Ranking olejów do drewna – najlepsze oleje do drewna 2022 / 2023 roku
Drewno to materiał, który gwarantuje nie tylko stylowy wygląd pomieszczenia, ale i optycznie ociepla przestrzeń. To dlatego chętnie sięgamy po wyroby z drewna i nie pozbywamy się ich szybko, a kiedy ulegają zniszczeniom próbujemy odnawiać i dać im drugie życie. Równie ważne jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią i innymi szkodliwymi warunkami, zwłaszcza jeśli meble mają stanąć na tarasie czy w łazience.
Jaki olej do blatu drewnianego będzie najlepszy? Sprawdźmy ranking, w którym znajdują się różnorodne produkty dostępne na krajowym rynku.
Ranking olejów do drewna – TOP 10 najlepszych olejów do drewna
Opis najlepszych olejów do drewna
1. Complex Hartölwachs
Cena: ok. 119 zł
Znajdź najtańszą ofertę
Complex Hartölwachs (wosk olejny twardy) do blatów drewnianych, podłóg i mebli jest mieszanką nisko wiskozowych olejów twardych i wosków na bazie olejków roślinnych i kwasów tłuszczowych, komponentów wosków twardych oraz olejków eterycznych, idealnie łączącą właściwości oleju twardego i wosków twardych wysokiej jakości nie zawiera siemienia lnianego – nie żółknie z upływem czasu.
W pełni zachowuje właściwości naturalne:
- umożliwia oddychanie powierzchni drewna,
- pozostawia otwarte pory i reguluje wilgotność,
- nie łuszczy się,
- nie pęka,
- nie odpryskuje,
- nadaje właściwości antystatyczne.
Jest to produkt wysokiej jakości, nietworzący warstwy. Uszlachetnia drewno na bazie surowców odnawialnych i zbliżonych do naturalnych. Powstał w oparciu o najnowsze badania nad powłokami powierzchni naturalnych. Complex Hartölwachs (wosk olejny twardy) powstał na bazie olejków roślinnych, żywic balsamicznych i naturalnych wosków (wosk karnauba) oraz werniksów na bazie olejków ziołowych i specjalnych olejków eterycznych z ziół alpejskich. Wnika w górne warstwy drewna i krystalizuje podczas wysychania. Dzięki temu powierzchnia drewna zyskuje bardzo dużą odporność na działanie czynników wszelkiego rodzaju (wilgoć, zabrudzenia itp.)
Z myślą o przyszłych pokoleniach i ochronie środowiska naturalnego powinniśmy obchodzić się z Ziemią z troską i po partnersku. Complex Hartölwachs (wosk olejny twardy) jest przykładem takiego podejścia! Do stosowania w domach, obiektach użyteczności publicznej: przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach opieki itp. Certfikat: do kontaktu z żywnością, do zabawek dla dzieci. Nie ma ryzyka samozapłonu!
2. Osmo 3068 Top Olej do blatów (surowe drewno)
Cena: ok. 99 zł
Znajdź najtańszą ofertę
3. Tikkurila Olej do drewna Valtti Wood Oil 0,9l
Cena: ok. 45 zł
Znajdź najtańszą ofertę
4. Starwax Odnawiacz do Mebli Woskowanych i Lakierowanych Jasne Drewno
Cena: ok. 31 zł
Znajdź najtańszą ofertę
5. Osmo Wosk Twardy Olejny 3058 Rapid Matowy Top Olej Do Blatów Kuchennych 0,5 L
Cena: ok. 99 zł
Znajdź najtańszą ofertę
6. Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil Olej Do Drewna, Czarny, 0.9 L
Cena: ok. 48 zł
Znajdź najtańszą ofertę
7. Altax Olej Do Drewna Antracyt 0,75 L
Cena: ok. 32 zł
Znajdź najtańszą ofertę
8. Sadolin Superdeck Olej Do Tarasów Wenge 0,75l
Cena: ok. 39 zł
Znajdź najtańszą ofertę
9. Altax Olej do Drewna Dąb 0,75 L
Cena: ok. 32 zł
Znajdź najtańszą ofertę
10. Jedynka IMPREGNAT DO DREWNA z WOSKIEM impregnat dekoracyjno-ochronny na zewnątrz teak 10l
Cena: ok. 136 zł
Znajdź najtańszą ofertę
11. Remmers Hartwachs Olej Do Podłóg I Mebli 0,75L
Cena: ok. 81 zł
Znajdź najtańszą ofertę
Poradnik zakupowy olejów do drewna
Olej do drewna – co warto wiedzieć?
Dobry olej do drewna nie tylko zabezpiecza je przed zniszczeniem, ale i konserwuje. Dzięki olejowaniu deski i blaty są bardziej odporne na działanie wilgoci, nie ulegają nadmiernemu wysychaniu, pękaniu czy kurczeniu. Taki sposób ochrony jest również efektowną i skuteczną renowacją mebli czy podłogi. Podkreślenie usłojenia zwiększa wizualną atrakcyjność drewnianych przedmiotów i nadaje im naturalnego wyglądu. .
Olej do drewna można kupić w wersji twardniejącej, która jest wzbogacona o naturalne lub sztuczne żywice. Przy ich stosowaniu niezbędne jest użycie rozpuszczalników. Drugą grupę stanowią oleje nietwardniejące, czyli bez dodatku utwardzaczy, ale o mniejszej trwałości. Aby zwiększyć ochronę drewna zaleca się woskowanie. Wybierając oleje do drewna trafimy także na oleje wzbogacone o woski i rozpuszczalniki, przyspieszające proces schnięcia produktu. W tym przypadku woski pełnią rolę warstwy zabezpieczającej drewno.
Na co zwrócić uwagę?
Olejowanie drewna jest skuteczną metodą zabezpieczenia powierzchni mebli, podłogi czy innych przedmiotów użytkowych albo ozdobnych. Drewno może oddychać, a sam olej wnika w głąb jego struktury i zabezpiecza od wewnątrz. Przy wyborze produktu dla siebie zwróć uwagę na rodzaj oleju, który może być zarówno bezbarwny, jak i koloryzować Twoje drewniane powierzchnie. W tym drugim przypadku należy zawsze wybierać barwy oleju ciemniejsze od bazowego koloru surowego drewna.
Jeśli szukasz zabezpieczenia dla drewna twardego, to olej jest jak najbardziej dobrym sposobem. Najlepszy przede wszystkim dlatego, że wnika w strukturę drewna, a nie chroni tylko jego powierzchni, jak to ma miejsce w przypadku użycia lakierów.
Jak olejować drewno?
O tym, jak olejować drewno, warto wiedzieć zanim podejmiemy kroki dotyczące renowacji swoich mebli, blatów czy podłogi. Istotne jest, aby wszelkiego rodzaju lakierowane czy malowane powierzchnie zostały wcześniej dokładnie zeszlifowane. Samo olejowanie jest to stosunkowo łatwą czynnością, jednak bywa czasochłonne. Impregnację należy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni. Przy użyciu lekko wilgotnej ściereczki należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, pyły ze szlifowania czy brud.
Po wyschnięciu drewna można rozpocząć olejowanie. Preparat nakładamy pędzlem lub czystą, miękką ściereczką. Ważne jest, aby cały proces nakładania przebiegał zgodnie z usłojeniem. Wniknięcie oleju trwa około godzinę i po tym czasie należy lekko odsączyć pozostałości oleju z powierzchni desek czy blatów. Następnym krokiem jest ponowne olejowanie i znów odczekanie około godziny na wyschnięcie.
W ten sposób możemy nakładać kolejne warstwy aż do uzyskania oczekiwanego efektu koloru i właściwego zabezpieczenia drewna. Ilość nakładanych warstw jest zależna przede wszystkim od miejsca i warunków, w jakich będzie znajdowało się drewno. W łazience, kuchni czy na zewnętrznych balkonach i tarasach trzeba zapewnić najlepszą ochronę przed wilgocią, dlatego przyda się nawet 8 warstw olejowania. W innych, mniej szkodliwych warunkach wystarczy dwu lub trzykrotne nałożenie oleju. Olejowanie należy również powtarzać. W przypadku intensywnego użytkowania lub narażenia na wilgoć minimum raz na rok.