Płyta indukcyjna w porównaniu z płytą ceramiczną, na co zwrócić uwagę?
Dobra kuchnia to taka, która opiera się dziś na nowoczesności. Mamy dziś wiele możliwości w zakresie wykreowania kuchni marzeń, ale ale czasami nie wiemy, co dokładnie wybrać w zakresie płyty do gotowania. Wybór może nie jest dziś specjalnie szeroki, chyba że chcemy skorzystać z określonej gamy kolorów, ale na pewno może pojawić się zagwozdka nad tym czy płyta ceramiczna jest lepsza od indukcyjnej. Idąc do sklepu i przyglądając się dostępnym tam modelom płyt grzewczych zawsze pojawi się to pytanie przed nami. Warto jednak wiedzieć, że zasada działania tych dwóch płyt grzewczych jest właściwie znacząca, choć wizualnie są one bardzo do siebie podobne i mogą budzić w nas pewne roztargnienie w zakresie wyboru. Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej i na jaki model płyty powinniśmy postawić, przygotowując kuchnię marzeń? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to właśnie pytanie, przedstawiając również argumenty przemawiające za wyborem jednej, lub drugiej opcji. Wybór oczywiście będzie zależał od nas samych, ale warto sobie uzmysłowić pewne właściwości, które mogą nam pomóc podjąć decyzję.
Różnice pomiędzy płytą ceramiczną, a indukcyjną
Przyglądając się w sklepie płycie ceramicznej i indukcyjnej możemy nie zauważyć specjalnie różnicy. Są one do siebie bardzo podobne, a czasami wręcz nie do odróżnienia. Różnica polega jednego w zasadzie działania, dlatego warto te różnice poznać.
Płyta ceramiczna kryje w sobie spiralny grzałki, który wyznaczają pole grzejne, generując energię przenoszoną do naczynia. W tej sytuacji nie ma konieczności korzystania ze specjalnie przeznaczonych do tego garnków, ponieważ każdy garnek będzie działał na takiej płycie. To właśnie wzór płyty ceramicznej zapoczątkował nową erę wśród sprzętów AGD i dzisiaj ten trend zdecydowanie przenosi się do wielu domów i oczywiście budzi podziw wnętrzarski.
Zupełnie inaczej działa płyta indukcyjna przeciw gdyż tutaj mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym, zatem nie są to typowe grzałki, ale przekazywana energia za pośrednictwem wyprodukowanego pola elektromagnetycznego. Wytwarzane ciepło jest przekazywane tylko na spód naczynia, dlatego nie oparzymy się w miejscu znajdującym się obok niego. Płyta ceramiczna podgrzewa całe przeznaczone na naczynie i jest to już stosowna różnica. Płyta indukcyjna, na skutek indukowania prądu wirowych pozwala bardzo szybko nagrzewać się naczyniu, które na nim się znajduje. Zagłębianie się w tematykę sprawi że cały proces podgrzania będzie dla nas skomplikowany ale wystarczy nam tylko wiedzieć, że pod powierzchnią ceramiki znajdują się cewki generujące szybkozmienne pole elektromagnetyczne, który daje taki efekt, jaki możemy zaobserwować w płycie indukcyjnej. Szybko możemy zatem zaobserwować, że inna jest płyta ceramiczna a indukcyjna. Różnice te wynikają z ich budowy, choć obie mają spełniać tą samą funkcję.
Wady i zalety płyty ceramicznej
Znam już zasadę działania płyty ceramicznej i wiemy, że zapoczątkowała ona właściwie nowy design w kuchni, który dziś przedziera się jeszcze mocniej, w różnego rodzaju sprzętach. Płyta ceramiczna daje dużo możliwości w zakresie podgrzewania naczyń do gotowania i będzie zdecydowanie tańszym narzędziem, niż płyta indukcyjna. Jest ona przede wszystkim prosta w obsłudze i oczywiście bardzo wygodna w użytkowaniu, gdyż przez cały czas pozwala kontrolować proces gotowania, a współczesny modele posiadają bardzo wiele ciekawych i potrzebnych funkcji. Możemy tutaj włączyć timer, który pozwoli nam zaplanować czas gotowania, ale także dostępny jest moduł blokady kontroli rodzicielskiej, przez to nasze pociechy będą bardziej zabezpieczone przed różnego rodzaju wypadkami. Zaletą płyty ceramicznej jest również to, że posiada gładką powierzchnię, która jest dziś bardzo trafnym elementem w kreowaniu wnętrza kuchni. Jest również bardzo wygodny w trakcie czyszczenia takiej płyty.
Płyta ceramiczna posiada również swoje wady praktycznie, tak jak każdy sprzęt AGD. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich kupować. Pierwszą wadą płyty ceramicznej jest to, że w trakcie braku dopływu prądu elektrycznego Nie będzie ona działać, czego nie doświadczymy na przykład przy płytach gazowych. Jest ona również bardziej awaryjna niż w przypadku wspomnianej płyty gazowej czy indukcyjnej. Choć zakup płyty ceramicznej będzie tańszy, niż w przypadku dwóch innych, to jej eksploatacja będzie dużo droższa, ze względu na zużycie prądu. Zużycie prądu płyty ceramicznej a indukcyjnej jest zauważalny i niestety gorzej wypada ta pierwsza. Ogrzanie pól w płycie ceramicznej odbywa się za pomocą prądu elektrycznego, stąd też ilość pobierania tej mocy będzie zdecydowanie większa. Taką istotną wadą płyty ceramicznej jest również to, że jest to urządzenie mniej bezpieczne niż płyta indukcyjna. Tutaj podczas gotowania możemy się poparzyć, a w przypadku dostanie się wody na płytę, oczywiście w dużej ilości, możemy ją łatwo uszkodzić. Decydując się na zakup tego modelu płyty do gotowania warto wziąć powyższy argumenty pod uwagę.
Wady i zalety płyty indukcyjnej
Płyta indukcyjna zdobywa coraz większą popularność i budzi zdecydowanie większe zaufanie wśród użytkowników, niż płyta ceramiczna. Jedną z takich podstawowych zalet płyty indukcyjnej jest oszczędność energii, co oczywiście przełoży się na korzyści finansowe. W przypadku płyty indukcyjnej może to być nawet o 25% mniejsze zużycie energii elektrycznej, niż w przypadku płyty ceramicznej. Płyta ceramiczna rozpoznaje też wielkość naczynia i tylko tą przestrzeń podgrzewa, dzięki czemu nie oparzymy się o inne elementy płyty, znajdujący się obok naczynia. Pole elektromagnetyczne, generowany przez płytę indukcyjną pozwala w bardzo dużym stopniu skrócić czas gotowania, gdyż zredukowany zostanie nawet do 30%, niż w przypadku standardowych płyt grzewczych. Utrzymanie takiej płyty w czystości będzie również łatwiejsze, ze względu na ilość ogrzanego pola podczas gotowania. Płyta nie nagrzewa się cała, ale czyni to tylko w miejscu, w którym znajduje się naczynie. Jeśli za tym zastanawiamy się nad tym, jaką kuchenkę wybrać do swojej kuchni to warto to odpowiednio przemyśleć. Kuchenka ceramiczna a indukcyjna będzie tutaj różniła się znacząco, zarówno w zakresie wad i zalet.
Wadą płyty indukcyjnej jest przede wszystkim jej cena, gdyż to ona zazwyczaj zniechęca do zakupu tego rodzaju urządzenia. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że kuchenka indukcyjna pozwoli nam zaoszczędzić energię elektryczną, dzięki czemu z czasem środki zostaną w naszym portfelu. Niemniej jednak koszt zakupu dobrej kuchni indukcyjnej to dziś nawet około 2500 zł, a do tego trzeba będzie jeszcze dokupić specjalne garnki, które będą działały na takiej kuchni. Wadą kuchenek indukcyjnych jest również wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne, ponieważ możemy w ten sposób rozmagnesować położone na nich pewne elementy, jak chociażby karta bankomatowa. Samo gotowanie na płycie indukcyjnej jest jednak dużo bardziej przyjemniejsze i powyższe wady nie powinny specjalnie wpłynąć na decyzję zakupu takiej płyty do kuchni.
Którą płytę do kuchni wybrać?
Na wybór płyty grzewczej do kuchni może wpłynąć wiele elementów i kilka z nich przedstawiliśmy powyżej. Zwróćmy uwagę oczywiście na nasze możliwości finansowe, które mogą mieć znaczenie przy wyborze płyty indukcyjnej. I koszt zakupu będzie zdecydowanie wyższy, niż w przypadku płyty ceramicznej. Szukając jednak oszczędności, powinniśmy postawić zdecydowanie na płytę indukcyjną, gdyż płyta ceramiczna zużywa zdecydowanie więcej energii elektrycznej. Za naszą decyzję powinny też przemawiać warunki wnętrzarskie, w których zdecydowanie bardziej sprawdzi się płyta ceramiczna, natomiast w zakresie funkcjonalności, płyta indukcyjna będzie zdecydowanie bardziej zbierała laury. Wybór zatem powinien być oparty o nasze indywidualne zapotrzebowanie, które powinno górować nad powyższymi wskazówkami.Pamiętajmy jednak też o elementach bezpieczeństwa, które zdecydowanie lepiej wyglądają w przypadku płyty indukcyjnej, niż w przypadku płyty ceramicznej.