Strona główna » Blog » Czym jest ładowanie indukcyjne telefonu (bezprzewodowe)?

Czym jest ładowanie indukcyjne telefonu (bezprzewodowe)?

W naszych czasach mamy bardzo wiele urządzeń działających bezprzewodowo. Daje to nam niezwykle wiele możliwości, ale przede wszystkim służy również naszej wygodzie. Jest to dziś bardzo dobry kierunek i możemy być praktycznie pewni, że kierunek ten będzie się rozwijał. Takie urządzenia stały się dzisiaj praktycznie codziennością i śmiało możemy powiedzieć, że tworzą już swego rodzaju standard, zaczynając od telefonów komórkowych, o której dziś działają przecież bezprzewodowo, a kończąc na takich produktach jak słuchawki, klawiatury, myszki i drukarki. W kierunku tym rozwijają się również urządzenia AGD, również te Wielkiego gabarytu. W związku z tym, mamy dziś ogromne pole technologiczne, które bardzo mocno rozwinęło się w zakresie bezprzewodowego ładowania. Pozwala na to tak zwaną ładowarka indukcyjna i śmiało możemy powiedzieć, że na 100% zapewni ona nasze oczekiwania. Oczywiście, Nie będzie ona służyła do ładowania urządzeń AGD, ale zdecydowanie sprawdzi się, jako efektywna ładowarka urządzeń, z którymi praktycznie się nie rozstajemy.

O szczegółach takiej możliwości, jak ładowanie indukcyjne, dowiemy się z poniższego artykułu. W poradniku znajdziemy również między innymi takie zagadnienia, jak:

  • Zasada działania ładowarki indukcyjnej
  • Dotychczasowe standardy ładowania bezprzewodowego
  • Jakie znajdziemy nakładki do ładowania bezprzewodowego
  • Jak zweryfikować, czy telefon ma ładowanie indukcyjne
  • Co to jest ładowanie zwrotne
  • Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego
  • Jakie są wady ładowania indukcyjnego

Zasada działania ładowarki indukcyjnej, czyli ładowanie bezprzewodowe

Technologia telefonii komórkowej i właściwie nie tylko, rozwija się dziś z zawrotną prędkością. W wielu przypadkach nawet nie nadążamy za tym, co prezentuje nam obecnie rynek telekomunikacyjny. Gdybyśmy zapytali wiele osób, czy słyszeli o ładowaniu bezprzewodowym, zapewne odpowiedź byłaby negatywna. Ale dziś jest to fakt i możemy korzystać z takiej możliwości ładowania naszych telefonów komórkowych. Czym zatem jest ładowanie indukcyjne i jak działa? Jak praktycznie sama nazwa wskazuje, jest to ładowanie bezprzewodowe, czyli nie musimy do niego wykorzystywać kabla. Metoda ta wykorzystuje doładowania zjawisko indukcji elektromagnetycznej, co oczywiście może być dla nas wielką tajemnicą. Ale nie jest to tak skomplikowana terminologia, niż moglibyśmy uważać. Zachodzi tutaj proces w którym napięcie elektryczne, specjalnie przystosowanym do tego urządzeniu powstaje oczywiście w sposób bezprzewodowy, a dzieje się to pod wpływem zmian pola magnetycznego, który jest wytwarzane przez inny sprzęt. Taki model działanie wykorzystywany jest dziś w telefonach i ładowarkach. Ładowanie bezprzewodowe jest zatem dzisiaj rozwijającym się zjawiskiem i z czasem powinno stać się popularnym rozwiązaniem. Bezprzewodowe ładowanie to zupełnie prosta mechanika działania, ponieważ ładowarka wyposażona jest w cewkę nadawczą, której zadaniem jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego, a smartfon, wyposażony w cewkę odbiorczą, indukuje prąd ładujący baterię telefonu pod wpływem emitowanego właśnie przez ładowarkę pola. Warto zwrócić uwagę tutaj na fakt, iż taka ładowarka musi być wcześniej odpowiednio naładowana, lub też stale powinna być podłączona do sieci.

ładowanie indukcyjne

Dotychczasowe standardy ładowania bezprzewodowego

Wiemy, że dziś nie każde urządzenie ma możliwość bezprzewodowego ładowania, ponieważ nie każde urządzenie jest wyposażone w taką technologię. Zanim dokonamy wyboru i zakupu odpowiedniego smartfona, bo właściwie to te urządzenia będą dzisiaj najczęściej wykorzystywane do ładowania bezprzewodowego, warto mieć wcześniej świadomość, że urządzenia takie powinny spełniać określone standardy. Bezprzewodowe ładowanie telefonu będzie działało tylko wtedy, kiedy zarówno ładowarka, jak i urządzenie, które chcemy naładować, będą spełniały te same standardy. Powszechnym standardem uznawanym w tej technologii jest standard Qi, który został uzgodniony jeszcze w 2009 roku, a oznacza nic innego jak przepływ energii. Został on opracowany przez WPC, a jego zadaniem jest utrzymanie kompatybilności urządzeń z wszystkimi ładowarkami. Pomysł stworzenia ładowarek, które będą kompatybilne z wszystkimi urządzeniami, posiadającymi oczywiście możliwość ładowania bezprzewodowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Obecnie, aż 90% dostępnych ładowarek indukcyjnych działa właśnie w tym standardzie. Pierwszy raz standard ten został wprowadzony w 2017 roku przez Apple, gdyż to właśnie wtedy nowe modele iPhone’a zaczęły spełniać standard Qi. Przed wcześniejsze lata standard ten był kilkukrotnie udoskonalany, dzięki czemu mamy dziś taką możliwość, że urządzenie nie wymaga już styku urządzenia z ładowarką, ale może być ona ładowany na odległość. W standardzie tym ładowanie przebiega zdecydowanie szybciej, niż w dostępnych dziś ładowarkach przewodowych.

Nakładki do ładowania dla starszych modeli telefonów

Większość z nas posiada telefony, które z tym standardzie nie posiadają możliwości ładowania bezprzewodowego. Zazwyczaj przywiązujemy się do swoich telefonów tak bardzo, że nie chcemy ich zmieniać, aż tak szybko, ale na szczęście możemy je dzisiaj udoskonalić. Dziś ładowanie telefonu bezprzewodowo może odbywać się również na zwykłym smartfonie. Oczywiście musi być on określonej generacji, ale dziś większość smartfonów, które nie są przystosowane do ładowania bezprzewodowego, mogę otrzymać specjalną nakładkę,  na tylną obudowę smartfona pozwalającą na rozwinięcie tej właśnie technologii w wybranym urządzeniu. Taka nakładka pozwoli nam na ładowanie indukcyjne telefonu, ale tylko wtedy, kiedy dostępna będzie również ładowarka indukcyjna.

Pozwoli nam to zdecydowany sposób unowocześnić nasz telefon, a co za tym idzie, mieć możliwość ładowania telefonu bez konieczności używania kabla. Takie rozwiązanie bardzo często bywa funkcjonalne i oczywiście przydatne.

Weryfikacja telefonu pod kątem ładowania indukcyjnego

Bardzo często kupujemy telefon komórkowy w postaci smartfona, ale niekoniecznie znamy jego funkcjonalność i właściwości. Oczywiście skupiamy się na podstawowych parametrach, ale przecież mamy dziś zupełnie nowe możliwości wśród telefonów komórkowych, jak chociażby ładowanie bezprzewodowe. Warto dziś wiedzieć, czy dany model posiada ładowanie indukcyjne telefonu. Dziś może się okazać to bardzo przydatną rzeczą, a najprostszym sposobem na sprawdzenie takiej funkcjonalności, jest położenie telefonu na ładowarce indukcyjnej. W tej sytuacji bardzo szybko zaobserwujemy jak działa ładowarka bezprzewodowa, jeśli oczywiście telefon będzie miał wbudowaną taką funkcję. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto takie parametry podpytać sprzedawcę, a jeśli o tym po prostu zapomnimy, wystarczy zweryfikować specyfikację techniczną, w której na pewno będzie informacja o ładowaniu bezprzewodowym. Może pojawić się również taka informacja jak standard Qi, co również będzie oznaczało, wpisz telefon posiada możliwość indukcyjnego ładowania telefonu. Szybko może się okazać, że taka funkcjonalność w naszym telefonie jest trendy. Możemy być też pewni, że taka funkcjonalność będzie działała również, jeśli na naszym telefonie mamy założone etui. Ładowanie indukcyjne telefonu będzie tutaj skuteczne, jeśli oczywiście etui nie jest zbyt grube, aby przepuścić fale elektromagnetyczne. Warto zatem odpowiednio dobierać etui, który zakładamy potem na nasz telefon. Wiadome jest, że ma ono przecież zabezpieczać telefon przed upadkiem, niemniej jednak, musimy zwrócić uwagę na wybór etui do telefonu ze standardem ładowania indukcyjnego. Pozwoli to nam uniknąć zaskoczenia, gdyby okazało się, że funkcjonalność ta nie działa prawidłowo.

ładowanie indukcyjne

Ładowanie zwrotne i zasada jego działania

Funkcjonalność ładowania bezprzewodowego daje również możliwość ładowania zwrotnego. W przypadku w pełni naładowanego telefonu, co będzie oczywiście najlepszą opcją, możemy naładować inny telefon, posiadający tę samą funkcję i potrzebujący do ładowania baterii. Telefon z funkcją ładowania indukcyjnego staje się niczym bezprzewodowa ładowarka do telefonu. Wiele urządzeń może dziś korzystać z takiej możliwości, a będą to przede wszystkim właśnie smartfony, inteligentne opaski i zegarki. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w sytuacji, kiedy potrzebujemy naładować telefon, ale nie wzięliśmy ze sobą ładowarki. Może to zadziać się na spacerze, w miejscach publicznych, ale podstawą musi być możliwość skorzystania z drugiego telefonu z taką funkcją. Dziś coraz częściej możemy spotkać modele telefonów, które mają możliwość ładowania indukcyjnego.

Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego?

Wydawać się może, że telefony będą nam towarzyszyły do końca naszego istnienia. Na dzień dzisiejszy powstaje coraz lepsza technologia, którą chętnie wykorzystujemy w naszych telefonach komórkowych, a jedną z nich jest właśnie ładowanie indukcyjne, czyli możliwość bezprzewodowego ładowania baterii w naszym telefonie. Taka funkcjonalność ma oczywiście swoje zalety, a pierwszą z nich będzie możliwość ładowania telefonu bez konieczności podłączenia kablowego. Zapewnia to zatem porządek i wygodę bo ilość kabli ograniczamy tylko do podłączenia samej ładowarki, która musi być zasilana, lub w pełni naładowana. Taka ładowarka może być stale podłączona do zasilania, a my unikniemy ciągłego szukania kabli. Ładowanie indukcyjne zatem sprawdzi się dla osób lubiących porządek w okablowaniu.

Kolejnym elementem przemawiającym za ładowaniem bezprzewodowym jest możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie. Współczesne ładowarki indukcyjne pozwalają na taką funkcjonalność, co niesie za sobą oczywiście możliwość zadbania o kilka urządzeń na raz. Możliwość ładowania bezprzewodowego to również brak problemu związanych z uszkadzaniem portów, czy też styków na kablach, co dziś bardzo często się zdarza, w przypadku standardowego ładowania. Brak okablowania przy ładowaniu indukcyjnym zdecydowanie niweluje ten problem. Zatem ładowanie bezprzewodowe ma tutaj ogromne znaczenie i zdecydowanie rzadziej będziemy dokonywali wymiany takiej ładowarki. Jest to zatem kolejny element, taki ekonomiczny, który przemawia za sięgnięciem po tego rodzaju ładowarkę.

Ładowanie bezprzewodowe jest również bardzo funkcjonalnym elementem dla kierowców, którzy podczas jazdy nie muszą skupiać się na tym, aby podłączać do kabli telefon, który za chwilę straci moc w baterii. Tutaj wystarczy przyłożyć telefon do ładowarki i wszystko dzieje się bez dalszych naszych ingerencji. Jest to zatem świetne rozwiązanie, jeśli często podróżujemy, lub nasze życie zawodowe opiera się na prowadzeniu pojazdu.

Wady wynikające z korzystania z ładowania bezprzewodowego

Technologia daje nam dzisiaj bardzo wiele możliwości, które zazwyczaj posiadają więcej zalet, niż wad. W przypadku funkcjonalności, jaką jest ładowanie indukcyjne, możemy spotkać również swoiste wady, które mogą nas skierować do ściągnięcia po tradycyjne metody ładowania telefonu. W wielu przypadkach, użytkownicy ładowarek indukcyjnych skarżą się na zdecydowanie wolniejszy czas ładowania baterii, niż w przypadku ładowania standardowego. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć straty energii, to niestety dzieją się podczas zmiany prądu w pole elektromagnetyczne. Za pośrednictwem kabla takich strat nie odczujemy. Warto też zwrócić uwagę na jakość ładowarki bezprzewodowej, która nie powinna być z najniższej półki cenowej. Tutaj również możemy bardzo mocno się zdziwić, kiedy nasz telefon nie będzie ładowany tak, jak należy.

Inną wadą będzie również przeżywanie ładowania w momencie kiedy korzystamy z telefonu. Zazwyczaj, chcąc naładować telefon, pozostawiamy go na jakiś czas. Bywają jednak sytuacje, kiedy chcemy z niego korzystać, a wręcz praktycznie musimy i tutaj pojawia się kłopot. Ładowanie indukcyjne nie działa w sytuacji, kiedy chcemy jednocześnie korzystać z telefonu. Być może funkcjonalność ta zostanie kiedyś dopracowana, ale na dzień dzisiejszy może stanowić ogromny problem dla wielu użytkowników.

Sprawdź również: Czym się kierować, kupując nowego smartfona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *