć czasami nie widzimy tego gołym okiem, to w wodzie z kamieniem połykamy bardzo dużo drobinek tej treści. Na szczęście możemy dziś ograniczyć osadzanie się kamienia w czajniku, choć niestety całkowicie nie za pobierzemy temu zjawisku. Warto jednak o to zadbać, aby poprawić przede wszystkim smak wody, ale również jej przejrzystość. Odkamienianie czajnika ma dzisiaj kilka sposobów i to o nich napiszemy poniżej.

  • Czym najlepiej odkamienić czajnik?
  • Jak zabrać się za odkamienianie czajnika elektrycznego?
  • Czy są inne sposoby niż domowe, pozwalające odkamienić czajnik?
  • Czy powinniśmy zwrócić na coś uwagę kupując nowy czajnik?

Czym najlepiej odkamienić czajnik?

W wielu gospodarstwach domowych znajdują się czajniki elektryczne i pewnie gdybyśmy do nich zajrzeli to zdecydowana większość z nich jest zakamieniona. Być może przyzwyczailiśmy się już do smaku wody z takiego czajnika, ale powinniśmy postarać się o to, aby zniwelować ilość pojawiającego się kamienia w wodzie. Pierwszym krokiem jest to założenie filtra przy kranie, który już na samym początku będzie zatrzymywał drobinki wapnia i innych elementów, jakie dostają się do naszego układu hydraulicznego. Taka woda przesiana przez filter będzie zdecydowanie czystsza, zdrowsza i smaczniejsza. Co jednak zrobić, kiedy czajnik jest już osadzony kamieniem? Należy podjąć działanie na odkamienianie czajnika octem, co możemy zrobić na samym początku. Jest to stara metoda, ale jakże dobra i sprawdzona również w obecnych czasach.

Odkamienianie czajnika

Ocet na kamień

Odkamienianie czajnika należy zacząć od wlania do niego octu, który powinniśmy rozcieńczyć z wodą. Zasada jest taka, że wlewamy 250 ml octu na pół szklanki wody. Następnie tak przygotowaną miksturę należy zagotować, aby kamień usunął się ze ścianek czajnika. Po zagotowaniu powinniśmy poczekać godzinę czasu, aby mikstura miała też możliwość zadziałać. Taką zawartość możemy potem usunąć z czajnika.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest bardzo dobrym narzędziem do odkamieniania i zazwyczaj znajdziemy ją w szufladach naszej kuchni. Tutaj wystarczy wsypać kilka łyżeczek sody oczyszczonej i delikatnie podgrzać znajdującą się w czajniku wodę. Następnie pozostawiamy na kilkanaście minut tak przygotowaną miksturę, aż przeniknie ona kamień, który znajduje się we wnętrzu czajnika. Usuwanie kamienia z czajnika tą metodą jest bardzo skuteczne, jeśli oczywiście czajnik nie jest zbyt mocno zakamieniony, a my taką czynność realizujemy regularnie.

Kwasek cytrynowy

Jest to kolejny produkt, który zazwyczaj znajdziemy w naszej kuchni. Działa ono rozpuszczająco i drażniąco na kamień, dlatego warto zastosować go w przypadku, kiedy nie mamy sody oczyszczonej. Do czajnika powinniśmy wsypać zawartość opakowania i zalać go połową wody. W tej sytuacji powinniśmy odczekać przynajmniej  kilka godzin, aby uzyskać oczekiwany rezultat. Podobnie działa sok z cytryny, zatem w sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką kwasku cytrynowego, możemy skorzystać z tego owocu.

Odkamienianie czajnika za pomocą coli

Wielokrotnie już słyszeliśmy o dobrych właściwościach coca-coli. Jest to smaczny napój, ale ma właściwości pomagające poradzić sobie z kamieniem w czajniku. Aby odkamienić czajnik powinniśmy wlać szklankę napoju do wnętrza czajnika i wszystko zagotować. Po zagotowaniu, pozostawiamy ciecz w czajniku na około 30 minut, po czym dokładnie powinniśmy spłukać czajnik. Możemy się zdziwić, jak bardzo ta mikstura pomoże nam w usunięciu kamienia z czajnika.

Jak zabrać się za odkamienianie czajnika elektrycznego?

Zasada działania jest bardzo prosta. Czyszczenie czajnika octem może dotyczyć również czajnika elektrycznego. Kamień będzie zbierał się nie tylko na czajniku, podgrzewanym przez gaz. Również i czajniki elektryczne są narażone na zbieranie kamienia i to one są dziś najczęściej używane w gospodarstwach domowych. Musimy zatem zastosować metodę, którą mamy dostępną pod ręką. Będzie to oczywiście ocet, ale możemy też użyć do tego sody oczyszczonej, soku z cytryny, a skrajnych przypadkach nawet wybielacza.

Usuwanie kamienia z czajnika nie jest prostym zadaniem, choć ściany czajników mają zazwyczaj gładką powierzchnię i nie powinno być większego problemu, aby kamień odpadł samoczynnie.

Odkamienianie czajnika

Odkamienienie czajnika sodą oczyszczoną jest bardzo prostym zadaniem, o czym pisaliśmy już wcześniej. Wystarczy tutaj wsypać do wody kilka łyżeczek produktu i odczekać kilkanaście minut. Możemy też podgrzać wodę z sodą oczyszczoną, ale pamiętajmy, że może ona tworzyć pianę. Po aplikacji sody oczyszczonej, czajnik powinniśmy dokładnie umyć.

Pamiętajmy, aby przy wycieraniu czajnika, mojego odkamienianiu, nie był on podłączony do prądu. Zwróćmy też uwagę na powierzchnię czajnika i jego wygląd zewnętrzny. Również i tutaj powinniśmy zadbać o oczyszczenie tych elementów.

Czy są inne sposoby niż domowe, pozwalające odkamienić czajnik?

Powyżej poznaliśmy sprawdzone sposoby na odkamienienie czajnika. Są to w większości sposoby domowe, które powinny nam pomóc rozwiązać ten problem. Ale czasami domowe sposoby mogą zawodzić. Będzie tak zazwyczaj, kiedy czajnik nie był dawno odkamieniany, a zawartość kamienia w jego wnętrzu jest bardzo duża. W tej sytuacji powinniśmy sięgnąć po produkty chemiczne, dostępne dziś na rynku. Popularnym odkamieniaczem będzie proszek firmy KAMIX. Jestem dziś bardzo popularnym produktem i wiele osób po niego sięga. Możemy też skorzystać z odkamieniacza do urządzeń kuchennych DR. BECKMANNA, który również zdobywa dużą popularność wśród gospodyń domowych. Choć wiemy, jak odkamienić czajnik octem i czym odkamienić czajnik, szczególnie jeśli chodzi o domowe sposoby, to czasami trzeba uciec się do produktów dostępnych na rynku. Oprócz tych prezentowanych powyżej, znajdziemy zdecydowanie więcej możliwości, które warto sprawdzić i być może samemu doświadczyć, że jest to dobry wybór.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując czajnik?

Na rynku mamy dziś dostępnych wiele rodzajów czajników i będą one nas zazwyczaj interesowały pod względem wyglądu. Ale nie zawsze wygląd ma tutaj ogromne znaczenie. Podstawowym elementem jest przede wszystkim jakość, która wpłynie też na częstotliwość zakamienienia czajnika. Kupując czajnik, zwróćmy zatem uwagę na materiał, z którego takie urządzenie zostało wykonane. Za najlepszy materiał do czajnika uważany jest ceramika, ponieważ to ją bardzo łatwo się czyści i nie przywiera ona tak dużej ilości kamienia. Kolejnym tworzywem, które ma bardzo bo dobry wpływ na czajnik jest stal nierdzewna, ponieważ wykazuje ona bardzo duże właściwości antykorozyjne. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że nasz czajnik będziemy musieli zdecydowanie rzadziej odkamieniać. Odradzamy wybieranie czajników żeliwnych, ponieważ do tego materiału kamień przylega szczególnie mocno i usunięcie go jest bardzo kłopotliwe. Warto postawić też na czajniki pokryte emalią, ale musimy na nie uważać, ponieważ jest to bardzo delikatna powłoka, co możemy zaobserwować na patelniach. Drobne zarysowanie sprawi, że czajnik nie będzie działał jak dotychczas.

Kupując czajnik zwróćmy również uwagę na jego wygląd, ale powinien być to ostateczny element, z którym powinniśmy się liczyć. Dobrze będzie, jeśli czajnik będzie pasował do wnętrza naszej kuchni, ale nie powinien to być priorytet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *