Nieprzyjemny i brzydki zapach z pralki – jak się pozbyć?
Pralka to narzędzie, z którego korzystamy praktycznie kilka razy w tygodniu, jeśli oczywiście posiadamy większą rodzinę. Korzystanie z tego urządzenia ma wpływ na wydostające się z czasem z niego zapachy. Kluczowym elementem jest tutaj dbanie o pralkę, a mianowicie regularne jej czyszczenie. Choć możemy pomyśleć, że przecież pralka powinna być czysta, ponieważ służy do prania to jest ona narażona na więcej brudu, niż nam się wydaje. Korzystając z tego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych faktów, pozwalających nam uniknąć przykrej sytuacji związanej z nieprzyjemnym zapachem, wydostającym się z pralki. Na szczęście mamy dziś sposoby na brzydki zapach z pralki, który możemy wykorzystać produktami znajdującymi się w domu. W poniższym artykule opowiemy o możliwościach, które możemy w tym celu wykorzystać.
- Co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki?
- Jak właściwie pielęgnować pralkę?
- Czy warto korzystać ze środków do czyszczenia pralek?
- Jak zabezpieczyć się przed brzydkim zapachem z pralki?
Co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki?
Otwieranie pralki może nas czasami zaskoczyć, ponieważ napotkamy na wydobywający się smród z pralki. Może być on nierzadko bardzo intensywny, a swym zapachem może nam przypominać stęchliznę. Przyczyn może być wiele, ale najczęstszą jest to, że nie dbamy o pralkę tak, jak należy. Przede wszystkim musi być ona regularnie czyszczona i możemy to zrobić domowymi środkami. Bardzo rzadko zaglądamy do pralki, w wielu przypadkach wrzucamy tylko pranie, ustawiamy określony program i włączamy pranie. Choć wydawać się nam może, że pralka zawsze będzie czysta, to przecież ona zbiera z prania cały brud, który może osadzać się na jej wewnętrznych częściach, przede wszystkim na bębnie i okalającą go gumą. Zapach stęchlizny z pralki może więc mieć źródło z rzadkim jej czyszczeniem. Powinniśmy zatem zacząć robić to regularnie, przynajmniej raz na miesiąc. Pozostawianie zamknięty i pralki może mieć też wpływ na wydobywający się z niej zapach. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Czy taka opcja jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że tak i kiedy zrobimy to już raz to powinniśmy tę czynność co jakiś czas ponawiać. Przykry zapach z pralki nie pojawi się od razu. Będzie on narastał, aż z czasem stanie się mocno wyczuwalny dla naszego nosa. Zapach ten będzie też pozostawał w pomieszczeniu, w którym znajduje się pralka, a nierzadko będzie przedostawał się też do innych pomieszczeń.
Jak właściwie pielęgnować pralkę?
Po zakupie pralki powinniśmy o nią dbać. Zapach z pralki nie będzie unosił się wtedy, kiedy jest ona nowa. Ale często zapominamy o tym, aby czyścić filtr, zostawić uchylone drzwi po praniu, przecierać zabrudzoną uszczelkę, a od czasu do czasu włączyć pranie z płynem do mycia pralek. Takie działania pozwolą nam uniknąć niemiłej sytuacji, jak przykry zapach z pralki. Musimy mieć też świadomość, że również i nasze pranie przejdzie tym zapachem, zatem nie będzie ono tak świeże, jak byśmy tego oczekiwali. Źródłem przykrego zapachu może być również nieumyta szuflada na proszek i płyn. Resztki tych produktów zostają przecież na powierzchni plastiku i z czasem mogą produkować różnego rodzaju bakterie, które będą wydawały niemiły zapach. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, gdyż pozwoli to nam mieć pralkę zawsze czystą, a dzięki temu, nie będą się z niej wydawały niemiłe zapachy.
Czy warto korzystać ze środków do czyszczenia pralek?
Jeśli z natury jesteśmy leniwi i nie chcemy się specjalnie bawić z myciem pralki, możemy do tego celu zastosować dostępne na rynku produkty do mycia pralek. Są to specjalnie przygotowane kapsułki lub płyny, które powinny skutecznie zabić zapach stęchlizny z pralki. Zasada działania jest tutaj prosta, ponieważ wlewamy określoną ilość płynu, lub zapełniamy pralkę kapsułką i włączamy pranie zasadnicze, ustawiając określoną temperaturę. Będzie to najczęściej temperatura do 95 stopni. Takie pranie zasadnicze powinno wyczyścić naszą pralkę, ale my musimy zadbać o filtr i pojemnik na proszek.
Obok chemicznych produktów znajdziemy naturalne sposoby na nieprzyjemny zapach z pralki. Możemy do tego celu wykorzystać sodę oczyszczoną i to właśnie z nią wykonać pranie zasadnicze, dzięki czemu nasza pralka odkamieni się, ale też zostanie zniwelowany z niej nieprzyjemny zapach. Wiele osób do tego celu wykorzystuje ocet, który faktycznie odkaża i zabija zarazki, zatem i w tym zakresie nieprzyjemny zapach z pralki powinien zniknąć na dobre. Metod na walkę z sytuacją kiedy pralka śmierdzi znajdziemy zdecydowanie więcej, ale w tym wszystkim ważny jest, aby taka konserwacja higieniczna była realizowana regularnie. Bez tego niestety sytuacja będzie się powtarzała i możemy liczyć się z tym, że zapachy z pralki za jakiś czas ponownie będą unosiły się w naszej łazience. Wiemy już zatem jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, poznajmy zatem metody pozwalające nam zabezpieczyć pralkę przed brzydkim zapachem.
Jak zabezpieczyć się przed brzydkim zapachem z pralki?
Podstawową zasadą jest regularne czyszczenie pralki, pisaliśmy już wcześniej. Często jest tak, że stawiamy pralkę w kąt i właściwie o niej zapominamy, oprócz sytuacji, o której musimy wstawić pranie. A powinniśmy pamiętać o pewnych elementach, pozwalających nam zachować pralkę w dobrym stanie. Przede wszystkim zachowajmy określone zasady, które pozwolą nam uniknąć brzydkiego zapachu z pralki, ale pozwolą także na dłuższą jej żywotność. Do zasad tych należą:
- Pralka nie powinna być nigdy przeładowana, w ten sposób pranie nie wypierze się dokładnie, a znajdujący się w wodzie brud nie zostanie dobrze wypłukany.
- Wyciągaj pranie zaraz po zakończeniu prania, w ten sposób unikniesz nawarstwiającego się zapachu powstałego z mokrego prania, który może potem pozostać na dłuższy czas w pralce.
- Uchylaj drzwiczki pralki po praniu, gdyż ciepłe powietrze, powstały w wyniku prania, może w tej sytuacji stać się czasem duszące.
Ważne jest, aby pralka była zawsze otwarta, gdyż pozwoli to nam uniknąć pojawiania się brzydkiego zapachu. Niektóre pralki mają w sobie wbudowane również program pozwalający na ich czyszczenie. Warto z takiego programu korzystać, ale musimy też pamiętać, że i nasza ingerencja w tym zakresie jest tutaj kluczowa. Pralka sama nie wyczyści niektórych elementów, będących niestety też powodem brzydkiego zapachu wydostającego się z pralki. Uszczelka bębna powinna być przez nas czyszczona przynajmniej raz w miesiącu. Możemy to zrobić ściereczką z mikrofibry, do tego trochę płynu. Jeśli chcemy całkowicie zniwelować zapach, warto zastosować ocet, który przecież jest bardzo dobrym narzędziem do czyszczenia. Jeśli zapach octu nam przeszkadza, zastosujmy dostępne na rynku produkty do czyszczenia pralek. Znajdziemy ich dziś bardzo dużo, dzięki czemu sami nie będziemy musieli myśleć o tym, po co w tym celu najlepiej sięgnąć.