Strona główna » Blog » Wolnowar – co to jest, czy to garnek i jaką ma cenę?

Wolnowar – co to jest, czy to garnek i jaką ma cenę?

Sprawdza się w każdej kuchni i przyspiesza przygotowywanie potraw wymagających długotrwałego gotowania. Mowa tu o wolnowarze. Garnek ten ma wiele zalet, więc warto wymienić przynajmniej niektóre. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym dokładnie jest wolnowar.

Co to wolnowar?

Wolnowar to urządzenie elektryczne, zwane w uproszczeniu garnkiem, który służy do przygotowywania potraw w niskiej temperaturze, czyli poniżej 100 stopni Celsjusza. Posiada dwa tryby grzania (low i high), dzięki czemu można bez problemu uzyskać oczekiwaną temperaturę grzania i na tym poziomie utrzymywać ją przez cały czas gotowania. Garnek ten nie przypala i nie doprowadza do wykupienia. To za sprawą niskiej temperatury gotowania.

Konstrukcja wolnowaru jest bardzo prosta. Garnek ten składa się z trzech podstawowych elementów. Jest to elektryczna obudowa grzewcza. Najlepiej wybrać wersję z elektronicznym panelem sterowania lub pokrętłem. W garnku posiadającym timer czas gotowania jest znacznie łatwiejszy do określenia. Drugim elementem konstrukcji garnka jest naczynie wyjmowane z obudowy. Naczynie to jest wykonane z metalu lub kamionki. Są też wolnowary, które posiadają misę umożliwiającą stosowanie garnka w piekarniku, na kuchence gazowej, czy na płycie indukcyjnej. Ostatnim elementem wolnowaru jest szklana pokrywka z uchwytem. Dzięki jej przezroczystości, można wygodnie kontrolować stan gotującej się potrawy.

Skoro wiadomo już jak działa wolnowar co to jest, warto skoncentrować się teraz na zaletach tego urządzenia, a ma ich wiele. Zapewne to one niejednego przekonały do zakupu. Skupmy się więc na tych najważniejszych.

Wolnowar – zalety

Wolnowar jest niepowtarzalnym urządzeniem. Wyróżniającym się doskonałą funkcjonalnością i uniwersalnością. Wszystko to przekłada się na łatwość gotowania i wygodę użytkowania. To jednak tylko mały plus w porównaniu do zalet, o jakich można mówić w nieskończoność.

Garnek ten sprawia, że potrawy w nim gotowane są niezwykle aromatyczne i mają intensywny smak. Dzieje się to za sprawą procesu powolnej obróbki w niskiej temperaturze. Przez to właśnie potrawy zachowują swój naturalny smak i aromat. Co za tym idzie, zachowują swoje właściwości odżywcze. A zdawać się mogło, że jest inaczej. Tymczasem garnek jest wykonany w taki sposób, że długotrwałe gotowanie produktów czy konkretnych dań, nie wpływa na zaniżenie jakości czy smaku, ale przeciwnie.

Wolnowar

Ponadto wolnowar jest urządzeniem ekonomicznym. Zużywa małą ilość energii elektrycznej. Dlatego osoby, które zastanawiają się nad tym, kupić czy nie, mając na względzie rachunki za prąd, nie mają się czego obawiać. Inwestycja w ten garnek to bardzo dobry pomysł. Przekonało się o tym wielu użytkowników tego nowoczesnego naczynia.

Kolejną zaletą garnka jest łatwość gotowania. Gotowanie w wolnowarze jest bardzo proste i wygodne, w związku z czym nadaje się również dla osób początkujących. Garnek ten pozwala zaoszczędzić czas. Wystarczy wstawić konkretne danie i już można zająć się zupełnie innymi obowiązkami. Urządzenie wyróżnia się cichą pracą. Dlatego może być używane nawet w czasie godzin nocnych.

Garnek wolnowar ma również przystępną cenę. Jak na naczynie o tak wysokiej funkcjonalności i niezawodności w gotowaniu, ma naprawdę dobrą cenę. Choć tak naprawdę zależy ona od wielu czynników, między innymi również od samego producenta. W związku z tym ceny bywają różne, ale ostatecznie każdy może znaleźć dla siebie model, który sprosta jego oczekiwaniom i możliwościom cenowym.

Jak wybrać najlepszy wolnowar?

Wybierając wolnowar elektryczny, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim na własne potrzeby względem tego urządzenia, bo wybór jest tak duży, że bez problemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni, wręcz wymarzony. Należy mieć na uwadze fakt, iż wolnowary dostępne na rynku różnią się nie tylko samym wyglądem, ale również sposobem wykonania i wielkością, a także parametrami, które wpływają na jakość użytkowania oraz jakość przygotowywanych posiłków.

Przy wyborze wolnowaru, trzeba zwrócić uwagę na pojemność tego naczynia. Producenci aktualnie oferują wolnowary w różnych rozmiarach. Na przykład te o pojemności od 2,5 do 3,4 litra doskonale nadają się dla jednej osoby, ewentualnie dla dwóch osób. Chcąc gotować w nim dla całej rodziny, najlepiej wybrać model o pojemności od 4,5 do 6 litrów.

Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj misy. Popularne garnki mają misę wykonaną ze stali nierdzewnej, ceramiki i kamionki. Na przykład misa z kamionki doskonale nadaje się do pieczenia, a ze stopów metali do różnego rodzaju kuchenek. Warto zastanowić się wcześniej, do czego dokładnie będzie używany ten garnek i czy w piekarniku, czy możne na kuchni.

Szukając odpowiedniego wolnowaru, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pokrywy, a także materiał, z którego została wykonana. Najlepiej, aby była szklana i przezroczysta. Dzięki temu będzie można bez problemu podglądać proces gotowania, bez konieczności ciągłego podnoszenia. Niektóre wolnowary posiadają pokrywę kamienną lub żeliwną. Wolnowar z taką pokrywką można wstawić do piekarnika, ale by sprawdzić, co się w nim dzieje podczas gotowania, trzeba ją podnosić.

Wolnowar

Wolnowary mogą mieć również różne tryby. Niektóre pracują w kilku trybach. Tryb high umożliwia szybkie podgrzewanie i przygotowywanie delikatnych dań w temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Tryb slow zapewnia wolniejsze nagrzewanie potraw do temperatury 80 stopni Celsjusza. W sprzedaży dostępne są modele, które posiadają tryb warm. Odpowiada on za podtrzymywanie ciepła ugotowanych dań. Profesjonalny wolnowar samodzielnie po pewnym czasie przestawia się z trybu gotowania w tryb warm.

Garnek wolnowar może różnić się sterowaniem. Decyduje on o bardziej lub mniej precyzyjnym dostosowywaniu czasu gotowania i mocy do konkretnej potrawy. Niektóre modele są wyposażone w praktyczny timer. Pozwala on zaplanować czas przyrządzania potrawy.

Gotowanie w wolnowarze – wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć

Gotowanie w wolnowarze to czysta przyjemność. Garnek ten świetnie nadaje się do gotowania dań jednogarnkowych, takich jak gulasz, leczo, bigos. Ale też bardzo dobrze sprawdza się w czasie gotowania różnego rodzaju zup. Osoby, które lubią spędzać czas na gotowaniu i przygotowywaniu przetworów, mogą nawet przygotowywać powidła owocowe, kompoty, czy poncze.

Wiele osób decyduje się na zakup wolnowaru z uwagi na łatwość przygotowywania posiłków. Wspomoże osoby, które nie mają zdolności kulinarnych albo czasu na gotowanie. Doceniają go również osoby, które kochają gotować i mają w tym ogromną wprawę.

Mając w domu wolnowar, można zapomnieć o konieczności ciągłego doglądania dań, dolewaniu wody, czy kontrolowaniu temperatury. Urządzenie to powinno przypaść do gustu nie tylko osób chętnie przygotowujących dania na bazie mięs, ale również ryb. Pytanie wobec tego, jak długo gotować w wolnowarze?

Przed przystąpieniem do gotowania w tym wyjątkowym garnku, trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż gotowanie w zwykłym garnku a w wolnowarze, to duża różnica w czasie. Przykładowo gotowanie w tradycyjnym garnku do 30 minut, w garnku wolnowarze trzeba gotować 4-6 godzin w trybie slow i 2-3 godziny w trybie high. Oczywiście czas ten jest zależny również od potrawy.

Jeśli coś w zwykłym garnku trzeba gotować do 45 minut, w wolnowarze w trybie slow trzeba gotować 6-8 godzin, a w trybie high 2-4 godziny.

Gotowanie w tradycyjnym naczyniu powyżej 50 minut, odpowiada 8-10 godzin gotowania w wolnowarze w trybie slow albo 4-6 godzin w trybie high.

Konieczność tak długotrwałego gotowania powoduje, że wiele osób zastanawia się, czy to ekonomiczne i zdrowe. Otóż producenci zapewniają, że dania są zdrowe i smaczne, ponieważ nie tracą wartości odżywczych i doskonałego smaku. Z drugiej strony wolnowar jest garnkiem energooszczędnym, więc nie zużywa dużo prądu.

W wolnowarze można gotować praktycznie wszystko, na co ma się ochotę, a przede wszystkim gulasz oraz inne sosy, bigos, potrawki z drobiu, ryż, kasze, makarony, ryby i owoce morza, dania warzywne oraz zupy. Garnek ten świetnie nadaje się do gotowania rosołu.

Wolnowar – cena

Zanim ktokolwiek zacznie szukać wolnowaru, przeważnie chce wiedzieć, na jaki wydatek musi się szykować. Pod hasłem wolnowar cena znajdzie dużo informacji na ten temat. Także rady, czy w ogóle warto kupować droższy wolnowar. Zacznijmy jednak od początku.

Za wolnowar trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złoty. Tak duża rozbieżność cen zależy od parametrów danego urządzenia, jego marki i funkcji. Proste wolnowary mniej znanych firm są tańsze. Te, które posiadają więcej funkcji, a tym bardziej proponowane przez znanych producentów, są z automatu droższe.

Czy cena jest ważna przy zakupie tego urządzenia? Jest istotna, jeśli ktoś nie mając za dużo pieniędzy, marzy o garnku tego rodzaju. Wówczas chcąc nie chcąc musi zwrócić uwagę na cenę. Jednak ceną nie należy zbyt mocno się kierować, ponieważ bywa myląca. Czasem dobry garnek można kupić w niskiej, bo promocyjnej cenie. Niekiedy za dobre urządzenie trzeba zapłacić naprawdę dużo. Najważniejsze, aby sprzęt ten spełniał oczekiwania i sprawdził się podczas gotowania. Czasem lepiej jest nawet dokonać zakupu na raty i cieszyć się profesjonalnym, wielofunkcyjnym urządzeniem, niż kupić go po cenie promocyjnej i być ograniczonym w gotowaniu.

Rozglądając się za wolnowarem, warto zwrócić uwagę na parametry danego urządzenia, funkcje i jego możliwości. Trzeba koniecznie wybrać pojemność garnka. Dobrze jest również pokierować się firmą, wybierając model renomowanej marki. Wygląd tak naprawdę jest tu najmniej ważny. Garnek wolnowar to urządzenie, które może służyć przez długie lata. Warto więc wybrać model, który to umożliwi.

Bez wątpienia wolnowar będzie świetnym pomysłem na prezent, zarówno dla siebie samej, dla swojej żony, dziewczyny, czy dla innej bliskiej osoby. Podarować go można na wiele okazji. I trzeba przyznać, że będzie to prezent porządny i przydatny. Niezależnie od tego, ile kto ma już garnków w swojej kuchni, ten dodatkowy, wyjątkowy, także doceni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *