Wymiana matrycy w laptopie – ile kosztuje?
Wymiana matrycy w laptopie konieczna jest wtedy, kiedy matryca zostaje poważnie uszkodzona. Do uszkodzenia może dojść na skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia sprzętu, ale także z innych powodów. Wymiany można dokonać samodzielnie lub też w serwisie komputerowym. Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie? Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń i po czym rozpoznać, że wyświetlacz uległ awarii? Czy rzeczywiście opłaca się wymieniać uszkodzony ekran laptopa?
Co to jest matryca w laptopie?
Matryca w laptopie stanowi integralną część panelu LCD. Ten element jest odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu. Mówiąc najogólniej jest to, więc wyświetlacz laptopa, na którym widzimy obraz, czy też dostosowujemy jasność. Trzy, najczęściej spotykane rodzaje matryc LCD to:
- Matryce TN (matryce TFT) – jest to jeden z podstawowych typów matryc LCD. Wyświetlacze tego typu oferują nieco słabszą jakość kolorów niż matryce IPS. Natomiast z racji tego, że są one stosunkowo tanie w produkcji, są jednocześnie jednymi z najtańszych matryc. Dlatego też wciąż cieszą się dużą popularnością wśród kupujących. Dużym ich atutem jest także szybki czas reakcji. Dzięki czemu świetnie sprawdzają się w laptopach graczy, ale i do przeglądania Internetu, podczas edycji tekstu i Arkuszów kalkulacyjnych.
- Matryce VA (lub inaczej matryce MVA) – jest to jedna z rzadziej stosowanych matryc w laptopach. Tego typu matryca ma kryształy ułożone w różnych kierunkach (pionowo, jak i ukośnie). Jest to niejako pośrednie rozwiązanie pomiędzy wyświetlaczem TN a matrycą IPS.
Matryce VA charakteryzują się dużą szczegółowością obrazu oraz dobrym kontrastem. Minusem jest w tym przypadku natomiast czas reakcji, dlatego też raczej nie powinni wybierać ich gracze komputerowi. Świetnie sprawdzają się natomiast do niewymagającego przeglądania Internetu lub też odtwarzania domowych multimediów.
- Matryce IPS – czyli takie, w których ciekły kryształ w strukturze umieszczony jest równolegle do siebie. Obecnie jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów ekranu w laptopach. To, co charakteryzuje tego typu wyświetlacze to przede wszystkim szerokie kąty widzenia, ale też doskonałe odwzorowanie kolorów. Takie parametry sprawiają, że wyświetlacz tego typu jest wybierany chętnie przez miłośników kina, graczy, a także grafików. Warto jednak podkreślić, że wysoka jakość wyświetlanego obrazu związane jest z wolniejszym czasem reakcji i odświeżania. Dlatego też matrycę IPS mogą nie sprawdzić się w przypadku bardzo zaawansowanych gier oraz wytrawnych graczy.
Warto zwrócić uwagę także na to, że matryce w laptopach mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące. Matryca błyszcząca (glare, szklana) jest chyba najczęściej spotykanym typem matryc montowanych w laptopach. Ma to związek z tym, że tego typu wyświetlacze odwzorowują żywe, nasycone kolory. Świetnie odwzorowują czerń, co można zauważyć zarówno w grach, filmach, jak i graficznych projektach. Dobrze podkreślają kontrast. Za minus można uznać to, że tworzy się w nich efekt lustra, czyli odbija się otoczenie.
Z kolei matryce matowe prawie w ogóle nie odbijają światła, dlatego też widoczność na ekranie jest bardzo dobra niemal w każdych warunkach. Matryce matowe są, więc tymi, które najczęściej stosuje się w laptopach, ze względu na dużą uniwersalność i czytelność.
W jaki sposób może dojść do uszkodzenia matrycy w laptopie?
Rozlany ekran w laptopie, czy inne uszkodzenia matrycy to jedne z częstszych problemów, z jakimi zmagają się pracownicy serwisów komputerowych. Nic dziwnego, bowiem do tego typu uszkodzeń może dojść bardzo łatwo. Zazwyczaj to użytkownik przyczynia się do tego typu zdarzeń. Często związane jest to po prostu z niezachowaniem odpowiedniej uwagi i zasad bezpieczeństwa pracy, jednak zdarzają się także inne powody.
Wśród sytuacji, które mogą doprowadzić do uszkodzenia matrycy, pracownicy serwisów komputerowych wymieniają najczęściej następujące okoliczności:
- wylanie ciepłego napoju na komputer,
- przepalenie się pojedynczych pikseli,
- upuszczenia laptopa z dużej wysokości na twarde podłoże,
- zrzucenie czegoś na urządzenie,
- złe zabezpieczenie laptopa w środkach transportu – do drgań i wstrząsów, które powodują uszkodzenia matrycy może dojść zarówno w samochodzie, autobusie, jak i w samolocie,
- powstanie zwarcia na płycie głównej,
- naderwana taśma matrycy,
- usterka komputera, uszkodzona karta graficzna lub jej zła konfiguracja,
- przypadkowe zdeptanie laptopa,
- uszkodzenia spowodowane przez dzieci,
- przypadkowe uszkodzenia spowodowane podczas czyszczenia ekranu, używanie nieodpowiednich preparatów i detergentów.
Jak zatem dbać o matrycę w laptopie, aby mieć pewność, że nie dojdzie do przypadkowego uszkodzenia mechanicznego? Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczać laptopa w transporcie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy podróżujemy z komputerem często. Ważne jest, by w transporcie zabezpieczać sprzęt w dedykowanych do tego plecakach i torbach, unikać rzucania i miejsc, które szczególnie narażone są na wstrząsy. W trakcie przenoszenia warto zwrócić uwagę także na to, by nie wkładać zasilacza do torby od strony matrycy.
Ważne jest także, żeby nigdy nie zostawiać na klawiaturze laptopa przypadkowych przedmiotów, takich jak długopis, pendrive, czy zapalniczka. Jeśli zamkniemy klapę laptopa w momencie, gdy na klawiaturze będzie jakiś przedmiot, nawet niekoniecznie ostry, bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia.
Ważne jest także oczywiście właściwe zabezpieczenie stanowiska pracy. Odpowiednie zabezpieczanie komputera przed dziećmi, w czasie, gdy nie ma nas w pomieszczeniu. Istotną rolą jest także właściwa higiena. Do czyszczenia matrycy warto wybierać dedykowane detergenty. Należy unikać płynów do okien (zawierają niebezpieczny dla ekranu alkohol) oraz innych tego typu produktów. Do czyszczenia najlepiej wybrać mikrofibrowe ściereczki. Nie poleca się stosowania papierowych ręczników, czy papieru toaletowego.
Jakie są objawy uszkodzonej matrycy?
Sygnały, które wskazują na to, że naprawa matrycy w laptopie jest konieczna, są zazwyczaj bardzo dobrze widoczne i trudne do przeoczenia. Awaria ekranu laptopa może objawiać się poprzez:
- duże lub małe pęknięcie przebiegające po ekranie,
- niedziałający całkowicie wyświetlacz,
- czarny lub biały ekran, nieregularne plamy i plamki na wyświetlaczu,
- bad pixele, uszkodzone pojedyncze piksele, martwe punkty ekranu,
- złe odwzorowanie kolorów,
- kolorowe paski zmieniające się podczas ruszania myszką,
- przebarwienia, pasy, brak podświetlenia i obrazu,
- bardzo słaba widoczność obrazu,
- miganie ekranu,
- zmiany lub znikanie obrazu podczas ruszania klapą matrycy.
Uszkodzona matryca w laptopie – wymiana czy naprawa?
Warto podkreślić to, że uszkodzona matryca nie zawsze przekreśla całkowite korzystanie z komputera. Często dzieje się tak, że niewielkie uszkodzenie umożliwia dalszą pracę na urządzeniu. Jednak nie oznacza to, że niewielkie uszkodzenia można zignorować. Najlepiej jest każdy typ awarii skonsultować ze specjalistą, który oceni jej rozległość. I zdecyduje o tym, czy wyświetlacz klasyfikuje się do wymiany, czy wystarczy tylko naprawa matrycy w laptopie.
Wszystko zależy od skali zniszczeń. Wymiana ekranu w laptopie jest konieczna zawsze wtedy, kiedy widoczne są na niej wyraźne pęknięcia. Takiego typu uszkodzeń nie można w żaden sposób naprawić ani zniwelować. Zawsze, więc w przypadku stłuczenia ekranu konieczna jest wymiana matrycy w laptopie. Nawet wtedy, kiedy są to tylko niewielki stłuczenia, czy drobne pajączki. Z czasem tego typu defekty mogą postępować. Natomiast naprawa będzie możliwa wtedy, kiedy za problem z wyświetlaczem odpowiedzialna jest np. awaria karty graficznej.
Jak wygląda wymiana matrycy w serwisie laptopów?
Wymianę matrycy w laptopie można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jednak nie jest to zadanie łatwe, wymaga pewnych umiejętności, precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Jednak w sieci można znaleźć wiele instrukcji na ten temat, które krok po kroku przeprowadzają użytkownika przez tą procedurę.
Jednak w większości przypadków użytkownicy decydują się skorzystać z fachowej pomocy. Ma to zapewne wiele zalet, bowiem wykwalifikowany personel jest w stanie najlepiej ocenić rozmiar uszkodzenia, zdecydować, czy konieczna jest wymiana, czy naprawa ekranu. Poza tym mamy gwarancję, że cała procedura zostanie przeprowadzona w należyty sposób i nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki. Co więcej fachowiec, który, na co dzień zajmuje się tego typu czynnościami, jest w stanie najlepiej dobrać odpowiednią do sprzętu matryce – może ona być zarówno oryginalna, jak i kompatybilna.
Procedura wymiany matrycy w laptopie rozpoczyna się przede wszystkim do odłączenia zasilania i wyciągnięcie baterii. Następnie specjaliści przechodzą do rozmontowania obudowy matrycy, odłączenia taśmy i jej wyciągnięcia. Dopiero, kiedy te czynności zostaną wykonane możliwy jest następny krok, czyli przejście do oczyszczania wnętrza obudowy. Następnie specjalista przechodzi do montażu matrycy oraz zabezpieczenia taśm sygnałowych. Po tym wszystkim następuje sprawdzenie poprawności podłączenia podzespołów. Ponadto fachowiec weryfikuje także stan części wewnątrz obudowy wyświetlacza. Jeśli nie ma zastrzeżeń, co do wykonanej pracy, przechodzi następnie do montażu obudowy matrycy.
Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie?
Ile kosztuje naprawa matrycy w laptopie? Cena uzależniona jest od wielu elementów. Dlatego też bardzo trudno jest podać jedną kwotę. Wyceny zawsze dokonuje serwisant, na podstawie określonych kryteriów. Nie istnieje żaden odgórny cennik, którym można by się sugerować. Jednak większość serwisantów bierze pod uwagę te same elementy wyceny. Jakie?
Pęknięty ekran w laptopie – koszt wymiany najczęściej zależy od:
- Ceny nowego ekranu – w zależności od wybranego modelu, ceny matrycy są bardzo różne. W starszych sprzętach nie są to najczęściej duże kwoty. Natomiast w modelach bardziej zaawansowanych nowa matryca kosztuje znacznie więcej. Przyjmuje się średnio, że za nową matrycę klient będzie musiał zapłacić od 170 do nawet 500 zł. Cena zależna będzie, więc od producenta matrycy, jej klasy, rozdzielczości, typu podświetlenia. Sposobem na obniżenie kosztu może być wykorzystanie matrycy pochodzącej z demontażu, używanej i odnowionej. Taka budżetowa propozycja przy lepszej jakości matryc, może pozwolić zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
- Koszt pracy fachowca – warto podkreślić, że koszty pracy są bardzo różne i zależą od wielu elementów. Przede wszystkim nie bez znaczenia jest renoma serwisu oraz doświadczenie fachowca. Chociaż wiele osób uważa, że wymiana matrycy jest prostą czynnością, to jednak najlepiej jest powierzyć ją osobie, która rzeczywiście zna się na rzeczy. Warto podkreślić także, że nie w każdym sprzęcie wymiana wyświetlacza jest tak samo prosta. Na pewno smukłe komputery, czyli tzw. ultrabooki lub modele z ekranem dotykowym, wymagają od fachowca już pewnej biegłości w naprawie i nie powinny być zlecane przypadkowym osobom. Poza tym koszty robocizny mogą różnić się w zależności od lokalizacji. Na pewno w większych miastach, za naprawę czy wymianę matrycy zapłacimy znacznie więcej, niż w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach za wymianę matrycy w autoryzowanym serwisie trzeba często zapłacić ok 600 zł.
Czy się opłaca wymieniać uszkodzony ekran laptopa?
Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle opłaca się wymieniać uszkodzoną matrycę w laptopie. Otóż okazuje się, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, w jakim sprzęcie doszło do uszkodzenia wyświetlacza. Jeśli jest to stary, wysłużony laptop, często zakup nowej matrycy plus koszty robocizny może nie być dla klienta w ogóle atrakcyjny.
Najlepszym rozwiązaniem, żeby przekonać się, czy cała procedura ma sens, jest wizyta w serwisie i prośba o wycenę. Co istotne, w takiej sytuacji często jest dobrze odwiedzić więcej niż tylko jeden punkt napraw. Czasem okazuje się, że różnica w cenie za pracę fachowca w zależności od serwisu, to nawet kilkaset złotych. Czasem może okazać się także, że wizyta w serwisie nie jest konieczna, a specjalistów od naprawy można znaleźć też w gronie znajomych.