Strona główna » Blog » Rozwój i pielęgnacja włosów noworodka – przewodnik dla nowych rodziców

Rozwój i pielęgnacja włosów noworodka – przewodnik dla nowych rodziców

Niektóre maluchy przychodzą na świat z pełnymi włosami, podczas gdy inne są całkowicie łyse – nie istnieje konkretna norma czy reguła dotycząca „fryzur nowonarodzonych”.

Włosy noworodka

Zaczynają pojawiać się już podczas życia płodowego. W 10. tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze zalążki cebulek włosowych, a około 12. tygodnia powstaje meszek płodowy – lanugo – który pokrywa całą skórę dziecka, czasem nawet na krótko po narodzinach. Spełnia on funkcję termoregulacji ciała. Włosy, które maluch ma podczas narodzin, nie określają, jakie będzie miał włosy w przyszłości. Zwykle w ciągu kilku tygodni czy miesięcy po narodzinach, włoski stopniowo zaczynają się ścierać i wypadać. A kiedy zaczynają rosnąć włosy u niemowlęcia? Po utracie lanugo, może minąć od kilku tygodni do nawet dwóch lat, zanim pojawią się nowe włosy. Przez kolejne 6 lat będą się one stopniowo zmieniać i zwykle do 10 roku życia dziecka nie można dokładnie określić, jaki ma rodzaj włosów – do tego czasu mogą zmienić się nie tylko ich kolor, ale także struktura oraz jakość. Na tę ostatnią, ma wpływ odpowiednia pielęgnacja włosów od samego początku.

Jak regularnie myć włosy niemowlęcia?

Nie powinno się tego robić codziennie – zbyt częste mycie wysusza skórę głowy i niszczy jej naturalną barierę ochronną. Skóra głowy i włosy niemowlęcia nie są narażone na takie zanieczyszczenia jak w przypadku dorosłych. Wyjątkiem jest lato – wtedy nawet mała główka może się mocno pocić. Można używać kosmetyków dla dzieci – specjalny szampon dla niemowląt – ale na początku można używać tylko wody lub bezzapachowego mydła, np. szarego. Ważne jest, aby nie trzeć zbyt mocno głowy malucha – włosy u niemowlęcia są delikatne i – jak wcześniej wspomniano – nie są aż tak narażone na zanieczyszczenia, więc nie wymagają intensywnego czyszczenia. Podczas mycia można wykonać lekki masaż główki – nie tylko zrelaksuje to malucha, ale także pobudzi krążenie, co z kolei tworzy lepsze warunki do wzrostu nowych włosów.

Jak troszczyć się o skórę głowy niemowlęcia?

Po umyciu, włosy niemowlęcia nie powinny być mocno wycierane ręcznikiem ani suszone suszarką – powinny wysychać naturalnie. W przypadku zdrowej skóry dziecka, nie trzeba używać żadnych dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pokoju, aby maluszkowi nie było zimno z mokrymi włosami. Nie jest zalecane zakładanie czapeczki po kąpieli – zarówno skóra głowy, jak i włosy, powinny swobodnie oddychać. Wszystkie, nawet najkrótsze włosy powinny być czesane miękką szczotką – ma to związek nie tylko z estetyką, ale także z delikatnym, relaksującym masażem skóry głowy. Jeśli chodzi o strzyżenie włosów – jest to mit, że częste podcinanie wzmacnia włosy – one rosną od cebulki, więc obcinanie końcówek może jedynie wizualnie poprawić ich stan, przez co wyglądają na mocniejsze i zdrowsze. Należy jednak podcinać włoski dziecka w przypadku, gdy przeszkadzają mu w oczach lub są trudne do uczesania, podatne na plątanie.

Włosy noworodka

Czym jest ciemieniucha?

To najpowszechniejszy problem skórny noworodków i niemowląt. Nie prezentuje się dobrze – skórę głowy dziecka pokrywają żółte łuski, tworzące twarde, nieestetyczne skorupy. Jednak to kończy problem – maluch w ogóle nie odczuwa ciemieniuchy, nie ma ona również żadnego wpływu na jego stan zdrowia. Jest to po prostu efekt zbyt intensywnej pracy niedojrzałych gruczołów łojowych – łój połączony ze złuszczonymi komórkami naskórka. Mogą ją powodować hormony, które maluch ma jeszcze „po mamie” lub pogoda – wysoka temperatura wzmacnia pracę gruczołów łojowych.

A kiedy pojawia się ciemieniucha? Zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia, ale może również wystąpić u rocznych czy dwuletnich dzieci. Ciemieniucha u dziecka nie jest objawem chorobowym, nie wynika też z niewłaściwej higieny. Może pojawiać się w pojedynczych skupiskach, głównie w okolicach ciemiączka (stąd nazwa), czasem także w okolicy nosa, brwi i za uszami. Może też pokrywać twardą skorupą niemal całą głowę. Na szczęście, istnieją na nią skuteczne metody.

Metody na ciemieniuchę

Ciemieniucha u niemowlęcia jest łatwa do leczenia, co więcej – można jej nawet zapobiegać. Ważne jest, aby nie przegrzewać skóry dziecka i „wietrzyć” głowę, kiedy tylko jest to możliwe. Można także po każdej kąpieli delikatnie nawilżać skórę np. olejkiem i masować go podczas czesania miękką szczotką. Chodzi głównie o połączenie czyszczenia z nawilżaniem, co pomaga także wtedy, kiedy ciemieniucha jest już widoczna. Jeśli jednak domowe metody na ciemieniuchę zawiodą, można sięgnąć po specjalistyczne środki na ciemieniuchę – w ich wyborze pomoże lekarz lub farmaceuta.

Główka noworodka, a później niemowlaka, to nie tylko włosy i ciemieniucha. To przede wszystkim niezwykły, unikalny, absolutnie oczarowujący zapach, który – gdyby było to możliwe – powinno się zamykać w butelkach jako wieczną pamiątkę. Ważne jest, aby nie zanikał on podczas pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci mogą pięknie pachnieć, słodko i uroczo, ale – po pierwsze – chemia nie jest mile widziana w preparatach dla dzieci – a po drugie – tego zapachu, cudownego zapachu główki małego dziecka, nie powinno się niczym zasłaniać.

Sprawdź również:
Jaki Apple Watch kupić w 2023 / 2024 roku? Podpowiadamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *