Strona główna » Blog » Optymalna temperatura karty graficznej – jaka jest, jak ją sprawdzić?

Optymalna temperatura karty graficznej – jaka jest, jak ją sprawdzić?

Komputer to urządzenie, które jak każde inne, nagrzewa się w czasie pracy. Kiedy użytkownik korzysta z zaawansowanych programów albo na przykład gra w wymagające gry, temperatura karty graficznej nierzadko wzrasta do dość wysokich wartości. W zasadzie to zupełnie normalne zjawisko i jeśli sprzęt komputerowy jest wyposażony w dobrą wentylację i solidne chłodzenie, nie ma się czym przejmować. Najważniejsze jest tylko, aby temperaturę karty graficzną mieć zawsze pod kontrolą. W takim razie jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Dlaczego kontrola temperatury karty graficznej jest ważna?

Nie każdy, kto na co dzień posługuje się komputerem, przywiązuje uwagę do tego, czy sprzęt ten nagrzewa się, czy też nie. Wiele osób zwyczajnie w świecie nie ma świadomości tego, co może stać się z komputerem, gdy zostanie przegrzany. A tak jak była mowa powyżej, może on nagrzewać się w nadmiarze w wyniku intensywnej i wytężonej pracy. Okazuje się jednak, że kontrola nad temperaturą karty graficznej ma ogromne znaczenie i jest niezwykle ważna.

Wysoka temperatura karty graficznej prowadzi do mocnego ograniczenia jej wydajności. Z biegiem czasu może ulec bezpowrotnemu uszkodzeniu. Komputer składa się z podzespołów, które nie są tanie. Jednym z nich jest właśnie karta graficzna. Lepiej odpowiednio wcześnie zainwestować w dobre podzespoły, niż mierzyć się później z koniecznością wymiany na nowe. Kontrola temperatury kart graficznych jest więc ważna i może przebiegać na różne sposoby.

Należy pamiętać, że nadmierne nagrzewanie się komputera może powodować, że sprzęt ten będzie wyłączał się samoistnie w trakcie grania czy innej wytężonej pracy. To może być pierwszym objawem wysokiej temperatury karty. Kolejne mogą być już znacznie poważniejsze.

Co powoduje, że temperatura gpu rośnie i komputer się przegrzewa?

Przyczyn wzrostu temperatury karty graficznej jest wiele. Niektórym można samodzielnie zapobiega, a w razie wystąpienia, coś na te problemy zaradzić. Jednak zdarzają się sytuacje, w których bez pomocy specjalisty się nie obędzie.

Wysoka temperatura GPU może być spowodowana zwyczajnym kurzem. To najbardziej banalny powód, a jednak zarazem niezwykle częsty. Kurz zbiera się w komputerze błyskawicznie i z ogromną łatwością. Zdecydowanie utrudnia wentylację, a następnie skutecznie zatyka układ chłodzenia. Stąd ważne jest, aby w miarę możliwości regularnie czyścić komputer. Nie tylko jego obudowę z zewnątrz, ale również zaglądając do środka. Zdarza się również, że osoby, które wykorzystują komputer do zaawansowanych gier, odkręcają obudowę, co ma zapewnić lepsze chłodzenie. W efekcie tego poszczególne podzespoły kurzą się jeszcze bardziej, a dotarcie do niektórych zakamarków przychodzi użytkownikowi z wielkim trudem. Nie powinno się użytkować komputera w ten sposób. Czasem tylko to jest przyczyną nadmiernego nagrzewania się karty graficznej.

Druga sprawa to zużyta pasta termoprzewodząca. Pasta przewodzi ciepło, a nie prąd. W związku z tym pozwala równomiernie odprowadzić ciepło wewnątrz komputera. W efekcie tego chłodzenie jest skuteczniejsze. Z biegiem czasu pasta może się zużyć. To prowadzi więc do wzrostu temperatury. Dlatego warto raz na jakiś czas zrobić solidny przegląd komputera i w razie potrzeby wymienić pastę termoprzewodzącą.

Innym powodem wysokiej temperatury karty graficznej jest uszkodzony wentylator. Kiedy użytkownik gra w wymagające gry, wentylator musi pracować na najwyższych obrotach. Zdarza się wówczas, że z czasem może dojść do uszkodzenia wentylatora. Czasem wentylator jest jednym z tych awaryjnych, w związku z czym psuje się samoistnie. W tej sytuacji konieczna jest wymiana na nowy. Na szczęście sam wentylator nie jest drogi.

Osoby, które kompletnie nie znają się na sprzęcie komputerowym, a mają go już od dłuższego czasu, powinny od czasu do czasu skorzystać z usług serwisu, który przejrzy sprzęt i oceni jego sprawność i poprawność działania. Taki przegląd nie zaszkodzi, a może uchronić komputer przed uszkodzeniem wentylatora, a w konsekwencji tego kolejnych podzespołów, w tym karty graficznej. Tak ważnej i drogiej zarazem.

Komputery stacjonarne bardzo często wpasowuje się w rozmaite luki i wnęki. Niekiedy dość mocno zabudowuje, co ma na celu uzyskanie atrakcyjnego wyglądu całej aranżacji pomieszczenia. Tymczasem jest to ogromny błąd. Nadmierne obudowanie komputera może prowadzić do tego, że nagrzewać się będzie cały sprzęt, a w konsekwencji tego również sama karta graficzna. Niekiedy wystarczy jedynie postawić go na wolnej przestrzeni, by uniknąć dalszych negatywnych konsekwencji.

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Jeśli komuś zależy na szybkim sprawdzeniu temperatury karty graficznej i nie chce pobierać programu, powinien skorzystać z Menadżera zadań w systemie Windows. Wystarczy wybrać skrót klawiszowy: Ctrl + Shift + ESC lub po prostu wyszukać menadżer zadań w narzędziu do wyszukiwania. Następnie należy przejść do zakładki wydajność. Temperatura karty będzie wyświetlona tuż przy jej nazwie.

Drugi sposób na sprawdzenie, jaka jest temperatura karty graficznej, to AMD Wattman. To specjalne oprogramowanie przeznaczone do zarządzania kartami graficznymi AMD. Daje możliwość kontrolowania temperatury karty.

Jeśli ktoś posiada kartę graficzną Nvidia, powinien zaopatrzyć się w Geforce Experience. To program przeznaczony do kart tej firmy. Program poza możliwością sprawdzania temperatury karty, posiada szereg dodatkowych funkcji, które także wiążą się z tym podzespołem.

Na rynku dostępne są przeróżne programy do sprawdzania temperatury karty graficznej. Wśród nich jest między innymi MSI Afterburner. To świetny program do zarządzania kartą graficzną, a nawet procesorem. Co najważniejsze, oprogramowanie to może bez problemu działać niezależnie od dedykowanego oprogramowania karty graficznej. W sposób szczególny program ten poleca się graczom.

Jak widać, sposobów na szybkie sprawdzenie temperatury karty graficznej, tak ważnego podzespołu sprzętu komputerowego, jest wiele. Warto wybrać jeden z nich i regularnie kontrolować temperaturę. By móc jednak dojść do konkretnych wniosków, trzeba najpierw wiedzieć, jaka w ogóle jest optymalna temperatura karty graficznej.

Jaka jest bezpieczna, czyli optymalna temperatura karty graficznej?

Otóż bezpieczna temperatura karty graficznej to ta w granicach 40 stopni Celsjusza, jeśli użytkownik komputera w danym momencie korzysta z Internetu albo po prostu wykonuje pracę biurową. Podczas grania i korzystania z zaawansowanych programów do obróbki graficznej, temperatura ta z reguły wzrasta. Optymalna temperatura w tym przypadku wynosi od 50 do 70 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura osiągnie ten poziom podczas grania, nie ma powodu do najmniejszych zmartwień. Maksymalna temperatura karty graficznej podczas tak intensywnej pracy, może wynosić 75 stopni Celsjusza. Jeżeli natomiast temperatura ta będzie wyższa, należy uznać ją za niebezpieczną.

Osoby, które regularnie grają na komputerze, a tym bardziej posługują się niezbyt wydajnym sprzętem, powinny w sposób szczególny zwracać uwagę na ten szczegół. W przeciwnym razie mogą szybko doprowadzić kartę do bezpowrotnego uszkodzenia. Obserwując wysoką temperaturę karty, najlepiej zgłosić się z komputerem do specjalisty. Ten oceni stan sprzętu i przede wszystkim ustali przyczynę takiego stanu rzeczy. Być może wystarczy tylko wyczyścić komputer albo dokupić wentylator, aby komputer działał poprawnie, a karta graficzna nie nagrzewała się tak bardzo.

Jak obniżyć temperaturę karty graficznej?

Celem obniżenia temperatury karty graficznej należałoby solidnie wyczyścić wnętrze komputera. W tym przypadku ważne jest, aby w sposób szczególny potraktować GPU oraz wentylatory. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nie robić tego przy użyciu tradycyjnego odkurzacza. Wystarczy tu jeden gwałtowny ruch albo zbyt duża moc odkurzacza, by czynność ta z łatwością doprowadziła do uszkodzenia któregoś z kluczowych elementów.

Niekiedy warto po prostu dodać dodatkowe chłodzenie. Nowe obudowy komputerów stacjonarnych dają możliwość instalacji nawet 5 wentylatorów. Trzeba tylko liczyć się z tym, że będzie to dość kosztowny wydatek. Warto więc sprawę skonsultować z fachowcem.

Tak jak już była mowa powyżej, przyczyną zbyt nadmiernego nagrzewania się karty graficznej może być pasta termoprzewodząca. Warto więc ją wymienić. Powinno się to robić raz na rok lub raz na dwa lata. Systematyczne i mocne obciążenie GPU powoduje, że pasta ta traci swoje właściwości, więc nic dziwnego, że karta zaczyna nagrzewać się z tak dużą intensywnością.

Niektórzy zastanawiają się, czy kupując bardzo drogi sprzęt, mogą spodziewać się lepszej wydajności i przede wszystkim tego, że nie będzie zbyt mocno się nagrzewał. Tymczasem należy mieć na uwadze to, że w każdym komputerze może zużyć się pasta termoprzewodząca. Tak naprawdę każdy, nawet najlepszy podzespół typu wentylator może tak po prostu ulec awarii. Droższy sprzęt może wyróżniać się doskonałą pracą, ale nie będzie bezawaryjny. Zawsze istnieje ryzyko. Ryzyko, które można zmniejszyć, dzięki regularnym przeglądom komputera i ocenie temperatury karty graficznej.

Sprawdzanie temperatury karty graficznej może uchronić przed unieruchomieniem sprzętu i kosztowną naprawą komputera. Nie należy więc bagatelizować tej ważnej sprawy, jaką jest regularna kontrola temperatury GPU. Jeśli ktoś nie potrafi zrobić tego samodzielnie, powinien skorzystać z pomocy serwisu. Usługa nie powinna być droga. Na pewno jednak będzie opłacalniejsza w porównaniu do napraw, które mogą okazać się konieczne.

Tak więc podsumowując, mając pod kontrolę temperaturę karty graficznej, można uniknąć przegrzewania się jej. A jeśli okaże się, że temperatura jest za wysoka, zawsze można wykonać czynności, które doprowadzą do jej znacznego obniżenia. Wiele osób najbardziej koncentruje się na wyborze komputera i zakupie tego sprzętu. W rzeczywistości tylko dbanie o niego może doprowadzić do tego, że będzie on służył przez długie lata, a jego karta graficzna nigdy nie zawiedzie z powodu wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *