Strona główna » Blog » Żyroskop w telefonie. Czym jest i do czego go potrzebujesz?

Żyroskop w telefonie. Czym jest i do czego go potrzebujesz?

Żyroskop w smartfonie służy do pomiaru lub określania orientacji przestrzennej. Wykorzystywany jest chociażby podczas robienia zdjęć, czy nagrywania krótkich filmów. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Telefon z żyroskopem pozwala też na korzystanie z gier i aplikacji mobilnych sterowanych ruchami urządzenia. Co to jest żyroskop w telefonie? Do czego jeszcze przydaje się żyroskop? Jak go włączyć? Które telefony mają wbudowany żyroskop?

Co to jest żyroskop w telefonie?

Żyroskop jest urządzeniem wykorzystywanym do pomiaru lub utrzymywania orientacji przestrzennej. Działa na podstawie zasady zachowania momentu pędu. Urządzenie odkrył w 1852 roku francuski fizyk Jean Bernard Léon Foucault, który to zajmował się mechaniką klasyczną, optyką i elektromagnetyzmem. Naukowiec pokazał efekt żyroskopowy za pomocą skonstruowanego przez siebie żyroskopu, i właśnie od tego czasu urządzenie to zaczęto wykorzystywać w różnych dziedzinach życia.

Obecnie najpowszechniej żyroskopy wykorzystuje się w smartfonach. Dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne określania położenia telefonu. Żyroskop w smartfonie składają się najczęściej z mikroskopijnych płytek, które w odpowiednim momencie wibrują wraz ze zmianą wysokości (ciśnienia). Pozwala to w kolejnych krokach na przekazywanie informacji do zamontowanych w urządzeniu czujników, co w konsekwencji prowadzi do uzyskania zamierzonego efektu.

Żyroskop pozwala, więc na dokładne ustalenie położenia telefonu. Ponadto urządzenie to dostarcza także informacji, czy smartfon został obrócony wokół własnej osi.

Żyroskop a akcelerometr w telefonie

Żyroskop w telefonie odgrywa bardzo ważną rolę, podobnie jak akcelerometr. Pomimo tego, że urządzenia różnią się między sobą to jednak oba z nich wykorzystywane są do wyznaczania położenia. Jednak różnica między nimi sprowadza się przede wszystkim do zasad ich funkcjonowania. Akcelerometr określany jest także, jako miniaturowy przyrząd, który pozwala na precyzyjny pomiar zarówno liniowych, jak i kątowych przyśpieszeń. Jednak odpowiada on głównie za pomiar własnego ruchu. Jeśli natomiast chodzi o żyroskop, to wykorzystywany jest on przede wszystkim wyznaczania położenia konkretnej rzeczy w przestrzeni.

Jak widać żyroskop i akcelerometr nie są urządzeniami, które pełnią identyczną funkcję w smartfonach. Dlatego też nie są w stanie się wzajemnie zastępować. Natomiast możliwe jest, i tak dzieje się najczęściej, używanie obu tych urządzeń. Wówczas przyrządy uzupełniają się, co pozwala rozwinąć bardziej zaawansowaną funkcjonalność sprzętu. Reasumując, akcelerometr pozwala na mierzenie położenia liniowego. Natomiast żyroskop odpowiedzialny jest za mierzenie położenia przestrzennego.

Żyroskop w telefonie – zasada działania

Żyroskop w telefonie stanowi najczęściej uzupełnienie umieszczonego już w smartfonie akcelerometru. Akcelerometr pozwala odpowiada za wyczuwanie przemieszczania się telefonu w przestrzeni, jednak nie pozwala wykrywać subtelnych zmian podczas ruchu, np. obrotu lekkiego. Takie minimalne ruchy pozwala jednak wyłapać żyroskop, który do pomiarów wykorzystuje naturalne siły fizyczne.

Żyroskop dokonuje pomiaru prędkości kątowej urządzenia. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, która pozwala na uzyskanie dużej prędkości obrotowej krążka i jak najmniejszemu tarcie w łożyskach. Warto podkreślić także, że rozwój technologiczny sprawia, że budowa żyroskopów w telefonach jest stale ulepszana, coraz bardziej precyzyjna i rozwinięta. Dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie coraz to lepszych efektów. Niemniej jednak główna zasada działania wciąż wygląda w nich tak samo i sprowadza się do wykrywania obrotu i prędkości kątowej. Dzięki czemu urządzenie jest w stanie „wyczuć” czy zostało obrócone, ale też, o jaki kąt i wokół której z osi.

Żyroskop w telefonie – podstawowe funkcje

Jak już zostało wyjaśnione, żyroskop w smartfonie wykorzystywany jest do analizy położenia urządzenia w przestrzeni. Urządzenie jest na tyle funkcyjne, że eliminuje konieczność montowania innych kontrolerów, które muszą znaleźć się chociażby w laptopie, czy konsolach do gier. Ten sensor ruchu pozwala na uzyskiwanie bardzo szerokiej funkcjonalności, może być wykorzystany w rozmaitych sytuacjach. Żyroskop w telefonie umożliwia, chociażby:

  • Zapewnia stabilizację obrazu – urządzenie to pozwala wykonywać wyraźne, nierozmazane zdjęcia, dzięki temu, że stabilizuje obraz, kiedy kamera jest włączona. Pełni tu nie tylko funkcję stabilizującą, ale także korygującą.
  • Automatyczne obracanie się ekranu – żyroskop umożliwia także samodzielne dostosowanie treści prezentowanych na ekranie smartfona do pozycji, w jakiej aktualnie znajduje się telefon.
  • Monitorowanie ruchu podczas ćwiczeń – funkcją żyroskopu jest także monitorowanie ruchu podczas ćwiczeń fizycznych. Dzięki niemu możliwe jest, więc mierzenie osiągów oraz kontrolowanie rezultatów podczas treningu.
  • Sterowanie w grach – to dzięki niemu możliwe jest poruszanie się w wirtualnym świecie. Dzięki niemu możliwe chociażby sterowanie pojazdami w grach wyścigowych poprzez przekręcanie smartfona w prawo lub w lewo.
  • Sterowanie w aplikacjach – żyroskop umożliwia także sterowanie urządzeniem podczas korzystania z wielu aplikacji.
  • Korzystanie z niektórych funkcji smartfona za pomocą gestów – to dzięki temu urządzeniu możemy sterować telefonem, wykorzystując tylko ruch, np. do uruchamiania aparatu, włączania latarki, odbierania lub też odrzucania połączeń telefonicznych.
  • Przesuwanie zdjęć w galerii oraz wykonywanie zdjęć sferycznych, fotografii mobilnej.

Jak sprawdzić czy mój telefon ma żyroskop?

Obecnie żyroskopy montowane są w niemal wszystkich smartfonach. Dlatego też, jeśli posiadamy nowy model telefonu komórkowego, mało prawdopodobne, że nie będzie on wyposażony w to urządzenie. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej w starszych modelach komórek. W takich przypadkach może zdarzyć się, że wybrany model nie ma zamontowanego żyroskopu. Ponadto w tańszym smartfonie możemy mieć dostęp jedynie do akcelerometru. Jak zatem sprawdzić, czy dany telefon został w niego wyposażony, w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze starszym smartfonem?

Najprostszym sposobem, żeby zweryfikować, czy w naszym telefonie zamontowano żyroskop jest przeanalizowanie noty katalogowej naszego modelu. Czym jest nota katalogowa? To nic innego, jak instrukcja obsługi, w której wyszczególnione zostały wszelkie elementy urządzenia. Można porównać ją do dokumentacji technicznej, która kompletuje wszelkie niezbędne dane na temat sprzętu, określa parametry urządzenia. Noty katalogowe do większości modeli smartfonów można wyszukać w sieci i bezpłatnie zapoznać się z ich treścią.

Poza tym dostępne są także specjalne aplikacje, za pomocą, których możliwe jest dokładne zweryfikowanie komponentów poszczególnych smartfonów. W przypadku urządzeń z Androidem aplikacje tego typu można pobierać z Google Play. Z kolei na iPhone’a aplikację można pobrać z App Store.

Jak włączyć żyroskop w telefonie?

Jeśli już zweryfikujesz, że w Twoim telefonie zamontowany został żyroskop, pojawi się pewnie kolejne istotne pytanie. A mianowicie – jak włączyć żyroskop w telefonie? Otóż okazuje się, że producenci smartfonów dbają o to, by w większości urządzeń żyroskop włączał się samodzielnie, podczas pierwszego uruchomienia telefonu. W takich przypadkach użytkownik nie musi już martwić się o jakiekolwiek samodzielne ustawianie parametrów pracy, bowiem cała procedura włączania żyroskopu odbywa się tak naprawdę bez jego udziału.

W pojedynczych przypadkach może zdarzyć się tak, że nie dojdzie do włączenia automatycznego. Wówczas można uruchomić go samodzielnie, manualnie. Jak to zrobić? Nie jest to skomplikowana procedura, większość użytkowników poradzi sobie z nią samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Dla urządzeń z Androidem wystarczy, bowiem z ekranu głównego przejść do paska powiadomień i wybrać opcję „Autoobrót”/”Obrót”. Jak wygląda ikona z tą funkcją? Najczęściej przypomina obracany w przestrzeni telefon. Po wybraniu tej funkcji żyroskop zostanie włączony. Analogicznie można go też wyłączyć, klikając na tę samą ikonę i czekając aż ikona stanie się poszarzała, czyli nieaktywna.

A jak włączyć żyroskop w telefonach z systemem iOS? W tym przypadku żyroskop jest zwykle wyłączony, nie uruchamia się samodzielnie po zakupie telefonu, podczas jego pierwszego uruchomiania. Dlatego też, jeśli chcesz z niego korzystać, musisz włączyć go manualnie. Żeby to zrobić wejdź Ustawienia, Safari, Prywatność i Zabezpieczenia. A potem wybierz Ruch i Orientację.

Żyroskop – telefony, w których się znajduje

Telefony z żyroskopem są obecnie normą. Dlatego też żyroskop znajdziesz w wyposażeniu praktycznie wszystkich nowych smartfonów. Wyjątkiem mogą być tylko jakieś budżetowe, starsze modele.

Smartfony z żyroskopem mają w swojej ofercie m.in.:

  • Samsung – to czołowy producent elektroniki, który oferuje bardzo bogatą ofertę smartfonów. Telefony Samsung są popularne na całym świecie. Większość z nich jest szybka, wydajna, funkcjonalna i nowoczesna. Obecnie telefony Samsung wyposażone są w żyroskopy.
  • Apple – Apple produkuje doskonałej jakości smartfony, które odznaczają się znakomitymi parametrami technicznymi. Dlatego też wyposażone są w wysokiej jakości żyroskopy. Ma to miejsce praktycznie w każdym modelu smartfona Apple.
  • Xiaomi – Xiaomi to chiński producent, który tworzy urządzenia elektroniczne coraz lepsze i szczerze godne polecenia. Telefony tej marki są bardzo popularne w Polsce. Odznaczają się bardzo dobrą jakością, ale także bardzo konkurencyjnymi cenami. W tym przypadku praktycznie każdy model, który wypuszczany jest obecnie na rynek wyposażony jest także w dobrej jakości żyroskop.
  • OPPO – OPPO to stosunkowo nowa marka, która oferuje budżetowe rozwiązania całkiem dobrych smartfonów. Choć marce popularnością bardzo daleko do Samsunga, czy Apple, to jednak oferta OPPO spotka się z coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Telefony tej marki, które dostaniesz obecnie w sprzedaży także są wyposażone w żyroskopy, dzięki którym możliwe jest precyzyjne określania położenia telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *