Strona główna » Hobby » Muzyka » Ranking płyt winylowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Hobby » Muzyka » Ranking płyt winylowych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking płyt winylowych – najlepsze płyty winylowe w 2023 roku

Pragniesz zaznać niezwykłego, muzycznego brzmienia wydobywającego głębię z każdego dźwięku? A może jesteś miłośnikiem klasyki, który chce stworzyć własną kolekcję albumów? W odpowiedzi właśnie na te potrzeby powstał ranking płyt winylowych. Umożliwi on znalezienie popularnego wykonawcy, ułatwi wybór odpowiedniego krążka, a także pomoże odszukać ulubione utwory. Najlepsze winyle muszą cechować się unikalnym masteringiem, a każdy z nich to kontakt z bezpośrednim źródłem muzyki. Docenią to wszyscy melomani.

Ranking płyt winylowych – TOP 10 najlepszych płyt winylowych

Miejsce Nazwa płyty winylowe Cena Najtańsza oferta
1 Dua Lipa: Future Nostalgia (Pink) [Winyl] 75 zł Sprawdź teraz
2 PINK FLOYD – DARK SIDE OF THE MOON 85 zł Sprawdź teraz
3 Harry Styles: Fine Line [2xWinyl] 135 zł Sprawdź teraz
4 Jimi Hendrix: Songs For Groovy Children: The Fillmore East Concerts (8xWinyl) 591 zł Sprawdź teraz
5 Deep Purple: Whoosh! [BOX] [2xWinyl]+[DVD]+[CD] 215 zł Sprawdź teraz
6 Arctic Monkeys – Am (Limited) (Winyl) 85 zł Sprawdź teraz
7 AC/DC – Highway To Hell (VINYL) 83 zł Sprawdź teraz
8 V.A. – Peaky Blinders – Original Motion Soundtrack (Winyl) 160 zł Sprawdź teraz
9 Miles Davis: Kind Of Blue (Winyl) 73 zł Sprawdź teraz
10 Dżem – Cegła (Winyl) 106 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych płyt winylowych

1. Dua Lipa: Future Nostalgia (Pink) [Winyl]

 Dua Lipa: Future Nostalgia (Pink) [Winyl]

Cena: ok. 75 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Najlepsze płyty winylowe będą reprezentować walory dźwiękowe, jakie ma krążek Dua Lipa: Future Nostalgia. Ta, ciągle wschodząca gwiazda muzyki Pop proponuje między innymi: różowy kolor albumu, drugą płytę w nieco refleksyjnym, choć także dyskotekowym klimacie oraz najnowsze hity znane ze szczytów list przebojów. Dua Lipa to artystka, która jest najmłodszą postacią świata muzyki z miliardem odsłon w serwisie YouTube. Do tego trzeba dodać, że jej debiutancka płyta rozeszła się w nakładzie aż czterech milionów egzemplarzy. Pełna tracklista albumu Future Nostalgia to utwory: Future Nostalgia, Don’t Start Now, Cool, Physical, Levitating, Pretty Please, Hallucinate, Love Again, Break My Heart, Good In Bed oraz Boys Will Be. Będzie to doskonały krążek do imprezowych spotkań, ale też słuchania w pojedynkę. Doda energii, zmotywuje do działania oraz poprawi nastrój po wyczerpującym i ciężkim dniu. Wbrew stereotypom, Dua Lipa ma swych fanów nie tylko wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

2. PINK FLOYD – DARK SIDE OF THE MOON

 PINK FLOYD - DARK SIDE OF THE MOON

Cena: ok. 85 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Album Pink Floyd – Dark Side Of The Moon to dla części melomanów najlepsze winyle, jakie można kupić w sklepie muzycznym. Oczywiście taka opinia wynika w głównej mierze z konkretnych, rockowych preferencji. Kompletna tracklista albumu to utwory:  Speak To Me, Breathe, On The Run, Time, The Great Gig In The Sky, Money, Us And Them, Any Colour You Like, Brain Damage oraz Eclipse. Pomimo faktu, iż krążek powstał w 1973 roku, to nadal cieszy się niesłabnącą popularnością fanów. Pink Floyd – Dark Side Of The Moon to przede wszystkim nawiązanie do problemów, z którymi zmaga się współczesny świat. Większość z nich dotyczy namiętności i zdarzeń związanych z: wojną, rywalizacją, pieniędzmi czy przemijaniem. Od momentu ukazania się albumu może on pochwalić się imponującymi wynikami sprzedaży. Jest drugim, najczęściej kupowanym na świecie, po płycie Thriller Michaela Jacksona. Już to obrazuje skalę zainteresowania wśród fanów. Jedną z zagadek są niezidentyfikowane dźwięki w końcowych częściach.

3. Harry Styles: Fine Line [2xWinyl]

 Harry Styles: Fine Line [2xWinyl]

Cena: ok. 135 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Harry Styles: Fine Line to dla sporej części klientów najlepsze winyle, oddające współczesne trendy muzyczne. Jest to bowiem połączenie stylu młodego pokolenia z pewnym zamiłowaniem do tradycyjnego odtwarzania. Krążek cechuje się radosnym, wakacyjnym klimatem, który ma zachęcać do zabawy i celebracji chwili. Pełna tracklista to piosenki: Golden, Watermelon sugar, Adore you, Lights Up, Cherry, Falling, To be so lonely, She, Sunflower, Vol.6, Canyon Moon, Treat people with kindness oraz Fine line. Każda z nich ma indywidualny przekaz, który w dużej mierze mówi o różnych uczuciach. Dotyczą one: miłości, tęsknoty, samotności, wrażliwości czy radości. Fine Line to drugi album Harrego Stylesa, który na dobre wszedł na szczyty wielu, radiowych list przebojów. Wersja specjalna zawiera dodatkowo 32-stronnicową książeczkę, pełną niepowtarzalnych fotografii. Imponuje także ilość odsłon poszczególnych utworów w serwisie YouTube, liczona w setki milionów. Ta płyta jest zdecydowanie godna polecenia.

4. Jimi Hendrix: Songs For Groovy Children: The Fillmore East Concerts (8xWinyl)

 Jimi Hendrix: Songs For Groovy Children: The Fillmore East Concerts (8xWinyl)

Cena: ok. 591 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Najlepsze płyty winylowe to dla dużej grupy nabywców właśnie kolekcja Jimi Hendrix: Songs For Groovy Children: The Fillmore East Concerts. Ten, kultowy gitarzysta i wokalista rockowy stał się ikoną dla pokoleń fanów, którzy ciągle słuchają jego szlagierów. Zasadniczą korzyścią związaną z tym zakupem będzie szeroki dostęp do dyskografii. W zestawie jest bowiem aż osiem winyli, na których znajdują się konkretne utwory. Są to między innymi: Stop, Ezy Ryder, Bleeding Heart, Earth Blues, Burning Desire, Auld Lang Syne, Who Knows, Fire czy Machine Gun. Z uwagi na specyfikę wydawnictwa nie sposób wymienić wszystkich piosenek. Stanowią one bowiem zapis czterech koncertów, również z udziałem Buddy’ego Milesa i Billy’ego Coxa. Niektóre, archiwalne kompozycje są też przedstawione w zupełnie nowych aranżacjach. Są one dziełem Eddiego Kramera i mają pokazywać nieco inny wymiar dokonań Hendrixa. Całość zgromadzonego materiału zapewnia wielogodzinny odsłuch, który z pewnością dostarczy licznych wrażeń.

5. Deep Purple: Whoosh! [BOX] [2xWinyl]+[DVD]+[CD]

 Deep Purple: Whoosh! [BOX] [2xWinyl]+[DVD]+[CD]

Cena: ok. 215 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Specjalistyczny ranking płyt winylowych przedstawia też album Deep Purple: Whoosh! [2xWinyl]+[DVD]+[CD]. Prezentowana opcja ma w zestawie także możliwość wizualnego odtworzenia danego teledysku. Alternatywą będzie rzecz jasna skorzystanie z płyty CD, która zawiera taką samą tracklistę, jak winyl. Znajdują się na niej utwory: Throw My Bones, Drop The Weapon, We’re All The Same In The Dark, Nothing At All, No Need To Shout, Step By Step, What the What, The Long Way Round, The Power of the Moon, Remission Possible, Man Alive, And the Address oraz Dancing In My Sleep. Może to być świetna propozycja prezentowa dla fana zespołu, ponieważ zestaw stanowi kompletny zapis treści z krążka Whoosh! Trzeba zaznaczyć, że winyl doskonale oddaje klimat lat 70-tych, więc z pewnością przywoła nostalgiczne wspomnienia. Dla młodszych odbiorców może to być okazja na poznanie specyfiki Hard Rocka tamtych czasów. Płyta DVD odda przebieg koncertów na żywo, które były niepowtarzalnymi wydarzeniami scenicznymi.

6. Arctic Monkeys – Am (Limited) (Winyl)

 Arctic Monkeys - Am (Limited) (Winyl)

Cena: ok. 85 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Na wyróżnienie w kategorii najlepsze winyle zasługuje krążek Arctic Monkeys – Am (Limited). Jest to ciekawa propozycja dla wszystkich fanów tej, brytyjskiej grupy rockowej. Na kompletnej trackliście albumu znajdują się utwory: Do I Wanna Know?, R U Mine?, One For The Road, Arabella, I Want It All, No. 1 Party Anthem, Mad Sounds, Fireside, Why’d You Only Call Me When You’re High?, Snap Out Of It, Knee Socks oraz I Wanna Be Yours. Należy zaznaczyć, że jest to płyta, która została uznana za jeden z najważniejszych albumów 2013 roku. Do dziś słuchacze doceniają wirtuozerię dźwiękową Jamesa Forda, który był głównym kompozytorem i producentem odpowiedzialnym. Grupa na przestrzeni lat przeszła szereg przeobrażeń, a punktem zwrotnym był zwłaszcza 2008 rok. Wtedy to nawiązała współpracę z Joshem Homme, stopniowo powracając na rockowe szczyty nie tylko w Wielkiej Brytanii. Album jest projekcją pewnych nurtów dyskotekowych, które w połączeniu z nieco cięższymi motywami tworzą unikalne brzmienia.

7. AC/DC – Highway To Hell (VINYL)

 AC/DC - Highway To Hell (VINYL)

Cena: ok. 83 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Tanie płyty winylowe mogą być naprawdę niepowtarzalne, co udowadnia album AC/DC – Highway To Hell. Jest to opcja dla miłośników ciężkiego brzmienia, którzy potrzebują konkretnych doznań dźwiękowych. Zapewni je kultowa grupa hardrockowa z tym, jednym z najbardziej znanych singli. Oprócz niego pełna tracklista zawiera też utwory: Girls Got Rhythm, Walk All Over You, Touch Too Much, Beating Around The Bush, Shot Down In Flames, Get It Hot, If You Want Blood (You’ve Got It), Love Hungry Man oraz Night Prowler. Trzeba podkreślić, że sam album został wydany ponad 40 lat temu i jest największym dokonaniem australijskiej grupy. Dystrybutorem była wytwórnia Atlantic Records, a sama liczba kopii sprzedanych w Stanach Zjednoczonych to grubo ponad 7 milionów. Dzięki tej płycie AC/DC stał się zespołem znanym na całym świecie. Była ona również wstępem do kolejnego sukcesu, czyli krążka Back in Black. Miłośnicy cięższego rocka z pewnością znajdą coś dla siebie, zwłaszcza gdy identyfikują się z grupą.

8. V.A. – Peaky Blinders – Original Motion Soundtrack (Winyl)

 V.A. - Peaky Blinders - Original Motion Soundtrack (Winyl)

Cena: ok. 160 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Przedstawiony ranking płyt winylowych prezentuje też album V.A. – Peaky Blinders – Original Motion Soundtrack. Jest to oryginalna ścieżka dźwiękowa jednego z najpopularniejszych, brytyjskich seriali kryminalnych. Na kompletnej trackliście znajdują na przykład się utwory: Tommy- It’s Not a Good Idea, Nick Cave and the Bad Seeds – Red Right Hand, The White Stripes – St James Infirmary Blues, Tommy – Right I Have Bought You Hear Today, Dan Auerbach – the Prowl, Polly – There’s Only One Thing czy Jack White – Love is Blindness. Krążek zawiera piosenki wielu artystów, którzy przygotowali podkład muzyczny do tej produkcji. Serial stał się hitem na całym świecie, a stacja BBC od 2013 roku wyemitowała aż pięć sezonów. Trzeba dodać, że porachunki brytyjskiego gangu z włoską mafią są wzbogacone właśnie dzięki tej ścieżce dźwiękowej. Co więcej, projekt otrzymał nagrodę BAFTA właśnie za najlepszą muzykę. Niewątpliwie warto wzbogacić własną kolekcję płyt winylowych o tę pozycję. Jest ona godna zakupu.

9. Miles Davis: Kind Of Blue (Winyl)

 Miles Davis: Kind Of Blue (Winyl)

Cena: ok. 73 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Tanie winyle również trafiają w gusta wielu odbiorców, co potwierdza album Miles Davis: Kind Of Blue. Jest to propozycja dla miłośników: bluesa, jazzu i licznych dokonań tego, światowej sławy trębacza. Pełna tracklista obejmuje utwory: So What, Freddie Freeloader, Blue In Green, All Blues oraz Flamenco Sketches. Jej odtwarzanie na gramofonie generuje równocześnie atrakcyjne trzaski i pyknięcia, które są pożądane przez znawców klasyki tematu. Jakość oraz precyzja dźwięku są jednak na świetnym poziomie, zapewniając pełne doznania brzmieniowe. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, iż krążek został wydany w 1965 roku, a po latach uznano go za najlepszy album jazzowy na świecie. Miles Davis: Kind Of Blue to gwarancja niepowtarzalnego klimatu, ponieważ poszczególne utwory były w pewnym stopniu improwizowane. Nawet do nagrań studyjnych, muzyk nie potrzebował próby generalnej. Wydawał tylko drobne wskazówki, na których bazie powstawały kolejne dzieła. Płyta jest w dużym stopniu niepowtarzalna.

10. Dżem – Cegła (Winyl)

 Dżem - Cegła (Winyl)

Cena: ok. 106 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Zaprezentowany ranking płyt winylowych uwzględnia też krążek Dżem – Cegła. Ten zespół utkwił w świadomości fanów, tworząc ponadczasowe przeboje, które nucą kolejne pokolenia odbiorców ich muzyki. Kompletna tracklista to piosenki: Czerwony jak cegła, Whisky, Nieudany skok, Ballada o dziwnym malarzu, Jesiony, Powiał boczny wiatr, Kim jestem – jestem sobie oraz Oh, Słodka. Jest to pierwszy album studyjny zespołu, który ukazał się w 1985 roku. W ciągu kolejnych lat został uznany za jeden z flagowych krążków polskiego rocka. Szczere i wzruszające kompozycje, nawiązują do sfery uczuciowej, która nie zawsze jest rozumiana. Premiera tej wersji płytowej nastąpiła w 2014 roku, a dystrybutorem stała się wytwórnia Warner Music Poland. Z biegiem czasu oraz renesansem popularności winyli, również album Dżem – Cegła zyskał kolejnych fanów. Ciekawostką jest fakt, iż klienta chroni roczna gwarancja, na wypadek znaczącego pogorszenia jakości dźwięku. Nie może to być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym.

Poradnik zakupowy płyty winylowej

Co to jest płyta winylowa? Dlaczego płyty winylowe są wyjątkowe?

Dobre i tanie albumy w tej kategorii krążków również mogą spełnić oczekiwania potencjalnego nabywcy. Kluczowe jest bowiem zdobycie nagrań ulubionego wykonawcy oraz konkretnego wydania serii utworów. Najlepsze płyty winylowe są wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę, że jest to typ analogowego zapisu dźwiękowego, który ma postać spiralnego rowka. Sam produkt powstaje głównie z: chlorku winylu (stąd nazwa), szelaku albo ebonitu. Szczególny charakter tych płyt wiąże się także z:

 • sporym rozmiarem krążków,
 • przywołaniem miłych wspomnień z przeszłości,
 • indywidualnym masteringiem.

Ostatni z aspektów oznacza końcowy etap produkcji muzycznej, który kładzie nacisk na podkreślenie różnych detali brzmieniowych. Czasem odzwierciedlają one oryginalność wersji koncertowej danej ścieżki.

Najlepsze winyle w 2023 roku – polecane płyty winylowe

Prezentowany ranking płyt winylowych przedstawia również albumy, które w 2023 roku cieszą się największą popularnością. Oczywiście jej miernikiem są wyniki sprzedażowe, wskazujące na preferencje klientów. Szczególnie polecane krążki to między innymi:

 • AC/DC – Highway To Hell,
 • Dżem – Cegła,
 • Dua Lipa – Future Nostalgia,
 • Queen – Greatest Hits,
 • The Beatles – Abbey Road,
 • Pink Floyd – Dark Side Of The Moon,
 • Harry Styles – Fine Line,
 • Taco Hemingway – Szprycer.

Widać, że są to propozycje uwzględniające naprawdę różne gatunki muzyczne, czyli na przykład: Pop, Rock, Heavy-Metal, Dance czy też polski Hip-Hop. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, przy równoczesnym zastosowaniu odpowiedniego gramofonu.

Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz
Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz Kategoria: Muzyka mikolaj.pr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *