Strona główna » Blog » Czym jest touchpad w laptopie?

Czym jest touchpad w laptopie?

Posiadanie laptopa to dziś bardzo ważny element, szczególnie w pracy zawodowej, która określana jest mianem biurowej. Wiele dziś możemy zrobić za pośrednictwem internetu i wiele biznesów jest też opartych o internet, jednak aby sprawnie to wszystko działało, potrzebujemy takiego narzędzia jakim jest właśnie laptop. Przechowujemy w nim dane, wykonujemy różne zadania, ale przede wszystkim zastępuje on nam komputer stacjonarny i możemy z laptopem przenosić się praktycznie w każde miejsce. To dzięki temu rozwiązaniu, wiele biznesów jest prowadzonych z wielu miejsc świata i możemy nawet przemieszczać się, prowadząc własną działalność.czy pracując z miejsca, w którym mamy dostęp do internetu. Takie rozwiązanie 21 wieku sprawiają, że życie pędzi dziś zupełnie na innych zasadach, a nam otwierają się zupełnie nowe możliwości, które dają nam poczucie tworzenia, czy udzielania usług, nawet prosto ze swojego miejsca zamieszkania. Odbiegliśmy już od standardowego komputera stacjonarnego, w którym główną rolę odgrywała klawiatura, myszka i monitor. Dziś w laptopach mamy zamontowany touchpad, który zastąpił nam myszkę i właśnie o nim będzie poniższe artykuł. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym jest touchpad, choć standardowo wiemy do czego służy. Na jakiej zasadzie jednak działa i czy można go wyłączyć? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. A dowiesz się z niego:

  • Czym jest touchpad?
  • Z czego zbudowany jest touchpad?
  • Dlaczego touchpad nazywany jest zastępcą myszki komputerowej?
  • Na jakiej zasadzie działa touchpad?
  • Czy możemy touchpad wyłączyć w naszym laptopie?
  • Co da nam ruch palców na touchpadzie?
  • Czy system Windows wie o czymś takim, jak touchpad?
  • Podsumowanie

Czym jest touchpad?

Touchpad to inaczej panel dotykowy, który na stałe zagościł już w laptopach. Są one również dostępne w innych urządzeniach domowych, znajdziemy je w tabletach i smartfonach, ale także, czy może nas zdziwić, w przeróżnych sprzętach AGD, chociażby takich jak lodówka. Do obsługi tych urządzeń montowane są panele dotykowe, dzięki czemu możemy uruchomić określony program, na przykład w pralce, za pomocą ruchu palca. Zatem śmiało można powiedzieć, że touchpad wypiera dzisiaj tradycyjne przyciski w wielu urządzeniach, powodując wygodę w ich obsłudze. Czym zatem jest touchpad w laptopie? Zasada jego działania jest bardzo podobne, jak w przypadku wspomnianej wcześniej pralki. Jest to możliwość poruszania kursorem za pomocą palca, który kładziemy na niewielkiej płytce, znajdującej się na obudowie laptopa. W komputerach stacjonarnych touchpad był zastąpiony przez myszkę komputerową, a element ten zawsze oznaczał zewnętrzną część wyposażenia komputera. Producenci zatem starali się znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby na taką myszkę, stanowiącą integralną część z całym urządzeniem. Wykorzystali do tego wcześniej dwa dotykowe pola, wraz z dwoma przyciskami, które zastępowały prawy i lewy przycisk myszy, ale dziś technologia ta jest jeszcze bardziej rozwinięta i współczesne touchpady mają zdecydowanie więcej funkcji. Osoby, które już od lat korzystają z touchpada na laptopie, zdecydowanie czuły by ogromną trudność, korzystając z tradycyjnej wcześniej myszki komputerowej.

Dziś na touchpadzie możemy wykonać wiele funkcji, ale o tym opowiemy troszeczkę później. Niemniej jednak, jest to wygładzone pole, które stanowi dziś niezastąpiony element W każdym urządzeniu, do którego nie możemy podłączyć myszki. Wiele osób mając wybór, jeśli korzystamy wcześniej z touchpada, to zazwyczaj zostaną przy tej opcji.

Z czego zbudowany jest touchpad?

Korzystając z komputera nie zastanawiamy się nad tym, czym właściwie jest touchpad i z czego jest zbudowany. Mając na myśli komputer, mówimy oczywiście o laptopie i to właśnie na nim działamy w zakresie współczesnej pracy. Pracujemy na touchpadzie i to on stanowi dla nas dzisiaj myszkę, ale warto znać jego budowę. Jest to nic innego jak gładzik, który montuje się zazwyczaj na środku pod klawiaturą, a jego zadaniem jest zastąpienie standardowej wcześniej myszki komputerowej. W niektórych modelach laptopów touchpad będzie znajdował się troszeczkę w innym miejscu, ale jego usytuowanie zawsze jest przemyślane, gdy już ma stanowić swoisty komfort użytkowania danego urządzenia. Miało znajdować się tak naprawdę w zasięgu dłoni, a powinien być tak usytuowany na obudowie laptopa, abyśmy nie musieli nadgarstkami dotykać jego powierzchni. Takie działanie mogłoby zaburzyć jego funkcjonalność. Touchpad zazwyczaj ma powierzchnię pomiędzy 30 a 50 cm kwadratowych, a w jego skład zazwyczaj wchodzi powierzchnia dotykowa i dwa lub cztery przyciski, znajdujące się nad, lub pod touchpadem. Głównym elementem jest płytka dotykowa, to wyposażona jest w czujniki pojemnościowe i to właśnie one odczytują ruch palca, jego położenie, a wraz z nim, sterują kursorem na ekranie laptopa. Można powiedzieć że są to swoiste informacje przekazywane przez touchpad do systemu. Jest to narzędzie, które trudno jest uszkodzić, ale pamiętajmy, że przy złym użytkowaniu touchpada, może on niestety również ulec zniszczeniu. Oczywiście, element ten jest zazwyczaj wykonany z trwałych materiałów i nie musimy zbyt mocno się obawiać jego zniszczenia, ale warto mieć na uwadze ochronę tego panelu przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Niemniej jednak bardzo mocno przyzwyczailiśmy się do tego typu myszki komputerowej, a właściwie touchpada, który z ogromnym sukcesem ją zastąpił.

Czym jest touchpad w laptopie?

Dlaczego touchpad nazywany jest zastępcą myszki komputerowej?

Ile osób korzystając z touchpada, często nazywa go myszką, a przecież touchpad nią nie jest. Co to jest touchpad pisaliśmy powyżej, ale dla wygody, możemy śmiało powiedzieć, że jest to swego rodzaju myszka komputerowa, której nie musimy bezpośrednio podłączać do laptopa, gdyż jest ona już tam wbudowana. Touchpady mają to do siebie, że podobnie jak myszka, posiadają prawy i lewy przycisk, spełniający te same funkcje, jak przyciski znajdujące się przy myszce komputerowej. To właśnie dlatego touchpad jest dzisiaj nazywany zastępcą myszki komputerowej i co najważniejsze, doskonale sprawdza się w tej funkcji. Dla osób, które kupiły laptopa, zamieniając go ze starym komputerem stacjonarnym, przejście na pracę na touchpadzie może być troszeczkę kłopotliwe, dlatego też bez problemu możemy podłączyć tradycyjną myszką komputerową do laptopa i za jej pomocą funkcjonować. Warto jednak przyzwyczaić swoje palce do touchpada, aby z czasem nie musieć wozić ze sobą tradycyjnej myszki komputerowej, gdyż będzie ona nam zabierała miejsce. Warto taką myszkę zastąpić właśnie w dostępnym dziś touchpadem w przestrzeni laptopa.

Na jakiej zasadzie działa touchpad?

Dotknęliśmy trochę tego tematu powyżej, ale nie wspomnieliśmy jasno i wyraźnie, że touchpad funkcjonuje na tej samej zasadzie, co ekrany dotykowe. Doskonale zauważymy to na tablecie, gdzie klikając w określony punkt, czy też ikonę, możemy ją przenieść w inne miejsce, skopiować, lub też wkleić. Podobnie jest z touchpadem, który daje nam taką funkcję przeniesienia dotyku na ekran naszego laptopa. Touchpad w laptopie jest zatem świetnym rozwiązaniem, z którego powinniśmy korzystać odkładając na bok standardową myszkę komputerową.

Jeszcze kiedyś mogliśmy spotkać touchpady oporowe, który składały się z dwóch warstw z siatką elektrod. Była to jednak punktowa zmiana oporności, a sam touchpad działał troszeczkę wolniej niż współczesne rozwiązanie. Dziś możemy spotkać touchpad pojemnościowy, dla którego ruch palca nie stanowi większego problemu, a wykonywanie zadań za pomocą touchpada odbywa się w sposób szybki, właściwie tak szybki, jak za pomocą myszki komputerowej. Działa na zasadzie ułożonych pionowo i poziomo elektrod, które wyczulone są na zmiany pojemności elektrycznej, dzięki czemu wykrywany jest ruch naszego palca, który dla płytki stanowi element przewodnika. Dotykając touchpada, generujemy w ten sposób zmiany pojemności elektrostatycznej w poszczególnych elektrodach, dzięki czemu odbywa się proces przekazywania tej energii na ekran naszego monitora. Ruchy palca na touchpadzie i ruchy kursora na ekranie monitora są bardzo kompatybilne i dziś praktycznie równomierne. Nasze palce zatem są doskonałym przewodnikiem i tylko nimi powinniśmy obsługiwać touchpad. Należy pamiętać, że takie panele dotykowe, nie tylko na laptopie, ale również na innych urządzeniach, zostały dostosowane do właściwości elektrycznych ludzkiego ciała, dzięki czemu reagują na nasz dotyk. W przypadku założenia rękawiczek, czy innych elementów na nasze dłonie, panel może nie zadziałać, co możemy często zaobserwować w windzie z panelem dotykowym.

Czy możemy wyłączyć touchpad w naszym laptopie?

Praca na laptopie bez touchpada może być ogromnym utrudnieniem. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak jesteśmy przystosowani do pracy z takim narzędziem, ale w niektórych przypadkach może on być kłopotliwy, jeśli na przykład chcemy touchpad wyczyścić, lub wykonujemy na laptopie pracę, w której ten czuły element niepotrzebnie akurat reaguje. Na szczęście, możemy ten element wyłączyć, musimy jednak wiedzieć jak to zrobić. Każdy touchpad w laptopie ma podobną funkcjonalność, ale może się wyłączać w zupełnie inny sposób, niż w innych modelach. Tutaj konieczne jest sprawdzenie instrukcji obsługi, którą zazwyczaj mamy dołączoną do laptopa i znajdziemy ją w naszych plikach. Jeśli jednak tego nie mamy, możemy zweryfikować tą informację za pomocą internetu. Czasami jest też tak, na klawiaturze znajduje się specjalny przycisk do wyłączania touchpada. Warto to zweryfikować, zanim stracimy czas na poszukiwanie informacji. Taki guzik powinien być oznaczony piktogramem, dlatego powinienem rzucić się w oczy. Czasami też działa w zastosowanie pewnych skrótów klawiszowych, dlatego warto też spróbować tę formę wyłączenia touchpada. Dla przykładu może to być Fn + F6.

Co da nam ruch palców na touchpadzie?

Na rynku znajdziemy dziś wiele marek komputerów, odzwierciedlają również marki laptopów. Co do zasady, na touchpadzie dla wielu laptopów oznaczają to samo i możemy dzięki nim wykonać standardowe operacje. Przestawimy jednak poniżej podstawowe funkcje, które możemy uzyskać poprzez przesuwanie palców w różnych konfiguracjach.

Aby kliknąć wystarczy stuknąć palcem jeden raz w środek pola touchpada. Aby zaznaczyć określone pole, co wcześniej robiliśmy za pomocą Ctrl+ kliknięcie prawym przyciskiem myszy, za pomocą touchpada wystarczy dwa razy puknąć palcem w jego środek. W ten sposób zaznaczymy określony wyraz. Przewijanie na touchpad jest bardzo proste, ponieważ wystarczy oprzeć na nią dwa palce i poruszać w górę i w dół, w zależności od tego, jaki manewr chcemy wykonać. Na wielu laptopach jest również funkcjonalność obracania i tutaj wystarczy obrócić dwoma palcami wokół siebie, aby wybrany przez nas element się obrócił. Opierając trzy palce o touchpad i przesuwając go w określoną stronę, możemy w ten sposób przewracać strony i kliknąć element, który nam najbardziej w danej chwili odpowiada. Touchpad daje nam też wiele innych funkcjonalności, o których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy i wyjdą one w trakcie korzystania z touchpada, często w sposób przypadkowy. Możemy tutaj minimalizować strony i uruchamiać różne aplikacje. Warto dokładnie przyjrzeć się funkcjonalności touchpada, jaki posiada określony laptop.

Czy system Windows wie o czymś takim, jak touchpad?

Czym jest touchpad w laptopie?

Wiele laptopów jako system operacyjny posiada właśnie system Windows. Zatem system ten jest przystosowany operacyjnie do działania touchpada i daje nam też dzięki temu wiele funkcjonalności. Za pomocą niektórych gestów możemy w szybki i prosty sposób wykonać wiele czynności, a elementy te nadal są udoskonalane przez Windowsa. Daleko mu jeszcze do firmy Apple, ale powoli standardy też są coraz lepiej wdrażane system operacyjny Windows.

Touchpad w systemie Windows pozwala nam zaznaczyć elementy, poprzez naciśnięcie palcem touchpada, a po położeniu dwóch palców na płytce dotykowej i przesuwaniu ich wzdłuż, możemy przewijać stronę. Możemy również zmniejszać i powiększać wybrane elementy poprzez położenie dwóch palców na gładziku touchpada i rozłączaniu ich lub złączeniu. Taka funkcja przydaje się przy oglądaniu zdjęć. Bardzo szybko Możemy też wyświetlić pulpit poprzez umieszczenie trzech palców na gładziku i przesunięciu je do siebie. Warto tutaj poeksperymentować i sprawdzić, jakie funkcjonalności zapewnia nam touchpad, abyśmy mogli cieszyć się zdecydowanie lepszą pracą na tym urządzeniu. Jest to bardzo ważny element w każdym laptopie, dlatego też warto przestawić się na możliwość korzystania z touchpada, a co najważniejsze, poznanie jego funkcjonalności. Zwróćmy również uwagę na sterowniki touchpada, które powinny być zapewnione przez system operacyjny. Powinny być one przede wszystkim kompatybilne z naszym urządzeniem i odczytywane przez system operacyjny. Takie sterowniki znajdziemy na stronach producentów laptopów, ale nierzadko sam system pozwoli nam na aktualizację sterowników do touchpada. Jeśli zatem pojawi się z touchpadem problem, warto tutaj pogonić system do znalezienia najlepszego rozwiązania.

Podsumowanie

Na rynku znajdziemy dziś wiele rekomendowanych laptopów, które w swoim wyposażeniu posiadają również touchpad. Jest to oczywiście ważne element wyposażenia sprzętu komputerowego, ale wiemy, że przy wyborze takiego urządzenia, powinniśmy skupić się na jego parametrach, które sprawią, że praca na laptopie będzie naprawdę przyjemna. Wiemy jednak, że bez touchpada, praca na komputerze jest praktycznie niemożliwa. Warto zatem wiedzieć, jakie funkcje posiada sobie touchpad, aby móc usprawnić swoją pracę za jego przyczyną. Jeśli zajdzie również taka potrzeba, powinniśmy touchpad naprawić, a także zabrać o aktualizację jego sterowników. Jest to bardzo ważny element, pozwalające na sprawne działanie tego elementu, który de facto pozwala nam pracować i wykonywać różne operacje na naszym laptopie.

Praca bez myszki na laptopie jest praktycznie niemożliwe, a ponieważ na tym urządzeniu zastępuje ją touchpad, to naszym zadaniem jest dbanie o ten element, który nie powinien zostać uszkodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *