Matryca TFT czy IPS – który wyświetlacz wybrać?
Matryce TFT czy IPS to technologie wyświetlaczy LCD (liquid-kristal display) czyli wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Wynalezione zostały już kilkadziesiąt lat temu a ich technologia od tamtej pory była stale coraz bardziej rozwijana i poprawiana. Bum na wyświetlacze sprawił że coraz większe ich ilości było montowanych w coraz liczniejszych urządzeniach elektronicznych takich jak telewizory, monitory, smartfony, smartwatche, a obecnie coraz częściej również na lodówkach piekarnikach i innych sprzętach domowych. Na czym polega ich działanie, co wygrywa w starciu TFT vs IPS i, który z nich może być lepszy dla Ciebie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Matryca TFT – wszystko co musisz wiedzieć
Ekran TFT bierze swoja nazwę od angielskiego Thin- Fim- Transistor, czyli tranzystor cienkowarstwowy. Jest najstarszym kolorowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Ich fenomenem była matryca połączona ze specjalnym tranzystorem, który umożliwiał ekranowi zapamiętywanie, które konkretnie piksele były podświetlane i w jakim natężeniu światła. Dzięki temu nie musiały one być stale pobudzane by się włączyć ponownie i odświeżyć. Kondensatory wbudowywane w ekran nadają pikselom odpowiedniej energii dzięki czemu wyświetlany na matrycy obraz zyskuje odpowiedniej jakości siłę i kontrast. Ekran TFT znajduje się obecnie w wielu gadżetach typu smartwatch, smartfon, tablet, a także w dużych monitorach starszego typu.
Cechy matrycy TFT
- W przeciwieństwie do IPS, TFT z reguły znajduje się w tańszych urządzeniach starego typu, co dla wielu ludzi może oznaczać bardziej przystępną do realizacji ofertę cenową.
- Wyświetlacze TFT cechują się słabszymi kątami widzenia, co ma mniejsze znaczenie w urządzeniach drobnych typu smartwatch, jednak z powodu obecnego trendu na zwiększanie przekątnej ekranów w telewizorach, monitorach komputerów i telefonach, wada ta staje się coraz bardziej zauważalna przez użytkowników.
- Matryca TFT cieszy się bardzo dużą jasnością i kontrastem – z tego powodu chętnie są stosowane w urządzeniach, które z założenia będą nam służyć również na zewnątrz w trakcie słonecznego dnia np. smartfony.
- Wyświetlacz TFT jest sprawdzoną technologią. Przez dziesięciolecia był coraz bardziej udoskonalany dlatego można liczyć na jego długą niezawodność. Prawdopodobieństwo wystąpienia technicznych usterek w tego typu matrycach jak np. zablokowany piksel lub przedwczesna jego śmierć jest bardzo niewielkie.
Wyświetlacz IPS czyli nowa i lepsza generacja LCD
Ekran IPS pochodzi od In-Plane-Switching co oznacza przełączanie w płaszczyznach. W dzisiejszych czasach jest najczęściej montowanym typem ekrany LCD w dużych monitorach laptopów, telewizorów i komputerów stacjonarnych. Są udoskonaloną pochodną ekranów Thin-Film-Transistor w których wyeliminowano najważniejsze wady. Sprzęt posiadający matrycę IPS jest z reguły droższy ze względu na wyższą jakość obrazu i wyższy stopień zaawansowania technicznego.
Najważniejsze cechy ekranów IPS
- IPS zostało stworzone z myślą o profesjonalnych działalnościach i od samego początku nastawione było na jak najwyższą jakość odwzorowywania kolorystycznych odcieni. Przez to monitory te idealnie są w stanie przedstawić nawet najdrobniejsze różnice kolorystyczne co jest bardzo pożądane np. w pracy grafika komputerowego podczas obrabiania zdjęć, grafik czy videoclipów. Miłośnicy dobrego kina i wyrazistych efektów specjalnych również docenią Telewizor z wyświetlaczem IPS w swoim salonie.
- Kolejną zaletą którą In-Plane-Switching wygrywa w starciu TFT vs IPS jest zapewnienie znacznie większych kątów widzenia, co oznacza, że patrząc na ekran z różnych części pomieszczenia i różnych kątów obraz będziemy widzieć bez tak znacznych zniekształceń jak w przypadku TFT. To kolejny argument przemawiający za tym monitorem jeśli planujemy organizować w swoim salonie wieczory filmowe dla większej ilości osób.
- Inna konfiguracja pikseli w IPS oznacza, że obraz wyświetlany może być znacznie ostrzejszy i bardziej wyrazisty niż w matrycy TFT.
- Ekrany IPS mają szybszy czas reakcji podczas zmian obrazów, dlatego o wiele rzadziej dochodzi w nich do efektów powstawania powidoków, smużenia czy artefaktów. Poprawia to znacznie płynność obrazu i wpływa na komfort oglądania filmów czy szybko przeskakujących scen w trakcie gry.
- Ceny urządzeń posiadających wyświetlacze IPS są znacznie wyższe niż ma to miejsce w przypadku TFT.