Jonizator powietrza – co daje jonizator powietrza?
Powietrze w pomieszczeniach zanieczyszczane jest na różne sposoby. Psują je nawet urządzenia elektryczne, ponieważ emitują jony dodatnie, które negatywnie wpływają na samopoczucie znajdujących się we wnętrzu ludzi. Jedynym ratunkiem jest wytwarzanie korzystnych dla człowieka jonów ujemnych. Do tego celu warto wykorzystać jonizator.
Czym jest jonizator powietrza?
Jonizator powietrza to urządzenie o niedużych wymiarach, w którym zachodzi proces jonizacji powietrza. Czyli mówiąc wprost, oczyszczanie go. Jonizator może dodatkowo posiadać inne funkcje, zależnie od modelu. Jonizatory, a w szczególności te współczesne, są bezpieczne i co najważniejsze, nie wytwarzają dużych ilości szkodliwych substancji, jak ozon czy tlenek azotu. Urządzenie to jest proste w obsłudze, a dobrze wybrane, może zachwycać swoją niezawodnością.
W takim razie na czym polega jonizacja powietrza co to jest? O tym poniżej.
Na czym polega jonizacja i jak działa jonizator?
Jonizacja powietrza to proces, w którym pozyskuje się ładunki elektryczne. Te dodatnie, szczególnie w nadmiarze, prowadzą do złego samopoczucia, a do tego wpływają niekorzystnie na zdrowie. Są one wytwarzane przez elektronikę. Mogą wywoływać liczne dolegliwości zdrowotne, jak na przykład: kaszel, katar, ból głowy, suchość w gardle, zmniejszenie wydolności fizycznej, problemy ze snem, kłopoty z koncentracją, osłabienie. Jony dodatnie przyciągają bakterie, wirusy oraz zarodniki grzybów. Dzięki procesowi jonizacji można skutecznie oczyścić powietrze z dodatnich jonów i tym samym poprawić warunki do życia w danym pomieszczeniu.
Jonizator można nazwać generatorem jonów ujemnych, zdrowych dla organizmu człowieka. Zanim jednak pojawi się w pomieszczeniu, warto usunąć z niego wszystkie przedmioty elektryczne. Warto mieć na uwadze, że jonizator jest urządzeniem niemal bezobsługowym. Jonizatory są ciche, a więc nie zakłócają snu. Zasada działania jonizatora jest bardzo prosta – pochłania jony dodatnie i wytwarza jony ujemne. Jonizowanie powietrza generuje same korzyści dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Warto więc i w tej kwestii wypowiedzieć się nieco szerzej, ale o tym już poniżej.
Jonizator wytwarza jony ujemne na dwa sposoby. Na przykład za pomocą wysokiego napięcia albo wolnych elektronów z rozgrzanego metalu. Eksperci informują, że termoemisja, czyli ta druga metoda, jest korzystniejsza. Nie wytwarza ozonu ani tlenku azotu.
Podczas jonizacji można korzystać z pomieszczenia, nie trzeba go opuszczać. Aby tym sposobem stworzyć sobie zdrowe warunki do życia w danej przestrzeni, tuż po przeprowadzonym procesie jonizacji, należy przecierać powierzchnie płaskie – podłogi, meble, parapety itd. W powietrzu co chwilę pojawiają się nowe zanieczyszczenia. Jonizator może więc działać przez całą dobę.
Zalety stosowania jonizatora
Skoro wiadomo już, co to jonizacja powietrza, przejdźmy do wyjaśnienia, jakie są jej zalety. Niewątpliwie jest to obniżenie poziomu stresu i ogólna poprawa samopoczucia. Jonizacja jest skutecznym sposobem przeciwdziałania przeziębieniu, a także zapobiegania problemom z astmą czy alergią. Metoda ta chroni przed infekcjami górnych dróg oddechowych i skutecznie zmniejsza problemy z oddychaniem. Odpowiednia ilość dobrych jonów wspomaga koncentrację i znacząco poprawia jakość snu. Co ciekawe, ma również pozytywny wpływ na pracę tarczycy. Zapewnia też prawidłowe nawilżenie skóry.
Wszystko powyższe wskazuje na to, że stosowanie jonizatora w domu generuje same korzyści. Urządzenie to ma bardzo dobry wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu, a zjonizowane powietrze korzystnie wpływa na zdrowie osób, które w nim przebywają.
Kiedy warto stosować jonizator?
Wiadomo już, co daje jonizacja powietrza. Kiedy w takim razie warto ten jonizator zastosować? Kiedy go używać? Czy w ogóle jest na to dobry moment? Tak naprawdę nawet, jeśli wydaje nam się, że w mieszkaniu mamy idealnie czyste powietrze, bo na przykład codziennie je wietrzymy, w powietrzu gromadzą się różne zanieczyszczenia. Usunięcie ich nie jest takie proste. Chyba że zastosuje się wspomniane urządzenie, które generuje jony ujemne, korzystne dla człowieka. Zawsze jest dobry moment, aby zastosować jonizator. Tym bardziej, jeśli w domu są alergicy, osoby mające problemy z oddychaniem, osoby starsze oraz dzieci. Dla nich czyste i zdrowe powietrze w sposób szczególny odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego nie należy czekać na dobry moment, na jakieś specjalne zanieczyszczenia w powietrzu, na choroby i inne zdarzenia, gdyż urządzenie to ma zupełnie inny sposób działania. Ono usuwa jony dodatnie i zamienia w jony ujemne. Niektórzy stosują jonizator tylko sporadycznie, inni jednorazowo. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, należy korzystać z niego regularnie, najlepiej przez cały czas. Tym bardziej w tych pomieszczeniach, w których znajduje się dużo urządzeń elektronicznych. Mówimy tu głównie o przestrzeni domowej, a tak naprawdę jonizator może służyć również w pomieszczeniach biurowych i przede wszystkim właśnie w nich. To tam korzysta się z dużych ilości sprzętu elektronicznego, w tym komputerów, drukarek, niszczarek itd. Taki jonizator mógłby odmienić powietrze, poprawić jego jakość, a co za tym idzie, wpłynąć na funkcjonowanie osób, które się w nim znajdują.
Zakup jonizatora powietrza – czym kierować się przy wyborze?
Zakup jonizatora to dość poważne przedsięwzięcie. Wymaga wiedzy i odpowiedniego podejścia do tematu. Należy zacząć od sprawdzenia, jakiego typu jest to urządzenie. W sprzedaży dostępne są jonizatory ulotowe i termoemisyjne. Do najczęściej polecanych należą te drugie.
Wybierając jonizator, trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Poza tym kupujący musi wiedzieć, jaka jest maksymalna powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie to urządzenie stosował. To wpłynie na wydajność jego działania. Powinno się również sprawdzić, czy wybrany model posiada atesty. Jonizatory spełniające europejskie normy wytwarzają gazy w śladowych ilościach. W efekcie tego są bezpieczniejsze dla zdrowia przebywających w pomieszczeniu osób. Dobrze jest zwrócić uwagę na firmę, która to urządzenie oferuje. Urządzenia znanych marek są trwalsze, a nawet jeśli pojawi się jakiś problem, producent przyjmie je na gwarancję.
Kolejna sprawa to opinie innych użytkowników. Warto wiedzieć, co inni myślą o wybranym jonizatorze. Być może już go posiadają i wiedzą, jak działa, jak sobie radzi w pracy. Na tej podstawie będzie łatwo stwierdzić, czy urządzenie jest warte wyboru i czy zakup będzie rozsądną decyzją.
W wyborze dobrego jonizatora pomogą rankingi, zawierające dużą ilość tych urządzeń. W rankingach są one porównywane pod względem funkcjonalności, trwałości, wydajności, jakości i ceny. Udowadniają zarazem, że nie zawsze cena ma znaczenie i od niej zależy jakość tego urządzenia. Dlatego lepiej kierować się parametrami i własnymi oczekiwaniami względem tego jonizatora.
Gdzie kupić dobry jonizator powietrza?
Jonizator powietrza działanie ma zawsze takie samo. Wytwarza jony ujemne i czyni to w większym bądź mniejszym stopniu. Urządzenie to jednak można kupić w wielu sklepach, ale nie w każdym warto tego zakupu dokonać. Najlepiej rozejrzeć się za sklepami, które mają atrakcyjny wybór jonizatorów różniących się parametrami i marką. W sklepach, które zatrudniają doradców potrafiących udzielić fachowej porady w zakresie wyboru tych urządzeń. Warto na pewno skoncentrować się na sklepach działających online, ponieważ właśnie te mają najatrakcyjniejsze oferty. Nie chodzi tu wyłącznie o sam wybór, ale również o ceny. Chcąc kupić dobry jonizator w rozsądnej cenie, trzeba koniecznie zapoznać się z ofertami sklepów internetowych.
Jak widać, jonizator to bardzo przydatne urządzenie, niezastąpione w domu jak i w firmie. Warto wybrać model, który będzie wyróżniał się wydajnością i wysoką jakością pracy. Wcale nie musi być tani. Tu zdecydowanie bardziej liczy się jakość. Takie urządzenie teraz można nabyć w niejednym sklepie ze sprzętem do domu, w tym przede wszystkim w internecie, gdzie zwykle są konkurencyjne ceny.