Strona główna » Hobby » Książki » Ranking polskich książek kryminalnych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Hobby » Książki » Ranking polskich książek kryminalnych
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking polskich książek kryminalnych

Książki kryminalne opierają swoją tematykę na fabule, która w całości lub zdecydowanie większej części kręci się wokół tematu zbrodni. Książki o tematyce naruszania prawa są obok fantastyki i thrillerów najlepiej sprzedającymi się pozycjami na świecie. Polskie kryminały, choć mniej znane na światowym rynku, to w opinii wielu czytelników, mają swój specyficzny, intrygujący klimat. Kryminały dzielimy na cztery pododmiany – detektywistyczna, sensacyjno-awanturnicza, czarny kryminał Amerykański oraz milicyjna.

Ranking polskich książek kryminalnych – 2023

Miejsce Nazwa Cena od Najlepsza oferta
1 Czego nie powie Masa o polskiej mafii 24 zł Sprawdź teraz
2 Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele 29 zł Sprawdź teraz
3 Zakład uprawy tytoniu polskiego monopolu tytoniowego w Krakowie-Czyżynach – Andrzej Synowiec 35 zł Sprawdź teraz
4 Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary 20 zł Sprawdź teraz
5 30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia 28 zł Sprawdź teraz
6 Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne 23 zł Sprawdź teraz
7 Polskie morderczynie wyd. 2023 26 zł Sprawdź teraz
8 Bestie z polskim rodowodem. Mordercy, gwałciciele, terroryści 26 zł Sprawdź teraz
9 Pakiet: Polskie morderczynie / Zbrodnia niedoskonała / Motyw ukryty 69 zł Sprawdź teraz
10 Geneza oraz kształtowanie się więziennictwa w I Rzeczypospolitej, Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim 178 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych poslkich książek kryminalnych

1. Czego nie powie Masa o polskiej mafii

Czego nie powie Masa o polskiej mafii

Cena: od. 24 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Działanie mafii od zawsze było tematem tabu, rąbka tajemnicy w swojej książce odkrywa Wojciech Sumliński. Licząca sobie 320 stron historia, przybliża życiorys jednego z pierwszych światków koronnych naszego kraju – Jarosława Sokołowskiego, znanego w świecie przestępczym jako „Masa”. Ujawnione fakty, okraszone są solidną dawką, różnych anegdot z prywatnego świata przestępców, ich sposób działania czy tok myślenia, zostały w bardzo jasny i przejrzysty sposób przelane na papier.

 

Postaci, pseudonimy, tajemnice, między innymi to jest myślą przewodnią opisywanych przez autora, zeznań Sokołowskiego. Książka zahacza o wiele spraw, które nie koniecznie muszą kojarzyć się z mafią. Czas transformacji lat 90. był kluczowy dla wielu spraw związanych z rozwojem polityki, wojskowych służb informacyjnych oraz prężnym rozwojem półświatka, czy oba te światy mogły ze sobą współpracować?  Książka kryminalna stała się jednym z bestselerów w 2015 roku, będąc pod tym względem liderem, chociażby w rankingu gazety wyborczej. Wojciech Sumliński z zawodu jest psychologiem, publicystą oraz dziennikarzem śledczym. Doświadczenie zawodowe pozwala mu tworzyć bardzo ciekawe kryminały, w których język, gra słów czy przekazanie treści dodają jego książkom dodatkowego smaczku.

 

2. Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Cena: od. 29 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Przestępstwa na tle seksualnym, korupcja, molestowanie, mowa o kolejnej pozycji, która przedstawia działania mafii ? Według autorów – Artura Nowaka i Stanisława Obierka, tak. Książka kryminalna dotyka spraw związanych z kościołem katolickim, które nie ograniczają się jedynie do oczywistych nadużyć. Pod znakiem zapytania stoją także kwestie związane z cały system zarządzania kościołem, sposób hierarchia, wpływu na władzę polityczną czy umiejętność zamiatania pod dywan niewygodnych spraw. Grzechy główne kościoła zostają przedstawione w bardzo merytoryczny sposób, poparte są realnymi przykładami czy zeznaniami naocznych świadków, a nawet ofiar różnych przestępstw.

 

Książka nie ma na celu przedstawienie kościoła w negatywnym świetle, jednak stawia wiele tez, przedstawia fakty, będąc jednocześnie skarbnicą pytań, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć. Artur Nowak jest z zawodu adwokatem, który prowadził bardzo wiele spraw ofiar pedofili jest również publicystą. Stanisław Obirek to były jezuita oraz teolog, który jak mało kto zna sytuację oraz cały system kościoła katolickiego.

 

3. Zakład uprawy tytoniu polskiego monopolu tytoniowego w Krakowie-Czyżynach – Andrzej Synowiec

Zakład uprawy tytoniu polskiego monopolu tytoniowego w Krakowie-Czyżynach - Andrzej Synowiec

Cena: od. 35 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Polskie kryminały opowiadają głównie o zbrodni, ta pozycja zdecydowanie odbiega od tych standardów. Licząca sobie 554 strony, jak mówi sam autor – opinia, choć nie jest typowym kryminałem, to porusza tematy, które są bezpośrednio związane z rozwojem przestępczości. Pozycja jest skierowana do wymagającego czytelnika, który poza dobrym czytadłem, szuka w treści informacji, które są związane z różnymi dziedzinami. Polski kryminał jest bogatą dawką wiedzy, którą mogą wykorzystać – historiografowie, historycy gospodarczy, ekonomiści, pracownicy służb mundurowych czy specjaliści nauk społecznych.

 

Głównym motywem powieści jest zakład uprawy tytoniu w Krakowie-Czyżynach. To jednak tylko wstęp do rozumienia, w jaki sposób tego typu przedsięwzięcia napędzały cały mechanizm przedsiębiorstwa przemysłowego PRL-u. Przemysłu, który w wielu przypadkach był początkiem drogi do zawierania podejrzanych interesów. Autor książki – Andrzej Synowiec jest historykiem, pełniącym funkcję wykładowcy na uniwersytecie Jagiellońskim. Między innymi właśnie ta wiedza pomogła mu w merytorycznym i bardzo spójnym w napisaniu treści naukowej, na podstawie której w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych.

 

4. Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary

Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary

Cena: od. 20 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Polski kryminał, który wciąga czytelnika do maksimum możliwości. Dynamiczna fabuła opowiada o ciągnącej się latami sprawie, której nadano, pobudzający emocje, kryptonim – „skóra”. Do niezwykle makabrycznej zbrodni, dołączyli specjaliści z FBI, jednak wydarzenie pozostawało nierozwiązana przez długie lata. Bezwzględny morderca wywołał obsesję wśród ścigających Go funkcjonariuszy, co opisuje każda z 272 stron książki. To pierwsza polska książka kryminalna, w której udało się tak dokładnie opisać wieloletnie działania polskiego Archiwum X.

 

Kilka spraw, które prowadzą do rozwikłania tej jedynej, nadają swego rodzaju dreszczu różnych emocji. Zmienne odczucia będą tutaj pożywką dla niezaspokojonej ciekawości, która będzie zmuszać czytelnika do przeczytania całej treści w jeden wieczór. Autorzy opartej na faktach książki doskonale grają słowem, dzięki czemu treść przedstawia również metody działania funkcjonariuszy, obala mity, odkrywa wiele tajemnic. Książka ujrzała światło dzienne za sprawą dziennikarzy śledczych oraz szefa Krakowskiego Archiwum X – Piotra Litki, Bogdana Michalca oraz Mariusza Nowaka.

 

5. 30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia

30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia

Cena: od. 28 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Najlepszymi autorami kryminałów są ludzie, którzy spędzili dziesiątki lat, obcując z najgroźniejszymi przestępcami w kraju. Takie wrażenie można odnieść po przeczytaniu tej pozycji. Książka jest swego rodzaju biografia, osoby, która jak mało kto zna realia polskiego więziennictwa oraz samych więźniów. Danuta Augustyniak porusza dotychczasowe tematy tabu, takie, o których bardzo rzadko w gronie rodzinnym mówią sami pracownicy służby więziennej czy nawet sami skazani.

 

Zastępczyni dyrektora z Warszawskiego zakładu karnego na Białołęce, ze szczegółami opisuje różnego rodzaju sytuacje, których doświadczyła z więźniami. Autorka obala mity, udowadnia ze za każdą twardą maską znajduje się człowiek, wskazuje, z jakimi problemami boryka się Polskie więziennictwo. Przedstawia co, jej zdaniem należałoby zmienić, aby ułatwić życie, samym skazanym, jak i ich opiekunom. Swoją trzydziestoletnią historię pracy Pani Danuta opisała w 368 stronach książki. Każda ze stron jest potężną dawką wiedzy, która z pewnością zmusi Cię do refleksji, niejednokrotnie zaskakując treścią.

 

6. Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne

Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne

Cena: od. 23 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Brak jakiejkolwiek fikcji literackiej sprawia, iż tego typu polskie książki kryminalne, wprowadzają czytelnika w specyficzny świat realnych zbrodni, w których to odbiorca tekstu bardzo często czuje się, jakby był jednym ze śledczych badających daną sprawę. Nie inaczej jest podczas bliższego zapoznania z książką polskiego autora kryminałów Jarosława Molendy, powieść oparta na faktach, po prostu trafia w gusta najbardziej wytrawnych koneserów kryminalistyki.

 

Książka jest zbiorem rzeczywistych spraw, które miały miejsce na terenie kraju. Autor posługuje się udostępnionymi przez śledczych aktami spraw, co w połączeniu z jego doświadczeniem pozwoliło mu stworzyć rzetelną powieść składającą się z 352 stron realnych wydarzeń. Choć opisane zdarzenia są przedstawione dość szczegółowo, to całość jest okryta dreszczem niepewności oraz  pytaniami, na które nie zawsze otrzymamy odpowiedź.

 

7. Polskie morderczynie wyd. 2023

Polskie morderczynie wyd. 2023

Cena: od. 26 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Miłość, marzenia czy macierzyństwo nie kojarzą się nam ze zbrodnią, jednak książka kryminalna autorstwa Katarzyny Bondy w czterystu stronach przedstawia, jak bardzo blisko agresji leżą powyższe słowa. Wyraz – agresja, przeplata się przez każdą z historii, głównym celem autorki jest odpowiedź na pytanie, skąd tak negatywne uczucia biorą w stosunkowo delikatnych osobach. Książka zada czytelnikowi masę dodatkowych pytań, nie wszystkie odpowiedzi będą tutaj czarno białe. Realne historie zostały przedstawione w sposób reportażu, z osobami, które z różnych powodów dopuściły się najgorszych zbrodni.

 

Wywiady z bohaterkami książki były spisywane przez dwa lata. Większość skazanych, które podzieliły się swoją historią, po raz pierwszy udzieliło jakichkolwiek informacji na temat wykonanej zbrodni. Polska książka kryminalna, której przerażającą treść napisało samo życie, czy jesteś w stanie zrozumieć, wszystkie z opisanych historii ? Kryminał nie ociepla na siłę wizerunku skazanych, w żaden sposób ich również nie neguje, autorka świetnie balansuje pomiędzy rzetelnością, a brakiem emocji. Katarzyna Bonda, jest autorką wielu bestselerów kryminalnych, w samym 2015 sprzedała ich ponad 200 tysięcy egzemplarzy.

 

8. Bestie z polskim rodowodem. Mordercy, gwałciciele, terroryści

Bestie z polskim rodowodem. Mordercy, gwałciciele, terroryści

Cena: od. 26 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Co potrafi zrobić człowiek drugiemu człowiekowi ? W tej pozycji doszukamy się wielu różnorodnych odpowiedzi na to pytanie. Polski kryminał opowiada o sytuacjach, które wydarzyły się poza granicami naszego kraju. Akcja powieści Jarosława Molendy opisuje realne historie, nierealnie  doskonałych w swoim fachu – morderców, gwałcicieli i terrorystów. Przysłowiowa śmietanka, to elitarne grono mniej znanych przestępców, ich historie, zostały kraszone typowym, powojennym klimatem Stanów Zjednoczonych.

 

Jak wykorzystać „American Dream” do realizacji swych niecnych planów ? Ta odpowiedź jeszcze bardziej podkreśli poziom absurdu, jakiemu ulegali nasi bohaterowie. Podstęp ? Chciwość ? Żądza ? A może pragnienie zniewolenia, poprzez użycie starannie dobranej manipulacji ? Za sprawą tej książki będziesz mógł zrozumieć, rzeczy, które w naszych czasach nie przyszłyby Ci do głowy. Powieść zaszokuje, zostawiając Cię jednocześnie z masą pytań, typu  – „jak to możliwe”. Czy odpowiedź może okazać się zbyt ciężka do zaakceptowania? Tego dowiesz się po przewróceniu ostatniej strony powieści. Książka Jarosława Molendy to 400 stron dobrze napisanego kryminału, o charakterze pododmiany kryminału Amerykańskiego. Sam autor stworzył kilkadziesiąt książek, swoje życie w dużej poświecił również pasji do publicystyki i podróży. Jarosław Molenda w 2016 roku otrzymał nagrodę – zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

9. Pakiet: Polskie morderczynie / Zbrodnia niedoskonała / Motyw ukryty

Pakiet: Polskie morderczynie / Zbrodnia niedoskonała / Motyw ukryty

Cena: od. 69 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Polscy autorzy kryminałów – Bogdan Lach oraz Katarzyna Bonda wspólnie starają się odpowiedzieć na dość powszechnie zadawane pytanie, czy istnieje zbrodnia doskonała ? Właśnie taki tytuł nosi pierwsza z trzech pozycji wchodząca w pakiet książek kryminalnych. Autorzy szczegółowo opisują różne poszlaki, które na swojej drodze spotykają śledczy, od podstaw przyglądają się pracy służb mundurowych. Analizują sposób zabezpieczania dowodów, zeznań światków czy tworzenie portretów pamięciowych. Autorzy zahaczają również, o ich zdaniem kluczową postać w wielu niewyjaśnionych sprawach, mowa tu o zawodzie profilera. Wszystko po to, aby jednoznacznie stwierdzić – czy zbrodnia doskonała istnieje, oraz w jaki sposób można wykryć jej niedoskonałości.

 

„Motyw ukryty” to 448 stron kolejnej część pakietu polskich kryminałów. Książka prowadzi czytelnika przez każdy z etapów poszukiwań sprawcy. Autorzy podczas zbierania dowodów zaglądają w miejsca, które na pierwszy rzut oka nie są zbyt oczywiste. Opisane historie zdarzyły się na przestrzeni wielu lat, często sprawcami byli zwykli ludzie, co nimi kierowało ? Każda z historii jest owiana inną zagadką, czy wszystkie zostaną rozwiązane ? Pakiet polskich książek kryminalnych zamyka czterystostronnicowa pozycja Katarzyny Bondy – polskie morderczynie.

 

10. Geneza oraz kształtowanie się więziennictwa w I Rzeczypospolitej, Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim

Geneza oraz kształtowanie się więziennictwa w I Rzeczypospolitej, Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim

Cena: od. 178 zł
Sprawdź najlepszą ofertę

 

Absolutny must have dla każdego, kto nieco bardziej interesuje się kryminałami. Choć sama książka nie opowiada o jednej czy kilku zbrodniach, to skutecznie przenosi czytelnika o setki lat wstecz, gdzie rozpoczyna się batalia o finalny wygląd systemu więziennictwa w naszym kraju. Powieść Jerzego Czołgoszewskiego to ponad 600 stron, przez lata zmieniającej się historii, która zaczyna się w XVIII wieku.

 

Książka przedstawia bardzo trudne, niekiedy brutalne początki więziennictwa, wskazuje różne pomysły, które zostały lub miały zostać wprowadzone w życie. Autor szczegółowo przygląda się również pradziadom dzisiejszej służby więziennej oraz innym zawodom związanym z więziennictwem. Autor polskich kryminałów Jerzy Czołgoszewski jest historykiem, który bada zwyczaje dziejów więziennictwa oraz polskiej i międzynarodowej myśli penitencjarnej. W swoim życiu odbył wiele wizyt studyjnych z zakresu więziennictwa w całej europie.

 

Poradnik zakupowy polskich książek kryminalnych

Jaki polski kryminał kupić ?

Tutaj dużą rolę odgrywają – gatunek, autor oraz gust. W ostatnich latach znacząco wzrosła sprzedaż polskich kryminałów, które nie tylko zbierają bardzo dobre recenzje, ale stają się bestselerami. Taka kolej rzeczy sprawia, iż możemy przebierać w nazwiskach polskich pisarzy kryminałów, którzy bardzo często od środka znają sposób działania przestępców oraz ściągających ich funkcjonariuszy. Dziennikarze śledczy, byli policjanci, czy nawet obecni pracownicy organów ścigania, to właśnie z ich rąk powstają najlepsze polskie książki kryminalne.  Nabyta wiedza pozwala im płynie operować słowem, tak, aby dana historia została przedstawiona w należyty dla kryminału sposób. Pozycje autorstwa m.in. Katarzyny Bondy, Jarosława Molendy czy Wojciech Sumlińskiego, powinny obowiązkowo znaleźć się na półce każdego fana kryminałów.

Gatunki kryminałów, a w zasadzie ich pododmiany to kolejna bardzo ważna kwestia podczas zakupu książki kryminalnej. Wybór powinien zależeć głównie od preferencji czytelnika lub poziomu wtajemniczenia w ten rodzaj książki. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, zdecydowanie polecamy powieści określane mianem czarnych kryminałów amerykańskich. Bardzo mocną pozycją, będzie większość polskich kryminałów opartych na faktach, gdzie autor ze szczegółami opisuje sposób dokonanej zbrodni. Lżejszymi podgatunkami będą – sensacyjno-awanturnicza, milicyjna oraz detektywistyczna. Te ostatnie są bardzo częstym wyborem wielu czytelników, są polecane na początku przygody z książkami kryminalnymi, podobnie jak nieco lżejsze sensacyjno-awanturnicze, w których często występują wątki obyczajowo-miłosne.

Dobry kryminały to swoiste arcydzieło, w którym jednocześnie musi zagrać ze sobą kilka rzeczy – język oraz styl autora, a także odbiór i dociekliwość czytelnika. Tylko dobre, wyjątkowo wyrafinowane pióro potrafi nadać tego swoistego klimatu zwykłej kartce papieru, barwiąc ją czarnym atramentem w taki sposób, aby nie wyjawić przedwcześnie swojego zakończenia. Dobry kryminał powinien trzymać w napięciu, wzbudzać emocje, zostawiać różne pytania w głowie czytelnika. Jeśli właśnie takie odczucia towarzyszą Ci podczas czytania, którejś z wymienionych pozycji, to wiedz ze trzymasz w ręku jedną z najlepszych polskich książek kryminalnych.

Autor rankingu:
admin
Autor rankingu:
Mikołaj Przybysz Kategoria: Hobby mikolaj.pr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *