Temperatury żelazka – żelazko z regulacją temperatury i bez regulacji
Chcąc kupić żelazko dziś trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Marka, budowa, czy sam sposób wykonania to nie wszystko. Najważniejsze są jednak funkcje i parametry. W sprzedaży dostępne są żelazka bez regulacji temperatury, tak zwane parowe. Jak działają i czy faktycznie warto mieć je w swoim domu? O zaletach i wadach przeczytasz poniżej.
Żelazko bez ustawiania temperatury – jak działa?
Żelazko niewyposażone w regulację temperatury to urządzenie, które przede wszystkim zapewnia komfort prasowania oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Prasowanie, bez względu na rodzaj tkanin, to ogromna oszczędność czasu. Co więcej, żelazko tego typu nie posiada pokrętła odpowiadającego za zmianę temperatury. W żelazkach tych temperatura jest zawsze jednakowa i zarazem optymalna dla dowolnego rodzaju tkaniny. Działanie żelazka bez regulacji temperatury opiera się na wyrzucanej przez nie pary wodnej. Para ta jest wyrzucana przez żelazko ze znacznie większą siłą, niż w tradycyjnych żelazkach. W efekcie działania pary dochodzi do rozluźnienia włókien, a co za tym idzie, do idealnego rozprasowania tkaniny.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przykładowo żelazko Philips bez regulacji temperatury, bez typowego pokrętła, będzie dobrym wyborem. Na temat firmy można mówić długo. Koncentrując się jednak na sposobie działania żelazka, można jednoznacznie stwierdzić, że ma ono wpływ na ogromną oszczędność czasu. Stosując zwykłe żelazko, trzeba najpierw posegregować ubrania ze względu na materiał. W przypadku żelazka bez regulacji temperatury, takiej potrzeby nie ma.
Należy koniecznie podkreślić, że stopa żelazka nagrzewa się jedynie w niewielkim stopniu. To dlatego, że całą pracę wykonuje tu para wyrzucana przez urządzenie. W związku z tym żelazko można spokojnie zostawić na tkaninie, a ta na pewno się nie przypali. W ten sposób można również uniknąć wszelkich oparzeń.
To inteligentne żelazko ma wiele zalet, a poza bezpieczeństwem jest nią samo tempo prasowania. W wielu sytuacjach posługując się właśnie tym urządzeniem, można znacznie szybciej uzyskać zamierzony efekt. Co ciekawe, niekiedy w zupełności wystarcza prasowanie ubrań tylko po jednej stronie. To znacznie przyspiesza cały ten proces i powoduje, że aż chce się prasować.
Żelazko bez ustawiania temperatury – zalety i wady
Dużo pozytywnego mówi się na temat żelazka bez pokrętła regulującego temperaturę. Urządzenie to ma swoje zalety oraz wady. Oto najczęściej wymieniane korzyści:
- wysoki poziom bezpieczeństwo – brak ryzyka przypalenia tkaniny,
- komfort użytkowania, funkcjonalność oraz innowacyjność,
- możliwość prasowania w pionie i poziomie – zależnie od wybranego modelu,
- przystępna cena najprostszych modeli,
- doskonała dostępność urządzenia.
Pomimo wielu zalet, nie można zapomnieć również o wadach. Oto one:
- mały wybór modeli,
- wysoka cena urządzeń wyposażonych w funkcje dodatkowe.
Jak wybrać inteligentne żelazko bez regulacji temperatury?
Wyboru żelazka można dokonać po kolorze, po marce albo cenie. Jednak jeśli zamierzamy kupić żelazko, które ma nam trochę posłużyć, nie pozostaje nic innego, jak tylko uważnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Pierwszym z nich jest moc. Jak zapewne nietrudno się domyślić, im wyższa moc, tym lepiej. Dzięki temu będzie można prasować skuteczniej i szybciej. W przypadku żelazka o mocy 2400 W czas nagrzewania się będzie wynosił blisko dwie minuty. Decydując się na model o mocy 3000 W, czas nagrzewania się skraca się do nawet kilku sekund. W związku z tym można prasować ubrania praktycznie od razu po włączeniu i ułożeniu ubrania na desce.
Mając już zakończony temat temperatury żelazka, przejdźmy do wykonania. Tu dużą uwagę trzeba poświęcić stopce. W najtańszych modelach może pojawić się stal, która nie zapewnia zbyt dobrego poślizgu. Poza tym może być łatwa do uszkodzenia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie żelazko ze stopką wykonaną z aluminium, ceramiki albo granitu. Stopka z granitu to najlepszy wybór z uwagi na to, że jest trwała, a do tego łatwa w czyszczeniu.
Osoby, które mają dużo delikatnych ubrań, chcąc jeszcze bardziej zwiększyć ich bezpieczeństwo, powinny dokupić specjalną nakładkę. Taka nakładka obniża temperaturę pary. W efekcie tego prasowanie delikatnych tkanin jest znacznie bezpieczniejsze.
Wybierając żelazko bez ustawiania temperatury, trzeba wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są modele różnej wielkości. Małe poręczne żelazka świetnie sprawdzają się podczas prasowania małych, na przykład dziecięcych ubranek. Duże zaś to doskonały wybór do prasowania dużych powierzchni, obrusów, zasłon, ale i większych ubrań, jak chociażby koszule czy spodnie. Wbrew pozorom nie tylko moc żelazka ma wpływ na jakość i komfort prasowania. Żelazko musi być poręczne i wygodne w użytkowaniu. Nie każdy jednak ma jednakowe preferencje. Dlatego wybór musi być dokonany zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Szukając idealnego żelazka warto jednocześnie skupić swoją uwagę na marce. Urządzenia znanych firm są mniej awaryjne, a nawet jeśli okaże się inaczej, to producent bez problemu przyjmie żelazko na gwarancję, a w efekcie tego naprawi je lub wymieni na nowe. Z mniej znanymi, tańszymi markami bywa różnie, a nierzadko cały ten proces przebiega znacznie trudniej.
Co z ceną? Zawsze ma znaczenie, ale na pewno nie jest najważniejsza. Kupując inteligentne żelazko z automatyczną regulacją temperatury pary, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie tanie. Ale za kilkaset złotych można kupić naprawdę dobry sprzęt. Wart rozejrzeć się za promocjami. Dobrze jest też zajrzeć do rankingów i porównywark, a przede wszystkim do sklepów działających online. Te zawsze mają atrakcyjne oferty żelazek i pozostałego sprzętu do domu.
Dobre żelazko w domu to podstawa. Szukając idealnego modelu, warto wziąć pod uwagę ten bez typowej regulacji temperatury. Niech w końcu prasowanie zacznie sprawiać przyjemność i co najważniejsze, będzie skuteczne. Wybór tych urządzeń jest ogromny. W związku z tym każdy znajdzie dla siebie idealne żelazko, które sprosta najśmielszym oczekiwaniom.