Z czego składa się komputer? – Jego budowa, części
Komputer to urządzenie, które składa się z wielu współgrających ze sobą elementów. Wystarczy wnętrze komputera pozbawić jednego z nich, by sprzęt ten przestał całkowicie działać. Choć komputery istnieją od lat i w każdym domu jest przynajmniej jeden, dla wielu osób jest on nadal czarną magią. To oznacza, że nie każdy orientuje się jak wygląda budowa wnętrza komputera i na jakie jego parametry trzeba zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru i cieszyć się tym urządzeniem przez co najmniej kilka lat.
Oto budowa komputera opis każdej z jego części. Na tej podstawie będzie wiadomo, co jest w środku komputera, a także na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne elementy, celem złożenia własnego sprzętu.
Procesor – podstawa komputera
Wymieniając elementy komputera, nie wolno pominąć najważniejszego, jakim jest procesor. Mówi się, że jest mózgiem całego zestawu. Procesor jest układem scalonym w całym sprzęcie i czuwa nad koordynacją dosłownie wszystkich jego podzespołów. Najnowsze procesory posiadają kilka lub kilkanaście rdzeni, przy czym każdy z nich może wykonywać konkretne zadania, a nawet połączyć swoje siły z pozostałymi rdzeniami i szybciej wykonywać tylko jedno z zadań. Wydajność procesora nie zależy tylko od ilości rdzeni, jak niektórzy myślą. Wpływ na to mają też inne elementy specyfikacji. Wymienić należy taktowanie, pamięć podręczną oraz architekturę.
Obecnie ten podzespół komputera dostępny jest na rynku w trzech wariantach, o ile można to tak określić. Wyróżnia się modele tańsze, idealne do zastosowań domowych i biurowych, a także modele droższe, które sprawdzają się w komputerach dla graczy. Poza tym są jeszcze topowe układy, które są tworzone z myślą o profesjonalnych zastosowaniach oraz stacjach roboczych.
Szukając najlepszego procesora, trzeba wziąć pod uwagę typ gniazda. Każdy producent wykorzystuje różne, nierzadko zupełnie niekompatybilne ze sobą podstawki. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przy dokonywaniu wyboru i nie popełnić błędu, którego konsekwencje będą odczuwane przez długi, długi czas.
Procesor to jednaj niejedyny element, są jeszcze inne równie ważne części do komputera stacjonarnego, bez których się nie uruchomi.
Płyta główna łączy wszystkie podzespoły
Wymieniając skład komputera, nie wolno pominąć płyty głównej. Choć wiele osób wie, że takowa w danym sprzęcie istnieje, niestety nie każdy rozumie, czym tak naprawdę jest i do czego służy. A należy podkreślić, że element ten łączy wszystkie podzespoły. Wymieniając różne elementy budowy komputera trzeba wiedzieć, że płyta jest bardzo ważnym podzespołem tego sprzętu, ponieważ odpowiada za sprawną komunikację wielu elementów. Jej główną cechą jest podstawka pod procesor. I to właśnie na nią należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru tego sprzętu. Płyty różnią się między innymi wielkością. Te formatu mini-ITX będą dobrym wyborem do budowy mniejszego komputera. Z kolei płyty główne ATX zapewniają lepszą funkcjonalność, w efekcie czego służą do budowy większych komputerów stacjonarnych.
Na płycie jest również miejsce na banki dla pamięci RAM, sloty PCI oraz PCI-Express dla kart rozszerzeń. Tu podłącza się dyski oraz urządzenia peryferyjne. Wszystkie te elementy, jako zestaw wpływają na działanie komputera. Co najważniejsze, płyty te są konstruowane w taki sposób, by niemożliwe było niepoprawne podłączenie poszczególnych podzespołów. Takie wykonanie doceniają głównie osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w składaniu komputerów, a chciałby zająć się tym osobiście. Dzięki temu składanie komputera przebiega nie tylko łatwiej, ale również sprawnie.
Wyróżnia się płyty główne pod procesor Intel oraz płyty pod procesor AMD. Płyta główna w porównaniu do całego komputera nie jest droga. Najtańsze płyty kosztują w granicach 300 zł. Droższe kosztują kilkaset złotych więcej. Choć są również bardzo drogie, których cena wynosi aż około 11 000 zł. Te stosuje się jednak w drogich komputerach specjalistycznych.
Szukając płyty głównej do komputera warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Takich jak: socket, chipset, format, obsługa RAM, złącza, sekcja zasilania i układ chłodzenia, układ dźwiękowy, technologie oraz wygląd. Wszystko to ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komputera i satysfakcjonującego wyglądu całego sprzętu. Wiele osób zastanawia się pomiędzy płytą AMD a Intel. Wybór ten jednak zależy od procesora. Płyty główne współpracują jedynie z wybranymi jednostkami CPU. Trudno jest wskazać konkretną płytę, która będzie najlepsza, ponieważ tez wiele zależy od oczekiwań i potrzeb użytkownika tego sprzętu. Na wybór płyty wpływ ma generacja procesora oraz możliwości technologiczno-wydajnościowe.
Pamięć RAM – liczy się pojemność
Jak zbudowany jest komputer? Posiada pamięć RAM. A im więcej jej jest, tym lepiej. To właśnie pamięć RAM przechowuje tymczasowe informacje, czyli głównie dane aktualnie uruchomionych aplikacji. Dlatego, im więcej jest pamięci, tym sprawniej komputer pracuje. Ilość pamięci jest wyjątkowo ważna w profesjonalnych sprzętach komputerowych, w których ilość generowanych danych dochodzi do aż kilkunastu lub kilkudziesięciu GB. Wówczas pamięć RAM powinna posiadać 32 lub jeszcze lepiej 64 GB. W przypadku standardowego komputera pamięć ta może wynosić 8 lub 16 GB. Tyle w zupełności wystarczy, aby móc wygodnie korzystać z tego urządzenia.
Na rynku dostępne są dwie generacje modułów pamięci RAM. Starsze DDR3 oraz nowsze DDR4. Przeważnie producenci komputerów wykorzystują standardowe moduły typu DIMM. Wydajne modele posiadają dodatkowo radiator, który odprowadza ciepło z kości pamięci, a także powoduje, że całość wygląda atrakcyjniej, efektowniej.
Wybierając pamięć RAM, trzeba pamiętać, że bardzo ważna jest częstotliwość taktowania. Parametr ten podawany jest w MHz. Wskazuje na wydajność pamięci operacyjnej oraz szybkość obliczeń dokonywanych przez CPU. Decydując się na modele najwyżej taktowane, trzeba sprawdzać maksymalną częstotliwość obsługiwaną przez płytę główną. Ponieważ może być tak, że sprzęt nie wykorzysta pełnego potencjału pamięci operacyjnej. Jeżeli natomiast taktowanie będzie bardzo niskie, komputer będzie pracował zdecydowanie wolniej. Ważne jest również, aby wybierając pamięć RAM, zwrócić uwagę na opóźnienia i na zasilanie.
Karta graficzna – ważna jest wydajność
Zastanawiasz się, jak wygląda budowa komputera? Z czego zbudowany jest komputer? Podstawowym i najważniejszym elementem sprzętu komputerowego jest karta graficzna. To wyjątkowa pod każdym względem część komputera. Powinna być wydajna. Ten podzespół odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu, czyli całkiem proste okna programów oraz bardziej skomplikowaną grafikę trójwymiarową z gier. Dlatego ważne w karcie graficznej są wyjścia wideo, do których podłącza się monitory. Dostępne w sprzedaży karty komunikują się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express x16. Wyróżnia się dwie serie kart graficznych. Są to AMD Radeon i Nvidia GeForce. Od dawna na rynku obecne są także procesory ze zintegrowanymi układami graficznymi.
Do domowego zastosowania, jak i w biurze również, nie potrzeba wyjątkowo wydajnej karty graficznej. W tym przypadku w zupełności wystarczy tania karta, a nawet układ zintegrowany w procesorze. Jeśli natomiast komputer ma służyć do grania lub jako profesjonalna stacja robocza, to trzeba się zaopatrzyć w znacznie wydajniejszą kartę. Trzeba tylko liczyć się z tym, że wraz z wyższą wydajnością karty wiąże się większy pobór energii. W efekcie tego komputer powinien posiadać rozbudowane chłodzenie.
Karta graficzna jest jednym z najważniejszych elementów wykorzystywanych do budowy komputera. Z drugiej strony też jednym z najdroższych elementów, z jakich sprzęt ten się składa. Wiele osób nie potrafi dokonać wyboru między GeForce a Radeon. Warto przede wszystkim podkreślić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zainstalować kartę graficzną Radeon na płycie głównej z procesorem Intel. Dotyczy to również konstrukcji GeForce, które znajdują się w zestawach z procesorem AMD.
Dla użytkowników komputera, który ma służyć w domu lub w biurze, w zupełności wystarczy karta z serii GeForce GT. Do gier sprawdzi się bardziej karta z segmentu NVIDIA GeForce RTX, NVIDIA GeForce GTX czy na przykład AMD Radeon RX serii 5xx. W pracy z profesjonalnymi programami poradzą sobie układy o znacznie większej mocy obliczeniowej typu NVIDIA Quadro.
Karty graficzne są łatwo dostępne, choć niestety drogie. Na karcie jednak nie powinno się oszczędzać, gdyż dzięki niej komputer jest znacznie wydajniejszy i może służyć do szerszego zastosowania. A w dniu zakupu czasem trudno jest przewidzieć, do czego posłuży w przyszłości. Be sensu byłoby już za chwilę kupować nowy sprzęt.
Karty rozszerzeń
Jakie części są potrzebne do złożenia komputera? Oprócz karty graficznej, również inne karty rozszerzeń. Wśród nich znajdują się karta dźwiękowa, tuner telewizyjny, modem, a także kontrolery. Rozszerzają one możliwości sprzętu komputerowego.
Karta dźwiękowa pozwala na rejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięku. Do zastosowań domowych wystarczą karty, które są zamontowane w płycie głównej. Bardziej zaawansowanym użytkownikom poleca się z kolei karty dźwiękowe pod PCI lub USB.
Karta sieciowa odpowiada za przekształcanie pakietów danych w sygnały, które przepływają w sieci komputerowej. Karta sieciowa bezprzewodowa w porównaniu do poprzedniej, przesyła dane za pomocą sieci bezprzewodowej.
W komputerze można zamontować też kartę telewizyjną. Umożliwia przetwarzanie oraz odtwarzanie obrazu telewizyjnego.
Dysk twardy – SSD lub HDD
Wymieniając wszystkie podzespoły komputera nie można zapomnieć o dysku twardym. Element ten służy do przechowywania różnego rodzaju danych. Na dysku mieszczą się system operacyjny, aplikacje, dokumenty, wygenerowane pliki programów, a także filmy, zdjęcia i muzyka. Wybierając dysk, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego pojemność, który jest bardzo ważny. To od pojemności właśnie będzie zależeć ilość danych, jakie się na nim zmieszczą.
Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje dysków twardych. Dyski HDD zapisują dane na tak zwanych talerzach magnetycznych. Dlatego charakteryzują się większą pojemnością, a mimo to przystępną ceną. Dyski SSD zapisują dane na układach scalonych. Dzięki temu są nawet kilkukrotnie wydajniejsze niż poprzednie dyski. Co więcej, są również odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.
Osoby, które zamierzają złożyć własny sprzęt komputerowy, nie do końca wiedzą, który dysk wybrać. Wybór między dyskiem HDD a SSD powinien zależeć od charakteru pracy na danym urządzeniu. Do podstawowych biurowych zastosowań i rozrywki sprowadzającej się do przeglądania stron w internecie, sprawdzi się zarówno HDD, jak i SSD. Jeśli ktoś zamierza grać na komputerze albo oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, powinien zdecydować się na dysk SSD. Dysk HDD w porównaniu od SSD jest zdecydowanie wolniejszy i mniej wytrzymały.
Wybierając dysk twardy trzeba wiedzieć, że najważniejsza jest w nim szybkość. Czynniki wpływające na prędkość dysku to niewątpliwie technologia wykonania, wielkość pamięci podręcznej oraz prędkość obrotowa. Szukając odpowiedniego dysku do swojego komputera, trzeba też wziąć pod uwagę interfejs, który powinien być kompatybilny z komputerem. Ważny jest również poziom hałasu. By dowiedzieć się czegokolwiek na jego temat, wystarczy poczytać opinie publikowane w internecie przez innych użytkowników. Przy wyborze liczy się też niezawodność, pobór prądu oraz cena.
Zasilacz
Budowa komputera PC nie jest skomplikowana, choć wielu osobom montaż poszczególnych elementów sprawia kłopot. Niektórzy nie mają świadomości, że bardzo ważnym jego podzespołem jest sam zasilacz. To zasilacz dostarcza energię do poszczególnych podzespołów, a nawet chroni cały sprzęt przed awariami sieci elektrycznej. Wybierając zasilacz, trzeba zwrócić uwagę na moc znamionową. To ona określa jaką obciążalność ma dana jednostka.
Szukając zasilacza wśród innych części komputera, należy zwrócić uwagę na okablowanie, ponieważ zdarza się, że ogranicza ono możliwość podłączenia komponentów. Warto pamiętać, że lepsze modele zasilaczy mają częściowe lub całkowicie modularne okablowanie, dzięki czemu można łatwiej złożyć, a nawet rozbudować komputer. Ten element budowy komputera montuje się przeważnie na górze urządzenia, choć na dole również.
Główne elementy, z jakich składa się komputer, to karta graficzna i procesor. Podzespoły te zużywają najwięcej prądu. Jeśli jednak sprzęt komputerowy będzie wykorzystywany do pracy biurowej, wystarczy model o mocy 400 W. Dla mniej zaawansowanych graczy dobrym wyborem będzie zasilacz o mocy 500 W. W komputerze z wydajną kartą graficzną lepiej zastosować zasilacz o mocy 650-700 W, a nawet 800 W.
I to by było już wszystko, jeśli chodzi o części składowe komputera, ale te znajdujące się w jego wnętrzu, w obudowie, o której też warto wspomnieć. Bo ważne są tu nie tylko elementy wewnętrzne komputera, ale również te, które znajdują się na zewnątrz. W końcu dają one możliwość użytkowania danego sprzętu.
Solidna obudowa
Budowa komputera stacjonarnego nie może odbyć się bez obudowy. Ten element konstrukcji sprzętu komputerowego wbrew pozorom jest bardzo ważny. Przede wszystkim chroni poszczególne, w tym delikatne podzespoły, z jakich składa się to urządzenie. Ponadto reprezentuje cały komputer, więc nie może być całkiem przypadkowa.
To w obudowie komputera montuje się płytę główną z procesorem, a także pamięci RAM, karty rozszerzeń i zasilacz. W związku z tym musi być wystarczająco duża. Powinna mieć również odpowiednią wentylację, która w szczególności jest bardzo potrzebna, gdy komputer wyróżnia się doskonałą wydajnością. Warto jednocześnie rozejrzeć się za obudową, która ma zestaw złączy, do których można łatwo i wygodnie podłączyć urządzenia peryferyjne.
Jak już wiadomo, obudowy komputerowe różnią się nie tylko rozmiarem, ale i ogólnym wyglądem. Teraz bez problemu można znaleźć obudowę wyróżniającą się efektowną, agresywną stylistyką, jak i na przykład stonowanym, eleganckim wzornictwem. A wybór ostateczny zależy już od indywidualnych upodobań i potrzeb bezpośredniego użytkownika.
Monitor – bez niego istnienie komputera nie ma sensu
Wymieniając komponenty komputera, zwykle koncentruje się na tych elementach, które znajdują się wewnątrz obudowy. Zapomina się o tym, co na zewnątrz, a co wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę w całym zestawie komputerowym. I tym ważnym elementem jest monitor. Ich wybór jest dziś ogromny, więc by zdecydować się ostatecznie na któryś z nich, trzeba najpierw dobrze zorientować się na rynku. Bo zakup przypadkowego dla pośpiechu, to błąd.
Należy więc zacząć od wyboru przekątnej i proporcji ekranu. Najpopularniejsze są proporcje 16:9 o przekątnej 24 cala. Nadają się do użytku w biurze i domu. Mogą być też wykorzystywane do gier. Monitory o proporcjach 21:9 i przekątnej minimum 29 cali, dają możliwość ustawienia nawet 2 czy 4 okien jednocześnie. Tego typu monitory świetnie sprawdzają się również w grach wyścigowych, przygodowych i sportowych. Te monitory mają najczęściej zakrzywione ekrany.
Szukając monitora, trzeba zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Wśród najpopularniejszych i polecanych znajdują się monitory, które mają rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 px. Grafikom komputerowym i wymagającym graczom poleca się zaś rozdzielczość WQHD 2560 x 1440 px. Z kolei 4K 3840 x 2160 px to opcja dla profesjonalnych montażystów i zaawansowanych graczy. Nie należy jednak zapominać o tym, że by móc użytkować monitor o wysokiej rozdzielczości, trzeba mieć w komputerze odpowiednio wydajną kartę graficzną.
W monitorach stosuje się trzy rodzaje matryc: IPS, VA i TN. Ta pierwsza jest najlepszym wyborem do pracy kreatywnej z wizualizacjami, a także grafiką i obrazem, ponieważ zapewnia doskonałe odwzorowanie barw. Druga sprawdza się w biurze. Wyróżnia ją doskonały stosunek ceny do jakości. Trzecia matryca zapobiega powstawaniu opóźnień czy przycięć, które zwykle utrudniają grę. W związku z tym nadaje się dla graczy.
Teraz pytanie, wybrać monitor płaski czy zakrzywiony? Warto poważnie zastanowić się nad zakupem płaskiego monitora z uwagi na to, że tak dobrze prezentuje wszystkie atuty niezależnie od przekątnej czy proporcji ekranu. Chcąc jednak podziwiać efekty głębi, trzeba zaopatrzyć się w monitor o przekątnej minimum 27 cala z formatem 21:7. Im większa przekątna, tym lepiej dla grafików i graczy.
Wybierając monitor warto jeszcze pamiętać o częstotliwości odświeżania matrycy, która ma wpływ na płynność oglądanego obrazu. Im wyższa jest dana częstotliwość, tym mniej jest smużenia na ekranie. Ważnym parametrem jest czas reakcji plamki. W monitorach dla graczy nie powinien przekraczać 5 ms. Z kolei w monitorach do zastosowań biurowych, może wynosić nawet 10 ms.
Prosty nieduży monitor do prostych zastosowań można kupić w cenie kilkuset złotych, nie przekraczając kwoty 500 zł. Im bardziej zaawansowany jest to sprzęt, tym wyższa jest jego cena. Najdroższe modele kosztują przeszło 20 000 zł. A więc są to już naprawdę bardzo wysokie kwoty. Jednak tego typu monitory są dedykowane profesjonalistom. Nie wykorzystuje się ich do zwykłego, domowego użytku. Najpopularniejsze, najczęściej wybierane monitory to te w granicach 1000 zł, maksymalnie do 2000 zł.
Akcesoria – mysz, klawiatura, słuchawki
Elementy składowe komputera to niewątpliwie wszystkie te powyżej wymienione podzespoły wraz z monitorem, ale i akcesoria, bez których użytkowanie komputera byłoby w ogóle niemożliwe. Na liście tych przedmiotów znajduje się mysz komputerowa, klawiatura oraz słuchawki.
Mysz komputerowa jeszcze do niedawna z kablem, dziś już zupełnie bezprzewodowa, umożliwia wykonywanie wszelkich manewrów mających na celu sterowanie urządzeniem. Inaczej jest w przypadku laptopa, ale tu akurat wymieniamy elementy komputera stacjonarnego. Dobrze dobrana mysz wpływa na komfort oraz efektywność i precyzję zarówno pracy, jaki gry. Dlatego rozglądając się za tym akcesorium, nie należy zapominać o parametrach, które też posiada. W sprzedaży dostępne są myszki klasyczne, mobilne, multimedialne, ergonomiczne, myszki dotykowe, trackball i trackpad.
Wiele osób ma problem z dokonaniem wyboru między myszką bezprzewodową a przewodową. Te pierwsze łączą się z komputerem za pomocą Bluetooth albo fal radiowych 2,4 GHz. Z uwagi na to, że nie posiadają przewodu, są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu, zapewniają większa swobodę ruchu. Myszki przewodowe posiadają kabel, który stanowi pewnego rodzaju ograniczenie. Trzeba podłączyć go do portu USB. Z drugiej strony są chwalone za precyzję działania i przede wszystkim za stabilność połączenia.
Myszki komputerowe są wyposażone w tak zwane sensory. Do najpopularniejszych należą myszy optyczne, gdzie światło emitowane jest przez diodę LED. Bardziej precyzyjne są myszy laserowe, które wykorzystują laser do odczytywania ruchu wiązki. Ich zaletą jest precyzyjne działanie na większości powierzchni.
Czym wobec tego należy się kierować, wybierając myszkę komputerową? Jeżeli czynności, jakie będą wykonywane na komputerze wymagają precyzji, warto zwrócić uwagę na parametr, jakim jest rozdzielczość myszki. Im wyższa jest wartość DPI, tym precyzyjniejsza jest myszka. W efekcie tego nie trzeba wykonywać zbyt dużych ruchów. Niektóre modele posiadają większą ilość przycisków, które dają się też programować. W związku z tym za pomocą jednego kliknięcia można włączyć konkretny program albo wykonać jakąś operację. W ten sam sposób w grze można na przykład zmienić broń.
Szukając idealnej myszki komputerowej, trzeba zwrócić uwagę na jej budowę i wykonanie. Profil myszy decyduje o tym, że jest ona wygodna w użyciu lub przeciwnie. Niektóre mogą być przystosowane do potrzeb osób leworęcznych lub praworęcznych. W przypadku myszy bezprzewodowej, ważną kwestią jest czas pracy na baterii i szybkość ładowania. Ponadto warto skupić swoją uwagę na jakości kabla. Najlepiej, aby był odporny w oplocie. Poza tym dobrze, jeśli posiada gumowe panele boczne, a co za tym idzie, zapewnia pewny chwyt. Solidnie wykonana mysz będzie służyła przez długi czas i nie zużyje się zbyt szybko, nawet pomimo intensywnego, codziennego użytkowania.
Najtańsza myszka komputerowa w ofercie popularnych sklepów kosztuje około 20 zł. Bezprzewodowe myszki są nieco droższe. Za najdroższą trzeba zapłacić w granicach 800 zł. Jest to jednak akcesorium dla zaawansowanych komputerowców.
Wymieniając podstawowe elementy komputera, nie wolno pominąć klawiatury. Komputer stacjonarny bez niej jest po prostu bezużyteczny. Dlatego choć mówimy tu o tym, z jakich części składa się komputer, nie możemy jednak pominąć tego ważnego akcesorium.
Klawiatura w pierwszej myśli kojarzy się z pisaniem. W związku z tym wydaje się, że jest niezbędna do pracy biurowej. Faktycznie to prawda, ale przydaje się nawet grafikom, programistom i graczom. Na klawiaturze znajdują się klawisze, które odpowiadają konkretnym funkcjom. Wystarczy wcisnąć tylko jeden lub kombinację kilku klawiszy, aby uruchomić jakiś program czy wykonać konkretną operację. Dlatego klawiatura jest tak bardzo ważnym elementem składowym zestawu komputerowego.
Obecnie na rynku dostępne są klawiatury mechaniczne, w których każdy klawisz posiada osobny przełącznik, który wcale nie musi stykać się z dnem mechanizmu, by na przykład zarejestrować kliknięcie i tym samym wykonać daną akcję. Tego typu klawiatury są żywotniejsze. W sklepach można również znaleźć klawiatury opto-mechaniczne/optyczne. Działają w zasadzie podobnie do przełączników mechanicznych. Z tym że rejestr wejściowy wykorzystuje czujniki optyczne. W efekcie tego sygnał dociera szybciej do komputera, a co więcej, nacisk na klawisz wymaga znacznie mniejszej siły. Na uwagę zasługują również klawiatury membranowe. Między klawiszami w tym przypadku znajduje się gumowa membrana, która naciska przełącznik, wywołując w ten sposób akcję. Ta wersja klawiatury jest tańsza od poprzednich, wymienionych powyżej. Producenci oferują również klawiatury hybrydowe. Ten model posiada przełączniki i elementy gumowe. Dzięki temu klawisze szybko wracają do pierwotnego położenia niż w przypadku klawiatur mechanicznych. Sam odgłos klikania jest znacznie cichszy.
Podobnie jak myszki, klawiatury są przewodowe i bezprzewodowe. Klawiatury przewodowe gwarantują stabilne połączenie, brak zakłóceń i opóźnień. Klawiatura bezprzewodowa jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Ze względu na brak kabla, można korzystać z komputera nawet podczas siedzenia na kanapie, z większej odległości od monitora i samego komputera.
Najtańszą klawiaturę można kupić w cenie do 50 zł. Najdroższe kosztują przeszło 1000 zł. W sprzedaży dostępne są zarówno najprostsze modele, jak i bogate w funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest podświetlenie LED. Niektóre świecą na kolorowo. W sprzedaży dostępne są również ciekawie wyprofilowane klawiatury, które świetnie sprawdzają się w grach.
Co wchodzi w skład komputera poza monitorem, myszką i klawiaturą? Dla wielu osób podstawowym akcesorium są słuchawki. Jedni wykorzystują je do pracy, inni do grania. Ktoś jeszcze słucha muzyki albo ogląda filmy. Słuchawki są naprawdę przydatne.
Najczęściej wybierane to słuchawki z mikrofonem, gdyż te sprawdzają się w grach, jak i w pracy za biurkiem. Wybrany model musi zapewniać dobre brzmienie i wyraźny dźwięk. Ważną kwestią przy wyborze tego akcesoriów jest przewód. W sprzedaży dostępne są słuchawki przewodowe i bezprzewodowe. Brak kabla to przede wszystkim swoboda ruchu, dlatego warto zastanowić się nad tym modelem.
W popularnych sklepach najprostsze słuchawki można kupić już za 30 zł. Jednak są naprawdę proste i z wykonania i z funkcji. Przy intensywnym użytkowaniu mogą szybko się zniszczyć. Ceny najdroższych kształtują się na poziomie kilku tysięcy złotych. Niektóre modele kosztują nawet 4000 zł. Są dedykowane do zastosowań profesjonalnych. Przeznaczając na ten zakup kilkaset złotych, można kupić naprawdę dobrej jakości słuchawki, które posiadają wszystkie niezbędne funkcje przydatne w grach i w pracy.
O tym, jakie są podzespoły komputera, z czego składa się jego wnętrze, a także jakich dodatkowych elementów (akcesoriów) potrzeba, aby móc wygodnie i bez ograniczeń korzystać ze sprzętu komputerowego, można pisać bardzo długo. Jednak najważniejsze części komputera zostały już wymienione. Decydując się na samodzielne złożenie własnego sprzętu komputerowego, trzeba wykazać się wiedzą i znajomością tych wszystkich podzespołów. Trzeba wiedzieć, co z czym można połączyć, by uzyskać maksymalną wydajność, a czego nie należy ze sobą łączyć, by nie przyczynić się do większych strat niż zysków. Jakie części do komputera trzeba wybrać, zapewne podpowiedzą sprzedawcy, ale nie należy opierać się tylko na ich sugestiach, ponieważ nie zawsze są szczere. Także ten artykuł dotyczący części komputera opis każdej z nich, niech posłuży każdemu, kto zdecyduje się na ten odważny krok. Warto by najpierw zorientował się, z czego składa się komputer i za jakimi elementami musi się rozejrzeć. Zanim zacznie też kupować konkretne części, powinien przekalkulować to wszystko i sprawdzić, czy faktycznie to się opłaci.