Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking rekuperatorów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020
Strona główna » Dom i ogród » Budowa i remont » Ranking rekuperatorów
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021
Ranking rekuperatorów – jaki rekuperator jest najlepszy w 2023 / 2024 roku?

Budujesz lub remontuje dom? Zastanów się nad zakupem rekuperatora. Jest to urządzenie, które ogrzewa świeże powietrze napływające do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Najlepsze rekuperatory są w stanie odzyskać ponad 90% ciepła, zapewniając jednocześnie dopływ powietrza świeżego oraz ograniczając wilgoć w domu i zapobiegając powstawaniu grzyba. Poznaj ranking rekuperatorów i znajdź najlepszy rekuperator dla swojego domu.

Ranking rekuperatorów – TOP 10 najlepszych rekuperatorów

Miejsce Nazwa rekuperatora Cena Najtańsza oferta
1 Marley Rekuperator 1148 zł Sprawdź teraz
2 Alnor Rekuperator Wewnątrzścienny Hru-Wall-100-25 939 zł Sprawdź teraz
3 Prana Rekuperator Ścenny 150 2264 zł Sprawdź teraz
4 Thessla Green Rekuperator Air Pack Home 400V 8595 zł Sprawdź teraz
5 Wanas Rekuperator 350V 7338 zł Sprawdź teraz
6 Thessla Green Rekuperator Airpack 400 H 7995 zł Sprawdź teraz
7 Aeris Rekuperator Aerisnext 450 L Vv St Erv 18949 zł Sprawdź teraz
8 Dospel Rekuperator Luna 350 By Pass 012 -1480 + Sterownik – Centrala Wentylacyjna 2605 zł Sprawdź teraz
9 Alnor Rekuperator Hru-Ministair-W-450 6199 zł Sprawdź teraz
10 Salda Rekuperator z Nagrzewnicą Elektryczną Rirs He Eko (RIRS 3500 HE EKO) 50471 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych rekuperatorów

1. Marley Rekuperator

 Marley Rekuperator

Cena: ok. 1148 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Marley Rekuperator to dobry i tani rekuperator, którego nie mogło zabraknąć w przygotowanym przez nas rankingu najlepszych wymienników ciepła z przepływem świeżego powietrza. Polecany model idealnie nadaje się jako dodatkowe uzupełnienie systemu oszczędzania energii w domu. Jest odpowiedni do domów z izolacją cieplną o dobrze uszczelnionych oknach i drzwiach, gdzie cyrkulacja powietrza ma istotne znaczenie. Ścienny wymiennik ciepła z przepływem świeżego powietrza ogrzewa wypływające z pomieszczenia powietrze i napływające do niego świeże powietrze. Jego montaż zapobiega powstawaniu wilgoci i grzyba. Najważniejszy aspekt to zatrzymanie ciepła w domu (do 85% odzysku ciepła). Zużyte powietrze z domu jest wytłaczane z pomieszczenia na zewnątrz, przy okazji ogrzewając element ceramiczny. Przemyślana budowa rekuperatora pozwala pochłonąć i oddać w krótkim czasie duże ilości ciepła pochodzącego z przepływającego powietrza. Urządzenie posiada pilot zdalnego sterowania oraz regulowane poziomy wentylacji. Użytkownik może wybrać tryb letni lub zimowy. Wszystkie części wymagające oczyszczenia są łatwo dostępne od wewnątrz i nie wymagają demontażu.

2. Alnor Rekuperator Wewnątrzścienny Hru-Wall-100-25

 Alnor Rekuperator Wewnątrzścienny Hru-Wall-100-25

Cena: ok. 939 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ranking rekuperatorów to zestawienie, w którym nie mogło zabraknąć Alnor Rekuperator Wewnątrzścienny Hru-Wall-100-25. Jest to być może najlepszy rekuperator w tym przedziale cenowym. Jest to model jednorurowy wyposażony w wymiennik ceramiczny z odzyskiem ciepła do 90%. Urządzenie jest energooszczędne – wentylator działa na przemian co 70 sekund, nawiewając i wyciągając powietrze z pomieszczenia. Niskie zużycie energii pozwala korzystać z urządzenia bez żadnej przerwy. Dla uzyskania najlepszego efektu należy zamontować dwie jednostki w dwóch blisko położonych od siebie pomieszczeniach, które są podłączone do jednego regulatora obrotów HRU-WALL-CONTR. Prezentowany model został zaprojektowany i wykonany zgodnie z normą EN60335-2-80 (dyrektywa niskonapięciowa). Na uwagę zasługuje wydajność powietrza mierzona zgodnie z normą IZO 5801 przy 230V 50 Hz i gęstości powietrza 1,2 kg / m3 oraz poziom hałasu mierzony w odległości 3 mb.

3. Prana Rekuperator Ścenny 150

 Prana Rekuperator Ścenny 150

Cena: ok. 2264 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Prana Rekuperator Ścienny 150 jest uważany często za najlepszy rekuperator na rynku. Model zalecany jest do pomieszczeń o powierzchni do 60 m². Z powodzeniem może być stosowany w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, lokalach służbowych i placówkach użyteczności publicznej. Obudowa rekuperatora jest izolowana, przez co urządzenie może być montowane również w starych budynkach bez potrzeby przeprowadzania zupełnego remontu. Model posiada podwójne zabezpieczenie przed wydmuchaniem frontalnym oraz dodatkową funkcję „mini – dogrzewanie”. Dzięki łamanym kanałom miedzianego wymiennika ciepła poziom szumu zmniejsza się w 7-8 razy w porównaniu do poziomu początkowego. Poziom szumu w odległości 3 metrów od urządzenia przy maksymalnym reżimie działania systemu decentralizowanego wentylacji nie przekracza 38 dB, natomiast w reżimie „noc”- 25 dB. Model charakteryzuje niskie zużycie energii – od 7Wh do 32W/h w zależności od reżimu działania. Urządzenie może być sterowane pilotem lub opornicą.

4. Thessla Green Rekuperator Air Pack Home 400V

 Thessla Green Rekuperator Air Pack Home 400V

Cena: ok. 8595 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Przygotowane przez nas zestawienie to najlepsze rekuperatory. Na uwagę zasługuje innowacyjne urządzenie Thessla Green Rekuperator Air Pack Home 400V – być może lider w naszym rankingu. Jest to stacja wentylacyjna, powstała z myślą o małych i średnich domkach jednorodzinnych o powierzchni od 120 m². Zwarta konstrukcja i 50 mm izolacja umożliwia montaż w pomieszczeniach technicznych i nieużytkowanych o ograniczonych przestrzeniach poddasza. Model jest bardzo wydajny – sprawność odzysku ciepła wynosi do 95%, przy średniej rocznej sprawność odzysku ciepła 90%. Maksymalne ciśnienie akustyczne w odległości 1 metra wynosi 54 dB(A). Natomiast poziom mocy akustycznej do kanału nawiewnego przy maksymalnej wydajności wynosi 57 dB(A). Urządzenie nadaje się do klimatu umiarkowanego. Może wydajnie pracować w temperaturze od +0 st.C do +45 st. C. Jednak warunki zalecane to temperatura od +5 st. C do +45 st. C. Nadal zastanawiasz się, jaki rekuperator kupić – wybór opiniowanego modelu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

5. Wanas Rekuperator 350V

 Wanas Rekuperator 350V

Cena: ok. 7338 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Wanas Rekuperator 350V to dobry rekuperator przeznaczony do wentylowania pomieszczeń o powierzchni do 230 m². Tę centralną stację wentylacyjną charakteryzuje niskie zużycie energii elektrycznej (od 17 do 185 W), cicha praca oraz wysoka wydajność cieplna do 95%. Na uwagę zasługuje również łatwa obsługa. Rekuperator został wyposażony w tygodniowy dotykowy sterownik. Może zostać do niego dołączony moduł MOBILE CONTROL do zdalnego sterowania centralą przez Internet. Istnieje również możliwość podłączenia rekuperatora do instalacji centralnego ogrzewania i sterowania temperaturą w domu z jednego miejsca. Parametry techniczne jednostki, na które warto zwrócić uwagę to wydajność 350m³/h, spręż Pa 230, moc nagrzewnicy wstępnej 500W, głośność 40dB, zasilanie 230/50V/Hz, średnica króćców 160mm oraz sprawność 95%.

6. Thessla Green Rekuperator Airpack 400 H

 Thessla Green Rekuperator Airpack 400 H

Cena: ok. 7995 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Przygotowany przez nas ranking to nie tylko tanie rekuperatory ale również urządzenia na najwyższym poziomie, za które należy sporo zapłacić. Ich jakość i wydajność idzie jednak w parze z ceną, dlatego na najlepszych modelach nie warto oszczędzać. Biorąc powyższe pod uwagę, warto poznać Thessla Green Rekuperator Airpack 400 H. Jest to wysokosprawny i energooszczędny wymienniki spełniający normę ErP 2015. Innowacyjny energooszczędny system przeciwzamrożeniowy FPX zapewnia stałą dostawę świeżego powietrza do budynku bez zwalniania lub zatrzymywania wentylatora nawiewnego. Integralną część sterownika stanowi nagrzewnica wstępna sterowana płynnie przez regulator PID oraz układ PWM, co przekłada się na oszczędności na poziomie 60% w porównaniu z grzałkami sterowanymi ON/OFF. Dodatkowo temperatura nagrzewnicy jest kilkukrotnie niższa od nagrzewnic nieożebrowanych. Modułowa budowa sterownika gwarantuje dużą funkcjonalność oraz możliwości integracji szerokiej palety urządzeń peryferyjnych.

7. Aeris Rekuperator Aerisnext 450 L Vv St Erv

 Aeris Rekuperator Aerisnext 450 L Vv St Erv

Cena: ok. 18949 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Aeris Rekuperator Aerisnext 450 L Vv St Erv to prawdopodobnie najlepszy rekuperator w tym przedziale cenowym. Nie jest to tanie urządzenie, jednak jego właściwości i parametry mówią same za siebie. Opiniowana centrala jest dostępna w wersji pełnej z wymiennikiem entalpicznym (ERV), który oprócz ciepła odzyskuje wilgoć. Sprawność odzysku ciepła wynosi 94%. Natomiast sprawność termiczna odzysku ciepła w wersji ERV to aż 85%. Opiniowany model idealnie sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych, których właściciele kładą nacisk na niskie zapotrzebowanie energetyczne połączone z wysokim komfortem i jakością powietrza. Na uwagę zasługuje wydajność nominalna gwarantowana przez producenta – m3/h oraz fabryczne wyposażenie modelu w entalpiczny wymiennik ciepła ERV (wymiennik z odzyskiem wilgoci). Urządzenie posiada inteligentny system programowania i regulacji pracą rekuperatora oraz modulowany automatyczny bypass. Kolejnym plusem jest bardzo cicha praca już od 45 dB(A) – głośność przez obudowę i już od 70 dB(A) na króćcu nawiewnym przy maksymalnym przepływie i ciśnieniu 200Pa. Bez wątpienia jest to dobry rekuperator, który warto mieć w swoim domu.

8. Dospel Rekuperator Luna 350 By Pass 012 -1480 + Sterownik – Centrala Wentylacyjna

 Dospel Rekuperator Luna 350 By Pass 012 -1480 + Sterownik - Centrala Wentylacyjna

Cena: ok. 2605 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Dospel Rekuperator Luna 350 By Pass 012 -1480 + Sterownik – Centrala Wentylacyjna to tani rekuperator, który zasługuje na szczególną uwagę, jest bowiem świetnym urządzeniem, które doprowadza świeże powietrze z zewnątrz i odprowadza powietrze zużyte z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej. Opiniowany model idealnie sprawdzi się nie tylko w domach, ale również w pomieszczeniach użytkowych i budynkach użyteczności publicznej. Centralę można wyposażyć w bypass w postaci wymienialnej kasety letniej. Urządzenie jest w stanie odzyskać ciepło na poziomie 95%. Wentylator pobiera moc od 200W do 300W w zależności od parametrów sterowania (trzybiegowy tryb pracy). Istnieje możliwość sterowania urządzeniem drogą na podczerwieni o zasięgu do 20 metrów lub ręcznym pilotem z funkcją zmiany prędkości obrotowej wentylatora, włączenia lub wyłączenia urządzenia i załączenia sterownika (sterownik zostanie uruchomiony natomiast, a wentylator będzie pracował z prędkością zadaną przez użytkownika). Urządzenie może sprawnie pracować w temperaturze od 0 st. C do 40 st. C przy wilgotności od 5 do 95%. Napięcie zasilania odbiornika wynosi 230V/50Hz.

9. Alnor Rekuperator Hru-Ministair-W-450

 Alnor Rekuperator Hru-Ministair-W-450

Cena: ok. 6199 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie rekuperatory zasługują na Twoją uwagę, poznaj Alnor Rekuperator Hru-Ministair-W-450 – dobry i tani rekuperator, który warto mieć w swoim domu. Opiniowany model zapewnia odzysk ciepłego powietrza na wysokim poziomie do 95%. Model może być dowolnie montowany – ściennie lub podłogowo. Jest najbardziej wydajny w domach, których powierzchnia nie przekracza 200 m². Urządzenie zostało wyposażone w automatyczny bypass, wymiennik przeciwprądowy z tworzywa sztucznego oraz energooszczędne wentylatory. Opiniowany rekuperator jest zgodny z normą EN 308. Na uwagę zasługuje funkcja przeciwzamrożeniowa oraz funkcja Modbus umożliwiająca sterowanie rekuperatorem przy pomocy komputera lub centralnego systemu automatyzacji. Rekuperator posiada również funkcję kontrolującą nagrzewnicę wstępną i wtórną oraz funkcję kontroli filtrów. W urządzeniu wykorzystuje się filtry EU4, jednak istnieje możliwość ich wymiany na filtry o podwyższonej klasie filtracji F7. W standardzie można również podłączyć czujnik CO₂ i czujnik wilgotności oraz przełącznik ciśnieniowy.

10. Salda Rekuperator z Nagrzewnicą Elektryczną Rirs He Eko (RIRS 3500 HE EKO)

 Salda Rekuperator z Nagrzewnicą Elektryczną Rirs He Eko (RIRS 3500 HE EKO)

Cena: ok. 50471 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Ranking rekuperatorów zamyka Salda Rekuperator z Nagrzewnicą Elektryczną Rirs He Eko (RIRS 3500 HE EKO). Jest to tani i dobry rekuperator uznawany za jeden z najbardziej wysokosprawnych wymienników obrotowych. Idealnie może posłużyć do wentylacji domów oraz innych pomieszczeń ogrzewanych. Urządzeniem można sterować z użyciem pilota zdalnego sterowania UNI, PRO lub TPC. Rekomendowany wymiennik posiada sprawności w zakresie od 75 do 80%. Urządzenie jest wydajne, a przy tym pracuje bardzo cicho. Model posiada regulację przepływu powietrza oraz temperatury powietrza nawiewanego. Wewnątrz znajduje się silniki z wirnikiem zewnętrznym. Izolacja akustyczna ścian w zakresie od 20 do 50 mm. Do wyboru klienta jest obudowa malowana proszkowo RAL9010 (RIRS 300 VE EKO) lub RAL7040. W wersjach poziomych istnieje możliwość stałej kontroli ciśnienia oraz opcjonalna kontrola CO₂ i chłodzenia.

Poradnik zakupowy rekuperatora

Jak działa rekuperator? Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

System rekuperacji daje szansę kontroli wentylacji w budynkach oraz jej dostosowywania do potrzeb użytkowników.

Najlepsze rekuperatory potrafią odzyskiwać ciepło ze zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazywać je świeżemu, nawiewanemu do środka powietrzu. Powietrze wracające do pomieszczeń jest ogrzewane bez wykorzystywania dodatkowej energii (duża oszczędność energii elektrycznej).

Dobre rekuperatory posiadają filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza, kurz i owady wpuszczając do domu oczyszczone i ogrzane powietrze. Najlepsze rekuperatory stanowią ochronę kanałów i wymiennika ciepła oraz gwarantują przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju filtrów, nawiewanie do domu tylko świeżego i zdrowego powietrza, co ma istotne znaczenie dla wielu osób zmagających się z alergią.

Dobre rekuperatory – polecani producenci

Najlepszy rekuperator nie musi dużo kosztować, powinien jednak spełniać wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Kupując rekuperator, warto więc zwrócić uwagę na parametru jego pracy – poziom zużycia energii, wydajność, generowany poziom hałasu oraz oczywiście cenę.

Przygotowany przez nas ranking rekuperatorów zawiera zestawienie najlepszych i najczęściej pozytywnie zaopiniowanych urządzeń. Są to wiodące i sprawdzone marki, na które warto postawić. Wśród polecanych producentów znajdują się Marley, Alnor, Prana, Thessla, Wanas, Salda, Alnor i Dospel.

Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska
Autor rankingu:
Aleksandra Grocholska Kategoria: Budowa i remont ola.gr@najlepszy-ranking.pl
5 Średnia ocena 5 8765 głosów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *