Strona główna » Blog » Jak pomalować rower?

Jak pomalować rower?

Kiedy przychodzi okres wiosenno-letni, zazwyczaj wyciągamy z naszej piwnicy, czy garażu rower. Jest to świetny okres do tego, aby podróżować i cieszyć się radością jazdy rowerowej. Ale jak każdy element naszej codzienności, czy też każda rzecz, również i rower wymaga odpowiedniego przygotowania do tego czasu korzystania. Obok smarowania łańcucha czy też oliwienia innych elementów rowerowych, konieczne jest zadbanie o jego efekt wizualny. Lata korzystania z roweru sprawiają, że traci on swoją pierwotną świetność i z czasem może wyglądać zupełnie inaczej, niż byśmy się tego spodziewali. Każdy koneser roweru zauważy, że po latach staje się on narzędziem zniszczonym, na którym widać ślady użytkowania. Jest jednak sposób na to, aby zadbać o taki rower i doprowadzić go do pierwotnego wyglądu. Przecież większość elementów, które znajdują się w rowerze, to zazwyczaj elementy stalowe, lub na tyle wytrzymałe, że wystarczy je tylko odświeżyć. Takim odświeżeniem na pewno będzie malowanie roweru, które może każdy z nas wykonać w zaciszu swojego garażu, ale także w miejscu dostępnym dla wszystkich, tylko w taki sposób, żeby nie przeszkadzać otoczeniu.

Jak zatem zabrać się za malowanie ramy rowerowej, którą będziemy chcieli ewentualnie odświeżyć lub nadać jej po prostu inny kolor? W poniższym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które mogą nam pomóc w przygotowaniu się do malowania, ale także rozpoczęciu tego dzieła, jakim jest odświeżenie naszego roweru.

Jak przygotować się do malowania roweru?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, to przygotowanie samego roweru do odświeżenia. Jeśli rower znajdował się w garażu lub piwnicy, przed samym malowaniem powinniśmy go odpowiednio umyć i wyczyścić zakurzone miejsca. Użytkowanie roweru zapewne zostawiło na nim ślady błota przecinek z którym będziemy musieli sobie teraz odpowiednio poradzić. Jest to bardzo ważny element, ponieważ pozostawiony na elementach roweru brud mógłby z czasem odpaść z farbą. Ważne jest to zatem, aby wszelkie nierówności zostały usunięte z ramy rowerowej i elementów, które będziemy chcieli pomalować. Malowanie roweru będzie wtedy bezproblemowe, gdyż nie będziemy napotykali na piasek i kurz, który będzie odczepiał się od farby i sprawiał nam ogromny kłopot podczas malowania. Kolejnym krokiem na to przedsięwzięcie powinno być przygotowanie farby, lub zamysł koloru, na który chcielibyśmy pomalować nasz rower. Jeżeli mamy rower koloru ciemnego i chcemy zmienić kolorystykę na bardziej jaśniejszą to powinniśmy pomyśleć wcześniej o odpowiednim podkładzie, który nałożymy na wcześniej nałożoną ciemną farbę. Podczas czyszczenia roweru, powinniśmy również delikatnie przetrzeć go papierem ściernym, aby pozostałości po zabrudzeniach zostały definitywnie zdjęte z ramy roweru.  Musimy też wiedzieć czym chcemy pomalować rower i jak się za to zabrać. Podstawą jest jednak odpowiedni wyczyszczenie roweru i tutaj powinniśmy być stanowczy, a nawet trzeba umieć taki rower pod ciśnieniem, aby nic nam nie przeszkadzało.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na odświeżenie roweru?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta z drugiej strony nie jest ona może tak klarowne, jakby nam się wydawało. Bardzo często może okazać się, że myślimy o odświeżeniu roweru, o jego pomalowaniu, ale po umyciu całości okazuje się, że malowanie roweru nie będzie konieczne, gdyż to co wydawało nam się odpryskiem, to było po prostu zabrudzeniem. Kiedy zatem powinniśmy zdecydować się na odświeżenie roweru, na jego kapitalny remont? Podstawowym wskaźnikiem, który powinien nas namówić do pomalowania roweru, a właściwie jego odświeżenia jest pojawiająca się w rdza. Większość elementów jest stalowa, dlatego rdza może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, a kiedy już się pojawi, może korodować dalej, niszcząc nasz rower. Innym elementem, który powinien nam zaalarmować to oczywiście otarcia i odpryski, które przecież pojawiają się na rowerze, w zależności od tego jak często jest on użytkowany. Czasami też możemy zaobserwować łuszczącą się farbę, która będzie zostawiała brzydkie ślady na ramię naszego roweru, dlatego warto wtedy właśnie podjąć działania, które będą miały na celu nałożenie nowej powłoki ochronnej, która będzie widniała przez dłuższy czas na naszym rowerze. Jeśli zatem po umyciu roweru widzimy takie elementy to powinniśmy zorganizować sobie czas, którym dokonamy odświeżenia roweru.

malowanie roweru

Czym powinniśmy pomalować rower?

Wielu z nas odpowie na to pytanie w sposób prosty jasny, rower powinniśmy malować farbą. I oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mamy dzisiaj wiele rodzajów farb i nie wszystkie będą nadawały się do malowania roweru. Jeśli zatem chcemy podejść do tematu bardzo profesjonalnie powinniśmy przygotować specjalnie do tego dostosowaną farbę, którą znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Z powodzeniem możemy tutaj wykorzystać farbę do metalu, która doskonale sprawdzi się na przemalowaniu roweru. Ważne aby była to farba która dobrze przyczepia się do podłoża i posiada elastyczne właściwości. Kolejnym ważnym elementem powinna być jej dobra odporność na czynniki atmosferyczne i działanie wody. Jeśli nie znamy się na tego typu farbach to zawsze możemy zapytać sprzedawcę w sklepie, który na pewno doradzi nam, jak możemy się zabrać za wybór takiej farby. Kiedy mam już wybraną farbę, wybrany kolor to kolejnym krokiem będzie zabranie się za przemalowanie roweru, a tym samym jego odświeżenie.

Jakie jeszcze elementy będą nam potrzebne do malowania roweru?

Po wyborze farby powinniśmy przygotować kolejne rzeczy, które zdecydowanie przydadzą nam się podczas odświeżania roweru. Większość z nas zapewne posiada część tych elementów w domu, a właściwie swoich garażach, czy miejscach, w których trzymamy narzędzia, ale możesz się zdarzyć też tak, że będziemy musieli takie elementy kupić. Aby dobrze wykonać odświeżenie roweru, będziemy potrzebowali takich rzeczy jak:

  • Farba, najlepiej taka do metalu.
  • Pędzel lub wałek, którym nałożymy farbę.
  • Papier ścierny, zarówno grubo ziarnisty, jak i drobnoziarnisty.
  • Drucianą szczotkę lub kuchenny druciak.
  • Narzędzia do rozkręcania i złożenia roweru w postaci kluczy i śrubokrętów.
  • Maseczkę na twarz, jeśli nie chcemy wdychać zapachów farby.
  • Papier lub folię zabezpieczającą podłogę.

Tak przygotowane narzędzia pozwolą nam na rozpoczęcie pracy i możemy być pewni, że w zupełności wystarczą nam one do pomalowania roweru. Możemy też wcześniej poszukać na malowanie roweru wzory, którymi posłużymy się podczas jego upiększania. Jeśli nie mamy specjalnego pomysłu, taki wzór może nam w tym pomóc, szczególnie jeżeli chcemy przygotować rower, na jakieś specjalne wydarzenie.

Instrukcja malowania roweru krok po kroku

Kiedy przygotujemy się już do malowania roweru z konkretnymi narzędziami i mamy już wybraną farbę, możemy zabrać się za proces malowania. Najlepiej będzie, jeśli cały proces będzie opierał się o poniższe kroki:

  • Krok pierwszy, czyli przygotowanie miejsca na wykonanie malowania. Może to być mieszkanie, garaż, a nawet plac przed domem. Najlepiej będzie, jeśli taką pracę wykonamy oczywiście na zewnątrz. Bez względu na to, gdzie będziemy malować rower, powinniśmy to miejsce odpowiednio zabezpieczyć. Możemy to zrobić za pomocą folii, kartonu, lub specjalnie przy stosowanego papieru do zabezpieczenia miejsc przed farbą. Takie przedsięwzięcie jest bardzo ważne, aby nie zniszczyć chodnika, dywanu czy terenu przed domem.
  • Krok drugi, czyli ustalenie terminu takiej pracy. Oczywiste jest, że trudnym terminem na podjęcie takiej pracy byłaby sroga zima. Jeśli chcielibyśmy taką pracę oczywiście wykonać na zewnątrz. Mając jednak odpowiednie pomieszczenie, nie powinniśmy się tym specjalnie przejmować. Ważne jest, aby miejsce, w którym dokonywać będziemy malowania roweru, nie było miejscem zawilgoconym przecinka temperatura otoczenia powinna wynosić od 5 do 30 stopni Celsjusza.
  • Krok trzeci, czyli naprawianie usterki, lub usterek, które pojawiły się w rowerze po jego umyć. Takim elementem do naprawienia będzie na pewno rdza, a właściwie konieczność pozbycia się jej z naszej ramy, lub innych elementów roweru. Przed malowaniem powinniśmy sprawdzić stan poszczególnych części i dokonać ich napraw.
  • Krok czwarty, czyli zapewnienie sobie przestrzeni do pracy. Jeśli zastanawiamy się jak pomalować rower, to powinniśmy też zapewnić sobie odpowiednie miejsce do pracy. Powinno być ono dość przestrzenne, abyśmy nie zapychali się częściami rowerowymi i narzędziami, którymi będziemy wykonywać pracę odświeżania roweru. Niech teren wokół wykonywanej pracy będzie miejscem dostępnym do wygodnego przechodzenia i odkładania części roweru, lub narzędzi.
  • Krok piąty, czyli malowanie roweru. W pierwszej kolejności tego kroku powinniśmy nałożyć podkład, który będzie doskonale trzymał nałożoną później farbę. Malowanie zaczynamy od ramy rowerowej, a następnie przechodzimy do pozostałych elementów roweru. Oczywiście wszystko będzie też zależało od naszych zdolności potrzeb, który będziemy chcieli w trakcie malowania zapełnić, dlatego możemy to robić we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak aby malowanie odbywało się w sposób równomierny z możliwością przeschnięcia pomalowanej strony, a dopiero potem z zabieraniem się za stronę odwrotną.

Jak widzimy, proces malowania roweru nie jest specjalnie skomplikowanym elementem, dlatego każdy z nas może zrobić to sam. Po wykonaniu malowania możemy na rower nałożyć również lakier, aby zapewnić dłuższą trwałość znajdującej się na nim farby. Farba do malowania roweru może być wybrane według naszych predyspozycji, a to, gdzie pomalować rower najlepiej ustalimy sami. Nie każdy ma przecież dziś możliwość udania się do garażu, a czasami problemem jest również wykonanie takich prac przed budynkiem. Warto wybrać zaciszne miejsce i zrobić to w okresie względnie ciepłej pogody, kiedy warunki atmosferyczne nie będą nam zbytnio w tym przeszkadzały. Tak odświeżony rower będzie nam służył przez lata, a my możemy ponownie go odświeżyć po stosownym okresie użytkowania. Dbanie o sprzęt, nawet rekreacyjny, jest koniecznością, jeśli chcemy, aby jego żywotność była zdecydowanie dłuższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *