Przypalone żelazko, jak sobie z nim poradzić?
Żelazko to narzędzie znajdujące się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Praktycznie każdego dnia używane jest w wielu domach, dlatego też czasami może ono już nie spełniać swojej funkcji, chociażby ze względu na pojawiające się na nim zabrudzenie. Czasami jest to po prostu chwila nieuwagi i możemy przypalić żelazko. Potem pojawia się problem z jego wyczyszczeniem, ale na szczęście mamy wiele domowych sposobów, które możemy w tym celu wykorzystać. Przypalone żelazko może niestety budzić w nas niezadowolenie, a jeśli więcej domowników używa żelazka to szczególne rozgoryczenie możemy poczuć w sytuacji gdy musimy z żelazka skorzystać, a zostało ono wcześniej przez kogoś przypalone. Jak za to możemy poradzić sobie z przypalonym żelazkiem, nie patrząc na to, kto je uszkodził w taki sposób? Jeśli żelazko jest sprawne i spełnia swoją funkcję, ale ma tylko przypalony spód to powinniśmy poradzić sobie za pomocą kilkunastu metod na czyszczenie żelazka. Metody te są sprawdzone i mają już nawet kilkadziesiąt lat. Wykorzystywane był dawniej i dziś również spełniają swoją funkcję. Warto zatem poznać metody, które pozwolą nam na szybka reakcję, kiedy żelazko będzie nam potrzebne.
Jakie mogą być przyczyny przypalonego żelazka?
Żelazko nie przypala się od włączenia go do zasilania. Na taką sytuację wpływa konkretna rzecz, a właściwie nasza nieuwaga, lub złe korzystanie z żelazka. Nikt z nas nie lubi przypalonego spodu żelazka, szczególnie wtedy, kiedy musimy wyprasować koszulę, lub jakąś inną, białą rzecz. Zanim zatem poznamy sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka i zastanowimy się jak wyczyścić przypalone żelazko, warto zastanowić się też nad tym, skąd na nim pojawia się brud i kamień. Pierwszą przyczyną może być przegrzanie prasowanego materiału, który przyklei się do spodu żelazka i przy dłuższym jego używaniu pozostawia przypaloną masę. Czasami wystarczy po prostu moment nieuwagi lub błędnie ustawiona temperatura żelazka do materiału, który chcemy prasować. Warto zatem zwracać uwagę na materiał, który chcemy pracować i ustawioną temperaturę żelazka przed rozpoczęciem prasowania. Pozwoli nam to uniknąć takich sytuacji, w których na powierzchni żelazka zostanie przypalona część materiału. Warto też mieć na uwadze materiał, który będziemy prasować, ponieważ przecież nie chcemy, aby powstała na nim dziura.
Inną przyczyną na przypalone żelazko jest twarda woda i pojawiający się na nim kamień. Jeśli zatem do spryskiwacza żelazka wlewamy wodę najlepiej zadbać o to, aby była to woda demineralizowana. W ten sposób na urządzeniu nie będzie pojawiał się kamień. Warto też pamiętać, aby czyścić żelazko od wewnątrz. Możemy o to zadbać za pośrednictwem odkamieniania, które możemy wykonać, wykorzystując do tego odpowiednie środki.
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Kiedy przyjdzie taka sytuacja, że nasze żelazko będzie już przypalone, ale będziemy chcieli przywrócić go do pierwotnej formy, warto wiedzieć, jakie sposoby na wyczyszczenie żelazka wykorzystywały nasze babcie. Są też dostępne współczesne metody czyszczenia żelazka i również nad nimi warto się pochylić. Zanim zabierzemy się za czyszczenie żelazka, powinniśmy też wiedzieć, czym wyczyścić przypalone żelazko, gdyż nie jest to wiedza taka oczywista. Oczywiście od nas zależy, z jakiego sposobu czyszczenia skorzystamy, a wielu z nas ma również swój sprawdzony i ulubiony sposób na tę czynność. Poniżej przedstawimy kilkanaście sposobów na czyszczenie żelazka, które możemy wykorzystać zaciszu swojego domu.
Ocet, jako element czyszczący
Pierwszymi podstawowym narzędziem do czyszczenia żelazka jest ocet. Wykorzystywany przez nasze babcie i prababcie, które w dawnych czasach korzystały praktycznie z innego typu żelazka, wymagającego zdecydowanie częstszego czyszczenia. Dziś ocet może również posłużyć nam do wyczyszczenia żelazka przed prasowaniem. Jeśli zatem zastanawiamy się, czym wyczyścić przypalone żelazko to właśnie warto do tego wykorzystać ocet, który zapewne będziemy posiadali w zasobach swojego domu. Przede wszystkim powinniśmy odłączyć z prądu żelazko, Jeśli oczywiście wcześniej je nagrzewaliśmy. Kolejnym krokiem jest nasączenie gazy octem, ale możemy też do tego wykorzystać bawełnianą ściereczkę i delikatnie pocierać stopę żelazka. Ocet powinien rozpuścić brud, dlatego czynność tam powinniśmy wykonywać, aż do całkowitego usunięcia powstałej spalenizny. Kiedy już wykonamy tę czynność, powinniśmy przetrzeć stopę żelazka wilgotną ścierką zamoczoną wcześniej w wodzie. Ocet jest całkowicie bezpieczny dla żelazka z teflonowym, lub ceramicznym uzupełnieniem stopy. Jeśli zatem konieczny jest czyszczenie stopki żelazka, która ma teflonową lub ceramiczną powierzchnią to zdecydowanie powinniśmy zastosować do tego ocet.
Soda oczyszczona jako opium do wszystkiego
Soda oczyszczona to produkt którego tak naprawdę nie musimy nikomu przedstawiać. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że posiada ona ogromne właściwości czyszczące, dlatego doskonale nadaje się do wyczyszczenia przypalonego żelazka. Jeśli nie wiemy czym umyć przypalone żelazko to zdecydowanie możemy to zrobić sodą, którą powinniśmy zwilżyć wodą. Soda doskonale poradzi sobie z brudem, ale musimy uważać, gdyż jej krystaliczna postać może uszkodzić powłokę żelazka. Czyszczenie to powinno odbywać się w bardzo delikatnych warunkach. Aby wyczyścić przypalone żelazko sodą wystarczy przygotować wilgotną ściereczkę i wsypać na nią sodę. Następnie pocieramy tak przygotowaną ściereczką powłokę stopy żelazka do momentu, aż soda rozpuści i usunie powstały na żelazku brud. Możemy też do takiego czyszczenia wykorzystać szczoteczkę z miękkim włosiem, która również doskonale sprawdzi się, jako narzędzie współgrające z sodą oczyszczoną.
Soda i pasta do zębów
Powyżej przedstawiliśmy zastosowanie sody oczyszczonej, która w połączeniu z wodą może nam pomóc usunąć zabrudzenia na stopie żelazka. Jest jeszcze inny sposób z wykorzystaniem sody, którą możemy zmieszać z pastą do zębów, aby w ten sposób zwiększyć możliwości pasty w czyszczeniu wszelkich zabrudzeń. Jeśli nasze żelazko jest aluminiowe to pasta z sodą oczyszczoną doskonale sobie z nim poradzi. Aby wyczyścić żelazko pastą i sodą oczyszczoną należy przygotować masę, która będzie połączeniem pasty i sody. Tak wymieszaną masą możemy nałożyć na szczoteczkę do zębów i delikatnie czyścić całą powierzchnią stopy żelazka. Możemy do tego celu wykorzystać również szmatkę, lub też inny materiał, który doskonale wymasuje tak przygotowaną pastę na stopę żelazka. Brud powinien się rozpuścić, a my powinniśmy usunąć go za pomocą wilgotnej ścierki.
Soda w połączeniu z octem
Jeśli chcemy uzyskać nieskazitelną czystość stopy żelazka, powinniśmy do jej czyszczenia wykorzystać sodę i ocet. Taka mieszanka pozwoli nam pokonać trudne zabrudzenia, ale musimy pamiętać, aby takie mikstury nie używać z żelazkami posiadającymi teflonową stopę. Taką mieszankę możemy przygotować w następujących proporcjach, czyli 2:1, mieszając sodę i ocet. Zapewne podczas mieszania zauważymy, że te dwa produkty wchodzą między sobą w ogromną reakcję, dlatego możemy mieć też pewność ich dobrego działania. Proporcje te zatem należy dodawać delikatnie, aby nie odczuć zbyt mocno powstającej reakcji. Przygotowaną w ten sposób mieszankę należy nałożyć na wilgotną szmatkę i delikatnie pocierać stopę żelazka do momentu, aż cały brud zostanie usunięty. Jak w przypadku każdego czyszczenia, również i po tym etapie należy dokładnie umyć stopę żelazka. Wiemy zatem już czym czyścić żelazko, a do jednym ze sposobów możemy zaliczyć właśnie połączenie sody z octem.
Usuwanie przypalenia z żelazka za pomocą białej świecy
Sposób można powiedzieć stary jak świat, zdecydowanie sprawdzony przez naszych starszych krewnych. Przypalone żelazko możemy wyczyścić za pomocą wosku z białej świecy. Choć może wydawać się to wielu osobom bardzo dziwne i zapewne nie znali wcześniej tej metody to jednak jest ona sprawdzona i może okazać się bardzo przydatna również dla nas. Jeśli zatem zastanawiamy się jak usunąć przypalanie z żelazka to wosk z białej świecy może nam tutaj pomóc. Zasada działania jest bardzo prosta, ponieważ na lekko nagrzaną taflę żelazka pocieramy białą świecę w taki sposób, aby na stopie pozostał wosk. Po jakimś czasie wosk usuwamy miękką ściereczką i jeszcze bardziej rozgrzewamy żelazko, prasując nim gazetę. Pamiętajmy, że do tego celu musi zostać wykorzystane gazeta lub szary papier. Prasowanie gazety pozwoli zebrać z żelazka tłustą warstwę po świecy, a wraz z tą warstwą zostanie zebrany brud.
Wykorzystanie tabletki przeciwbólowej do czyszczenia żelazka
Jest to bardzo nowatorski sposób, który dla wielu może wydawać się niezwykłą i niesprawdzoną możliwością wyczyszczenia żelazka. Okazuje się jednak, że czyszczenie stopki żelazka może odbywać się również za pomocą tabletki przeciwbólowej. Znajdujący się w tabletkach paracetamol doskonale nadaje się do wyczyszczenia żelazka. Oczywiście jest to sposób, po który warto sięgnąć, jeśli inne metody zawiodą, lub nie mamy przy sobie sody, czy też innych środków czyszczących. W tej sytuacji warto chwycić tabletkę szczypcami lub pęsetą i kulistymi ruchami poruszać tabletką po miejscu, w którym znajduje się przypalenie. Wcześniej należy rozgrzać żelazko, po czym wyłączyć je z prądu. Jeśli zastosujemy tą metodę, bardzo szybko zobaczymy, że ona faktycznie działa. Brud zbierze się na tabletce, a my będziemy mogli wytrzeć żelazko mokrą ściereczką.
Folia aluminiowa i jej właściwości
W niektórych domach metodą na czyszczenie żelazka jest folia aluminiowa. Zasada działania tej pomysłowej możliwości jest bardzo prosta. Wystarczy rozgrzać żelazko i przygotować wcześniej kawałek folii aluminiowej. Tak rozłożoną folią aluminiową prasujemy do skutku, aż brud znajdujący się na stopie żelazka zostanie usunięty. Jeśli nie mamy innej możliwości, lub też nie wiemy, jak czyścić przypalone żelazko w inny sposób, to folia aluminiowa doskonale się tutaj nada. Niektórzy wykorzystują inną metodę z folią, a mianowicie składają ją w kulkę i takim narzędziem zacierają stopę żelazka w miejscu, w którym znajduje się brud. Ta metoda jest również skuteczna, jednak może ona wpłynąć na stan stopy żelazka. Możemy jednak skorzystać z takiej opcji, ale warto to robić ostrożnie, mając ograniczone zaufanie do twardości folii aluminiowej. Najlepiej będzie, jeśli żelazkiem będziemy pracowali wyprostowaną folię.
Sól kuchenna i jej właściwości czyszczące
Wielu z nas słyszało o dobrych właściwościach czyszczących soli kuchennej. W wielu gospodarstwach domowych czyszczenie żelazka solą kuchenną jest wręcz tradycją, a ta wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziś również możemy wykorzystać sól kuchenną, dzięki której będziemy mogli wyczyścić stopę przypalonego żelazka. Aby to uczynić wystarczy na gazecie, lub na papierze do pieczenia rozsypać sól i rozgrzać żelazko. Następnie tak rozgrzanym żelazkiem przesuwamy rozsypanej soli, jakbyśmy ją pracowali. Sól wykona swoją pracę i usunie powstały na stopie żelazka brud. Jest to metoda sprawdzona i zdecydowanie bezpieczna dla wszystkich rodzajów żelazek.
Popiół i żelazko
Coraz rzadziej do czyszczenia żelazka wykorzystuje się popiół z komina, ale kiedyś ta zasada była właściwie często stosowana. Dziś nie mamy dostępu tak powszechnego, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu do popiołu, ale jeśli w naszym domu znajduje się kominek to również i ta metoda sprawdzi się, jako element czyszczenia żelazka. Popiół należy rozsypać na ściereczce i okrężnymi ruchami powinniśmy po niej poruszać się ciepłym żelazkiem. Jest to bardzo świetny sposób na przypalone żelazko, które naprawdę działa. Może do tego posłużyć również popiół z papierosa, choć dla wielu z nas będzie to uznany za absurd. Niemniej jednak metoda ta jest sprawdzona i kiedyś była bardzo często stosowana..
Sok z cytryny
Aby wyczyścić żelazko od przypalenizny możemy do tego wykorzystać również sok z cytryny. W ten sposób jest przede wszystkim bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek, dlatego jeżeli nie mamy pewności, jakiego rodzaju żelazko posiadamy, warto do wyczyszczenia stopy żelazka wykorzystać właśnie sok z cytryny. Zasada jest taka, jak w przypadku większości sposobów, czyli powinniśmy nasączyć ścierkę sokiem z cytryny i delikatnie wmasować ją w stopę żelazka. Cytryna powinna rozpuścić znajdujący się tam brud.
Inne domowe sposoby na przypalone żelazko
W obecnych czasach najczęściej korzystamy z dostępnych na rynku produktów, dzięki którym możemy wyczyścić żelazko. Możemy w ramach domowych sposobów wykorzystać do tego szare mydło, które również powinniśmy nanieść na kawałek szmatki i czyścić nią stopę żelazka. Do czyszczenia żelazka możemy wykorzystać również proszek do pieczenia lub proszek do prania. Również i w tych obu przypadkach stosujemy metodę pocierania stopy żelazka o te właśnie preparaty. Najlepszym sposobem jest jednak dbanie o żelazko w taki sposób, aby nie trzeba było go czyścić. Warto jednak znać domowe sposoby na przypalone żelazko.
Złote zasady dbania o żelazko
Zanim zaczniemy korzystać z żelazka powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi. Jest to jeden z podstawowych elementów, o który powinniśmy zadbać. Współczesne żelazka mają zupełnie inną budowę i zdecydowanie większą funkcjonalność. Ważne jest zatem, aby wiedzieć jak się z takim żelazkiem obchodzić. Instrukcje często zawierają informacje, jakich detergentów nie powinniśmy używać podczas czyszczenia żelazka.
Do złotych zasad możemy zaliczyć:
- Prasowanie przez bawełnianą ściereczkę, co pozwoli nam uniknąć przypalenia materiałów nieznanego nam pochodzenia.
- Wylewanie wody po zakończeniu prasowania, dzięki czemu we wnętrzu nie będzie zbierała się duża ilość kamienia.
- Regularny odkamienianie żelazka, który jest istotnym zadaniem dla prawidłowego funkcjonowania żelazka i oczywiście pływania na zabrudzenia ubrań. Najlepiej tutaj używać wody destylowanej.
- Czyszczenie żelazka tylko chłodnego, czyli nie powinniśmy czyścić żelazka w sytuacji kiedy jest ono rozgrzane.
- Czyszczenie otworów patyczkiem do uszu, dzięki czemu będziemy mogli zadbać również o źródła wyjścia pary.
Każdy z nas ma pewnie też inne złote zasady dbania o żelazko. Koniecznie jest tutaj zastosowanie się do zasad znajdujących się w instrukcji obsługi. W zakresie czyszczenia stopy żelazka producenci zostawiają w instrukcji wiele cennych informacji. Na pewno nie powinniśmy korzystać z takich rzeczy jak wybielacze, czy też różnego rodzaju mleczka czyszczące. Mogą one zniszczyć stopę żelazka, która przez to nie będzie pasowała już tak dobrze, jak po jego zakupie. Nie powinniśmy też używać środków do czyszczenia metali, gdyż mogą one ściągnąć ze stopy żelazka powierzchnią ochronną, a co za tym idzie, narażać żelazko na jeszcze większe przypalenia. Ważne jest również to, aby nie stosować żadnych druciaków, noży i innych ostrych przedmiotów, które mogą tylko porysować powierzchnię stopy żelazka i jeszcze bardziej sprawić, że będzie ono niezdatne do prasowania.