Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki
W każdym gospodarstwie domowym znajduje się pralka, którą przechowujemy albo w łazience, albo w innych pomieszczeniach. W sytuacji kiedy jest nowa, nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych zapachów, ale z czasem mogą się one pojawiać i Jest to niezależne od nas. Zapewne każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy przy otwartej w pralce doświadczenie przyjemnego zapachu. Z prania zbiera się brud i bardzo często pozostaje we wnętrzach pralki, powstaje wtedy osad z kamienia, który niestety wydaje brzydki zapach. Jak wyczyścić pralkę, aby nie było tego zapachu w całym pomieszczeniu? W poniższym artykule przedstawimy kilka ciekawych rad, z których warto skorzystać. Dzięki nim, przywrócimy naszej pralce idealną czystość, a nieprzyjemny zapach zniknie raz na zawsze. W poniższym artykule omówimy takie zagadnienia, jak:
- Jak wyczyścić pralkę krok po kroku?
- Kilka doskonałych trików na czystą pralkę
- Co najlepiej wykorzystać do czyszczenia pralki?
- Jak często powinniśmy czyścić pralkę?
- Jak dbać o pralkę po jej zakupie?
Jak wyczyścić pralkę krok po kroku?
Podstawą czystej pralki jest czyszczenie i w sposób regularny, ponieważ wtedy będzie to zdecydowanie mniej uciążliwe. To takiego przedsięwzięcia powinniśmy zabierać się przynajmniej raz na miesiąc, aby nie dopuścić do tego, żeby w pralce zbierały się większej ilości brudu i kamienia. Jak zatem zrobić to krok po kroku, aby czyszczenie pralki było dla nas przyjemnym zajęciem? Przede wszystkim zaznaczymy jeszcze raz, aby pamiętać o regularności. Zacząć powinniśmy od usunięcia osadów i wszelkich innych zabrudzeń, które widoczne są gołym okiem. Możemy do tego wykorzystać preparaty chemiczne, które znajdziemy w naszym domu. Taki osad najczęściej pojawia się na gumie ochronnej, zatem nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie w to miejsce. Czyszczenie pralki powinniśmy również zacząć od filtra, uszczelek i pojemnika na proszek do prania. Co prawda, coraz częściej spotykamy się z używaniem kapsułek do prania, dlatego też pojemnik na proszek jest w wielu gospodarstwach domowych zdecydowanie rzadziej używany, ale parująca woda, wilgoć, powodują również i w tym miejscu sadzanie się przeróżnych zabrudzeń.
Czyszczenie filtra to konieczna sprawa
Każda pralka posiada w sobie filtr, zatrzymujący brudy o większych rozmiarach, które znajdują się w ubraniach. Mogą to być chusteczki, papierki i wiele innych elementów, jakie zazwyczaj mamy w kieszeniach. Zdarza się, że zapominamy wyciągnąć takie tworzywa, zanim zacznie się pranie. Warto jednak o tym pamiętać, aby nie dochodziło do zapchania filtra. Niemniej jednak, czyszczenie pralki powinniśmy zacząć od filtra, który znajduje się zazwyczaj na samym dole, z otwieraną do tego klapką. Warto zaglądać tam zdecydowanie częściej niż raz na kilka miesięcy, ponieważ zapachy z pralki mogą pochodzić w dużej mierze z tego miejsca, jeśli zaglądamy tam bardzo rzadko. Na filtrze zatrzymuje się większość brudu, stąd też i zapach będzie stamtąd bardziej intensywny. Czyszczenie filtra jest bardzo proste, pod zimną wodą i przemyć gąbką z płynem. Możemy również pomoczyć bo w wodzie z octem, zneutralizować jego brzydki zapach. Następnym krokiem jest wysuszenie filtra i po tej czynności możemy zacząć go używać.
Podczas wyciągania filtra z pralki musimy pamiętać o tym, aby podłogę zabezpieczyć ręcznikami, lub innymi rzeczami, które będą mogły wchłonąć wodę. Za filtrem zawsze znajduje się niewielka ilość wody, która wypłynie na podłogę po jego wyciągnięciu. Wraz z wodą wypłynie również zgromadzony tam brud. Weźmy zatem to pod uwagę i do zabezpieczenia tej podłogi wykorzystajmy materiały, które nie są dla nas zbyt ważne.
Guma wokół bębna
Podczas prania również i guma wokół bębna zostaje zabrudzona. Najczęściej u samego jej domu zbiera się brudna maź, którą również powinniśmy regularnie sprzątać. Jeśli będziemy tą czynność wykonywali przynajmniej raz w tygodniu, to możemy być pewni, że zapach z tego miejsca pralki nie będzie nam przeszkadzał. Do wyczyszczenia tego miejsca możemy użyć ściereczkę z mikrofibry, lub też ręcznik papierowy. Czasami brud w tym miejscu to staje się bardziej oporny i wtedy możemy do takiego czyszczenia pralki użyć szczoteczki do zębów, psikając na gumę jakimś specyfikiem, chociażby płynem do mycia szyb. Możemy też użyć zwykłego płynu do naczyń, który rozpuści brud i ewentualny tłuszcz. Najlepiej jednak wykorzystać jest do takiego mycia wybielacz, lub naturalny składnik, jakim jest soda oczyszczona. Dziś przecież znajduje się ona w każdym domu i bez większego problemu możemy skorzystać z jej dobrodziejstwa. Wystarczy wsypać trochę sody na zabrudzone miejsce, skropić ją wodą i pozostawić na kilka chwil. Po jakimś czasie możemy rozpocząć czyszczenie pralki w tym miejscu. Soda powinna doskonale poradzić sobie z zabrudzeniami na gumie pralki. Dzięki sodzie oczyszczone, zniknie również przykry z niej zapach.
Pojemnik do dozowania proszku do prania
Wiele osób korzysta jeszcze dziś z tradycyjnego proszku do prania. Choć mamy dziś dostępne kapsułki, które zawierają w sobie nawet trzy składniki naraz, to jednak proszek do prania to zupełnie coś innego, bo jeśli ktoś już się przyzwyczaił do takiej techniki prania to zazwyczaj pozostaje z proszkiem nadal. Bardzo często jest tak, że proszek nie spłukuje się w całości, podczas gdy pralka pobiera wodę. Pozostaje tam zatem zabrudzenie, które z czasem może wydawać również nieprzyjemną woń. Taki pojemnik możemy wyczyścić bez większego problemu, wystarczy tylko namoczyć pojemnik w wodzie i przetrzeć go ściereczką. Nie musimy do tego używać nawet żadnych detergentów, ponieważ na powierzchni pojemnika znajduje się przecież pozostałość po proszku, zatem jest to dobry materiał do czyszczenia. Warto dziś zadbać o tego typu czyszczenie pralki i to w taki sposób, aby było ono zdecydowanie częstsze, ponieważ i pojemnik na proszek może się niestety zabrudzić do tego stopnia, że z czasem będzie go ciężko domyć. Musimy pamiętać, że są to produkty na bazie chemii, zatem mają możliwość wżerania się w materiał, nawet taki, jak plastik.
Kilka doskonałych trików na czystą pralkę
Czyszczenie pralki jest bardzo łatwym zadaniem, trzeba tylko mieć na to jakiś plan. Zazwyczaj przygotowujemy go, kiedy się zabieramy za czyszczenie pralki, ale są już sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie pralki, które warto wykorzystać w naszym przypadku. Wiele elementów, które mogą nam w tym pomóc możemy znaleźć w naszych domach. Są to ekologiczne produkty, o których chcemy napisać poniżej. Sprawią one, że nasza pralka będzie praktycznie jak nowa. A warto dokładnie wyczyścić pralkę, ponieważ wtedy i zrobione w niej pranie będzie zdecydowanie bardziej świeże. Kiedy pralka niesie za sobą brzydki zapach, możemy się spodziewać również i tego, że i pranie nie będzie pierwszej świeżości. A przecież w tym celu pierzemy ubrania, aby cieszyć się ich świeżym zapachem. Jeśli zadbamy o czystość pralki to i nasze ubranie będzie zdecydowanie lepiej się zakładało na ciało po jego upraniu.
Naturalny ocet na mycie pralki
Ocet jest niezawodnym produktem w wielu kwestiach. Doskonale może nadawać się również do umycia pralki i z pewnością pozwoli nam zniwelować brzydki zapach. Ocet jest doskonałym narzędziem do neutralizowania brzydkich zapachów, dlatego wykorzystuje się go w wielu innych procesach. W pralce użycie octu jest bardzo proste. Wystarczy wlać zawartość butelki do dozownika na proszek i włączyć pranie zasadnicze. Takie mycie pralki wykonywały nasze babcie, choć wtedy pralki były zupełnie inne. Nie mniej jednak, przy pojawieniu się pierwszych pralek automatycznych, z powodzeniem był wykorzystywany ocet do tego, aby pralkę dobrze umyć. Naszym zadaniem jest tylko wlanie octu i włączenie prania. Intensywny zapach octu możemy zniwelować olejkami eterycznymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończonym praniu, kiedy woda z octem zostanie już wypłukana, włączyć dodatkowe płukanie pralki.
Soda oczyszczona
Kolejnym, naturalnym składnikiem, który może nam pomóc w pozbyciu się brzydkiego zapachu z pralki jest soda oczyszczona. To niezawodny produkt wykorzystywany już przez wiele lat. Aby umyć pralkę sodą oczyszczoną, powinniśmy wsypać jej zawartość do pojemniczka na proszek i następnie włączyć pranie na gotowanie. Podczas takiego mycia możemy być pewni, że soda oczyszczona korzystnie wpłynie na wszelkie zabrudzenia, które znajdują się w bębnie i we wnętrzu pralki.
Kwasek cytrynowy i jego właściwości czyszczące
Obok sody możemy o podobnych właściwościach znaleźć kwasek cytrynowy. Czasami zapominamy, że i ten produkt może nam pomóc w czyszczeniu pralki. Tutaj zasada działania jest podobna, jak w przypadku sody oczyszczonej. Wsypujemy kwasek do przegródki na proszek i ustawiamy pranie zasadnicze, o najwyższej temperaturze. Zanim zatem zaczniemy korzystać z chemicznych detergentów, warto wybrać naturalne sposoby, których efekt może nas zadziwić.
Co najlepiej wykorzystać do czyszczenia pralki?
Wśród naturalnych produktów, które możemy z powodzeniem wykorzystać do czyszczenia pralki znajdują się te, które przedstawiliśmy powyżej. Znajdziemy dziś jednak specjalne płynu i kapsułki, które zostały stworzone specjalnie do tego celu. W każdym z przypadków zasada działania jest podobna. Należy włożyć kapsułkę lub dolać specjalnego płynu, a następnie włączyć pranie zasadnicze, lub postępować zgodnie z dodaną do tych produktów instrukcją. Dziś nie ma problemu, aby mycie pralki odbywało się na zasadach komercyjnych, ale warto mimo wszystko zastosować produkty, które posiadamy w swoich domach.
Jak często powinniśmy czyścić pralkę?
Zasada w takim przedsięwzięciu jest taka, że czyszczenie pralki powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu. Z doświadczenia wiemy, że taka opcja dla wielu osób nie wchodzi w grę. Zazwyczaj zapominamy o tym, aby zadbać o pralkę w zakresie czyszczenia, a tematem zainteresujemy się zazwyczaj, kiedy już zaczyna z pralki wydobywać się smrodek. Warto jednak zadbać o to, aby robić to regularnie, ponieważ w ten sposób unikniemy niemiłych zapachów z naszej pralki, a pranie będzie zawsze świeże. Warto zadbać o to, aby też częściej zaglądać do filtra pralki, które może się zapychać różnymi rzeczami, jakie zapomnimy wyciągnąć z kieszeni naszych ubrań.
Jak zadbać o pralkę po jej zakupie?
Aby nasza pralk abyła zawsze w idealnym stanie, warto zastosować praktyczne wskazówki z powyższego artykułu. Przy regularnym dbaniu o pralkę, przy regularnym jej czyszczeniu, możemy być pewni, że nie przysporzy nam ona żadnych, większych kłopotów. Możemy tutaj zastosować domowe sposoby na czyszczenie pralki i sprawdzą się one doskonale w comiesięcznym dbaniu o pralkę. Możemy też zastosować dostępne detergenty na bazie chemii, które również sprawdzą się świetnie w czyszczeniu pralki. Bez względu na to, z jakiej metody skorzystamy, efekt regularnego mycia pralki będzie zadowalający, a my na pewno będziemy mogli zapomnieć o przykrych zapachach, które mogą być z pralki odczuwalne.
Ważne, aby podczas prania nie przeładowywać pralki, aby mogła ona swobodnie pracować. Kolejną, ważną kwestią jest wyciąganie z pralki prania, zaraz po jego zakończeniu. Pozostawione, mokre ubrania mogą kisnąć i zostawiać nieświeże zapachy. Drzwiczki pralki powinny też po praniu zostawać uchylone, aby zapach ciepłego powietrza nie dusił się nie nie przechodził na elementy pralki. Takie praktyki pozwolą nam zachować pralkę w idealnym stanie.